Kultura

ShadoWWW
29.7.2016 04:33
[D&D 5E] Středozem
Středozem pro D&D 5e od Cubicle 7 Entertainment

Šmak byl poražen, Bitva pěti armád skončila vítězně a Bilbo se vrátil do Kraje. Ale mnohá nebezpečí stále přetrvávají a od skřetích tvrzí v horách až po tmavá, zkažená zákoutí Temného hvozdu vyčkává temnota, nabírá nové síly, spřádá plány a pomalu rozšiřuje svůj stín...

Král Bard v Dolu vysílá výzvy statečným dobrodruhům, aby přišli do Jezerního města a pomohli mu s obnovou slávy Severu.

Přichází dobrodruzi ze všech Svobodných národů Divočiny i z větší dáli a hledají dobrodružství. Mají k tomu různé důvody: vábí je cesta, hlad po pradávných znalostech, nebo jen prostě mají nutkání bránit svůj domov a příbuzné. Dobrodruzi v celé Divočině se připravují na průzkum Středozemě a bitvu se vzrůstající hrozbou Stínu, ať se nalézá kdekoliv.




Datum vydání: PDF: září 2016, kniha: podzim 2016

Příručka obsahuje:
  • 11 specifických kultur Středozemě (něco jako rasy)
  • 6 nových a jedinečných povolání
  • 13 nových zázemí přizpůsobených pro Středozemi
  • Zbraně a zbroje Středozemě
  • Jedinečná pravidla cestování (ala The One Ring)
  • Nová pravidla pro Zkaženost (odolávání Stínu)
  • Nová pravidla Audiencí, pro setkání velkých a dobrých lidí Středozemě s hráčskými postavami (nemám vůbec představu, co to má být)
  • Společenská fáze (jde o pravidlo z The One Ring, něco jako Mezidobí v DnD 5e)
  • Mapa Středozemě pro hráče a mapa Středozemě pro Dějmistry (Loremasters, obdoba Pánů jeskyně - Dungeon Masters - v DnD)
  • 224 stran v tvrdé vazbě

Datum vydání: PDF: do konce roku 2016

Příručka bude obsahovat:
  • Bohaté informace o světě pro Dějmistra
  • Rady pro vedení hry ve Středozemi
  • Pravidla pro poklady
  • Rozšířená pravidla a možnosti pro cestování
  • Bestiář Středozemě
  • 144 stran v tvrdé vazbě

Překlady:
Průvodce hrou (ukázka)

když ShadoWWW napíše "vy víte kde" a vy nevíte...

Podle jakých pravidel hodláte hrát ve Středozemi?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 3 bodů.
Podle pravidel The One Ring (2E)kladné body6
Podle pravidel LotR Roleplaying (aka AiME 2E)kladné body2
Podle jiných pravidel (uveďte)kladné body1
Autorská citace #1
29.7.2016 04:53 - ShadoWWW
Základy

Co potřebuji ke hře?
Adventures in Middle-earth™ Player's Guide (prozatímní překlad: Dobrodružství ve Středozemi, Průvodce hrou) a příručky D&D 5e. To stačí, abyste mohli začít hrát. Hodně při hraní pomůže i Loremaster's Guide (prozatímní překlad: Průvodce Dějmistra), ale ten není pro začátek nutný.

Jak se Dobrodružství ve Středozemi vážou k D&D 5e?
Využívá OGL (otevřená herní licence).

Jak se Dobrodružství ve Středozemi vážou k The One Ring Roleplaying Game?
Naším cílem s DvS bylo vytvořit hru, která se hraje jako OGL 5e v prostředí, které působí jako Středozem. Do hry byly reinterpretovány některé koncepty z TOR, jako Zkaženost nebo Cestování, ale kde to šlo, použili jsme stávající herní mechanismy OGL. Tyto dvě linie budou sdílet ilustrace a obsah prostředí. Počáteční doplňky pro DvS budou konverze existujících materiálů pro TOR.

Jak budou Dobrodružství ve Středozemi přistupovat k hernímu světu?
Představujeme Středozem tak, jak je popsaná v Hobitovi a Pánovi prstenů. Všechna pravidla a možnosti mají zdroj v textech těchto knih a jsou navržena tak, aby naše hry působily stejným dojmem. Avšak naším cílem je dát vám nástroje, jak hrát vaši vizi Středozemě a můžete použít obsah z celé škály OGL materiálů a zabudovávat prvky, jaké chcete.

Kdy to vyjde?
PDF vyjdou v létě, knižní podoba na podzim. Byli bychom rádi přesnější, ale mnoho faktorů produkce je mimo naši kontrolu.

Kde a kdy se prostředí odehrává?
Základní herní prostředí začíná v Divočině, pět let po smrti Šmaka. Hráči si mohou vybírat z kultur v daném regionu i z několika fanoušky oblíbených přídavků (Hobiti, Dúnadané, Rohirové, Lidé z Minas Tirith, Lidé z Hůrky).

Proč tak úzké zaměření?
S tímto přístupem k hraní ve Středozemi jsme zaznamenali velký úspěch. Družina má důvod být spolu a dobrodruzi mají důvod toulat se po Středozemi. Poskytuje to základní platformu pro spuštění vašeho herního putování po Středozemi a nám to dává možnost dát vám spoustu informací o jednom (byť obrovském) kraji. Divočina je brilantní místo pro život dobrodruha a pět let po událostech z Hobita, ale před událostmi Pána prstenů, je velmi atmosférické období. Hráči o něm ví mnoho, je tu spousta skutečně zajímavých míst, ale je to také vyváženo množstvím prázdného místa na mapě.

Toto zaměření umožňuje soustředit naše i vaše úsilí a dělat věci do hloubky, jak požadujeme. Doplňkové materiály budou rozšiřovat herní prostor.

Co ještě vyjde?
Kromě Průvodce hrou a Průvodce Dějmistra, na kterých se pracuje, přibude konverze epických Příběhů z Divočiny - sbírka sedmi navazujících dobrodružství, které představují kraj Divočiny. Postupně budeme zveřejňovat další novinky.

Pokud si předobjednám PDF, dostanu ho hned?
V tomto případě ne. Z několika důvodů se s Dobrodružstvími ve Středozemi snažíme o trochu něco jiného.

Za prvé potřebujeme změřit počet výtisků. Takže spouštíme předobjednávky trochu dříve než normálně. Běžně otvíráme předobjednávky, až když vydáme PDF a posíláme hru do tisku.

Za druhé jsme malá firma a se zvyšujícím se prodejem je pro nás těžké zvládat poptávku po okamžitém dodání PDF zdarma spolu s předobjednávkami. Očekáváme, že předobjednávky Dobrodružství ve Středozemi překonají vše, co jsme dosud zažili. Takže chceme být připravení, organizovaní a schopni zvládnout to s přehledem, aby každý dostal PDF ve stejnou chvíli a nikdo při čekání na PDF nemusel neustále klikat na obnovovací tračítko ve své mailové schránce.

Pokud si předobjednám Průvodce hrou spolu s Průvodcem Dějmistra, pošlete mi je spolu, takže budu muset čekat na hráčskou knihu?
Ne - budou vám poslány zvlášť, hned jak to půjde.

Pravidla

Používají Dobrodružství ve Středozemi systém přesvědčení?
Ne - Dobrodružství ve Středozemi předpokládá, že hráči bojuji za dobro. Přesvědčení je nahrazeno Zkažeností, která měří podlehnutí postav Stínu.

Mění se boj?
Ne - bojový systém OGL je nedotčen. Chceme, aby OGL hráči mohli hrát rychle a snadno. Obeznámenost se systémem je pro nás klíčovým designérským cílem.

Jaká budou povolání?
Dobrodružství ve Středozemi používají svá vlastní povolání a zázemí ušité na míru Středozemi. Jsou unikátní pro DvS. Více o povoláních uvedeme, jak vyjdou. Máme také množství zbrusu nových zázemí.

Přidali jste nějaká nová pravidla?
Ano! Představíme pravidla pro cestování, zkaženost a fázi společenstva. Informace o nich vydáme v budoucnu.

Jsou v nich sesilatelé kouzel s kouzly jako ohnivá koule nebo rozvětvený blesk?
Magie ve Středozemi je zakotvena ve světě a odráží celou řadu způsobů, obyčejných i výjimečných. Schopnost Hobitů se skrývat, Lesních lidí léčit zpěvem a trpasličí Kouzla utajování - to všecho jsou příklady magie spjaté s tímto prostředím. Hodně se debatuje, jestli by měli jít hrát ve Středozemi okázalejší mágové. Krása OGL pro DvS je v tom, že si o tom můžete rozhodnout sami. Jsou tam všechna pravidla pro povolání vrhačů kouzel a můžete nebo nemusíte je umístit do své hry podle svých představ.

Budou statistiky Gandalfa, mohu ho zabít?
Ne. Gandalf je cizí postava na úrovni patrona. Nepotřebuje statistiky. Ale jsme si jistí, že nějaký fanoušek mu statistiky dá, pokud opravdu, ale opravdu bez nich nemůžete žít.

Hra The One Ring

The One Ring skončí?
Ne. The One Ring bude pokračovat jako samostatná, plně podporovaná řada. TOR doplňky budeme konvertovat do Dobrodružství ve Středozemi. Takže i když DvS prodá milion kopií, stále chceme a potřebujeme TOR vydání. Nevložili jsme všechno to úsilí do TOR jen proto, abychom ho teď opustili!

Práce na Adventurer's Companion i Oaths of the Riddermark pokračují velmi pěkně. Spolu s jistými dalšími TOR vydáními, o kterých jsme se dosud nezmínili.

TOR a DvS mají odlišné cíle a my věříme, že je spousta místa pro vzkvétání obou herních řad.
Autorská citace #2
29.7.2016 09:02 - Lokken
Uz je to opravdu hodne davno (12+ let), co jsem se pokousel o hrani ve svete Stredozeme, tahle prirucka ale vypada dost zajimave, uvidime jak bude kniha nacenena a jaky bude dojem z PDF.
Autorská citace #3
29.7.2016 09:13 - Vojtěch
Ne že bych se netěšil, ale Středozem mi s klasickými DnD classy přijde jako špatně kombinovatelná.
Autorská citace #4
29.7.2016 09:30 - ShadoWWW
No ono to právě bude mí vlastní classy.

Cenově to vychází při objednávce přímo od Cubicle 7 následovně (při objednání 1 knihy):
Adventures in Middle-Earth Player's Guide+PDF £26.99
Poštovné £5.40
Celkově tedy £32.39.

Při objednání víc kusů se dá asi dostat na lepší poštovné. Samotná PDFka budou levnější. Pro představu The One Ring Roleplaying Game + PDF vychází na £37.99 (plus poštovné), samotné PDF jen $22,49 (Dolarů, ne Liber!). PDFka distribuují přes Drivethrurpg.com a dá se předpokládat, že jakmile vydají PDF, objeví se tam. Cena samotného PDF není známá. Příručky TOR jsou ale layoutově i knihařsky v top kvalitě a tady to předpokládám bude podobné.

Obecně Cubicle 7 mají velmi dobrou pověst, jak se chovají k fanouškovské základně.
Autorská citace #5
29.7.2016 09:53 - ShadoWWW
Co jsem se díval na americké weby, tak tam jim to přijde hodně omezené oproti klasickému D&D. Spíš než hrát ve světě Pána prstenů to vítají jako možnost pravidel 5e, jak hrát obecně v nějakém low-magic světě. Prostě možnost vykuchat ta pravidla do nějakého jiného low-magic světa (třeba jejich domácího).

V Evropě se mi zdá, že je Arda a Tolkien obecně populárnější.
Autorská citace #6
29.7.2016 10:17 - Merlin
Tolkiena mám rád, ale přiznám se, že mne to neláká. V tom světě bych se cítil svázanější
Autorská citace #7
29.7.2016 15:17 - ShadoWWW
Jedna taková rychlá skica. :-D

Autorská citace #8
29.7.2016 15:35 - PetrH
tleskam a nadsene se tesim male tajne ps: nechces nekdyz od prekladu lw? bych napsal joemu, obcas si piseme na fb, zda by nebyl proti:D
Autorská citace #9
29.7.2016 18:00 - LokiB
ShadoWWW: hele, fakt plati: 24 stran v tvrdé vazbě

Jak to tam vsechno chteji narvat?

na strankach jsem nasel toto:
What's in the Adventures in Middle-earth Player's Guide?
• 11 Middle-earth specific playable Cultures
• 6 New and unique Classes
• 13 New Backgrounds custom-made for Middle-earth
• Middle-earth appropriate arms and armour
• Unique Journey rules
• New rules for Corruption
• New Audience rules
• The Fellowship Phase
• Middle-earth maps (as the end papers) for Players and Loremasters

Tedy vse, akorat bez toho poctu stran 24 ...
Autorská citace #10
29.7.2016 18:23 - Vojtěch
224
Autorská citace #11
29.7.2016 18:29 - ShadoWWW
224. Chyba při kopírování
Autorská citace #12
30.7.2016 17:19 - efram
Mě zajímá ta zkazenost. Možná by to pro hru s prtatama mohlo bejt zajímavé.
Autorská citace #13
30.7.2016 21:18 - LokiB
efram: vidis, bych byval rekl, ze to bude spis dobre do adult her
Autorská citace #14
30.7.2016 21:29 - efram
já má někdy pocti ze nejen ty prtata, ale i dospělci mají nechuť hrát podle přesvědčení. Tím nechci říct, že považuji přesvědčení za špatnej koncept. A dobře odehrané záporné CP může být fajn.
Autorská citace #15
30.7.2016 21:33 - ShadoWWW
Nevím, jak to zapracují do 5E, ale pokusím se nastínit, jak to funguje v The One Ring.
¨
Dějmistr může požádat o (hod na) test na Zkaženost, když postava nebo celá družina čelí něčemu, co může zkazit její/jejich duši. To je, když postava podstupuje nějakou trýznivou situaci, cestuje přes zkažené místo, spáchá nějaký hanebný čin nebo získá prokletý nebo zkažený předmět či poklad.

Test je hod s k12 proti Cílovému číslu, ale postava si může navíc hodit tolika k6 (a přičíst jejich výsledek), kolik je její Moudrost, což není vrozená vlastnost jako v DnD, ale postava získává Ctnosti za určité dobré, předem definované věci a tím si může zvyšovat Moudrost, což je vlastně rezistence proti Stínu.

Za každé neuspění v testu postava utrpí jeden či více Stínů (víc, když jde o něco extra závažného, jinak 1). Když hodnota Stínu překročí hodnotu Naděje postavy, duše postavy je oslabená a zkažená. Hrdina se považuje za Zbědovaného.

Když je postava Zbědovaná, za každý další neúspěch v testu utrpí nějaké šílenství (to funguje podobně jako pravidla šílenství v DnD 5E, která se tím inspirovala).

Šílenství může vést postupně až k degeneraci.
Autorská citace #16
31.7.2016 01:23 - LokiB
efram: presvedceni je strasne vagni pojem, navic pro mnoho z lidi neuchopitelnej. nehlede na to, ze se od puvoniho oDnD deleni na 3 stupne na jedny ose (lawful, chaotic, neutral) menilo na 3x3 na dvou osach v dalsich vydanich, a k tomu chaos divnych presvedceni z DrD.
navic se to ruzne hodi/nehodi do jednotlivych kampani/settingu

oproti tomu Zkazenost ve Stredozemi mi prijde jako celkem jasnej koncept, kterej se tam hodi, ba co vic, co tam patri. a zkusenej hrac si s nim dokaze vyhrat. coz mi prave neprislo moc pro deti, ale pro naopak dospele hrani ... treba takoveho Cervivce, ci corruptnuteho Boromora, Denethora .. s tim si decko asi nezahraje. leda nejake vyspele :)
Autorská citace #17
31.7.2016 08:49 - efram
Tím přesvědčením bych souhlasil. Vnímám taky, že ta zkaženost je vhodnější pro dospěláky, ale s určitým zjednodušením by mohlo být pro prťata lepší než současné přesvědčení. Líbí se mi to jak tahle mechanika může lépe postihovat hru. Samozřejmě v rámci přesvědčení to jde také, ale....
Autorská citace #18
6.8.2016 06:55 - ShadoWWW
Na GenConu jistý fanoušek vyfotil první stránku obsahu knihy DvS. (Byly tam na ukázku první předprodukční výtisky.) Díky tomu jsou známé názvy kultur a povolání i oborů povolání.

Autorská citace #19
6.8.2016 06:59 - Vojtěch
Počítám dobře celých 36 stránek o světě? :(
Autorská citace #20
6.8.2016 07:10 - ShadoWWW
Těžko říct. Má to ještě druhou stranu. Z první strany se dá vyčíst, že to má podobnou strukturu jako The One Ring Roleplaying Game. Svět bude podle mě podrobněji popsaný spíš v té knížce pro Dějmistra. V knížce pro hráče bych to hledal spíš v druhé půlce knihy.

Navíc ty první dvě knížky popisují jen Divočinu, podobně jako TOR RG. Další oblasti budou popsané v rozšiřujících modulech, podobně jako to má TOR.

Mě zaujal Leader - mohl by být něco jako vojvoda v 4E.
Autorská citace #21
6.8.2016 15:51 - ShadoWWW
Tvůrce fotografie na izraelském blogu taky napsal, že v knize není žádná kapitola Kouzla, takže tam zřejmě není žádné kouzlící povolání.
Autorská citace #22
7.8.2016 23:19 - ShadoWWW
Co proniklo z GenConu ven (ale zatím nepotvrzeno vydavatelem):

Nejsou tam žádná magická povolání a autoři vynechali též rasu vznešených elfů z Roklinky, aby tam nebyla ani magie z rasového rysu. (Vznešení elfové z Roklinky se nejspíš objeví až v rozšiřujícím modulu zabývajícím se speciálně Roklinkou.) Povolání jsou vyvážena mezi sebou, ale nejsou vyvážena vůči povoláním z PHB 5e. Jak upravit povolání z PHB 5e, aby byla vyvážena vůči povoláním ze Středozemě, by se mělo objevit v příručce pro Dějmistra.

Každé povolání má klasicky 20 úrovní.

Napadlo mě, že díky tomu že tam nejsou magická povolání, by šlo například hrát za tato povolání v herním světě z alternativní reality středověkého Českého království. Jako kultury (alias rasy) by šly vytvořit buď kultury v krajích, nebo (a tomu bych dal přednost) jednotlivé šlechtické rody. Hráč by si tedy místo kultury/rasy vybral určitý šlechtický rod, který by mu dával jisté rysy (alias rasové rysy). Tím by byla současně zodpovězena otázka, jak to, že každý dobrodruh má přístup ke zbraním a zbrojím, může se svobodně pohybovat a má přístup do knihoven. Zázemí by šly buď nechat (mudrc, voják nebo i šarlatán k šlechticům pasuje), nebo je upravit jako konkrétní místa původu (Praha, Krumlov, Olomouc aj.) klasicky s jazyky, dovednostmi, vybavením a jednou unikátní schopností.

Jen nápad pro ty, co by chtěli low-magic svět a ne Středozem...
Autorská citace #23
8.8.2016 15:28 - ShadoWWW
Druhá strana obsahu.

Autorská citace #24
8.8.2016 15:41 - LokiB
Popravdě jsem už dlouho chtěl zkusit hrát DnD-li hru v prostředí Středozemě, kde by vlastní postavy byly ze zbytků Sauronovo/Sarumanovy armády ... skřeti, skuruti, jižani ... snažící se přežít a ... možná něco více ... v době po Válce o Prsten, možná i až po skonu Aragorna, či v době na konci jeho žití.
To by mi přišlo příběhově, emočně i celkově inspirující pro hru ... a tady zase na tu naši stranu zapomněli :(
Autorská citace #25
12.8.2016 23:07 - Dungo
Pujde sehnat v našich končinách?
Autorská citace #26
13.8.2016 08:37 - PetrH
Fantasyshop jej urcote jak je znam bude nabizet;)
Autorská citace #27
13.8.2016 19:49 - Dungo
no já sem je tam tuším před nedávnem hledal a našel, ale včera sem to znova checkoval a nenašel sem je tam právě :/
Autorská citace #28
13.8.2016 20:44 - ShadoWWW
Já myslím, že pro Česko je to ještě příliš brzy. PDF vyjde sice už na konci srpna, ale knižní verze až na podzim. Do Česka tato hra přijde až s knížkami. Cubicle7 jsou součástí programu Bits-and-Mortar, takže třeba v Mephitu by to mělo jít sehnat i v té variantě Knížka+PDF zdarma (pokud to Mephit bude nabízet).
Autorská citace #29
13.8.2016 21:18 - Dungo
Hmmm tak si prostě počkám no :) dík za info :)
Autorská citace #30
30.8.2016 19:28 - ShadoWWW
Dnes Cubicle 7 zveřejnili, že Příručka pro hráče je už hotová, ale nestihnou ji prý vydat do konce srpna v PDF. PDF prý ale vyjde velmi, velmi brzy.
Autorská citace #31
1.9.2016 13:01 - ShadoWWW
Na RPGNow už je vidět deseti stránkové quick preview. Z něj se bohužel nedá vyčíst konkrétní text a full-size preview se zatím nedá načíst, ale prý již brzo ano.
Autorská citace #32
1.9.2016 18:05 - ShadoWWW
Autorská citace #33
1.9.2016 21:20 - PetrH
Fiha, tak sup sem s tim
Autorská citace #34
1.9.2016 21:22 - ShadoWWW
Už je tu i full-size preview. Takže překlad může začít. :)
Autorská citace #35
1.9.2016 21:27 - ShadoWWW
Dominic McDowall, CEO, Cubicle 7 Entertainment píše:
Like many gamers, Middle-earth has been a cherished part of my life for almost as long as I can remember.


To je jak kdybych psal já. Jsem se musel přesvědčit, že na konci textu není moje jméno. :-D
Autorská citace #36
2.9.2016 16:14 - ShadoWWW
Tak nejspíš dnes to vyjde. Před chvílí na si FB profilu změnili úvodní fotku a někdo se jich zeptal: "Znamená to to, co si myslím?" A oficiální odpověď: "Doufáme, že ano. Konec konců dnes je výročí Tolkienova narození."
Autorská citace #37
2.9.2016 21:15 - LokiB
Stejně je to škoda, že tam není i ta druhá strana ... hrát za skřety a další služebníky Saurona či Sarumana by v té samé době, 5 let po pádu Draka, bylo neméně zábavné ... v něčem i větší výzva. ten plán je tam přeci jen jasný
Autorská citace #38
2.9.2016 21:45 - sirien
Teď teprve sem si všimnul... co sakra mezi "Men of Minath Tirith" dělá ženská s mečem a štítem? To tam budou i pravidla pro balení elfek trpaslíkama a pro střelbu z luku při surfování na slonech?
Autorská citace #39
7.9.2016 12:49 - ShadoWWW
Něco se děje. Začínají rozesílat maily předplatitelům. Zatím jde stáhnout kromě preview už i deník postavy. Je v některých detailech jiný než standardní 5e. Je trochu jiná množina dovedností, u záchranných hodů přibila Corruption, u životů přibylo políčko Miserable, místo rasy je Culture a přibyla Shadow Weakness, mezi schopnosti přidali Virtues a ideály/pouta/vady změnili na Distinctive Quality/Speciality/Hope/Despair. Mrknout se na to můžete vy víte kde (v Third Party). Příručka pro hráče asi bude co nevidět.
Autorská citace #40
7.9.2016 16:58 - ShadoWWW
Tak to před chvilkou vyšlo komplet a už to mám stažené. Jupí! :-)
Autorská citace #41
7.9.2016 17:47 - LokiB
taky už to mám koupený a stažený ... ale je to mor, jak může člověk nakupovat jen pár klikama na internetu. peníze svištěj z účtů nehorázným tempem :/
nejhorší je v tomhle 1-click buy na Amazonu ...
Autorská citace #42
7.9.2016 18:00 - ShadoWWW
Ale je to fakt nádherně udělaný.
Autorská citace #43
7.9.2016 19:13 - LokiB
Tak pročteno ... jako jo, to se dá.
Teď ještě to někdy vyzkoušet v praxi ..
Autorská citace #44
8.9.2016 13:06 - ShadoWWW
Na RPG F někdo projevil zájem o překlad, tak jsem dal anketu i sem. Uvidí se podle zájmu.
Autorská citace #45
8.9.2016 15:11 - ROBOcop
ShadoWWW: Diky pane, uz to sosame :-)
Autorská citace #46
8.9.2016 15:51 - LokiB
Doufám, že autoři vyberou prodejem od platících zákazníků dost peněz, a třeba si časem zkusí připravit i tu "temnou stranu" Středozemě.
Autorská citace #47
8.9.2016 17:36 - ShadoWWW
Psali, že sotva spustili předprodej DvS, tak současně vyprodali všechny výtisky základní příručky The One Ring RPG. Takže to má asi docela obrovský úspěch (zvlášť na poměry malé firmy Cubicle 7). Psali, že jen na vyřízení objednávek museli nabrat nového člověka.
Autorská citace #48
11.9.2016 14:57 - sirien
Přeložena 1/4? ShadoWWW se dost nudí zjevně :)
Autorská citace #49
11.9.2016 15:16 - York
sirien píše:
Přeložena 1/4? ShadoWWW se dost nudí zjevně :)


Já bych právě naopak řekl, že se ani trochu nenudí ;-)
Autorská citace #50
11.9.2016 15:42 - sirien
Záleží na perspektivě. Osobně mám dva takové RPG pracovní módy:

1: hej, tohle teď fakt chci udělat - v tom případě si najdu čas to prostě udělat (např. překlad Fate Core atp.)

2: hej, už fakt nemám náladu pracovat, nechce se mi nic sledovat, na Kostce se nic neděje, žádná moje YT/commedy show nemá novej díl, asi je načase otevřít rozepsanej článek/InDesign a trochu zas posunout něco co mám rozdělaný


Některé věci dělám prvním a jiné druhým způsobem - z první kategorie proto byl Fate Core tak rychle a proto druhej díl Hororu v RPG pořád visí ve vzduchu. Z druhé kategorie to je důvod, proč tu ode mě dlouho nic neni a pak vyjde 5 dílů scénáristiky v řadě - každej ten díl tu mám rozdělanej a postupně podle nálady / nápadů posouvám ten nebo onen a ony se pak často sejdou dohromady.
Autorská citace #51
11.9.2016 16:02 - York
Já se pro změnu prakticky permanentně nacházím ve stavu "nechce se mi nic dělat". Současně je ale pro mě "na ničem nedělat" extrémně ubíjející, takže pokud aspoň trochu můžu, tak se obvykle nakonec dokopu k tomu, abych něco dělal ;)
Autorská citace #52
11.9.2016 23:52 - ShadoWWW
Odpověď je jednoduchá: srdeční záležitost. :-) Už jsem jednu dobu vážně uvažoval přeložit TOR, ale nakonec jsem se rozhodl pro toto, což je TOR (fluff + layout + ilustrace), ale s mechanikami 5E.

Takže dle Sirienovy perspektivy bod 1.
Autorská citace #53
12.9.2016 20:23 - ShadoWWW
Zatím jsem pravidla jen četl a ještě jsem je nezkoušel hrát, ale zdá se, že povolání v DvS jsou od sebe (schválně) víc diverzifikovaná než ve standardní 5E. Zkrátka mají víc vyhraněné role a nijak se nepřekrývají.
Autorská citace #54
12.9.2016 21:19 - LokiB
ShadoWWW: zajímalo by mě, podle čeho (v těch povoláních) ti to tak přijde? mě právě do velké míry překvapilo, jak některá povolá jsou vlastně celkem standardní ... Slayer, Warrior Treasure Hunter, Wanderer.
Tam právě překryvy vidím, proto mě zajímá tvůj pohled.

Zbývá Scholar a Warden ... ti jsou v mnohém unikátní.
Autorská citace #55
15.9.2016 15:56 - ShadoWWW
Cubicle 7 rozjelo podpůrný program pro prodejce.
Autorská citace #56
16.9.2016 10:16 - LokiB
Včera vydali aktualizovaná PDFka, která jsou ke stažení (např na DriveThruRPG).
Psali k tomu: A bunch of typos and rules errors were caught on the C7 forums and were corrected in the PDF.
Autorská citace #57
18.9.2016 23:05 - ShadoWWW
Do hlavičky diskuze umístěn odkaz na ukázku z překladu. Zatím jen kousek v alfa verzi. Zítra ale přibude další kapitola. :-)
Autorská citace #58
18.9.2016 23:10 - sirien
ShadoWWW: Tak já si to v tom InDesignu otevřu, np. Ale kdo další? :)

EDIT: ty missing links nejsou moc problém, ale ty missing fonts sou otravný

EDIT2: a hlavně žes mě učil dělat si ve stylech složky, co? :p

EDIT3: ty obrázky co používáš pro grafiku rámečků sou PS? Máš různé velikosti nebo to přizpůsobuješ přímo v InD?
Autorská citace #59
18.9.2016 23:22 - ShadoWWW
Ten původní odkaz na ID byl chyba. Už je tam PDF. :)

Složky ve stylech obvykle používám (sou super!), akorát s nima neumí dělat Word (teda nepřišel jsem na to jak). Takže píšu základ ve Wordu a pak ty jeho trapný styly převedu do ID prostě tak, že tam ty "správné" styly mám pojmenované stejně jako ty ve Wordu.

Co se týče rámečků, mám 3 výchozí v PS a ty přizpůsobuji přímo v ID.
Autorská citace #60
18.9.2016 23:23 - ShadoWWW
Akorát jeden ten font se v kurzívě docela zpatlal. To budu muset zítra opravit.
Autorská citace #61
25.9.2016 15:05 - LokiB
Kdyby někdo hledal nějaké free moduly s inspiraci ze starého MERP/
Autorská citace #62
25.9.2016 22:19 - Dungo
Tyo to vypadá fakt luxusně :) a už to má Fantasyobchod v předobjednávkách, jen za 799 ,- což mi příjde jako luxusní cena :)
Autorská citace #63
26.9.2016 11:22 - ShadoWWW
No to je víc než luxusní cena, když objednávka přímo od Cubicle 7 vyjde jednotlivce na víc jak 32 Liber. A pokud je Fantasyobchod zapojen do programu Bits and Mortars (což třeba Mephit je), tak by to mělo být včetně PDF zdarma.

Mimochodem, proběhla aktualizace překladu, nyní je to až do konce kultur. :-)
Autorská citace #64
26.9.2016 11:43 - LokiB
ShadoWWW: to počítáš cenu hardcover i s poštovným? Cubicle ve svém online shopu má cenu £26.99
http://shop.cubicle7store.com/Adventures-in-Middle-Earth-Players-Guide
Ale i tak je to při současném kurzu libry výhodnější na fantasyobchodu ... což je skutečně fajn trend :).
Autorská citace #65
26.9.2016 11:55 - ShadoWWW
Jo, i s poštovným (bez něj by to jaksi nemělo smysl. :))
Autorská citace #66
26.9.2016 12:10 - LokiB
Někdy to můžou přivést kamarádi, co žijou venku nebo jezdí často ven. Někdy dokonce i člověk sám pracuje či žije venku nebo tam aspoň jezdí :) Pak může být poštovné menší než při zasílání do ČR.
Autorská citace #67
26.9.2016 12:23 - ShadoWWW
No problém je, že i po UK mají poštovné za £2.70 (stejné jako do USA, mimochodem), tedy při poslání na UK adresu. No a kamaráda pak musíš pozvat za dovezení na pivko, takže to vyjde zhruba na stejno. :-p

Ať počítám, jak počítám, ta cena z Fantasyobchodu mi pořád vychází nejlíp (a nechápu, jak se k ní dostali).
Autorská citace #68
26.9.2016 13:08 - Dungo
Tady je odkaz, pro jistotu sem to zkontroloval, abych vám tu nevykládal bludy ;) středozem

edit: Dík moc vojto :)
Autorská citace #69
26.9.2016 13:10 - Dungo
Už aby bylo 10tého října a výplata byla na účtě ať můžu předobjednat :)
Autorská citace #70
26.9.2016 13:13 - Vojtěch
Dungo - označíš odkaz a stiskneš tlačítko URL dole pod okénkem na zadávání textu. Příslušné tagy se dplní. Případně můžeš předělat popis odkazu.

Nějak takhle to pak bude vypadat
Zadání (nahraď kulaté závorky hranatými)
(a href="www.odkazdopadous.cz")Odkaz do Paďous(/a)
Výsledek
Odkaz do Paďous
Autorská citace #71
26.9.2016 14:49 - Dukolm
Ještě před odkazem by to ctělo mít http:// nebo https://aby to fungovalo
[a href="http://www.odkazdopadous.cz"]Odkaz do Paďous[/a]
Odkaz do Paďous
Autorská citace #72
3.10.2016 14:31 - ShadoWWW
V AiME je povolání Wanderer, což je v podstatě hraničář, ale Hraničáři jsou v AiME s velkým H (respektive R jako Rangers) a ne všichni Wanderers jsou Hraničáři (i když všichni Hraničáři jsou Wanderers).

Úplně by se na to hodil překlad "tulák", ale právě kvůli D&D a (nejen) mému překladu D&D je pod tímto pojmem rogue, kterému v AiME říkají hledač pokladů (vychází z úryvku z Hobita: "Jestli chcete, můžete místo lupič říct zkušený hledač pokladů."). Taky jsem trochu přemýšlel nad překladem "chodec", ale to úplně nesedí do Středozemě, kde Chodec byl konkrétně Aragorn.

Takže asi zůstanu u obligátního "poutník"... Co vy na to?
Autorská citace #73
3.10.2016 14:41 - Merlin
ShadoWWW píše:
Takže asi zůstanu u obligátního "poutník"... Co vy na to?

jestli se nemýlím..poutník byl Gandalf
Autorská citace #74
3.10.2016 14:47 - York
ShadoWWW píše:
Takže asi zůstanu u obligátního "poutník"... Co vy na to?


To je sice doslovný překlad, ale imho ne příliš dobrý. Jednak kvůli Gandalfovi, jak píše Merlin, a pak to taky nezní moc dobdrodružně. Spíš bych sáhnul po něčem jako "zálesák".
Autorská citace #75
3.10.2016 14:52 - LokiB
ShadoWWW: hmm, tak pro portřeby AiME přetížit význam pojmu "tulák"? holt si AiME nese vlastní pojmosloví. jejich Ranger taky není DnD ranger
I s "poutníkem" se bude dát žít, pro ty nebohé, co to budou hrát v češtině.

můžeme jen hádat, jestli by sirien navrhl překlad "cesťák" ;)

EDIT: a nebo "vandrák" ... to bude i podobný zvukomalebně :Wandererovi )
Autorská citace #76
3.10.2016 15:26 - ShadoWWW
Merlin: Ano, elfové mu říkali Mithrandir, v obecné řeči Poutník Šedý. Ale specielně o wanerers se v LOTRovi píše taky jako o poutnících. Na mnoha místech, ale zejména v 9. kapitole U Skákavého poníka - teď jsem to našel. (je to v 4. odstavci):

originál píše:
But in the wild lands beyond Bree there were mysterious wanderers. The Bree-folk called them Rangers, and knew nothing of their origin.


překlad píše:
V divokých zemích za Hůrkou však žili tajuplní poutníci. Hůrečtí jim říkali Hraničáři a o jejich původu nevěděli nic.


Protože se snažím maximálně vycházet z překladu Pošustové, tak to nechám tak.
Autorská citace #77
3.10.2016 15:36 - ShadoWWW
Šílený je, jak Tolkien používal velká písmena, jak se mu to zrovna hodilo. A český překlad od Pošustové (LOTR) i Vrby (Hobit). Většinu z nich překlopili na malá písmena. Ale ne všude a ještě tak, že někde ano a na některých místech ta stejná slova mají s velkým písmenem, takže je v tom občas trochu zmatek. (lidé vs. Muži, někde je západ a jinde Západ, přestože v orig. je na obou místech West).

EDIT: Četl jsem článek, jak u některých překladů (Šmak, skřeti) Pošustová běsnila nad Vrbovým překladem, ale většinou překlad zachovala. Ale někde ne (např. lesáci vs. lesní lidé).
Autorská citace #78
3.10.2016 15:37 - LokiB
ShadoWWW: ale to je pojem právě jen pro Hraničáře, ne? Dunadany specificky. Ne pro obecnější "povolání" s jiným původem
Autorská citace #79
3.10.2016 15:45 - ShadoWWW
LokiB: Jak se to vezme. Dá se říci, že Dúnadani a poutníci v tomto smyslu jsou synonyma, ale jako Hraničáři jsou označováni jen ti Dúnadani, co obývají zaniklý Eriador (hlavně v oblasti Hůrecka).

A aby toho nebylo málo, tak Cubicle 7 mluví o Dúnadanech a Hraničářích jako synonyma (a z hlediska 5E mechanik jde o rasu, respektive o kulturu, co funguje podobně jako rasa ve standardní 5E), ale o poutnících mluví podobně, fluffově jsou to vlastně Hraničáři, i když explicitně to tam napsané není, protože z hlediska mechanik jde o povolání a to si může vzít člen jakékoli kultury.
Autorská citace #80
3.10.2016 16:08 - sirien
ShadoWWW píše:
Četl jsem článek, jak u některých překladů (Šmak, skřeti) Pošustová běsnila nad Vrbovým překladem, ale většinou překlad zachovala. Ale někde ne (např. lesáci vs. lesní lidé).

Ten by mě docela zajímal, nemáš ho někde poruce?


Jinak Wanderer bych přeložil jako cestovatel nebo vandrák. (FAKT by se tam hodilo tulák, protože "Not all who wander are lost" - přeloženo tuším že "ne každý kdo bloudí", ale "bloudí" se pro tyhle účely moc překlopit nedá)
Autorská citace #81
3.10.2016 17:01 - ShadoWWW
Pošustová to přeložila jako "Ne každý, kdo bloudí, je ztracený." Je to v 10. kapitole Společenstva prstenu, v básni:

překlad Pošustové píše:
Ne každé zlato třpytivá se,
ne každý, kdo bloudí, je ztracený.
Stáří, když silné je, neohýbá se,
mráz nespálí hluboké kořeny.
Z popela oheň znovu vzplane,
ze stínů světlo vzejde náhle;
až zkují ostří polámané,
nekorunovaný zase bude králem


My jsme trochu deformovaní hraním RPGček, ale jak jsem psal, překlad AiME bych rád směroval na děti, co si přečtou Hobita nebo Pána prstenů a chtějí si ho zahrát. Takže chci vycházet z těch překladů, maximálně co to jde, protože to je to, z čeho budou vycházet i ty děti.

P.S. Co se týče článku, pohledám.
Autorská citace #82
3.10.2016 17:06 - ShadoWWW
sirien: O těch skřetech je v rozhovoru zde. O Šmakovi pak ve čtvrtém díle tohoto pětidílného rozhovoru (stojí za to přečíst celý).
Autorská citace #83
3.10.2016 17:25 - ShadoWWW
Když si člověk přečte AiME, tak cítí, jak moc se Cubicle 7 snažilo, aby to působilo co nejvíc ve stylu Tolkienových knížek. Mimo jiné proto se chci tolik přidržet české knižní předlohy. V porovnání s D&D to působí jako AiME - knižní Hobit a Pán prstenů vs. D&D - filmový Hobit a LOTR od Jacksona (v dobrém i špatném, nemyslím to nijak hanlivě). Jakože D&D působí akčnějším, hrdinštějším dojmem, toto zase fluffovějšim a umírněnějším dojmem.
Autorská citace #84
3.10.2016 17:26 - LokiB
No právě, to mě inspirovalo předtím ... Smaug -> Šmak , Wanderer - > Vandrák ... že jsou to zvukomalebně podobná slova s originálem.

Akorát mi nepřišlo, že by v těch rozhovorech Pošustová "běsnila" nad Vrbovým překladem ... spíš ho všude chválila. Z čeho vznikl pocit běsnění?
O skřetech psala, že si neuvědomila, že Tolkien používal různé výrazy (goblin, ork) úmyslně a že automaticky navázala na Vrbu .. ale zas mi nepřišlo, že by to bylo o běsnění.
Autorská citace #85
3.10.2016 17:33 - ShadoWWW
To jo, ale v tom velkém rozhovoru taky psala, že jí někde překlad nevyhovoval, třeba Šmak jí přišel dětinský (jestli si dobře vzpomínám).
Autorská citace #86
3.10.2016 17:41 - sirien
ShadoWWW: díky.

Deformace RPGčkama bych do toho moc netahal, Středozem je pojem sama o sobě.

Popravdě sem skoro na hraně tvrdit, že není důvod nedát Wanderer jako Tulák. Jedno je background, druhé classa - trochu zmatečné, ale zase totální bordel z toho taky nevznikne.
Autorská citace #87
3.10.2016 17:58 - LokiB
sirien: ha, to jsme se shodli :) (viz #75) ... taky bych dal tuláka ... bude to právě dost tolkienovské (je v tom i víc emočního zabarvení, které měli běžní lidé vůči těmto lidem.
I Aragnorn v Hůrce říká Frodovi:
"Ne, nemyslím si o starém Máselníkovi nic špatného. Prostě nemá rád záhadné tuláky, jako jsem já." (str. 189)
Autorská citace #88
3.10.2016 18:59 - ShadoWWW
LokiB: No jo, ale tam v originále říká:

Píše:
No, I don’t think any harm of old Butterbur. Only he does
not altogether like mysterious vagabonds of my sort


A právě tam, kde Tolkien mluví o Hraničářích jako o wanderers, mluví český překlad o poutnících. Viz například má ukázka výše, ale i třeba:

Píše:
jeho domě se scházeli velcí i malí leniví, povídaví a zvídaví
obyvatelé ze všech čtyř vesnic; byl také útočištěm Hraničářů a
jiných poutníků a těch cestovatelů (většinou trpaslíků)


nebo

Píše:
A jisté je, že právě z Hůrky se umění kouřit pravé
dýmkové koření rozšířilo v nedávných stoletích mezi trpaslíky a podobné
národy, Strážce, čaroděje či poutníky, kteří dosud procházejí
tou prastarou křižovatkou cest.


nebo

Píše:
Málokdy nás cizinec tak potěšil, a je krásné slyšet slova
Prastarého jazyka z úst jiných poutníků na světě.


A jinde, kde Tolkien používá slovo wanderer.
Autorská citace #89
3.10.2016 19:50 - LokiB
ShadoWWW: ale jo, on bude poutník fungovat dobře
Autorská citace #90
3.10.2016 21:36 - sirien
Tak jestli překlad píše o poutnících, tak klidně poutník.
Autorská citace #91
4.10.2016 11:48 - ShadoWWW
Jak se vám líbí slayer jako přemožitel? Toto slovo nemá oporu v knihách, C7 si ho vymysleli. Slovo slayer se vyskytuje v knihách jen na dvou místech v Hobitovi, kde Bard říká "I am the slayer of the dragon!”" (v českém překladu "Já jsem zabil draka!") a pak v kombinaci "Bard, as the dragon-slayer" (v překladu "Bardovi, jakožto drakobijci").

Fluffovým předobrazem slayera je Medděd (respektive jeho slova "Přijde čas, kdy všichni zahynou, a já se vrátím zpátky!"), pravidlově barbar 5E.

Ještě by šlo možná zabiják, ale přemožitel se mně osobně líbí víc.
Autorská citace #92
4.10.2016 11:58 - Naoki
Bijec?
Autorská citace #93
4.10.2016 12:37 - Vojtěch
Hubitel draků, ... :) nebo zhouba by se také dalo.

(Samozřejmě je tu ještě alternativa XXXbijec)
Autorská citace #94
4.10.2016 13:00 - LokiB
Přemožitel je moc dlouhý.
Taky význam přemožitel je dobrý ve spojení s něčím, třeba ten dragon-slayer, evil-slayer ... samo o sobě je to divné, Přemožitel koho či čeho? Když o někom řekneš "He was a truely fearsome slayer" ... tak to přeložit jako "opravdu hrůzostrašný přemožitel" nezní imho dobře :(

Přijde mi, že se snažíš udržet určitou "vznešenou úroveň" názvosloví, což mi přijde fajn a k JRRT a ME to patří. Jen nevím, jestli to jde udržet vždy při doslovných překladech.
Třeba Ničitel je překladově posunutý, obsah to přitom myslím stále vystihuje.

Z těch doslovnějších, ale trochu "nízkých" slov ... Zabiják nebo Bijec
Autorská citace #95
4.10.2016 20:01 - Cor
Určitě Bijec.
Drakobijec, Trollobijec, Skřetobijec...

Sice např. ve WH takového Gotreka, co je Trollslayer překládají jako "zabiják *dosaď čeho*", ale když tam není to *čeho*, tak samotné zabiják zní jako sprostý vrah.
Autorská citace #96
4.10.2016 20:08 - York
Cor píše:
Určitě Bijec.
Drakobijec, Trollobijec, Skřetobijec...


Zabiják draků, zabiják trollů, zabiják skřetů...
Autorská citace #97
4.10.2016 20:12 - ShadoWWW
Tak nějak mi tam nejvíc sedí ten bijec, i proto, že je to odvozenina barbara.
Autorská citace #98
4.10.2016 21:07 - Cor
York: Vždyť to tam píšu, že je to v cajku. Jen když je to samotné "zabiják", tak je to blbý.
Autorská citace #99
4.10.2016 21:14 - York
Cor píše:
Vždyť to tam píšu, že je to v cajku.


Mno jo, oči čtou, co se jim zachce ;-) Máš pravdu, dost se tomu posouvá význam podle kontextu/spojení.
5.10.2016 13:45 - jann
Minimálně v názvech knih není Gotrek "zabiják", ale "zabíječ". http://www.legie.info/kniha/805

Což jako sprostý vrah už tak nezní.

Přemožitel ve významu zabiják máte z českého překladu Buffy, ne?
6.10.2016 09:23 - Cor
jann: pravdu díš, mea culpa, nemám holt tak skvělou paměť jako náš prasident
11.10.2016 09:38 - ShadoWWW
Nová otázka zní, jak přeložit Wardena.

- Z pohledu mechanik jde o barda 5e bez kouzlení, který se dělí na tři obory: 1) Counsellor (Rádce), 2) Herald (Posel) a 3) Bounder (Pomezný).

Z hlediska knih dávají smysl tři překlady slova warden:
1) dozorčí (Warden of the Houses of Healing - dozorčí Domů uzdravování)
2) hejtman (Wardens of the Westmarch - hejtmani Západní marky)
3) strážce (Warden of the Keys - Strážce klíčů)

Z hlediska fluffu je warden vypravěč příběhů. Jako fluffový úryvek má Samova slova.

Sam píše:
Tak třeba Beren, toho ani nenapadlo, že dostane ten silmaril ze Železné koruny v Thangorodrim, a přece dostal, a bylo to horší místo a černější nebezpečí než naše. Ale to je samozřejmě dlouhý příběh a jde od štěstí k zármutku a ještě dál - i silmaril šel dál a přišel k Eärendilovi. A vida, pane, vždyť tohle mě ještě vůbec nenapadlo! My máme - vy máte trochu jeho světla v té hvězdné lahvičce, co vám dala Paní! Pomyslete, vždyť my jsme pořád v tom samém příběhu! Jde dál. Copak velké příběhy nikdy nekončí?
11.10.2016 10:10 - LokiB
No, i Boromir byl High Warden of the White Tower ... Vrchní Strážce Bílé věže v původním překladu.
Dozorčí mi nepřijde dobré.
Barda bych do toho netahal, to je spíš matoucí, snažit se to napasovat funkčně na core classu.
Vycházel bych z popisu povolání:
Brave in spirit, the Warden helps others rise up against the Enemy.

Strážce, Správce (vím že v originále mají pro Správce - Steward ... ), Ochránce
11.10.2016 10:20 - Vojtěch
Také možná poručník.
11.10.2016 10:42 - LokiB
Tady budeme asi narážet na to, že ten význam Warden je v angličtině hodně bohatý. A do jednoho čeksého slova to nevměstnáme.
http://www.thefreedictionary.com/warden

Obecně v češtině se o osobě spíše neřekne jen holé "Je to poručník", aby tím vyjádřil, kým je. Poručník toho a toho .

Třeba Warden of the Gate se dá dobře přeložit jako Správce Brány. Stejně jako Strážce. V míru se víc spravuje, ve válce a při ohrožení se víc stráží :)

Tady by ten výraz Hejtman měl významově dost do sebe, protože je taky bohatý
12.10.2016 09:43 - PetrH
Za me mi vic sedi strazce...
25.10.2016 19:33 - Vojtěch
25.10.2016 20:53 - sirien
Hej, na začátku má na stole naší rituální banovací Kostku :D

The Brotherhood is strong, my friends, we are strong, numerous and we are getting into more and more positions of power - times of our hiding in the closet are slowly, but surely coming to their end.
6.11.2016 18:51 - ShadoWWW
C7 zveřejnili obálku Průvodce Dějmistra (viz záhlaví). PDF by mělo vyjít do konce roku.
15.11.2016 16:29 - ShadoWWW
Dnes mi domů dorazil Player's Guide a vypadá fakt luxusně.
25.11.2016 13:56 - ShadoWWW
Jak byste přeložili tyto typy zbrojí?

Leather jerkin (kožená kazajka?) - z hlediska statistik odpovídá kožené zbroji v DnD
Leather corslet (kožený kabátec?) - odpovídá okované kožené zbroji v DnD
Corslet of Mail (drátěná košile? - toto měl Bilbo z mithrilu) - odpovídá drátěné košili v DnD
Scale hauberk - (šupinové brnění?) - odpovídá šupinové zbroji v DnD
Heavy mail - (plátová zbroj?) - odpovídá drátěné zbroji v DnD
25.11.2016 14:13 - Šaman
Kožená kazajka/kabátec, případně jen Kožená zbroj*
Kožená zbroj, případně Tvrzená/pobitá kožená zbroj*
Kroužková zbroj/brň
Šupinová zbroj
Těžká zbroj

-----
U kožených vycházím z toho, jak to opravdu vypadá.
Corslet je podle všeho hledání opravdu korzet, tedy ochrana trupu. V případě kůže se tím myslí tvrzená skořepina, u kroužků samozřejmě ne.
Heavy mail nemusí být vždy pláty - to by bylo nejspíš přímo řečené "plate mail". Ale je to těžká zbroj - buď třeba jen hrudní pancíř přes kroužky (mameluci z Warbandu), nebo kovové plátky zašité do kůže (brigantina, coat of plate atd.)
25.11.2016 14:17 - Aegnor
ShadoWWW píše:
Corslet of Mail (drátěná košile? - toto měl Bilbo z mithrilu) - odpovídá drátěné košili v DnD

Kroužková košile.

ShadoWWW píše:
Scale hauberk - (šupinové brnění?) - odpovídá šupinové zbroji v DnD

Brnění je správně výraz pro kroužkovou (drátěnou) zbroj. Nepoužíval bych ho pro jiné druhy zbrojí.
ShadoWWW píše:
Heavy mail - (plátová zbroj?) - odpovídá drátěné zbroji v DnD

Kroužková zbroj. "Plátová zbroj" se mi nelíbí z jednoho jednoduchého důvodu - když si přečtu "heavy mail", tak si představím kroužkovku někam po kolena, s dlouhýma rukávama s kovovými doplňky (náholenice, možná helma...). Ale výraz "plátová zbroj" působí fakt jako plechovka. Taková zbroj na mě působí dost "těžce" na to, aby mi seděla k dobrodružství ve stylu společenstva (představ si, že by ve filmovém Hobitovi chodil Thorin celou dobu v té epické plátovce, co má pak v Bitvě Pěti Armád).
25.11.2016 14:18 - Merlin
Hauberk je hauberk :) terminus technikus :)..nicméně doma se ti podívám do encyklopedie
25.11.2016 14:54 - LokiB
Corslet of Mail není úplně košile, jak ji mohou lidé chápat ... kroužková košile má typicky v představě dlouhé rukávy ... ne?
tohle má imho jen ochranu trupu a ne rukou (aspoň v jiných systémech tedy) ...
leda to napsat jako Kroužková košile (trup) :)
Kroužková zbroj
Myslím, že Frodo to měl jako "kroužkový nátělník" ... ale můžu se mýlit.
25.11.2016 15:01 - ShadoWWW
V knihách to překládali jako stříbrná/drátěná košile, proto to tu zmiňuji.

Merlin: Jsem si říkal, že už jsem to někde viděl...
25.11.2016 15:07 - Šaman
Až teď jsem si všiml, že je to pro Středozem. Pak bych použil spíš první tvar, ne ten ohvězdičkovaný.

Tu Bilbovu/Frodovu košilku bych na bernou minci nebral. To je unikát. Navíc je jedno, že byla kroužková, klíčové bylo, že byla mithrilová a tedy měla úplně jiné vlastnosti, než jakákoliv běžná kroužková zbroj.

Ten "Corslet of Mail" je asi opravdu jen ochrana trupu, ale variací kroužkové zbroje v průběhu staletí bylo tolik, že bych to možná nerozlišoval. (Od 'nátělníku' bez rukávů, pak se prodlužovala na stehna, pak se přidaly rukávy, nakonec i nohavice a pěstnice a nakonec mohl být rytíř v kroužkách opravdu komplet kromě očí.) Ve filmu je to nejspíš zbroj, co měl Aragorn u Helmova Žlebu, ale to je prostě kroužková zbroj s krátkým rukávem.

Zkusil bych si to spíš říct v nějaké větě, jestli to sedí na Středozem.

Potulní trpaslíci v kožených kazajkách.
Skřet ve špinavé kožené zbroji.
Strážný (nebo rohanský jezdec) v kroužkové zbroji.
Gondorský vyslanec oděný v šupinové zbroji a opásán černou šerpou s devíti hvězdami.
V doprovodu urozených mužů v těžkých zbrojích se symbolem stromu na prsou.
25.11.2016 15:11 - ShadoWWW
Šaman: Zní to dobře, akorát "těžká zbroj" už je rezervovaná pro typ zbroje "heavy armour", pod který spadá ring-mail a heavy mail.
25.11.2016 15:26 - Šaman
Aha, myslel jsem, že je to kompletní výčet.
Tak to máš docela problém, protože "mail" a "armour" jsou v podstatě synonyma. Pod to "heavy mail" asi bude tedy patřit i plátová zbroj, ale zrovna ve Středozemi se mi ta plátovka moc nezdá. Třeba Théoden a Éomer měli určitě těžkou jezdeckou zbroj, ale plátovou bych ji nenazval (jen plátové doplňky přes dlouhou kroužkovku). Klasické plátové kyrysy byly záležitost gondorských těžkooděnců, ale předpokládám, že každý národ měl svoji podobu těžké zbroje. (Pěkně je to vidět v tom Mount and Blade: Warband.)
25.11.2016 15:28 - ShadoWWW
Přesně tak. Plátovku tam dávat nechtěli přesně z těch důvodů, co říkáš.

EDIT: A co dát heavy mail jako těžký pancíř nebo těžký krunýř?
25.11.2016 15:41 - Šaman
Pancíř by asi šel, případně kyrys (pak ani nemusíš přidávat to "těžký", to se u obou pojmů myslí automaticky). Ten nezní tak moderně a značí vpodstatě totéž.
Ale zase to zní trochu renesančně - Přijíždí elfí kyrysníci z Imladis.
25.11.2016 16:13 - York
ShadoWWW píše:
A co dát heavy mail jako těžký pancíř nebo těžký krunýř?


To určitě ne. "Mail" znamená totéž co "Chin mail", viz:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mail_(armour).

"Heavy mail" je tedy "těžká kroužková zbroj".

edit: Odkaz nefungoval, protože to z něj umazalo závorky. Je ho třeba zkopírovat ručně.
edit2: Ještě by šla "Plná kroužková zbroj".
25.11.2016 16:19 - Šaman
Hmm, pravda. Pak je "mail" velmi podobné našemu "brň". Historicky.
Ve hrách a fantasy (a amatérské historii) se běžně objevuje "plate mail" a "scale mail", stejně jako se u nás říká "brnění", místo správného zbroj (armour), nebo kyrys (cuirass).
25.11.2016 16:20 - Aegnor
Šaman píše:
Pancíř by asi šel, případně kyrys (...). Ten nezní tak moderně a značí vpodstatě totéž.

Hmm... já vnímám "kyrys" jako část plátové zbroje, která chrání trup. A myslím si, že v tomhle vnímání nejsem jediný. Kdybych si měl vybrat mezi kyrysem a kroužkovkou (do půli stehen a po lokty), tak beru kroužkovku a myslím si, že je to lepší ochrana.

Hej, ale možná jsme opravdu banda lidí, co si výraz Kyrys přesunula jiným směrem.
25.11.2016 16:23 - York
Šaman píše:
Hmm, pravda. Pak je "mail" velmi podobné našemu "brň". Historicky.


Ano, přesně tak to je. Taky se dá říct "kroužková brň". Ale bude to znít asi dost archaicky, spíš bych říkal "kroužková zbroj".


Aegnor píše:
Hej, ale možná jsme opravdu banda lidí, co si výraz Kyrys přesunula jiným směrem.


Nikoliv, chápeš to naprosto správně :)

Viz opět wiki.
25.11.2016 16:25 - Šaman
Aha, místo nové odpovědi jsem si přepsal starou. No nic, jen jsem tu rozváděl, že (středověký, nikoliv renesanční a pozdější) kyrysník měl pod pancířem i kroužkovou zbroj. A pod kroužky a pláty se automaticky nosí prošivanice, nebo vlněné krzno.
25.11.2016 16:31 - Aegnor
York píše:

"Heavy mail" je tedy "těžká kroužková zbroj".

Tohle mi přijde asi jako nejlepší překlad.

Šaman: teď nevím, jestli reaguješ na mě, nebo na koho... já jenom říkal, že pod pojmem "bojovník v kyrysu" si představím spíše někoho v lehké zbroji, ale "heavy mail" je prostě nějaká varianta těžké zbroje.

ShadoWWW: jsou ty zbroje v příručce i nějak rozepsané, nebo jsou pouze v tabulce názvy a čísla?
25.11.2016 16:46 - Šaman
Reagoval jsem na oba. Kyrys jako takový znamená plát (přední, zadní), tedy to samé, co pancíř.
Ty si ale asi představuješ porenesanční kyrysníky, kteří už neměli jinou ochranu (často ani přilbu). Tam to ale souvisí už s potlačením těžké jízdy a rozvojem palných zbraní.
Původně je "kyrys" jen "plát". A ten se nosil jako dodatečná ochrana většinou na kroužkách. Zde je kroužková košile s kyrysem a přilbou (mail armour shirt with plate cuirass and helmet).

Možná by se to dalo opravdu překládat jako:
Corslet of Mail - drátěná košile
Heavy mail - koužková zbroj

Kroužková zbroj byla v Evropě už od ranného středověku nejlepší možná ochrana.
Drátěná košile (krátká, lehká*) není moc odborný výraz, ale vystihuje že to není nic moc, jen o něco lepší než kožená. A kroužková zbroj (těžká, dlouhá) pak zůstává jako topka, pokud někdo nemá přímo plátovou.

(*) Pokud vím, tak lehké košile z nenýtovaných kroužků existovaly na arabském východě. Proti šavli se taková ochrana hodila, byla poměrně lehká, ale evropské nýtované kroužkové zbroji se vůbec rovnat nemohla.
25.11.2016 17:16 - York
Šaman píše:
Možná by se to dalo opravdu překládat jako:
Corslet of Mail - drátěná košile
Heavy mail - koužková zbroj


Jop.
25.11.2016 17:38 - Šaman
Tak už jen pro zajímavost - kroužková (drátěná) košile z Indie a Persie. Ale i tady píšou, že se nosila pod pláty. Předpokládám, že samostatně je to poměrně civilní záležitost, dobrá proti nějakému assasínovi s nožem.
31.1.2017 20:01 - ShadoWWW
Vyšlo PDF Dějmistrův průvodce. Najdete ho vy víte kde.
5.2.2017 21:09 - Maelik
ShadoWWW: nechci rýpat, ale ten odkaz nefunguje...
5.2.2017 21:18 - ShadoWWW
To totiž není odkaz. ;) Odkaz vypadá takto.
21.2.2017 20:35 - ShadoWWW
Vyšla aktualizace Dějmistrova průvodce.
aktualizace píše:
An updated version of the Adventures in Middle-earth Loremaster's Guide is now available.
Changes in Version 2:
Various typographical errors amended
Bestiary overhaul thanks to customer feedback and additional design work
Updated credits


A k tomu C7 oznámilo vydání dalších dvou skvělých produktů!


21.2.2017 20:37 - PetrH
jen ten lw je krapet drazsi nez se cekalo :/ ale snad bude stat za to;)
28.2.2017 00:12 - ShadoWWW
Bylo ohlášeno vydání dobrodružství Wilderland Adventures. Je to předělávka dobrodružství Tales from Wilderland, které dříve vyšlo pro TOR. Datum vydání je zatím neznámé.

28.2.2017 09:44 - pivolil
Btw C7 získalo licenci na WFRP 4e. Jsem rád, že je v dobrých rukou.
28.2.2017 10:56 - Vojtěch
Mno, to jsem zvědav, jak to zpracují, protože 2E a 3E se pravidlově dost lišily, co tak vím. Že by další pravidla na obzoru?
4.3.2017 11:10 - ShadoWWW
Cubicle 7 má na následujících 10 dnů slevovou akci -30% na PDFka všech svých her na RPGNow.
4.3.2017 15:30 - PetrH
Sakra a lw magnamund managerie je vyjmuta:(
29.3.2017 18:28 - ShadoWWW
Dnes mi přišla poštou i druhá příručka. ;-)


29.3.2017 19:30 - B1rd
wow 5tkovy prirucky vypadaji sick ty cerny hrbety krvavy :)
20.4.2017 05:59 - Vojtěch
24.5.2017 23:35 - ShadoWWW
Lego...las?


:-)

Sice to sem úplně nepatří... ale C7 chystá bestiář pro Lone Wolf RPG.
29.6.2017 22:26 - ShadoWWW
Nový modul s novou oblastí: Rhovanion!



Píše:
Follow the Anduin river down from the chill springs of the Misty Mountains to the southern edge of the Wild! Explore the dread forest of Mirkwood, running from the lonely thickets of the north to the very gates of Dol Guldur! Enter the Heart of the Wild, and defend it against the rising Shadow.

The Rhovanion Region Guide for Adventures in Middle-earth is available for pre-order now! The PDF will be released next week, the print edition is anticipated later this year.

The Rhovanion Region Guide is an invaluable resource for Adventures in Middle-earth further describing the lands of the River and the Forest – the rolling Vales of Anduin and the trackless forest of Mirkwood. It expands on the descriptions given in the core Guides, offering new sanctuaries and new perils for Player-heroes to discover.

Each region is described in detail, listing potential friends and foes, sites of interest and potential adventures.

An expanded bestiary contains a host of strange creatures and servants of the Enemy, from the beasts of the forest to the fabled Great Spiders.

Variant Cultural Backgrounds for the Wayward Elves and Wild Hobbits offer new options for adventurers, and new Fellowship Phase Undertakings being the Wild to life!

The Rhovanion Region Guide contains material previously published for The One Ring Roleplaying Game in The Heart of the Wild.

Cover art by Ralph Horsley.


Předobjednávky zde. Cena opět zahrnuje knihu i PDF dohromady.
18.7.2017 16:35 - ShadoWWW
Tam ta příručka o Rhovanionu už ja taky vy-víte-kde a už se těším, jak mi přijde domů v tištěné verzi spolu s tou knihou dobrodružství Wilderland Adventures. ;)
28.7.2017 16:09 - ShadoWWW


Vyjde nový doplněk - Eaves of Mirkwood. Jde o zástěnu pro Dějmistra + krátké 32-stránkové dobrodružství pro nováčky s šesti předpřipravenými postavami a novými možnostmi pro Učence a Strážce.

Tento doplněk tedy slouží jako DM Screen + něco jako Starter Set.

Včera večer začaly předobjednávky, ale v PDF má vyjít až příští týden.
28.7.2017 21:36 - ShadoWWW
Teď se dívám, že se mi na disku válí větší část překladu příručky pro hráče (konkrétně po konec kapitoly o povoláních). Tak to zítra projdu a vydám.
29.7.2017 11:09 - ShadoWWW
Aktualizoval jsem překlad. Vy víte kde.
31.7.2017 22:01 - ShadoWWW
Vyšly dříve zmíněné Okraje Temného hvozdu. Už jsou i tam.
22.8.2017 08:44 - ShadoWWW
Na Gen Conu vyšly ceny Ennies. První místo v kategorii Best Rules získal 7th Sea Core Rulebook (který posbíral i několik dalších cen). Stříbrnou medaili dostal Adventures in Middle Earth Players Guide. Cubicle 7 oznámil, že díky tomu jdou AiME příručky na Gen Conu na dračku.
24.8.2017 10:08 - Tarfill
ShadoWWW píše:
První místo v kategorii Best Rules získal 7th Sea Core...

Fakt by mě zajímalo, jak se vyhodnocuje výherce "best rules."
Kdo jako může říct, tyhle pravidla jsou nejlepší a tyhle pravidla nestojí za to...?
24.8.2017 10:17 - sirien
Tarfill píše:
Kdo jako může říct, tyhle pravidla jsou nejlepší a tyhle pravidla nestojí za to...?

Já?

Sleduj: Fate je nejlepší a DrD2 nestojí za to.
24.8.2017 10:46 - Tarfill
:-)

Jasně, každej k tomu může říct svůj názor...
Spíš mi šlo o to, jestli se to hodnocení provádělo třeba pouze v rámci toho Gen-Conu, jestli se to dělalo pouze formou hlasování návštěvníků, nebo formou hlasování dlouhodobější ankety někde na internetu, nebo jestli to hodnotila jakási "odborná porota" apod. Tohle by mě právě zajímalo, abych si dokázal říct, jak moc věrohodné ty výsledky jsou...
24.8.2017 10:49 - Vojtěch
Je tam hlasování na infernetu a taky porota.
24.8.2017 10:59 - ShadoWWW
V anketě na Enworldu mohou návštěvníci psát své návrhy, o kterých pak mohou asi měsíc hlasovat a taky je tam jistá porota. Nominovat lze ty hry, které vyšly zhruba od posledního Gen Conu. Obecně se doporučují díla menších vydavatelů (čti: menší než Paizo), protože je to jejich propagace, ale není to pravidlem.
24.8.2017 11:02 - LokiB
To máš jak se vším ... jak to může říc někdo na filmovém festivalu? :) když se to neměří na vteřiny nebo metry, tak je rozhodování dost subjektivní

ale tak ceny pro deskové hry a i pro rpg hry se udělují už tak nějak tradičně.
buď to máš systémem vox populi vox dei, nebo odbornou porotou, které lidé věří
24.8.2017 11:24 - Tarfill
No, ať už je to ve výsledku jak chce, 7th Sea a piráti sedmnáctého století můj šálek kávy stejně nejsou, takže je mi to vlastně jedno... ;-)
24.8.2017 11:42 - sirien
LokiB píše:
To máš jak se vším ... jak to může říc někdo na filmovém festivalu?

wow... easy there. Nepleť si ENnies a Indie awards.

Indie awards sou jak (francouzskej) filmovej festival - banda zatrpklejch pseudointelektuálů rozdává ceny svejm oblíbencům za věci, který nikoho nezajímaj a po kterejch žádnej normální hráč ani neštěkne (s občasným výstřelkem bokem, aby se neřeklo).

ENnies sou spíš takové ceny publika s přihlédnutím k názoru odborné poroty a když se podíváš kdo to tam vyhrával tak tam najdeš poměrně kvalitní věci který sou skutečně známý a hraný, mnohdy i po mnoha letech.
24.8.2017 12:56 - Gurney
Píše:
The ENnies comprise two rounds. In the first round, publishers submit their products for nomination by that year's five democratically elected judges. As of 2017, judges have had a two-year term limit, but are permitted to return after a year off. In the second round, the public votes on the nominated products, with the results being presented live at Gen Con.

(wiki o ENnies)
24.8.2017 16:09 - LokiB
dost subjektivne zbarvene ... lidi, kteri maji nazory, co se ti nelibi, jsou banda zatrpklejch pseudointosu, zatimco ti oblibeni jsou odborna porota a normalni lidi, kteri veci hraji.
no nic, jak myslis.
to je dost legracni zpusob posuzovani veci.

imho je fajn, ze se nejake ceny vyhlasuji, protoze to lidem aspon pripomene, ze neco takoveho existuje. zavery si stejne musi udelat kazdy sam.
Stredozem se celkem povedla, uvidime, jak siroke publikum to najde a jakou to bude mit trvanlivost
24.8.2017 19:01 - sirien
LokiB: Je zajímavé, jak lidi, jejichž názor se mi podle Tebe nelíbí, pravidelně oceňují hry a autory, které mám ve značné oblibě.

Zajímavé je i to, jak často a pravidelně něčemu oponuješ, jen abys tomu oponoval. Například když v jednom postu napíšeš, že jsou všechna ocenění nutně subjektivní, abys hned v následujícím postu shazoval něčí názor na tato ocenění s tím, že je ten názor subjektivní.

Zajímavé je i to, jak se skoro pokaždé Tvá opoziční pozice nese v duchu relativizování a relativizujícího rovnostářství věcí a obracení věcí z diskuse bez toho, abys do diskuse přinesl nějaký argument nebo příklad "zvenku" - jakobys věcem vlastně nerozuměl, ale měl si hroznou potřebu používat alespoň rétorické kličky k tomu aby ses tvářil, že jim rozumíš stejně jako ostatní nebo jim nerozumí vlatně nikdo.

Což mě vrací k prvnímu odstavci tohodle postu, protože 5 hodin před napsáním svého postu jsi nejspíš ani nevěděl, že nějaké Indie Awards vůbec existují a celou tu kritiku si uvařil jen z toho, cos našel tady v diskusi - a dokonce ses ani nenamáhal se s těmi oceněními která obhajuješ seznámit natolik, abys viděl, kdo je vůbec dostal, protože jinak by Tě tam věci jako Fate nebo Hillfolk (mezi dalšími, u nichž ale nemusíš vědět, že je uznávám) musely praštit do očí a ten post bys pak nenapsal tak, jak si ho napsal.



Co je legrační je v Tvém postu nevyslovený, ale z Tvého postoje nutný předpoklad, že všechna ocenění si jsou zjevně rovna, bez ohledu na to, kdo, jak a proč je uděluje.

Co je legrační je, když se po pěti hodinách od chvíle co ses dozvěděl o existenci něčeho vrhneš do polemiky s člověkem, který to už roky poměrně pečlivě sleduje.
25.8.2017 10:36 - LokiB
Tvůj předpoklad celé té legrace není správný. Co víc?
Hele, já ti neberu tvůj názor na to, že jedny ceny jsou celkem pakárna, zatímco jiné jsou seriózní. To je ok. Odmítám to brát jako ověřenou univerzální pravdu, "tak to prostě je". Už proto, žes to začal zbytečně srovnávat s jiným druhem udílení cen, filmovým festivalem, což byl ten hlavní impulz, proč jsem na to reagoval. Páč tím dáváš najevo, že to hodnocení vychází hlavně z tvého vkusu, nikoli z podstaty daných cen.
Relativizace je vcelku normální reakcí na absolutní stanoviska typu: "hej, takhle to prostě je, protože to tak vidím."
připomeň si, ve vší té legraci, že tahle část začla příspěvkem:
"kdo rozhoduje? já. Sleduj: Fate je nejlepší a DrD2 nestojí za to." ... a od toho se pak dál ta legrace odvíjela
25.8.2017 10:50 - Aegnor
LokiB píše:
Už proto, žes to začal zbytečně srovnávat s jiným druhem udílení cen, filmovým festivalem, což byl ten hlavní impulz, proč jsem na to reagoval.

Myslíš to srovnání s filmovým festivalem, které jsi jako první vytáhnul ty?

LokiB píše:
Relativizace je vcelku normální reakcí na absolutní stanoviska typu: "hej, takhle to prostě je, protože to tak vidím."

Ale je naprosto k ničemu.
25.8.2017 11:32 - sirien
LokiB píše:
já ti neberu tvůj názor

To sem moc rád.

Každopádně věc je zajímavá spíš v tom, že se vůbec domníváš, že to je "jenom můj názor", když o těch cenách vlastně očividně nic moc nevíš. Což je přesně to, co Ti v předchozím postu vytýkám - protože úplně stejně máš tendenci oponovat čemukoliv, co někdo někde napíše (třeba o game designu nějakých herních prvků); vůbec se nepozastavíš nad tím, proč to tak dotyčný napsal, proč si to myslí a kdo další si to myslí a naprosto rovnostářsky se tomu postavíš na odpor - což nepůsobí zrovna moc seriózně. Zvlášť, když takovou reakci opakuješ při každé jedné příležitosti.

LokiB píše:
Už proto, žes to začal zbytečně srovnávat s jiným druhem udílení cen

Máš namysli to jak sem Ti obrátil zpátky Tvoje vlastní přirovnání?

(Co nejspíš nevíš a abych byl naprosto fér, tak já to přirovnání k francouzskému art filmu používal už dřív - jenže again, tos nevěděl a srovnání s filmy si tu vytáh první Ty. A kromě toho srovnání něčeho s něčím trochu jiným není nijak závadný obrat a používá se dost často v mnoha oblastech. Včetně odborných publikací.)


LokiB píše:
Relativizace je vcelku normální reakcí na absolutní stanoviska typu: "hej, takhle to prostě je, protože to tak vidím."

Ano. Jenže normální neznamená chytrá.

Relativizace má hodnotu pouze, pokud ji založíš na nějakém argumentu který dokazuje, že platnost výroku má nějaké omezení. Což jsi neudělal. Relativizace pro relativizaci je pseudo-intelektuální cheapshot.
25.8.2017 11:36 - York
Mohli byste se, prosím, bavit víc o tématu a míň o tom, jak kdo diskutuje?
28.8.2017 22:00 - ShadoWWW
Tak zpátky k tématu: Zítra vychází PDF a startují předobjednávky doplňku The Road Goes Ever On.

Jde v podstatě arch velkoformátových map plus drobný doplněk rozšiřující stávající pravidla. Takže se určitě víc vyplatí v tištěné podobě (s PDF zdarma) než jen v PDF. C7 dnes vydali ukázku z obsahu toho doplňku.

31.8.2017 10:00 - ShadoWWW
Doplněk Cesty vedou dál a dál najdete vy víte kde.
31.8.2017 11:01 - ShadoWWW
Ukázka ilustrace.

2.9.2017 17:38 - ShadoWWW
Přišel mi RRG v knižní podobě a vypadá zase skvěle.
15.9.2017 19:39 - LokiB
Adventures in Middle-earth - Rhovanion Region Guide ... až do konce září na DriveThruRPG se slevou 33%
Je to tedy recyklace materiálů z The One Ring RPG
20.10.2017 19:03 - ShadoWWW
C7 chystá nové tažení odehrávající se o 20 let později než předchozí moduly.



Současně chystají první kampaň pro Lone Wolf Adventure Game.

31.1.2018 20:21 - ShadoWWW
Již brzy...

Píše:
The Rivendell Region Guide takes your adventures West across the Misty Mountains to the Last Homely House, expanding play into eastern Eriador, covering not only Rivendell itself, but Angmar, Fornost, Mount Gram, Tharbad and everywhere in between.

There are also rules for creating your own Magical Treasure; playing High Elves of Rivendell; turning the baleful Eye of Mordor on your company, and facing more powerful adversaries than ever before.

This gorgeous hardcover, 144-page, full-colour supplement includes:
• Background for the Last Homely House, Rivendell, the sanctuary of Imladris.
• Write-ups of the characters that might be encountered in Imladris, from Elrond and Arwen to Glorfindel and the White Council.
• New Fellowship undertakings.
• A history of Arnor, Angmar and the Rangers of the North.
• A region guide to Eastern Eriador, including the Barrow-downs, the Trollshaws and Angmar.
• New adversaries to face, including Ettins, Hill-men of Rhudaur and the toughest Troll of them all, the Queen of Castle Hill.
• A bestiary of undead creatures, from Bog Soldiers and Barrow-wights to the Lord of the Nazgûl himself, the Witch-king of Angmar.
• Rules for powerful adversaries, allowing you to customise any monster to provide a
challenge for even the most heroic of adventurers.
• A set of optional rules, the Eye of Mordor, to track how much attention the Enemy reserves for the company.
• Rules for adding Magical Treasure to your campaign, including dozens of ready-made
artefacts, some famous, others less so.
• A new playable Heroic Culture: the High Elves of Rivendell.

The cover is by Ralph Horsley, and the text is converted by Jacob Rodgers from the original The One Ring supplement by Francesco Nepitello with Shane Ivey, Andrew Kenrick, Thomas Morwinsky and James M. Spahn.
The pre-order for Rivendell Region guide will open soon!
1.2.2018 12:38 - Crushir
Tak tahle příručka mě moc zajímá.

Jinak jak je na tom překlad základní příručky?
15.3.2018 16:00 - ShadoWWW
Vyšla nová příručka - Rivendell Region Guide. Jde o AiME konverzi TORové příručky Rivendell.

Najdete v ní mimo jiné:

  • Popsanou Roklinku
  • Historii Arnoru, Angmaru a Hraničářů Severu
  • Spooustu nových nepřátel, včetně přízraků a vůdce Nazgûlů, samotného Krále přízraků
  • Volitelné pravidlo, které vám řekne, jak moc jste přilákali pozornost Oka Mordoru
  • Nová pravidla pro přidělování magického pokladu a nové kouzelné předměty
  • Nová kultura: Vznešení elfové z Roklinky
  • Nová mapa oblasti západně od Mlžných hor
Kniha si drží svůj vysoký standard AiME příruček, 144 stran. Kdo by ale čekal, že vznešení elfové budou mít schopnost sesílat triky jako DnD vznešení elfové, bude zklamán. Tištěná verze by měla vyjít v létě. Na konci je odkaz s ukázkou obálky na novou dobrodružnou kampaň Eriador Adventures, což má být AiME konverze dobrodružství Ruins of the North pro TOR.

Letos má vyjít ještě krabicovka Moria, která bude mít v sobě mechaniky pro AiME i TOR.
29.3.2018 00:12 - ShadoWWW
Cubicle 7 oslavila 100 tisíc likeů na facebooku speciální akcí: 25% slevou na vše ve svém online obchodě. Stačí, když v průběhu objednávky zadáte kupón 100KBOOMGBP pro nákup v librách, nebo 100KBOOMUSD v dolarech (obvykle se víc vyplatí libry).

K fyzické knize máte vždy PDF zdarma (posílají email s kódem na DriveThruRPG.com během 24 hodin od objednávky). Akce platí jen do 3. dubna a je skutečně unikátní (nepamatuji se, že by kdy dávali slevu na fyzické knihy; vždy jen na PDF na DriveThruRPG.com).
11.5.2018 12:53 - Crushir
Z FB stránek Cubicle 7

Coming Soon for Adventures in Middle-earth, the 5th Edition OGL setting: Eriador Adventures!

This action-packed set of adventures takes your Company around ruin-haunted Eriador, and is the companion volume to the Rivendell Region Guide.

Children kidnapped in the night, unusually cunning Trolls, a mysterious caravan, the fate of a company of Hobbits, the legacy of the Dúnedain and an evil awakening beneath the barrows – six new stories set in the ancient land of Eriador. Six adventures that need a company of heroes to undertake them.

Eriador Adventures contains six ready-to-play adventures for Adventures in Middle-earth™, complete scenarios that can be played separately or as an epic series spanning a number of years. All adventures are set in the years prior to 2977, and take place in the lands surrounding Rivendell.
Eriador Adventures complements the background and rules material contained in the Rivendell Region Guide.
Delve into the ruins of overgrown Fornost, walk amidst the cairns of the Barrow-downs and venture to the lair of the Witch-king of Angmar himself, the ancient city of Carn Dûm — if you have the courage!

Cover art by Ralph Horsley Art

We’ll have more info on WFRP Fourth Edition soon, as promised!
We’ll be sharing new news on Laughter of Dragons for TOR soon as well!

https://www.facebook.com/Cubicle7Entertainment/photos/a.391837227551716.83375.334718073263632/1586398951428865/?type=3&theater
11.5.2018 13:13 - ShadoWWW
jj, už ráno jsem se díval. Je to 5E verze dobrodružství Ruins of the North, co vyšlo pro TOR. C7 se docela rozjeli. V knihovně už mám víc příruček AiME než DND 5E.
11.5.2018 13:28 - Crushir
Se chystám příručky taky koupit. Vypadá to fakt dobře. Jak je na tom překlad AiME ShadoWWWe? Vím, že jsi teďka zápasil s Volem tak nemáš moc času :-D
12.5.2018 16:27 - ShadoWWW
Pokud jsi fanoušek Tolkiena, tak AiME jsou naprosto parádní knížky. Osobně se mi ta AiME dobrodružství líbí ještě víc než klasická DnD 5E dobrodružství. Klidně bych si uměl představit, že bych si zcela vystačil jen se Základními pravidly 5E a pak už bych jel jen lajnu AiME.

Bohužel realita se má tak, že většinu hráčů oslovuje víc klasické DnD, zejména v naší skupině. Dává jim víc možností, jak piplat svou postavu a jak se vyblbnout v dobrodružstvích i po stránce herních mechanismů. Podobně svět Zapomenutých říší nabízí mnohem víc různorodějších dobrodružství a příležitostí. Výhodou Forgotten Realms je, že plynou stále dál a stále zajímavě. Nic není vepsáno do kamene. Vše může skončit jakkoliv.

Oproti tomu Středozem je historicky uzavřená. Každý notoricky ví, co se stalo a co se stane. Byť by dobrodruzi neměli vědět o Nepříteli skoro nic, pokud vůbec něco, tak hráči samozřejmě ví všechno, což trochu vytrhává z prožitku splynutí hráče s postavou. AiME se, podobně jako TOR, odehrává mezi Hobitem a Pánem prstenů. Zaměřuje se na lokální věci, lokální problémy a dobrodružství.

Komu bych AiME vážně doporučil jako ideální, jsou děti, které si přečetli (nebo rodiče jim přečetli) Hobita. Pro ně je AiME logickým pokračováním příběhu a objevováním krás Středozemě (a současně ještě nejsou omezeni znalostí Nepřítele a Konfliktu).

Příručky AiME a TOR dnes již nabízí víc obsahu než původní Tolkienova díla. To je jejich výhoda i nevýhoda. Výhoda je, že můžeš strávit celé dny a týdny pročítáním nádherně vymyšlených popisů, kochat se mapkami známých lokací i nádhernými ilustracemi. Vše jako by vypadlo z pera samotného Tolkiena.

Na druhou stranu, když se podívám do knihovny, tak mám občas stejné pocity, jako jsem míval později s Asterionem. Že ta kvanta nemám nikdy šanci všechna využít. A proč si pak kupovat další díly? Ale pak vyjde další díl a já ho stejně musím mít, protože Středozem zkrátka miluji a AiME je úchvatné, třebaže jako nikdy nevyužitá inspirace.

Co se týče překladu, už pro DnD 5E je toho tolik, co by šlo přeložit, a nestíhám. A tam je mnohem větší cílovka. AiME bohužel v Česku není moc populární. Zkoušel ho prodávat Fantasy Obchod i Mephit, ale nikde se neuchytil. Prodejnost pak jde ruku v ruce i po chtěnosti překladů. Existuje pár skupinek, co AiME hrají nebo by chtěly hrát, ale těch AiME knížek je dnes tolik, že bych to překládal léta a musel bych přerušit překládání DnD 5E a to se mi moc nechce.

Ale je možné, že jak dcery ještě trochu povyrostou (ještě tak tři čtyři roky), tak se s nimi pustím do hraní AiME (Hobita milují!) a budu pokračovat v překladu. Zatím je to ale u ledu.
12.5.2018 16:43 - sirien
AIME u nás asi ani nikdy nemohlo být perspektivní a překládat ho... maximálně kdyby byl někdo Tolkien fan jak Valun a dělal si to sám pro sebe pro radost, pak by to bylo cool (a klidně bych mu to pak vysázel a tak), ale pokud tu máme nějakého přkladatele co je ochotný překládat "něco", tak ho radši nasměruju na něco plošně perspektivnějšího (v současnosti další knížky hlavní 5e linie, nejspíš... osobně sem měl sem o tom že by se dalo přeložit třeba GUMSHOE, ale bohužel ty hry tu nejsou rozjetý a já pro ně nevidim cílovku - udělal sem aspoň ty články GUMSHOE v Kostce, ale víc teď podle mě nemá smysl. Fate je hotovej tak jak je a z podstaty jeho místního publika k němu nemá moc smysl překládat nic moc dalšího, mám k němu rozdělanou ještě jednu věc ale tu mám separátně jako vlastní tvorbu. A další hry teď podle mě nejsou moc relevantní)

Ono tohle je třeba výhoda toho vydat česky JaD, resp. to je ta hlavní výhoda - základní DnDčko v češtině, ale takřka nekonečnej support dalších věcí v angličtině.
12.5.2018 17:32 - ShadoWWW
A kdyby Bouchi nebyl hloupý, tak už DrD kdysi dávno (rok 2000) vydal s OGL a SRD 3.0 a DrD komunita mohla vzkvétat úplně jinak. Ale to je tu těžce off-topic, omlouvám se.
12.5.2018 17:34 - York
ShadoWWW píše:
A kdyby Bouchi už dávno DrD vydal s OGL a SRD 3.0, DrD komunita mohla vzkvétat úplně jinak.


Jo, no :\


edit: Na druhou stranu pak bych asi neudělal to, co zrovna dělám, což by byla škoda ;)
12.5.2018 17:45 - sirien
ShadoWWW: abysme nebyli zlí tak mám tušení že v roce 2000 to ještě nebyl úplně jen Bouchiho call.
12.5.2018 17:58 - ShadoWWW
Já jsu zas za tu dvojici DnD 5E a Fate Core/FAE fakt rád. Děti mají zas v češtině možnost hrát suprové hry a odtrhnout se na chviíli od mobilů a tabletů. Ty dvě hry mají potenciál oslovit všechny hráče, co si to chtějí vyzkoušet. A JaD tomu dá punc oficiální, tištěné knižky. A ještě tu budem mít Dračí hlídku... zkrátka zlatá doba.

V tomto jsem vděčný Altaru, že mé generaci na začátku devadesátek dal Dračí doupě. Sice s již obstarožním designem, ale na tu dobu v rámci bývalého Východního bloku to bylo požehnání. Kde v té době byli Slováci, Maďaři, Rumuni nebo Srbové...
12.5.2018 18:18 - sirien
ShadoWWW píše:
Kde v té době byli Slováci

Měli od Altaru Dračí doupě, přeci.

Co to je za nesmyslnou otázku? Dodneska pořádně neexistuje žádná "slovenská" nebo "česká" RPG stránka - sice maj v dnešní době všechny doménu .CZ, ale na všech máš jak čechy tak slováky. Naši sousedi maj slováka i mezi adminama... a mám takové tušení, že Fate a DnDčko už do slovenštiny taky neni moc potřeba překládat.

(A jestli mi chceš tvrdit, že někdo neumí slovensky... ono dost čechů ani neumí česky, takže...)
12.5.2018 18:49 - York
sirien píše:
sice maj v dnešní době všechny doménu .CZ, ale na všech máš jak čechy tak slováky. Naši sousedi maj slováka i mezi adminama...


RPG fórum má teď doménu cz, ale slovenskej hosting ;)
12.5.2018 19:28 - Šaman
ShadoWWW píše:
Kde v té době byli Slováci, Maďaři, Rumuni nebo Srbové...

Srbové přeskočili Pen&Paper formát a dali si realtimově docela vostrej válečnej larp. Zlatý DrDko.
23.5.2018 20:17 - ShadoWWW
Dobrodružství Eriadoru jsou venku v PDF. Vy-víte-kde
6.6.2018 15:20 - ShadoWWW
V překladu dál pokračuje Paul z RPG Fóra.
6.6.2018 16:32 - sirien
Ale? RPG F zase nějak ožilo ve vztahu k reálné RPG tvorbě? To by bylo moc milé...

EDIT: dělá to i s grafikou nebo s ní bude potřebovat pomoct?
8.6.2018 15:31 - ShadoWWW
Spíš to na mě působí jako čistě Paulova aktivita. Neznám podrobnosti, ale myslím, že dělá jen textovou podobu, takže kdyby chtěl někdo udělat grafiku, asi by se nezlobil. ;) Já když tak mohu poskytnout v ID to, co mám.
20.12.2018 00:10 - ShadoWWW
Vychází nová příručka pro AiME. PDF by mělo vyjít už v pátek!


Welcome to Bree and The Inn of the Prancing Pony!

Nestled at the foot of the ancient landmark of the Bree-hill, Bree and The Prancing Pony provide a welcome respite from the trials of the road. With a wisdom all its own, Bree has endured for centuries, minding its own business and serving passing travellers with good food and better beer.

Surrounded by deserted and dangerous lands, and watched over by the mysterious Rangers of the North, Bree is the ideal place to begin a new journey or take a rest from a wearying one!

Bree-land Region Guide includes:
  • Details of the Bree-land, including Bree itself, Archet, Combe and Staddle
  • Things to do in Bree: new undertakings and suggested adventure seeds
    Maps of the Bree-land, Bree and The Prancing Pony
  • A complete set of customised journey tables for the Bree-land
  • A new playable culture, The Dwarves of the Blue Mountains
  • Three exciting adventures that begin at level 1 and carry the heroes to 4th level or beyond: Old Bones and Skin, Strange Men, Strange Roads and Holed Up in Staddle.
Bree-land Region Guide contains the information and adventures previously released as Bree for The One Ring Roleplaying Game, fully converted to be compatible with Adventures in Middle-earth and the 5 OGL rules.
20.12.2018 00:39 - ShadoWWW
U této hry mě docela mrzí, že se tady v Česku víc nechytla. Kdysi jsem dokonce přeložil i začátek knihy až po válečníka. Kdyby někdy někdo chtěl v překladu pokračovat, na GD podnos jsem přidal zdrojové soubory v InDesignu.

Výhodou je, že všechny ty motto texty jsou přímé citace z knih Pána prstenů nebo Hobita, takže to stačí jen převzít (pro tyto účely je dobré mít PDF verze knih v ČJ i AJ). Úplně z toho čiší ten Tolkienův duch.
20.12.2018 07:24 - Jerson
Před lety jsme tohle rozebrali - proč prakticky všichni hrajou pseudo-Tolkienovské fantasy světy, ale prakticky nikdo nehraje skutečnou Tolkienovskou fantasy. Můj názor byl - a stále je - že Středozem a vůbec celý jeho svět je skvělé vybudovaný na vyprávění epických příběhů, ale je zcela nevhodný k normálnímu "žití" a dobrodruhování od první úrovně. Samotná Středozem vycházející z knih je zoufale prázdná, z lidských světů má víc rozpracovaných asi pět měst a vesnic, elfí sídliště jsou tři a trpasličí dvě, z toho jedno prázdné. Děj by se dal zasadit do různých časových období, ale po celá staletí se ten svět nezměnil, nebo jen strašně pomalu na pozadí. Středozem je na hraní RPG příliš řídká, jako máslo namazané na příliš velký krajíc. Ostatně nebyla zamýšlena jako místo, kde by se dalo žít, nebo kde by se měly odehrávat malé příběhy, ale jako místo pro epické příběhy z mýtů a hlavně u ako nosič pro různé vymyšlené jazyky. V té době docela dost mezi fantasáky letěly runy a elfí i trpasličí jazyky, které se někteří PJjové snažili dostat do hry. Vlastně chtěli to, co by mi mělo být blízké, totiž hrát v ucelené a smysluplném světě... problém je v tom, že Středozem takovým světem od začátku být neměla a nejspíš ani fungujícím světem být nemůže.
Další věc je, že Středozem je předobraz všech klasických fantasy map, které jsou cool na pohled, ale neukazují fungující zemi, protože jsou vytvořené kvůli příběhu. Z hlediska příběhu Pána prstenů na tom samozřejmě není nic špatného, nehodlám Tolkienovi vyčítat, že neudělal funkční fantasy RPG svět. Ale dopracování na fungující zemi je hodně náročné, zejména pokud tvůrce chce dodržet celkový feeling toho světa. Prostě je to svět pro zapálené fanoušky Pána Prstenů, Silmarilionu a/nebo Hobita, kteří zároveň nechtějí hrát jiné světy.

Možná kdyby tenhle styl příruček u nás vycházel v polovině či na konci 90. let a zaplnil bílá místa na mapě Středozemě, tak by se Středozem jako setting rozšířil mnohem víc, což by ještě umocnily následné filmy, wargamingové hry a další věci.
20.12.2018 08:32 - malkav
Jerson: A nedává ta řídkost popisu naopak prostor k dobarvení a dopracování těch "hluchých" míst tak, aby to vyhovovalo vkusu toho daného soudruha? Znám mnoho jiných knižních děl, která jsou zasazena do nějakého světa (pravda většinou reálného) a popisují jen jeho úzkou část. Nemusí být ambicí autora tvořit svět pro hraní RPG a přesto se jeho dílo jako základ/šablona dá použít.

Že není popsáno osídlení v nějaké části světa ještě neznamená, že tam žádné není. Nebo bys potom řadil takovou hru do pseudo-Tolkienovské fantasy? To se vážně myšlená otázka, ať se vyjasní tebou použitý termín.
20.12.2018 09:10 - Jerson
Já nevím. V Pánovi Prstenů je popsalá cesta z Hůrky do Roklinky, tak že hobiti s Aragornem jdou prakticky prázdnou krajinou, podle mapy je to prakticky rovná cesta na východ. Už si ty debaty moc nepamatuju, ale přidávat fungující osídlení je pro řadu milovníků Tolkiena "proti kánonu".
Když začal vycházet LotR jako figurková hra, tak v něm třeba dopracovávali Harad, který je v Tolkienovi jen nastíněn, a vypadalo to celkem dobře, takže ne že by nešlo - prostoru je na to dost. Ostatně právě takové příručky ten svět zaplňují. Reagoval jsem spíše na Shadowwův povzdech, že se Středozem jako setting víc nerozšířila v RPG, a jaké k tomu podle mě vedly důvody.

Ono taky dost záleží na popisovaném období, které je pro lidi strašně dlouhé, ale elfové nebo i trpaslíci můžou prožít mnoho z nich (což není pro levelovací RPG zrovna dobré). Prostě Středozem má svá specifika, se kterými je nutné se poprat. A věřím tomu, že třeba mapa zaplněná různými vesničkami a městy by v mnoha ctitelích Tolkiena i dnes vyvolala reakci "tohle není Jim Beam (tedy pravá Středozem)".
20.12.2018 09:18 - ShadoWWW
Jerson píše:
celý jeho svět je skvělé vybudovaný na vyprávění epických příběhů, ale je zcela nevhodný k normálnímu "žití" a dobrodruhování od první úrovně.

To v Adventures in the Middle Earth a The One Ring neplatí. Všechna předpřipravená dobodružství jsou mnohem víc umírněná a "všední" než klasické DnD. Stylově jsou asi někde na úrovni dobrodružství Tarie. Podobně všechny aplikace (úpravy a rozšíření) pravidel AiME pro 5E jsou udělaná pro low-heroic hraní. Používání magických předmětů je za cenu spotřebovávání Kostek životů a kouzlící postavy jsou pouze cizí postavy. Takže i když by skupina hrála vlastní dobrodružství (ne ta předpřipravená) jen na základě základních příruček pro hráče a DM, tak to bude low-magic, low-fantasy hraní.

Jerson píše:
Samotná Středozem vycházející z knih je zoufale prázdná, z lidských světů má víc rozpracovaných asi pět měst a vesnic, elfí sídliště jsou tři a trpasličí dvě, z toho jedno prázdné.

Základní výchozí bod pro AiME i TOR je Dol, kde se po pádu Šmaka schází Jezerní lidé, trpaslíci i elfové, hobiti z hůrecka a logicky tam jde umístit i nějakého zatoulaného Dúnadana.

Jerson píše:
Děj by se dal zasadit do různých časových období, ale po celá staletí se ten svět nezměnil, nebo jen strašně pomalu na pozadí.

AiME i TOR jsou zasazeny do období mezi Hobitem a Pánem prstenů, což je dostatek místa a času relativně neepického období (vždyť ani Saruman tehdy netušil, že už se našel Prsten). Je to období, kdy je Zlo na vzestupu.

AiME i TOR vychází ve stylu Asterionu, kdy existuje základní obecný modul popisující Středozem v tom období a styl možných dobrodružství, a pak vychází doplňkové moduly, vždy ve dvojici, kdy jeden popisuje nějakou konkrétní oblast Středozemě (Divočinu, Rhovanion, Hůrecko, Kraj, Roklinku, Rohan, Erebor...) a druhý do ní zasazuje sérii předpřipravených dobrodružství. Ty regionální moduly dodávají krajům více detailů, než jsou v knihách (mapky měst, pevností, popisy cizích postav, význačných míst nebo třeba i hospod), i nejrůznější souvislosti, aby bylo snazší podle toho hrát.

Výchozím krajem je Divočina, kde o příležitosti k dobrodružství není nouze. Právě kvůlii sílícímu Zlu můžeš narazit na pavouky, skřety, Trolly, vlky, ježibaby, později i třeba přízraky, vrrky nebo dlaky a upíry a další havěť, ale i obyčejnější zloduchy jako různé lapky a padouchy. AiME i TOR ukazují, že těch možností příležitostí je tam hafo.
20.12.2018 09:29 - ShadoWWW
Jerson píše:
A věřím tomu, že třeba mapa zaplněná různými vesničkami a městy by v mnoha ctitelích Tolkiena i dnes vyvolala reakci "tohle není Jim Beam (tedy pravá Středozem)".

Vtip je v tom, že nemusíš přidávat žádné vesničky ani města. Z toho pak vyznívá ta odlišnost třeba od Asterionu nebo Zapomenutých říší, kdy dostat se z jedné osady do druhé zpravidla trvá řady měsíců. (A jen v přátelské osadě lze důkladně odpočívat, což má taky svá specifika, včetně toho, že různé rasy jsou k sobě navzájem různě nedůvěřivé, obzvlášť k cizíncům a je velký rozdíl, když někam přijdeš poprvé, nebo se tam vracíš.) Jedno dobrodružství není otázkou hodin nebo dnů, ale spíš týdnů, a tažení je pak otázkou měsíců (kdy se dobrodruhuje od jara do podzimu a přes zimu je zpravidla mezidobí).

Přesto, nebo možná právě proto, na svých cestách potkáváš nejrůznější cizí postavy, havěť a jiné příležitosti, se kterými si družina musí obvykle poradit sama za sebe.
A není o ně nouze.

Ale těch malých osad je i v Tolkienově popisu víc, než je na té slavné mapě Středozemě. Sám Tolkien třeba popisuje, že Lesní lidé měli mezi řekou a Temným hvozdem své osady. Jsou však tak malé a pro Hobita i Pána prstenů tak bezvýznamné, že je do mapy nekreslil. (A jsme zase u toho, co všechno zakreslíš do mapy pro román a pro hraní RPG a že to nemusí být snímek ze satelitu. :-D)

V tom je taky AiME i TOR tak úžasné. Že se Cubicle 7 podařilo vytvořit živý svět, kde přidali množství detailů a kde družina jede po svých vlastních liniích. A je to vytvořeno tak, že všechno nové a navíc vychází z různých náznaků a vět přímo z Tolkienova díla. (Vše je taky ověnčeno citacemi z jeho knih.)

TOR ani AiME nemají problém s fanoušky Tolkiena (ani těmi pravověrnými). Spíš v tom, že klasické DnD světy nabízí high-fantasy high-magic zážitky, což je pro většinu hráčů RPG zajímavější a víc cool než low-fantasy low-magic svět, co nabízí Cubicle 7.
20.12.2018 10:20 - LokiB
Jerson píše:
Už si ty debaty moc nepamatuju, ale přidávat fungující osídlení je pro řadu milovníků Tolkiena "proti kánonu".


Tak jako v který době ... po LOTRovi, proč ne? trolly, skřety, lidi, hobity ... dle libosti. v době LOTRa? nepřidávat nic, leda featury "divočiny" ... to není jen osídlení
20.12.2018 10:34 - Boldrick
Ještě zkusím doplnit: TOR (AiME neznám) je z velké části o hraní charakteru postav. A všechna setkání nějak profilují charaktery od hrdinů po zbaběle, od altruistů po oportunisty. Je v podstatě jedno kde se to odehrává, jde o to co to s postavami dělá. Přesně, nebo hodně podobně, jako v knize. Kdo uspěje a kdo selže jako človek (Elf, trpaslík :-)) v rozhodující chvíli.
To DnD neumí a ani se to od něj nechce. V reáliích LotR nemůže fungovat. Je o daných charakterech (zákonné dobro až zákonné zlo) a o tom jak usmaží draka (po tom co sečtou všechny bonusy pro útok a odečtu postihy a přehodí vypočítané číslo).
20.12.2018 10:35 - Aegnor
Jerson píše:
V Pánovi Prstenů je popsalá cesta z Hůrky do Roklinky, tak že hobiti s Aragornem jdou prakticky prázdnou krajinou, podle mapy je to prakticky rovná cesta na východ.

A není tam popsáno i to, že je Aragorn schválně táhne mimo běžné stezky, protože chce to cestování utajit před přízraky?
20.12.2018 10:38 - LokiB
Boldrick píše:
To DnD neumí a ani se to od něj nechce. V reáliích LotR nemůže fungovat.


No, to je trochu silné ... nemůže fungovat stejně jako TOR. Ale fungovat může. Důkazem je nemálo skupin, kteří DnD-like v prostředí Středozemě hráli a hrají, i před AiME.
20.12.2018 10:56 - ShadoWWW
LokiB: Fungovat to může, ale není to stěžejní. TOR a AiME to zakomponovaly do mechanik, aby to mělo i herně-mechanický význam a dopad, a to ne nějaký drobný, ale skutečně ten nejvýznamnější (asi jako na úrovni DnD jsou třeba životy či pozice kouzel, nebo stupně únavy v 5E).

Ono i v Asterionu bylo napsané, že když postavy inklinují ke Zlu, tak se z nich stanou skřeti, a když inklinují k dobru, tak se z nich stanou Hrdinové. Ale mělo to jen čistě fluffový a RP dopad, ne mechanický (tedy to G v té zkratce RPG).
20.12.2018 11:30 - Jerson
Aegnor píše:
A není tam popsáno i to, že je Aragorn schválně táhne mimo běžné stezky, protože chce to cestování utajit před přízraky?

Něco takového tam je, ale jen naznačeno, a na mě osobně to cestování působí stylem "půjdeme mimo dálnici, ale paralelně s ní, protože jiná cesta není". Na druhou stranu nejsem znalec Středozemě a na téhle interpretaci nehodlám vykrvácet a hlavně bych byl nerad, aby se debata případně zvrhla v hádku o něčem, co netvrdím (jak se v poslední době stává až příliš často.)

Ostatně si myslím, že společnými silami fanoušků vytvořit ze Středozemě funkční svět a výchozí mapy i popis vzít jen jako Bilbovo a Frodovo zjednodušení jejich putování by bylo zcela funkční řešení.
20.12.2018 11:43 - ShadoWWW
Jerson: To už se právě stalo, viz TOR a AiME. Tolkienovi fanoušci se zhodují, že Cubicle 7 se to podařilo ze všech vydavatelství nejlíp, dokonce líp než MERP.
20.12.2018 12:10 - Jerson
Tak tím lépe. Ono je na jednu stranu dobré, že ten svět může rozvíjet prakticky kdokoliv (i když nevím jak je to s právy), na druhé straně by mě docela zajímalo, jak moc se jednotlivá zpracování Středozemě navzájem liší.
20.12.2018 12:41 - ShadoWWW
Největší rozdíl je v přístupu k magii.
20.12.2018 12:51 - sirien
Jerson píše:
Před lety jsme tohle rozebrali

...zjevně dost špatně.

Jen v době Pána prstenů vidím naprosto pohodové herní lokace:

- na hranici Gondoru a Mordoru, napříč Ithilienem (vcelku military kampaň, ale proč ne). Hra o odrážení nepřátelských útoků, napadání ležení, vedení občasných výpadů, s výpravami do hraničních hor ve snaze objevit tajné ztezky do Mordoru nebo nějaké špionážní pozorovatelny, sem tam s návštěvou nějakých starých podzemí z časů Druhého věku, možná s jendou nebo dvěma výpravami přímo do Mordoru; mohla by tam být vedlejší politická linka v Minas Tirith, která by ukazovala Gondor, který se postavy vlastně snaží zachránit, v rámci které by mohly být nějaké osobní linky těch postav - epické finále by mohla být nějaký zoufalý protiútok v době bitvy o Minas Tirith ve snaze zabránít Mordorským posilám v příjezdu... a možná bych si i lajznul tam třeba na závěr dát nějakého mladého draka, kterého Sauron kdesi vyhrabal... Jako 20 levelů tam odehraju jak nic a bude to fakt epic.

- západní část Gondoru (Lamedon, Anfalas) pro nějakou "civilizovanější" kampaň, s bílými horami na severu, kde začínají povstávat stará zla, usidlovat se tam nová zla a shromažďují se tam různé lokální bojůvky, na jihu s Gondorskou šlechtou rozvrácenou mezi pragmatickou, ale přízemní "moderní" část a idealistickou a mocnou, ale upadající Númenorejskou část, se Správcem, který je příliš daleko na východě zaměstnán válkou... Asi bych to pojal jako takovej divnej mix přízemnějšího Game of Thrones s Hillfilkem (resp. Covington Cross), rozehrál bych příběh o snaze udržet dávnou vznešenost i za cenu současných obětí, s podtónem rozrůstající se korupce - z kraje taková uvolněná kampaň, co by nabírala temnější a temnější styl, zabředávala by víc a víc do politiky a intrik - s blížící se válkou a Správcem, co by byl stále zaměstnanější Mordorem a nalomený skrze Palantír bych to klidně dovedl až na hranu nějaké hrozící občanské války, s finále, v němž by se postavy i za cenu obětí ve vlastních rodinách postavily rozkladu Gondoru, odhalily by Suaronův vliv a na poslední chvíli by jej vypálili, aby udržely Gondor jednotný těsně před příchodem Krále.

- na severu u Jezerního města je prostoru pro hraní že bych netušil co s nim. Na východě je elfí Temný hvozd, který se elfové spíš už jen tváří že ho mají pod kontrolou, než že by ho skutečně pod kontrolou měli - zvlášť na jihozápadě je Zlo vesele na vzestupu. Prostoru pro dobrodružení i střetávání se a vyjednávání s elfy je hafo - možná ne na celejch 20 levelů, ale určitě napříč 20 levely. Na jihovýchod mi jdou nějaké pustiny a divočiny - jedna dvě výpravy by tam určitě uspořádat šly, zvlášť s tím sílícím Zlem všude okolo. Můžeš tam potkat různé vyvrhele a uprchlíky, včetně třeba skřetích kmenů co utíkají před Sauronem a jiné srandy... Na východ máš trpasličí Železné vrchy - resp. vrchy co trpaslíci relativně nedávno vyrvali skřetům. Na sever máš šedé hory se skřety. A za rohem máš Osamělou horu... což znamená že všude možně okolo (zejména sever a severovýchod) můžeš mít různé opuštěné trpasličí "předsunuté" pevnosti a osídlení. Jako jestli tady někdo nezvládne odehrát kampaň, tak se na to DMování může rovnou vybodnout.

- jih Temného hvozdu, pro nějakou hororovou nebo temně-heroickou kampaň, je docela lákavé prostředí. Uznávám, že už je trošku složitější na pojetí, ale ne zas tak moc - nějaká skupinka lidí z Rohanu, možná nějakého rytíře z Gondoru, elfa a nějakého místního hobita, trpaslíka co pátrá po odkazu uprchlíků z Khazad Dum... Sauron - teda, pardon, Nekromant na východě, zpočátku podobně nepřátelský a až později na vyšších levelech se otevírající Lorien na západě, temný Fanghorn na jihu... a jen pár řídkých lidských a trochy hobitích osídlení na severu - jako ok, je to trochu stylizačně náročnější, ale popravdě já sám bych se tu jako DM cítil pohodlnějc, než v tom Jezernim městě (ty víc dark prostředí mi sou nějak intuitivně bližší).

- Lidi často jako první koukají na možnosti v Eriadoru - osobně mi to přijde takřka jako nejnudnější možnost. Ale ok, pokud se podívám na severní Angmar, kde je stále odkaz Zla z druhého věku, na Mlžné hory plné skřetů stejně jako dávných kobek... a ostatně ono pro nižší levely i samotný Eriador se svými občas rozsáhlými mokřady a vrchovinami v nichž jsou stále místy dochované ostrůvky zázraků druhého (a možná i prvního) věku (s tím, že zázraky můžou člověka snadno i zabít, jak se poučili hobity v hrobkách, že...) - samotný Kraj je ve skutečnosti jen poměrně malá oblast Eriadoru, okolo je hromada zajímavých míst od elfích stezek až po dávné opuštěné pevnosti. A nebo skřetí armády, které stále touží po nějakých těch invazích směrem k hobitům že - ostatně kdo říká, že to nemohou být samy hráčské postavy, které vymyslí golf? (pokud tuhle narážku někdo nechápe, tak nemá co kritizovat možnosti hraní ve Středozemi, protože jí zjevně sám nemá moc načtenou).


...to je pět (PĚT) naprosto vpohodě hratelných a od sebe rozdílných oblastí jen v rámci konce Třetího věku. A možnosti nejsou vyčerpané na dřeň (Haradu sem se záměrně vyhnul, kanonicky je dost nepopsanej).

A některé z těhle mžností jsou vpohodě hratelné i z kraje Čtvrtého věku (tj. krátce po událostech Pána prstenů). Ve skutečnosti se z kraje Čtvrtého věku několik dalších lokací "unlockne" (např. Moria je náhle otevřená nové trpasličí invazi, Mordor si říká o znovu-ovládnutí Gondorem, přičemž ti skřeti odtamtud zaručeně se Sauronovym pádem všichni jen tak nezmizeli...)

Pokud bysme řekli že můžeme jít i do jiných období než je +-LOTR, tak by to najednou rozkvetlo jak jarní zahrada.



Takže jako sorry, pokud někomu Středozem přijde "řídká", tak to je spíš nedostatkem snahy nebo vlastní řídkou fantazií, protože já tam ty možnosti vidim na první dobrou. A ani se nemusim moc snažit. A to sem se o Středozem jako herní prostředí ani nikdy moc nezajímal.


Boldrick píše:
To DnD neumí a ani se to od něj nechce. V reáliích LotR nemůže fungovat. Je o daných charakterech (zákonné dobro až zákonné zlo)

To absolutně neni pravda. Zrovna včera sem dával do diskuse vedle hezkej YT vlog holčiny co rozebírá jak přesvědčení používat aktivně jako nástroj pro něco, AiME co vim má vlastní systém nějaké korupce, Alnag tu kdysi napsal hezkou polemiku o přesvědčení (a už z jejího úvodu je vidět že lidé DnD mnohdy hráli naopak velmi morálně šedě a nějaké škatulkování se moc nepraktikovalo).

Boldrick píše:
a o tom jak usmaží draka

To už je nesmysl na hranici trollingu - o tom že hra není jen o tom co je v ní systémově popsáno sme se tu už bavili tolikrát...
20.12.2018 13:17 - Šaman
Když jsem uvažoval o jednorázovce abych ukázal dračák jedné partě tolkienovských nerdů, tak jen z těch nejprofláklejších nápadů:
- Born of Hope (arnorští hraničáři, co odrážejí skřetí útoky a brání vesnice, mezi nimi se narodí Aragorn, ale jeho otec záhy umírá a matka s dítětem se musí dostat do Roklinky).
- Získání barahirova prstenu (moc se o tom neví, nejspíš Elrond vyslal někoho ke "Snowmans" na severu, kde byl za něco vyměněn/směněn a tak se dostal do Roklinky).
- Dobrodružství našich známých trpaslíků před dějem Hobita.
- Obrana Kraje proti skřetům z Mlžných hor pod vedením Bandobrase "Bučivoje" Brala. To je ten, co byl tak obrovský, že mohl jezdit na koni. Bylo by to více civilní a asi vhodné pro nižší úrovně, ale zahrát si družinu krajníků a jejich křest ohněm by mohlo být zajímavé.
- Téma naší předloňské celotáborovky - Arnor vs. Angmar. Konkrétně tábor začínal dobytím Amon Sul (Větrova) a smrtí krále, nicméně palantír se podařilo vynést a družina hraničářů přicházející jako opožděné posily, civilistů a možná nějakého královského rytíře pak musí palantír dostat do Fornostu, kde bude korunován králův syn. Místa jsou to známá, ale tisíc let před PP. Větrov, močály (ty přes které Aragorn vedl hobity, nikoliv ty Mrtvé), mohylové vrchy, Hůrka, Roklinka a cesta od Kraje na sever.
- Pokud někomu nevadí nascriptovaný špatný konec, tak Balinova výprava do Morie.

A to píšu jen o kapitolách v tolkienových příbězích. Ne o jiných příbězích ze Středozemě.
20.12.2018 13:17 - Jerson
sirien píše:
...zjevně dost špatně

V téhle debatě na to už neskočím - pokud si všiml, mluvím jen v minulém čase a nikde nezmiňuju, že by můj názor ve světle nových skutečností přetrvával i nadále :-)
Tvůj rozbor je dostatečně dobrý i pro mě. A hádat se nebudu ;-)
20.12.2018 13:24 - LokiB
ShadoWWW píše:
dokonce líp než MERP.


MERP a fandům však je třeba přičíst, že odvedli olbřímí práci, co se třeba různých map týče ... jako, ne že bych to využil, ale na MERP mapy Morie jsem celkem koukal
20.12.2018 13:45 - ShadoWWW
Jo, MERP Morie je legenda, dokonce až taková, že se Cubicle 7 rozhodli, že Morii pro AiME a TOR udělají jako krabicovku.

Krabicové RPG je prý mnohem větší problém než běžná kniha, žádná firma totiž krabicovky na zakázku nevyrábí. Musí se proto vytvořit perfektní souhra mezi 4 firmami: vydavatelem, tiskárnou (tisknoucí knihy/brožury), firmou vyrábějící kostky a firmou vyrábějící krabici. Firmy, co vyrábí krabice, netisknou knihy ani kostky, a firmy, co tisknou knihy, neyrábí krabice ani kostky. Proto musí kompletační práci dělat obvykle vydavatel.

Náklady spojené s výrobou a distribucí krabicovky jsou prý 2x-3x dražší než knižní verze. Proto Cubicle7 vydá společnou krabicovku pro AiME i TOR.
20.12.2018 13:55 - Tronar
Chapu spravne, ze fluff AiME a TOR je totozny? Tedy je jen rozdil v pravidlech hry?

A nakolik je nutne mit DnD prirucky pro hrani AiME? Pripadne budou stacit JaD, az vyjdou?
20.12.2018 16:13 - Boldrick
Uznávám, že kritizovat DnD jsem nemusel. Nechal jsem se unést :-)
Ostatně jak tu často zaznívá, i v DrD se dá zahrát Space opera, což se dá.

Ale to o TOR platí. Povedlo se jim vytáhnout to o čem ty knihy byly a udělat z toho RPG.
A teď zkusím naprosto bez emocí, zkuste to taky. V DnD se dá odehrát spousta bojů a dá se, stejně jako cokoliv, upravit pro cokoliv. Nicméně soutěžit z TOR nemůže, ty hry jsou o něčem jiném (jo jasně je to RPG), viz výše a ShadoWWW. Proto si myslím, že DnD nebude ideální systém pro LotR. Ano zkušení hráči to zvládnou, ale v životě bych ho pro hraní LotRa nedoporučil.
20.12.2018 16:20 - sirien
Tak ono hoši z Cubicle to DnDčko v AiME relativně dost upravili a přestavěli. A velká výhoda DnD 5e je, že ho už všichni znají a nemusí se učit žádný nový systém.

Že DnD 5e není ideální volba pro RPGčko ze Středozemě asi není sporu (Středozem je setting co líp zapadne do BW nebo vlastního systému), na druhou stranu to, že má Středozem své zpracování pro DnD, asi také není překvapení. A je otázka, jak moc ta známost a rozšířenost DnD 5e nakonec není přínosnější, než výhody vlastního systému.
20.12.2018 16:28 - Boldrick
Uvažuji: to máš pravdu siriene, ale nebylo by super kdyby někdo z Vás, starých RPG harcovníků, propagoval více alternativy než mainstream. Zvláště když je to web značně "odborný".
20.12.2018 16:49 - sirien
Ono je hodně do diskuse, jak moc je alternativa hodnotná jen pro alternativu samotnou. Navíc Středozem v DnD má na tomhle webu dlouhou tradici ještě od dob Rytíře a jeho projektu Ardy

Popravdě já sám se k AiME a TOR ještě moc nedostal, takže to moc neposoudim - možná na to v blízké době dojde, protože to mám v plánu už dlouho - a možná taky ne. ShadoWWW se ale v minulosti netvářil, že by
20.12.2018 19:20 - ShadoWWW
Tronar píše:
Chapu spravne, ze fluff AiME a TOR je totozny? Tedy je jen rozdil v pravidlech hry?

Přesně tak, kromě aplikací pravidel jsou popisné texty obdobné.

Tronar píše:
A nakolik je nutne mit DnD prirucky pro hrani AiME? Pripadne budou stacit JaD, az vyjdou?

Stačí Základní pravidla (Basic rules). Víc nepotřebuješ. Jde jen o to, že v AiME nejsou některé základní konstrukce jako popis postupu tvorby postavy, pravidla boje, pravidla pro dovednosti aj. Dá se říci, že AiME je nástavbou těch Základních pravidel DnD. To proto, že Cubicle 7 nechtěli otevřeně konkurovat paralelní variantou DnD 5E, aby nebyli druhým Pathfinderem.

sirien píše:
ShadoWWW se ale v minulosti netvářil, že by

že by... co?
20.12.2018 21:34 - sirien
...že by byl TOR nějak výrazně lepší než DnD 5e AiME, sorry, asi sem to odeslal z bočního tabu kde to bylo zachycený jen v nedopsaný podobě z cache.
22.12.2018 08:48 - ShadoWWW
Tak Bree-land Region Guide už najdete vy-víte-kde. :-)
29.12.2018 22:55 - ShadoWWW
Jak poznáte opravdového nerda?

Deník postavy DnD 5e v sindarinštině verze 1
Deník postavy DnD 5e v sindarinštině verze 2

Není to jen přepis v elfském fontu, ale skutečně o překlad do elfského jazyka (sindarinštiny) s použitím slov a gramatiky, jak pro něj vymyslel sám Tolkien. Nyní do své herní skupiny DnD 5E už můžete zapojit i elfy ze Středozemě. ;-)
30.12.2018 01:19 - sirien
(já tenhle tengwar font nikdy neměl rád, mimochodem... přijde mi děsně netengwarovej popravdě, takovej strojenej, strojovej...)

Fakt v sindarin, to se cení.
30.12.2018 01:36 - LokiB
to dělaj ty vodorovný a svislý čáry u některejch písmen. ty působěj nepřirozeně, jak jsou "přesný"
30.12.2018 01:54 - sirien
spíš mi to přijde hrozně hrubý a neelegantní. Sou jiný tengwar fonty který sou taky počítačově (strojově) přesný, ale který mi nevaděj (např. zde, tady - jen rychlej google, potkal sem i ještě lepší) - tenhle mě ale prostě neskutečně irituje a fakt mi leze krkem že je nejrozšířenější. Navíc se mi fakt strašně špatně čte a to bez ohledu na to jak dlouho na něj koukám (a to jinak dokážu číst tengwar - minimálně v sindarskym zápisu - naprosto plynule).

Prostě mi to jako font přijde fakt hrozný, typově na úrovni toho když někdo používá starý fonty z psacích strojů, jen kvalitativně o řád horší.
30.12.2018 02:05 - Jerson
sirien píše:
Prostě mi to jako font přijde fakt hrozný, typově na úrovni toho když někdo používá starý fonty z psacích strojů, jen kvalitativně o řád horší.

Když jsme u toho - co máš proti fontům ze starých psacích strojů?
30.12.2018 11:06 - sirien
Ve skutečnosti nic moc (když je to slušnej font použitej na vhodném místě).

Tengwar ale není zrovna určený pro psaní na stroji - Noldor nebývají hrdiny třicátkových noir příběhů (živě teď vidím tu úvodní scénu, zaprášená kancelář pod dolní hradbou Minas Tirith, tam trpaslík s pálenkou co čistí revolver a jehož hlas říká svůj noirový monolog "měl sem tušit, že ty špičaté uši na dlouhých nohách přinesou jen problémy...", do toho vchází nějaká sindarin v krátkých koktejlkách s kabelkou a příběhem o ztraceném snubním prstenu, z něhož se později vyklube jeden z nižších prstenů Moci z legendárního třetího věku...)

Tady mi přijde že ten font má všechny pro něj nevhodné vlastnosti typewriter fontů. Navíc nejenže se špatně čte, navíc prostě vypadá hnusně a nepatřičně: nevypadá jako rukopis, už vůbec ne jako kaligrafie, nevypadá jako něco vyrytého ani vytepaného. A vlastně ani moc jako něco vytesaného. Naopak to úplně postrádá tu eleganci a lehkost co si s tengwar spojuju, nemá to ty dlouhé oblé čáry, kurzívový dojem co táhne oči dál dopředu...
16.1.2019 12:03 - Ugy
Tak jsme se pustili do hraní AiMe a po prvních třech sezeních musím říct, že je to opravdu povedené. Hrajeme minikampaň z knížky Wilderland adventures a zatím jsme polovině druhého dobrodružství.
Jediné co bych vytknul těm dobrodružstvím je to že některé situace jsou dost railroady a prostě počítají s tím že postavy něco udělají a nebo přímo předpisují události bez možnosti aby do toho postavy zasáhli. Zatm nejvíc to bylo vidět na scéně, kdy postavy bojují v ruinách staré tvrze a po bitvě zjistí, že v průběhu boje jim skřeti unesli důležité NPC. Při našem hraní jsem to upravil, že se situaci dá zabránit (což se postavám nepodařilo) ale takových situací je tam více.
Co musím opravdu pochválit a co se mi neskutečně líbí jsou pravidla pro cestování po středozemi. Opravdu vytváří ten správný feeling dlouhých a náročných cest. Stejně jako pravidla pro audience u důležitých NPC které berou v potaz vztahy různých kultur a přináší do základní kostry 5e několik mechanik navíc na řešení sociálních "střetů".
16.1.2019 16:10 - efram
mohu se zeptat co přesně pravidla o cestování obnáší?
16.1.2019 19:12 - Ugy
efram píše:
mohu se zeptat co přesně pravidla o cestování obnáší?


Hráči si před delší cestou rozdělí role (Guide, Scout, Hunter, Lookout) a dle délky cesty a terénu kudy jdou se určí náročnost cesty a počet událostí které se po cestě stanou. Pak příjde hod na začátek cesty (embarkation roll) který určí jak se jim podařilo se připravit jaké mají zásoby apod. Tenhle hod může mít jeden z osmi výsledků od pozitivních jako bonusy k dalším hodům na cestě až po negativní jako jsou postihy k hodům na cestě, vyčerpání či zisk shadow pointů (forma korupce).

Po cestě se náhodně určí jaký typ událostí se stane. Můžou to být setkání s nepřáteli, terénní překážky, setkání s nějakým zajímavým NPC, zisk dalších zásob nebo bonusů. Pravidlově to je tak že buď hráč v dané roli (scout, hunter..) si hodí skill check a podle toho se vyhodnotí co se stane nebo si může házet celá skupina. Závisí na typu události. Pravidlové výsledky mohou být body únavy, inspirace, shadow pointy, léčení únavy případně možnost long restu.

Když postavy dorazí do cíle hodí se ještě jednou na to jak dorazili (arrival roll) tohle může vyústit v nějaké další bonusy a postihy. Opět to může být vyčerpání apod.

Ve spojitosti tím že v AiMe lze long rest provést jen v bezpečných místech, které si postavy dopředu připraví má třeba vyčerpání o dost silnější dopad než v klasickém DnD. Jeden bod vyčerpání je skoro standard.

TLDR: Složitější provedení random encountrů. Cestování, které by se dalo normálně odmávnout slovy "šli jste 30 dní" se tu řeší podstatně víc a může mít závažný dopad na další průběh dobrodružství.
16.1.2019 19:24 - efram
Ugy

to by se mi pro mou kampan teda líbilo. Můžeš mě aspon trochu nasměrovat pokusil ybch se to pro sebe nějak si popřekládat. Neumim tak dobre anglicky,a le snad to pujde
16.1.2019 19:31 - Ugy
efram Poslal jsem ti SZ
25.2.2019 19:01 - ShadoWWW
Dnes mi dorazil poštou Bree-land Region Guide! :-)

S AiME a TORem to bylo loni docela mrtvý, ale před pár dny se do C7 po dlouhé době vrátil Franceso Nepitello (designér TORu a AiME), tak snad to zase pojede.

Že by byla Moria na obzoru?
25.2.2019 19:15 - Ugy
Jo na Morii se těším a doufám, že výjde co nejdřív.
8.3.2019 10:49 - Crushir
Hej ShadoWWW není malilinkatá šance že se strašně nudíš a pokračoval by jsi v překladu? :-D
10.3.2019 11:39 - ShadoWWW
Strašně rád bych pokračoval, ale teď minimálně do léta na to určitě nebudu mít čas. :( Kdyby to někdo chtěl převzít za mne, milerád mu poskytnu plnou podporu (přeložené dokumenty a zdroje, ze kterých jsem vycházel).
26.3.2019 09:03 - ShadoWWW
V dubnu přilétá do AiME drak Šmak a s ním konečně i pravidla pro draky!



Packed with new information on some of the best-known locales and characters described in The Hobbit, this invaluable guide for players and Loremasters alike describes the Dwarf-hold of Erebor, the city of Dale, the surrounding regions and the many different activities to undertake there.

Lonely Mountain Region Guide contains material previously released as Erebor The Lonely Mountain for The One Ring Roleplaying Game, fully converted to be compatible with Adventures in Middle-earth and the OGL rules.

Also included:
  • Rules for creating your own Dragons as well as a set of fearsome foes as examples
  • New Dwarven artefacts and enchantments and the art of their making
  • The long history of the war between Dwarves and Orcs and relics from that conflict
  • Two playable cultures - expanded rules for Dwarves of the Iron Hills and the new Dwarves of the Grey Mountains
  • A complete set of journey tables for the region and advice on trips within a city!
8.4.2019 12:47 - ShadoWWW
Kdyby měl někdo zájem, Cubicle 7 nabírá nové lidi.

17.5.2019 17:06 - ShadoWWW
Cubicle 7 oznámili novou, druhou edici The One Ring. Má být zpětně kompatibilní s dobrodružstvími pro TOR 1E.
18.7.2019 19:57 - ShadoWWW
Nová obálka z připravované TOR 2E.

28.11.2019 10:15 - ShadoWWW
Pán prstenů, Návrat krále píše:
„V tuhle chvíli jsem s vámi,“ řekl Galdalf, „ale brzy už nebudu. Nejedu do Kraje.“


Cubicle 7 oznámili, že v půlce příštího roku končí se všemi produkty týkajícími se Tolkiena a Středozemě. Ohlášený The One Ring 2E nevyjde, ani žádné další produkty pro The One Ring 1E a Adventures in Middle-Earth. Od teď už budou jen vyprodávat sklady a nejpozději v půlce příštího roku všechny (do)prodeje ukončí.

Online obchod Cubicle 7 je zcela přetížený.

Cubicle 7 to nechtějí nijak komentovat. Zdá se, že k tomu byli donuceni. Jdou zvěsti, že pravým důvodem je, že Sophisticated Games se nepodařilo prodloužit licenci na Tolkiena. Od nich pak mají licenci C7, FFG a Asmodee. Takže uvidíme, nejspíš se můžeme brzy dočkat podobného ohlášení i od nich.

Každopádně hodně smutná zpráva.
28.11.2019 11:16 - Ugy
Hmm tak musím říct, že tohle mě docela štve. Dost sem se těšil na tu Morii co chystali.
1.12.2019 20:29 - ShadoWWW
Sophisticated Games dementovali, že by zaniknutí licence přišlo od nich. Prý byli rozhodnutím C7 překvapeni jako všichni ostatní.

Zdá se, TOR ani AiME negenerovaly takový zisk, jak si představoli, zvlášť v porovnání s novým Warhammerem, který se pro C7 stal číslem jedna. Zdá se, že se pokusili vzbudit opětovný zájem o Středozem pomocí TOR2, ale ten zjevně nevzbudil zdaleka takový zájem, jak se čekalo. Klíčový designér Francesco Nepitello od nich odešel myslím před dvěma lety a letos prý taky odešli nějací další klíčoví lidé.
1.12.2019 20:34 - sirien
Je pravda, že loni byli v Essenu a slibovali jak určitě letos přijedou, a letos sem tam na ně nenarazil. Mi přišlo, že by u nich mohlo dojít na nějaký změny, ale nechtěl sem jen tak spekulovat...
10.3.2020 11:25 - ShadoWWW
AiME nekončí, ale pokračuje!

Relativně neznámé švédské studio Free League dnes oznámilo, že uzavřelo smlouvu se Sophisticated Games a od 1.6. přebírá vydávání her The One Ring a Adventures in Middle-Earth. Vedoucím vývojářem zůstává, tak jako doposud, Francesco Nepitello. Máme se tedy na co těšit!
12.3.2020 14:11 - Crushir
Super! A dokopeš se k tomu překladu? :-)
13.2.2021 13:50 - MichalK
Free League konečně udělalo krok :)
https://frialigan.se/en/news/#/pressreleases/kickstarter-for-the-one-ring-roleplaying-game-by-free-league-funded-in-4-minutes-3072162

Tak jsem zvědav, starý One ring mám komplet a několik let jsem v něm hrál.
13.2.2021 18:23 - MichalK
Zkoukl jsem Q&A Live. Co mě zaujalo:
1/ Vleklý problém licencí. V Core booku bude 6 kultur (ve starém jich bylo také 6), ale v diskuzi padl dotaz, zda budou Beornovci a odpověď je, že nikoliv. Zatímco 1. One Ring byl zasazený do Rhovanionu, FL One Ring začíná v Eriadoru. Dělá to na mě dojem, že nemohou použít nic, co bylo v OR od Cubicle7 a musí to udělat znovu, jinak. Nicméně by snad měl vyjít nějaký převodník (Peoples Of Wilderland).
2/ Morie bude!!
3/ Nebudou klasické geografické sourcebooky. Nepitello mluvil o převzetí konceptu Landmarks z Forbidden Lands. Současně chystají compendium Shire, takže konečně vyjde v OR příručka pro Kraj. Dále Compendium Rivendell a co jsem četl ty Landmarks (myšleno popisy na KS), tak ve výsledku spojením cca 5 Landmarks popíšou většinu bývalého Arnoru.
13.2.2021 18:27 - MichalK
Předpokládané vydání v listopadu 2021.
22.2.2021 20:24 - Necromancer
Drobná otázka: Přeloží tohle někdy někdo?!
23.2.2021 07:37 - Necromancer
Nebo existuje i nějaký jiný modul?
26.2.2021 10:39 - MichalK
Nejsem si jistý, co je myšleno tím Necromancer píše:
Nebo existuje i nějaký jiný modul?
.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_One_Ring_Roleplaying_Game
https://en.wikipedia.org/wiki/Adventures_in_Middle-earth

Příruček vyšla hromada, co chce produkovat Free League, viz. Kickstarter.
https://www.kickstarter.com/projects/1192053011/the-one-ring-roleplaying-game-second-edition/description

Jo, v Q&A padl dotaz i na nástupce AiME - rádi by, ale je to hudba budoucnosti.
26.2.2021 10:49 - Necromancer
Si říkám jestli nevytvořit vlastní systém...
26.2.2021 11:00 - MichalK
Já to osekal na naprosté minimum, obecně, já spíš vyprávím příběh a "kostkuju" co nejméně. Proto mi D&D nikdy nepřišlo zajímavé.
26.2.2021 11:09 - Jerson
Necromancer píše:
Si říkám jestli nevytvořit vlastní systém...

Pokud chceš slyšet názor člověka, který si to samé řekl před 23 lety, tak odpověď je "Kašli na to, moc práce, která za to nestojí" :-)
26.2.2021 12:42 - Necromancer
Jerson: Tys to taky zkoušel? Tak mi prosím poraď, mám dát hraničářům kostku životů k10 nebo k8?
26.2.2021 13:03 - Jerson
Vytvořil jsem dva RPG systémy. A pokud chceš dělat vlastní systém kvůli tomu, abys dal hraničářům jinou kostku HP, tak to skutečně nemá cenu.
Odpověď na tvou otázku je "je to jedno". Ve vaší skupině se ten rozdíl statisticky nemá příliš velkou šanci projevit.
26.2.2021 15:31 - Necromancer
Nemyslím celej systém, spíš jen příručku pro D&D. Bestiář, upravený hráčský rasy, povolání, nějaké doplňky a rady atp.
26.2.2021 15:40 - LokiB
Necromancer: dej všem kostku životů d12 a máš to, proč dělat nějaké rozdíly :)
26.2.2021 15:44 - Necromancer
To mi přesně sedí na Lokiho. :-)
26.2.2021 15:54 - Gergon
V tom případě je to ještě větší nesmysl než tvořit nový systém. Tvořit příručku pro DnD, která bude měnit stávající funkční pravidla a tedy nebude kompatibilní s ostatním co pro DnD je, navíc někým kdo to bude střílet od boku a těžko má možnost rozsáhlého testování balancování pravidel aby jeho změny kostek neměnily rovnováhu různých povolání... No víc asi netřeba psát.
26.2.2021 15:55 - LokiB
Mě k tomu přivedlo to, že zkoumáš, jestli zrovna hraničářům dát d8 nebo d10 ... jsem si říkal, že to asi porovnáváš s jejich knižními předlohami a přijde ti, že by měli hodně vydržet. Ale v knihách vydrželi hodně všichni ... tak jestli se tvé úvahy vydávají tímto směrem, když dáš d12 všem, tak to budeš mít knížkám bližší, a o to ti šlo, mi přišlo ;)
26.2.2021 16:27 - sirien
Nesmysl to není - hromada skupin hraje DnD zhouseruleovaný k nepoznání a takové AiME je přesně to - verze DnD 5e která obětovala kompatibilitu s DnD 5e za vystižení konkrétního prostředí.

ALE.

Je to zbytečná snaha, jak píše Jerson. Tvorba vlastního systému - byť jde o derivát systému, který dotyčný dlouhodobě hraje - vyžaduje rozsáhlou znalost jiných systémů, ideálně funkčně odlišných (ostatně viz), a vhled do nějaké game design teorie na pozadí. Jak to dopadne, když to zkouší někdo, kdo tohle nemá... jsme bohužel viděli už mnohokrát.

Tvorba house-rule verze systému je zase něco co nemá smysl dělat naprázdno - je to něco co by mělo vznikat živelně podle potřeb skupiny (nikoliv jendoho hráče/DMa), jinak to stejně nebude fungovat.

Chápu, že to nutkání jít a začít přetvářet dokáže být velké, zvlášť když je člověk herně deprivovaný, ale tím systémem se pořád probírá (což je v dnešní době kdekdo), ale zase si nemá smysl namlouvat nějaká velká očekávání.
26.2.2021 16:31 - York
Necromancer píše:
Si říkám jestli nevytvořit vlastní systém...


Pokud tě to láká, jdi do toho. Úpravy systémů nebo tvorba vlastních je celkem fajn zábava. Jen moc nepočítej s tím, že ti za to lidi budou trhat ruce. Systémů jsou mraky, takže přesvědčit někoho, aby se zajímal zrovna o ten tvůj, je docela problém.
26.2.2021 16:41 - Gergon
Ano houserule beru v pohodě - pro potřeby jedné skupiny, ale tvořit to jako mi nějakou příručku navíc s takovýmhle úhlem pohledu - tyhle kouzla hodíme na nižší stupně, tomuhle dáme jinou kostku životů - mi přijde jako dost mimo. Je na tom vidět, že tam není širší úhel pohledu ani nějaký hlubší vhled do problému, aby z toho vylezlo něco kloudného.
Ale jinak je mi to v podstatě jedno, ať si každý tvoří co se mu zachce =)
26.2.2021 17:08 - York
Obávám se, že pokud budeš vždycky čekat, až budeš mít hlubší vhled do problému, tak ten hlubší vhled do problému nikdy nezískáš.
26.2.2021 17:22 - ShadoWWW
AiME je dobrý, když máte rádi Tolkiena a DnD 5E a chcete kompromis. Hráčům 5E tam ale brzy začne chybět paleta možností, kterou 5E ve své plnosti nabízí, a taky její heroičnost. Milovníci Tolkiena zas zjistí, že pro hraní ve Středozemi je přece lepší The One Ring, aktuálně na KickStarteru v pompézní 2. edici.
26.2.2021 17:28 - Necromancer
ShadoWWW: Máš k tOR překlad?
26.2.2021 17:38 - LokiB
ShadoWWW: otázka je, čemu kdo říká "hrát Tolkiena". Jestli je to spíše výprava trpaslíků za prstenem, nebo vrchol Války o Prsten. Ono je to AiME samo zasazeno úmyslně do určité epochy, která není pro všechny "hraní Tolkiena" .... aspoň mně to tak přišlo, když jsem si AiME koupil. Ale nehrál.
26.2.2021 18:01 - Gergon
York píše:
Obávám se, že pokud budeš vždycky čekat, až budeš mít hlubší vhled do problému, tak ten hlubší vhled do problému nikdy nezískáš.

To není pravda - na hlubší vhled bych čekal s tím, než začnu sám něco nového tvořit, ale hlubší vzhled získám studováním již vytvořeného.
Já mám poměrně dost praxe s hraním, ale ještě si o sobě ani zdaleka nemyslím, že bych měl dostatek zkušeností abych tvořil nějaký systém, protože nemám zdaleka slušný přehled v různých systémech a různých žánrech a v různých pravidlech. A to myslím, že je potřeba než se člověk do toho vrhne. Obzvláště v době kdy vychází několik různých systémů ročně a aby mělo smysl nějaký nový tvořit, tak je dobré vědět jaké to jsou, jaké jsou jejich klady, zápory, co se na nich povedlo, nepovedlo, mít srovnání a ideálně i odehraný čas v několika z těch systémů. Protože bez toho to bude jen další slepý pokus, který zanikne a bude to škoda času i práce a nedej bože i peněz za nějaké pokusné vydání.
26.2.2021 18:36 - LokiB
Gergon: York má pravdu v tom, že určitou část vhledu nezískáš jinak než tím, že skutečně budeš něco tvořit. i když třeba neúspěšně.
26.2.2021 18:47 - Gergon
Tomu rozumím a souhlasím s tím. Ale připadá mi, že to je až ta poslední část. Když člověk nezná základy, tak začít něco tvořit je spíš kontraproduktivní. Je to stejné jako kdyby někdo chtěl napsat knihu, ale v životě žádnou nepřečetl. Nejdřív bych doporučil hodně knih přečíst, potom nastudovat nějaké základy stavby příběhu, postav atd... a teprve potom začít s psaním něčeho svého vlastního.
26.2.2021 18:59 - York
Gergon píše:
Nejdřív bych doporučil hodně knih přečíst, potom nastudovat nějaké základy stavby příběhu, postav atd... a teprve potom začít s psaním něčeho svého vlastního.


Tohle jsem si shodou okolností vyzkoušel a redaktor mi pak poměrně názorně ukázal, že praktický zkušenosti jsou taky celkem užitečná věc ;-)

Ono je ve výsledku celkem jedno, v jakym pořadí se věci naučíš. Pokud má výsledek za něco stát, tak je potřebuješ všechny. Když budeš tvořit čistě na základě teoretickejch poznatků, dopadne to úplně stejně špatně, jako když se na teorii vybodneš úplně.

Pokud ti vyhovuje nejdřív si věci nastudovat a pak až je začít zkoušet, prosím, nic proti tomu nemám. Většina lidí se ale rychlejš učí, když to zároveň reálně dělaj. Úplně ze všeho nejdůležitější je někde začít a pak vytrvat.
26.2.2021 19:02 - Šaman
Sám nevím, který přístup je lepší, nebo problematičtější.

Tady jsme všichni v oboru ttrpg vysoký nadprůměr, ale hádám, že většina z nás se necítí být kompetentní k tomu napsat vlastní systém od základu. (Dunning-Krugerův efekt)

Naopak když někdo nemá žádné zkušenosti, ale s nadšením se vrhne na "nový super systém" jen se znalostmi z táborového dračáku, sepíše možná naprostý paskvil, ale to dokud jeho a jeho kamarády baví hrát, je na tom líp, než teoretik, který nikdy nic nenapsal.

---
Ale nalejme si čistého vína - každý jsme si vytvořili vlastní systém a kdo tvrdí že ne, ten ho tvoří doteď. :)

---
P.S. Nebavím se samozřejmě o něčem určeném k vydání a prodeji. Pravidla, která má GM v hlavě, něco hodí na web, něco na Fb a zbytek je zvykové právo dané družiny je stále systém pravidel, ačkoliv nepřenosný.
26.2.2021 19:23 - Gergon
Praktické zkušenosti jsou určitě důležité, to nepopírám. Ale to pořadí mi trošku hapruje. Přece jen myslím, že je lepší nejdřív vědět aspoň co a jak než se do toho pustím. Ale to asi záleží taky na oboru. Pokud chce někdo malovat tak si může vzít pastelky a čmárat na papír bez znalosti čehokoliv. Pokud chce někdo skočit salto, je dobré si zjistit kudy do něj, než ho půjde na první pokus skočit na beton.
26.2.2021 19:24 - York
Šaman píše:
Sám nevím, který přístup je lepší, nebo problematičtější.


To je celkem jedno. Jde o to, neříkat lidem, že nejsou dost dobří na to, aby se něco začali učit.


Gergon píše:
Pokud chce někdo malovat tak si může vzít pastelky a čmárat na papír bez znalosti čehokoliv. Pokud chce někdo skočit salto, je dobré si zjistit kudy do něj, než ho půjde na první pokus skočit na beton.


Přesně tak. A RPGčka jsou jako pastelky - v nejhorším případě skončíš se spoustou počmáranýho papíru. No big deal.
26.2.2021 19:29 - Gergon
No jak se to vezme - pokud skončíš se spoustou počmáranýho papíru a po tom se teprve dozvíš že jsi už v základu něco udělal blbě a budeš to muset celé předělávat od základu, tak je to dost kontraproduktivní a často demotivující.
Ale už nemám v úmyslu to dál nějak rozebírat. Já se na nový systém nechystám, myslím že jich je už dost a každý si může najít co mu vyhovuje. Ale pokud se tím někdo mořit chce, tak mu určitě bránit nebudu.
26.2.2021 19:42 - York
Gergon píše:
pokud skončíš se spoustou počmáranýho papíru a po tom se teprve dozvíš že jsi už v základu něco udělal blbě a budeš to muset celé předělávat od základu, tak je to dost kontraproduktivní a často demotivující


To je, no. Pokud ovšem nejsi geniální, tak to je jedinej způsob, jak můžeš vytvořit něco použitelnýho.
26.2.2021 19:47 - sirien
Šaman: já sem nikdy žádnej systém netvořil.


York: ach Tvé nadšení pro tvorbu za každých okolností. Ačkoliv máš pravdu, že je potřeba si vyzkoušet i tvorbu, nejen pořád jen nastudovávat, fakt je, že když tvoříš až potom, co něco nastuduješ, tak to je co do učení o hodně efektivnější a z feedbacku si odneseš o hodně víc. Což je lepší využití jak Tvého času, tak času lidí co Ti ten feedback poskytujou.

York píše:
Jde o to, neříkat lidem, že nejsou dost dobří na to, aby se něco začali učit.

A co když skutečně nejsou?
Chápu, že ta myšlenka samotná totálně boří růžový fluffy svět kde každý dokáže cokoliv, když se dost snaží, ale realita je holt tvrdá.
26.2.2021 19:56 - York
sirien píše:
A co když skutečně nejsou?


Každej se dokáže učit a zlepšovat. A čím míň toho z nějakýho oboru umíš, tím víc máš prostoru pro zlepšování ;)


sirien píše:
Chápu, že ta myšlenka samotná totálně boří růžový fluffy svět kde každý dokáže cokoliv, když se dost snaží, ale realita je holt tvrdá.


Realita je taková, že ti, kteří nakonec vytvořili něco použitelnýho, začínali úplně stejně jako všichni ostatní.
26.2.2021 20:29 - Necromancer
York píše:
Přesně tak. A RPGčka jsou jako pastelky - v nejhorším případě skončíš se spoustou počmáranýho papíru. No big deal.

Jop. I když ty vaše diskuze tady nejsou zrovna moc motivační...
26.2.2021 20:41 - York
Fakt se toho neboj. To, že tvůj výtvor neocení šedivějící teoretici, rozhodně neznamená, že se nemůžeš bavit při jeho tvorbě ;)
26.2.2021 20:53 - sirien
Jestli hledáš motivaci v diskusích a ne ve svojí chuti to tvořit, tak je možná lepší to nedělat a věnovat čas něčemu jinýmu.
26.2.2021 21:15 - LokiB
ono to už do Středozemě moc nepatří, ale v tomhle souhlasím s ne úplně vyřčeným Jersonovým přístupem: když chceš psát systém, tak mít ideu, čeho tím chceš dosáhnout. On mě třeba premisu, vulgárně řečeno, "nějak mechanicky omezit roli GM, aby nedocházelo k X Y Z, a hra přitom umožňovala A B C". a od toho se pak už můžeš odpíchnout k tomu "jak ten systém tvořit".
Takže tohle je za mě to nejdůležitější.

Jestli budeš chtít něco měnit na 5E pro hraní ve Středozemi, tak si musíš také říc "jak má ten systém působit při hře". Je to nějak symetrický systém? Jaká je v něm role postav? čemu budou čelit a jak? atd atd

Někomu z toho vyjde AiME, někomu One Ring atd ... to se trefí někomu do toho, co by od toho chtěl a někomu ne.
26.2.2021 21:53 - RoVan
Necromancer: U tebe je asi problém angličtina že? Jestli potřebuješ něco česky, tak myslím, že v ZZ (upravených) by se Pán prstenů dal odehrát docela dobře. Dokonce tam je jezdec jako povolání, takže bys mohl mít v družině rohira. :)
Ovšem záleží jaký typ příběhu bys chtěl odehrát...
27.2.2021 07:18 - Necromancer
sirien píše:
Jestli hledáš motivaci v diskusích a ne ve svojí chuti to tvořit, tak je možná lepší to nedělat a věnovat čas něčemu jinýmu.

Já se tady motivaci hledat nesnažím, tu mám, jen že ty příspěvky tady jsou spíš demotivační. Ale i tak díky za rady.
27.2.2021 09:54 - MichalK
LokiB píše:
ono to už do Středozemě moc nepatří

Pod tímhle heslem je 12 stránek hutné diskuze o AiME a tOR. Když nahodím info, že se konečně něco děje, jsou výsledkem 3 stránky diskuze notně mimo. Kde jsou ty lidi, co se těšili na Morii? Kde je ShadoWWW? :(
Ale jinak nic ve zlém. :)
27.2.2021 11:30 - ShadoWWW
Morie bude. Nový vydavatel ji slibuje. Slibuje i AiME, jejíž první modul by měl být ohlášený za několik málo měsíců (odhaduji 2). Akorát nemůžou znovuvydat ty staré moduly, tak půjdou vlastní cestou. Jako první v TOR2 i AiME(2) bude Kraj a jeho okolí v rámci základní příručky.
27.2.2021 11:44 - MichalK
Sláva ti.
Hrál jsem tOR, takže AiME jde mimo mě, ale ohlášení za několik málo měsíců je novinka. V Q&A to vyznělo jinak.
Popravdě, kdyby to Cubicle7 zařízl, ale příručky měl i nadále v prodeji, neřekl bych ani popel. Ale když to zařízl a úplně stáhl, nechápu, proč se není možné nějak dohodnout na nějaké licenci - měl by z toho bezpracně nějakou libru. Ve výsledku je to jedno, tak holt udělají všechno znovu - a já si to koupím :D . Koupil jsem si většinu příruček Conan 2th edition od Mongoosu a pak komplet Conana od Modiphiusu (a byl s každým modulem víc a víc rozčarovaný).
27.2.2021 12:24 - MichalK
ShadoWWW píše:
Akorát nemůžou znovuvydat ty staré moduly, tak půjdou vlastní cestou.


To by nebyl problém, pochopil jsem ale, že třeba Beornling jsou vytvoření pro původní tOR a protože nejsou v knihách od Tolkiena, tak je teď Free League nemůže použít. Budou tedy řešit problém, jak to udělat znovu a přitom jinak. Jak jsem psal, kdyby i nadále byly k dostání příručky od Cubicle7, mohli by jít cestou doplnění. Ale takhle ... všechno, co vytvořili pod Cubicle7 nad rámec knih, nemohou použít. A jsou to stejní tvůrci.
27.2.2021 13:02 - Necromancer
Jinak teda pro odlehčení situace, kdo je podle vás nejmocnější poatava z Pána Prstenů?
27.2.2021 13:06 - sirien
Sauron, samozřejmě.
27.2.2021 13:30 - Šaman
Tom Bombadill.
Ten byl tak mocný, že mu celá krize ani nestála za to se vzrušovat. :)
27.2.2021 13:55 - LokiB
Nejmocnější byl Elrond, už jednou pomáhal dát Sauronovi před držku, leta ho s pomocí pár dalších držel na uzdě a nakonec zinscenoval cestu za jeho zničením. A přežil. Typický sicco.
27.2.2021 14:04 - Gergon
Sauron určitě ne. V porovnání s bývalými mocnými jako je Morgoth a podobně byl jen slabším odvarem a i těm se dokázali vznešení elfové postavit. Takže se přikláním k některému z nositelů prstenů elfů - ti nejvznešenější a z nich jednoznačně Galadriel, které se klaněl i Gandalf, jeden z Maiar.
27.2.2021 14:13 - sirien
Sauron byl nejmocnější, kdyby nebyl, tak ta knížka nebude mít příběh plus by tam nebyly všechny ty pointy co tam jsou.

EDIT: a dotaz byl na Pana prstenů, takže Morgoth není ve výběru. A každý jeden nositel Prstenu byl ze Saurona podělanej až za ušima a ani společně by ho nikdy neporazili, museli zinscenovat zákeřný atentát. A hned jak byl Sauron pryč, nejednou zvládli vyhrát. Case closed, sorry :)
27.2.2021 14:26 - LokiB
sirien: ten první odstavec je nesmysl ... proč by musel být antagonista v knížce "nejmocnější"? To sis vytvořil premisu, která není pravdivá :) stačí, když je dostatečně mocný, aby to bylo zajímavé.

kdo byl z koho jak podělanej ... evidence chybí. Elrond se Sauronem prokazatelně bojoval ... a vyhrál. Sauron bez Prstenu nedokázal porazit ani Númenorejce a musel se chudák u nich ztrapňovat dost dlouho jako zajatec ;) Elrond byl pán.
27.2.2021 14:31 - Gergon
Ano, byl to dotaz na Pána prstenů, a proto jsem nominoval Galadriel, ale srovnat Sauronovu sílu s někým kdo v knize není mi nepřijde jako problém =)
a tak silnej nebude, když jeho i všechny jeho služebníky vyhnali ve třech - Galadriel, Elrond a Saruman z Dol gulduru =) - takže stále Galadriel.
Navíc počítám Saurona osobně, ne jeho armádu. Báli se toho co udělá se světem s tím co má pod sebou, ne co by mohl udělat on sám. Pokud by se počítala i jeho armáda, pak by se i na straně dobra musela počítat armáda a ta vyhrála, takže byli silnější =)
A taky asi záleží na mnoha okolnostech, kdybysme chtěli porovnávat, protože pokud si pamatuju, tak to byl Sauron kdo se schovával v Mordoru a bál se nositelů Prstenů. Takže by záleželo jestli by se utkali na neutrální půdě, nebo by Sauron útočil na Lorien, nebo Galadriel s elfama by útočila na Barad dur, jestli v době kdy má Sauron prsten u sebe nebo nemá .... /Nemluvě o tom že Saurona porazil i obyčejný smrtelník Isildur, který mu usekl Prsten a zbavil ho tak většiny moci. Což opět moc nesvědčí o Sauronově síle nebo moci.
27.2.2021 14:33 - York
Nejmocnější postavou ve třetím věku ve Středozemi byl rozhodně Sauron. Nejmocnější nemusí nutně znamenat nejdrsnější v boji 1 vs 1.
27.2.2021 14:46 - Necromancer
Hele jako nemusí to být Morgoth, zatímco Sauronova síla s prstenem rostla, Morgothova s tím jak tvořil svoje potvory slábla.

Gergon píše:
a tak silnej nebude, když jeho i všechny jeho služebníky vyhnali ve třech - Galadriel, Elrond a Saruman z Dol gulduru =)

Tady prokazatelně útěk jenom předstíral.
27.2.2021 15:11 - Gergon
Nepředstíral, využil, kdyby měl sílu je porazit, tak by je rozsekal v Dol gulduru a teprve potom by se přesunul.
Sauron měl jen dobré PR =) jeho nejsilnější zbraní měl být pán nazghúlů a toho sejmula lidská ženská se zlomenou rukou. Takže taky žádný velký borec.
Souhlasím že Elrond by Saurona sejmul ale pořád myslím, že Galadriel je silnější než Elrond, přece jen je vznešená elfka rodu Noldor a Elrond byl půlelf.
27.2.2021 15:14 - Necromancer
Upřímě na asi je rozsekat,ale měl by sílu bojovat dál a způsobut velké škody. Takhle si všichni mysleli že je menší hrozbou a nebrali ho tolik na zřetel.
27.2.2021 15:30 - Gergon
"Bílá rada se rozhodla Saurona vyhnat v roce 2941. Jelikož Sauron neměl svůj prsten, mohl do boje vložit jen málo své moci, díky čemuž jen Bílá rada vyhnala relativně lehce."

Kdyby měl sílu bojovat dál a zbavit se aspoň jednoho, tak by to nejspíš udělal, ale tohle už jsou vážně pouze teorie ničím nepodložené co by kdyby =)

nicméně Jakmile zjistili že se Sauron vrátil, nikdo ho nepovažoval za menší hrozbu a rozhodně ho brali velmi vážně na zřetel. Jediné co zpochybňovali bylo to, že by se někdy ještě vrátil jeden prsten. A toho se báli nejvíc, že se mu dostane zpátky, ne Saurona jako takového. Bez prstenu nebyl nic moc a protože se mu na ruku během třetího věku nikdy nedostal, tak ve třetím věku a tedy v Pánovi prstenů podle mě není nejsilnější ani nejmocnější =)
27.2.2021 15:47 - York
Posláním a smyslem Bílý rady, tj. spojených sil prakticky všech nejmocnějších postav na straně Dobra, bylo porazit Saurona. A došli nakonec k závěru, že lepší, než to zkoušet silou, bude riskovat úplně všechno a vsadit na zničení Jednoho prstenu. Takže asi tak ;)
27.2.2021 15:53 - Gergon
Ale to nejspíš jen proto, že měl kolem sebe armádu skřetů, ne proto že by byl on tak silný. Útok na pevnost by stál životy mnoho lidí elfů a trpaslíků.
Jak říkám - v takovém případě záleží na okolnostech. Pokud sílu Saurona měříme v době kdy je zalezlý v pevnosti a má kolem sebe desítky tisíc skřetů, pak je to něco jiného než síla Saurona jako takového.
On Hitler byl taky poměrně mocná osoba, ale přes držku by mu dala polovina jeho vojáků =)
27.2.2021 16:22 - York
Gergon píše:
Ale to nejspíš jen proto, že měl kolem sebe armádu skřetů, ne proto že by byl on tak silný.


Přesně tak. A tu armádu skřetů, devítku Nazghůlů a další potvory udržoval v jedný armádě on.

Ona "moc" se dá vykládat různě. Může to znamenat, kolik lidí, nestvůr a podobně tě poslouchá a budou za tebe bojovat. Může to znamenat osobní sílu v boji. Může to taky znamenat schopnost ovládat druhý.

Souron v sobě kombinoval víc různejch druhů moci. Byl mocnej coby pán nejsilnější armády. Současně byl hodně drsnej v boji. A navíc k tomu dokázal ovládnou elský prsteny moci a podřídit si je skrze Jeden prsten.

Souhlasím, že to, že Jeden prsten ztratil, ho citelně oslabilo. I bez něj ale dál ovládal nazghůly a všechny svoje armády, dál stála Barad Dur, dál byl schopen očarovat beranidlo, aby prorazilo zdi Númenorejskýho města.
27.2.2021 16:23 - sirien
LokiB píše:
proč by musel být antagonista v knížce "nejmocnější"?

V knížce obecně ne - v Pánovi prstenů ano, protože... tohle je trochu absurdní, připadá mi že mám vysvětlovat základy tolkienologie někomu, kdo to musí mít načtený, takže not sure if trolling or serious, Loki... koronavirus Tě zjevně nepřipravil o Tvé talenty :D

Pán prstenů je mytologickej a i náboženskej příběh o boji se Zlem - příběh o tom že tam kde Mocní selhávají protože Zlo je silnější, ti nejmenší můžou udělat rozdíl. Ten příběh by nedával smysl, kdyby tam byly mocnější bytosti než Sauron. Každopádně Gandalf sám se Saurona bál a nechtěl kvůli tomu přijít do Středozemě - Saruman byl původně mocnější než Gandalf a při střetu se Sauronovou vůlí padl. Stranou Saurona byla nejmocnější ve Středozemi Galadriel (nejspíš... ten Glorfindel tam docela straší, Elrond a Círdan v závěsu) a ani ta se neodvažovala Sauronovi postavit přímo. Jedna z mnoha point toho příběhu je, že ti nejmenší se odvážili a... z mnoha různých důvodů které by byly na samostatné statě a každý má vlastní morální poselství - měli šanci uspět tam, kde ti mocnější uspět nemohli.

Gergon píše:
srovnat Sauronovu sílu s někým kdo v knize není mi nepřijde jako problém

Aby ses nedivil - nedávno sem viděl zajímavou analýzu toho, že Sauron v průběhu Druhého a možná i Třetího věku silnější, než Melkor osobně na konci Prvního věku (protože Melkor rozptýlil svou sílu do světa, zatímco Sauron ne - ten ale pak dvakrát ztratil velkou část své moci, poprvé když byl sám stržen při pádu Númenoru a podruhé když mu Isildur uťal Prsten).

(Nevim jestli to bylo u Daniela nebo u Hello Future Me... jeden z těhle kanálů, na 90%, na 10% nějakej jim přilehlej.)

Gergon píše:
Bez prstenu nebyl nic moc

ne no - jen vládnul Přízrakům a pocestě svou vůlí hnal vpřed tisícové armády, zvládnul zkorumpovat Sarumana osobně - a nalomit několik dalších a shromáždil moc dostatečnou na to aby dobyl Středozem i bez Prstenu.

A jen tak mimochodem, bylo psáno (!), že Sauron sám byl jedním z nejsilnějších Maiar (protože to je podobenství - protože stejně jako Melkor byl největší z Valar - stejně jako Lucifer byl první z andělů), takže tahle diskuse je taková jakože... ok no, Sauron, nejmocnější z Maiar, ve Druhém věku mocnější než to co zbylo z Melkora, bez něhož by nevznikly Prsteny moci, cestou ztratil své krásné podoby (při pádu Númenoru) a část moci odložil do Prstenu - nicméně pořád byl tak mocný, že se ho jiní Maiar báli - a to předtím, než byli omezeni pouze na lidská těla.

Ve skutečnosti to že je Saruman nejmocnější prostě není do diskuse. Stejně tak že druhou nejmocnější je Galadriel - zajímavou otázkou by bylo, kdo je třetí. A zajímavější otázkou by bylo, zda by Galadriel byla mocnější než Sauron, kdyby si vzala Jeden prsten - protože její vize z pokušení když jí ho Frodo nabídne (v knize o dost méně dramatická, ale přesto přítomná) je, že s Jedním prstenem by se ona stala vládkyní Středozemě.

(Btw. to koresponduje s tím jak Gandalf říká, že to čeho se Sauron děsí je, že Prsten vezme někdo z Mocných - bez Prstenu se jich nebojí, ale s Prstenem by ho někteří z nich mohli překonat.)
27.2.2021 16:25 - York
A navíc jak píše Sirien - to, že je Sauron nejmocnější, je pointou celýho příběhu. Kdyby mohl Elron nebo Galadriel nakráčet do Mordoru, probít se armádama skřetů, vniknout do Barad Dur a saurona zabít, celej nesmírně riskantní podnik s prstenem by ztratil smysl.
27.2.2021 16:25 - Šaman
Galadriel nebyla mocnější, než Sauron.
Někde bylo řečeno (napsáno), že dokud Galadriel bude mít svůj prsten, Lorien nebude dobyt, ledaže by přišel Sauron sám. (Tohle bylo řečeno v souvislosti s pokusy dobít Lorien v době, kdy v PP sledujeme války v Rohanu a Gondoru.)
27.2.2021 16:34 - Gergon
Na druhou stranu Saurona s Prstenem na ruce "porazil" Isildur a spojenectví elfů a lidí zvítězilo, takže ...
27.2.2021 16:35 - Aegnor
No, porazil ... jako padnul mu jeden šťastnej krit v tom posledním možným okamžiku. :-)
27.2.2021 16:38 - Gergon
Někdy to stačí =)

Ostatně Galadriel mohla napochodovat do Mordoru s armádou elfů za zadkem a možná by ho dokázala porazit - na konci druhého věku to udělali. Ale nechtěli poslat třeba tolik lidí a elfů znova na smrt. A Lorien by padnul kdyby přišel Sauron osobně, ale s prstenem na ruce, protože pak by měl moc nad Galadrieliným prstenem, který chránil Lorien, ale bez něj - kdo ví jestli by to zvládnul.
27.2.2021 16:57 - LokiB
York píše:
Kdyby mohl Elron nebo Galadriel nakráčet do Mordoru, probít se armádama skřetů


Ale to je zcela nesmyslná úvaha ... Jestliže je A mocnější než B, neznamená to, že je A může přijít k B, obklopenému 100.000 C.
Jako sorry, ale aspoň elementární logiku byste snad používat mohli.

sirien píše:
stejně jako Lucifer byl první z andělů


To je takový romantický výklad, který není nijak moc založen na realitě judaismu ani křesťanství. Jasně, moderní satanisti to jistě rádi tvrdí, ale opora pro to v historických pramenech ... meh.

sirien píše:
Pán prstenů je mytologickej a i náboženskej příběh o boji se Zlem - příběh o tom že tam kde Mocní selhávají protože Zlo je silnější


To je pseudo.vykladačství literárních děl. Domyslet si k tomu můžeš, ale v té knize nic takového nené ... kdo v tom chce co vidět, tak se za to bude do krve hádat, že jeho "pochopení Tolkiena" je to pravé.
Jako do diskuse je to zábavné, ale nesmíš se v tom brát příliš vážně, pak to dost klesá.

To, že "Zlo je silnější" opravdu není to samé jako "Sauron je nejmocnější". prostě není, to nemá žádnou oporu v ničem. Zlo není jen Sauron sám, ale celý konglomerát s tím spojený. A pak pochopitelně začne slovíčkaření o to, co znamená "nejmocnější" ... je to ten, kdo tomu druhému na šedé plání 1vs1 rozbije hubu? Nebo ten, kdo z pozadí, aniž by přímo jakkoli zasáhl řídí obrovské síly světa proti silám toho druhého? Je moc Saurona spojená s tím, že se s ním spojilo tolik dalších národů a pronárodů? Je jeho moc v tom, že se Denethor zbláznil a Isildur podlehl? Atd atd ... ano, když budeš chtít, budeš toto přičítat "moci Saurono". Ale opět je to jen tvůj výklad, který nemá pevné dno, je to přání otcem myšlenky.

Zlo v LOTRovi je komplexní, není to jen Sauron a jeho osobní moc. Stejně jako Dobro není jedna nebo několik silných postav.
Takže jo, pro děti se zájmem o LOTRA tvůj výklad funguje pěkně, podnětně, ale do diskuse "nejmocnější postava" je nevalidní.
27.2.2021 17:05 - Gergon
Tak ona celá tahle debata je velmi hypotetická =) ale docela mě baví oprašovat znalosti LOTRa a dozvědět se i něco nového.
27.2.2021 17:38 - sirien
Gergon: ne. Je psáno (!), že kdyby přišel Sauron osobně, Lothlorien padne. Sauron bez Prstenu. Protože kdyby Sauron získal Prsten, tak by Galadriel musela ten svůj sundat - a tudíž by Lothlorien už neubránila a Sauron by chodit nemusel.

Jinak to že jsi nejmocnější neznamená, že zvládneš porazit úplně všechny naráz - ono přesila svoje síly sčítá, proto to je přesila. Btw. musel bych se podívat do knížky kterou nemám u sebe, ale co pamatuju (Aegnore), tak je filmový moment utnutí Prstenu dost zdramatizovaný - podle knihy byl Sauron nejprve poražen a následně mu Isildur utnul prsten z ruky, tj. žádnej šťastnej last moment krit tam nebyl.

LokiB píše:
Domyslet si k tomu můžeš, ale v té knize nic takového nené

Ve skutečnosti to Tolkien sám někde řekl a napsal, takže... tohle neni moc dohadování, to je autorův vlatní výklad vlastního díla (ale musel bych fakt hledat, nejsem takovej Tolkienofil abych měl naposlouchanej každje rozhovor do detailu a načtený všechny jeho dopisy a postranní díla - vim, Stephan Colbert by na mě koukal z patra - ale takovej blb abych ho vyzýval na soutěž ve znalosti faktografie Ardy fakt nejsem...)

Jakože co do výkladů literárních děl bych Tvůj relativismus výjimečně i podpořil, ale tady to nějakým dohadům moc otevřené není.
27.2.2021 18:07 - Šaman
Gergon píše:
Na druhou stranu Saurona s Prstenem na ruce "porazil" Isildur

S tím musím nesouhlasit. Isuldur mu usekl Prsten, to ano. Ale aby porazil Saurona, musel by ho přehodit na vůli (nebo moudrost) což ani omylem nedal.
Sauron a Prsten byli jedno. A on ve chvíli, kdy se Prstenu dotkl, byl už v jeho moci.
27.2.2021 18:11 - Necromancer
sirien píše:
Gergon: ne. Je psáno (!), že kdyby přišel Sauron osobně, Lothlorien padne. Sauron bez Prstenu. Protože kdyby Sauron získal Prsten, tak by Galadriel musela ten svůj sundat - a tudíž by Lothlorien už neubránila a Sauron by chodit nemusel.

A pak tu máš takový vocasy jako lidi z AE games, kde v BfME II v kampani za zlo je Lothlórien jako první mise a ty ho sundáš jakoby nic... Ach jo.
27.2.2021 18:22 - Aegnor
Šaman: takže jedinej, kdo Saurona dokázal porazit, byl Samvěd? Jediný tvor, který se prstenu vzdal dobrovolně.
27.2.2021 18:37 - Gergon
A taky Bombadil =)
27.2.2021 21:14 - Necromancer
Aegnor píše:
takže jedinej, kdo Saurona dokázal porazit, byl Samvěd? Jediný tvor, který se prstenu vzdal dobrovolně.

V podstatě ano.
27.2.2021 21:24 - Šaman
Tak porazit ho bylo potřeba na více frontách. Měl armádu. Byl lstivý. A dokázal korumpovat.

Elfové toho věku se jím už zkorumpovat nenechali, přeházeli ho na moudrost.
Trpaslíci byli už stvoření tak, že proti jeho korupci mohli házet na odolnost.
A Sam ho nejspíš přeházel zdravým zahradnickým rozumem, což Saurona trochu zaskočilo. A ne že by to nezkoušel… :)
Samwise the Strong
28.2.2021 11:55 - Jerson
Na to, že se Sauron v Pánovi prstenů vlastně vůbec nevyskytuje - je tam jen jeho oko, jeho služebníci a nějaký kontakt přes palantýry s něčím na druhé straně, je slušný výskedek PR oddělení, že je brán jako nejmocnější.

To že se ho Galadriel obává je dané spíše tím, když by za současného stavu dokázal přijít - ale přitom není jasné ani to zdá vůbec v současném stavu dokáže fyzicky existovat.

Jeho zprostředkovaná moc je jistě obrovská. Jeho osobní moc až tak velká není. Prostě jako Roosevelt v roce 1945 - asi nejmocnější na světě, ale prakticky kdokoliv kromě invalidů by jeden na jednoho rozbil držku.
28.2.2021 12:24 - Necromancer
No mě zajímalo, kdo by podle tebe dal Sauronovi 1v1 na držku.
28.2.2021 12:47 - RoVan
Problém srovnání je, že Sauron je typem "neviditelného zla." Všimněte si, že v hororech jsou nejděsivější stvůry dokud je nevidíte. Dokud vidíme stín, slyšíme něco ve tmě je to mnohem horší, než když na nás vybafne plyšový vlkodlak nebo CGI upír.
Sauron sice není hororovým záporákem, ale využívá podobné vypravěčské principy - armády, které ovládá, černokněžný král a prsténové přízraky jednají z jeho vůle a i nejmocnější postavy z něj mají strach. Jak píše Šaman - byl lstivý, dokázal zkazit i Sarumana. Přestože se neobjeví přímo na scéně je cítit jako hrozba a zachovává si své tajemství. Děsivá na něm je, ta nevědomost toho, jak mocný by mohl být.
Nebo myslíte, že by ten příběh fungoval lépe, kdyby ho na konci vyzval Aragorn na férovku a před branami Mordoru ho rozsekal na kostičky? ;)
28.2.2021 12:56 - Corny
On taky Pán prstenů nikdy nebyl dílo, kde by se něčí moc viditelně demonstrovala například tím, kolik dokáže za kolo seslat Fireballů nebo jaký dává dmg obouručním mečem.
28.2.2021 13:03 - Jerson
Necromancer píše:
No mě zajímalo, kdo by podle tebe dal Sauronovi 1v1 na držku.

Stejně tak by ses mohl ptát, který spojenecký voják by dal na držku Hitlerovi ve 45. Když by na to došlo, tak asi kde kdo, ale princip je vtom, že Hitler ani Sauron nedali nikomu příležitost to zkusit. A u Sauron se to odhaduje mnohem hůře než u Hitlera, protože nikde není řečeno, jakou měl v době Pána prstenů formu.

Takže podle mě je zbytečné se ptát, kdo byl osobně nejmocnější ve Středozemi. Jak řekl Gandalf, někteří své síly navzájem neměřili, tak to není jak určit. A chtít udělat jednorozměrnou škálu, na kterou se dají navléknout jednotlivé postavy podle jakéhosi parametru "Moc postavy" jako korálky na šňůru mi přijde jako neúčelné až nesmyslné zjednodušení značně komplexního fiktivního světa.
28.2.2021 13:43 - LokiB
sirien píše:
Ve skutečnosti to Tolkien sám někde řekl a napsal, takže...


siriene :) to už si děláš legraci. já vím, že se občas takhle legračně škorpíme, ale takovýhle argument na nedělní poledne, ty ty ty :)

Necromancer píše:
No mě zajímalo, kdo by podle tebe dal Sauronovi 1v1 na držku.


V době LOTR každej, protože Sauron už ve skutečnosti neexistuje, nemá jak komu dávat do držky. Mám "moc" v tom, že vůlí ovládá své armády, ale jinak prostě neexistuje, nemůže nikomu dávat do držky.
28.2.2021 13:58 - sirien
Sauron byl v době PP stínem bez fyzické podoby.

A v Tolkienově mytologii má otázka "kdo byl mocnější" smysl.

Každopádně, byl to Sauron, i podle Tolkiena samotného, protože to je pointa toho příběhu.

Tolkien, dopisy píše:
While he wore it, his power on earth was actually enhanced. But even if he did not wear it, that power existed and was in ‘rapport’ with himself: he was not ‘diminished’.

...takže ani absence Prstenu ho neumenšovala, možná trochu limitovala v detailech (fyzická podoba - ale kdo ví, třeba mu jen nestálo za to se fyzickým tělem omezovat, Maiar občas preferovaly nefyzickou formu popř formy střídaly). Tzn jeho moc byla v podstatě stejná jako v době Války hněvu. Vzhledem k tomu, že byl jedním z nejmocnějších Maiar (a všichni jmenovaní mocnější byli ve Valinoru) a pád Númenoru ho připravil o krásné podoby, ale ne nutně o moc jako takovou...

Tak tohle není ani tak diskuse jako test z Tolkien lore a většina vás tu propadla. (A Loki může rovnou opakovat ročník a místo psaní do Tolkien diskusí jít znovu číst Silmarillion)
28.2.2021 14:34 - LokiB
No jo, to je tak ve všem, když se moci ujmou samozvaní hodnotitelé :)

Tak ještě dohledej ten zdroj "i podle Tolkiena samotného, protože to je pointa příběhu" a máš to v kapse. bez toho je to tvoje dojmologie. jako je to klidně jeden z možných výkladů, jen není nutně jediný možný.
podle mě se Tolkien úmyslně nijak nesnižoval k tomu, aby tyhle mocnosti přímo srovnával. ano, jedna se obávala druhé, třetí se obávala dvou předchozích, a tak nějak všichni k sobě měli respekt. ale vyvozovat z toho nějaké přímé poměření je spekulativní a jistě může jako obvykle vyhrát nejspíš ten, kdo bude nejvíc křičet "já mám pravdu, já mám pravdu, vy všichni ostatní se pletete" :)
ale aspoň jsi už opustil tu předchozí srovnávací tezi s Luciferem, to chválím, ta byla dost mimo
28.2.2021 14:43 - York
LokiB píše:
podle mě se Tolkien úmyslně nijak nesnižoval k tomu, aby tyhle mocnosti přímo srovnával


Zrovna u Melkora to napsal explicitně. Sauron byl tuším prvním z Auleho lidu, což ho teda ještě nedělá nutně nejmocnějším z Maiar, ale určitě byl na kandidátce. A všichni Maiar jsou mocí nad elfama a lidma, výjimkou je leda Faenor s jeho schopností tvořit. Galadriel s Glorfindelem jsou trochu naspeedovaní tím, že spatřili světlo Valinoru, ale to platí o všech Maiar taky.
28.2.2021 14:46 - sirien
Loki: Jestli se v té karanténě fakt tak moc nudíš, tak si objednej Tolkienovy knihy a dopisy a nastuduj si to sám, včetně toho Lucifera, eshopy pokud vím fungujou.

Nebo můžeš vyrobit SRD pro Savage Worlds. Nebo tak něco užitečnýho. Obvious troll is obvious, znáš to.

EDIT: York: že byl Sauron nejmocnější je řečeno taky. V Silmarillionu dokonce.
28.2.2021 14:47 - Jerson
Otázka "kdo byl mocnější? " mi přijde zásadně odlišná od otázky "kdo byl osobně mocnější?"
Sauron byl rozhodně nejmocnější podobným způsobem, jakým je nejmocnější americký prezident.
A stejně jako Sauronovi může způsobit velký problém Prsten, či spíše jeho nositel, tak americkému prezidentovi může způsobit velký problém jeden výstřik, či spíše jedna stážistka. A ani Nositel Prstenu, ani Stážistka nemusí mít žádnou extra moc, a v jiné konstelaci by pro Nejmocnějšího bylo snadné rozmáčknout ho jako malinu.
28.2.2021 15:00 - Aegnor
Jerson: Ale on byl Sauron mocný i osobně. Na konci druhého věku sám zabil Gil-Galada a Elendila (i když přitom byl sám poražen - ano, měl jsi pravdu Siriene, v knize to působí úplně jinak :-) ). A dle výše citovaného Tolkienova dopisu nepřišel ztrátou prstenu o svoji moc.

LokiB píše:
podle mě se Tolkien úmyslně nijak nesnižoval k tomu, aby tyhle mocnosti přímo srovnával.

Sauron byl "nejmocnější z Aulëho Maiar" (tedy nejmocnější mezi těmi, kteří mu sloužili/učili se od něj). Curumo (Saruman) byl také jedním z Aulëho Maiar. Tedy Sauron je logicky mocnější než Curumo. Olórin (Gandalf) byl dle vlastních slov příliš slabý, Saurona se bál a do Středozemě nechtěl. Z toho taky poměrně jasně plyne, že nebyl mocnější než Sauron.
O zbytku Istari toho moc známo není, takže tam těžko říct - ale vzhledem k tomu, že není známo nic o jejich vlivu na porážku Saurona, tak se dá předpokládat, že také nebyli mocnější než on.
A pak ti zůstává jenom Tom Bombadil, a ... toho nejde zařadit. :-)
28.2.2021 15:26 - sirien
Modří čarodějové odešli na Východ a do událostí Války o Prsten nezasáhli. Tolkien sám řekl něco jako že "neví přesně, co dělali, jen že řešili nějaké své záležitosti na východě a že nejspíše selhali". Radgast selhal protože se víc zajímal o svět než o události v něm a není řečeno, ale z náznaků se lze dohadovat, že byl menší, než Gandalf (a tedy než Saruman).

Saruman byl řečený že byl největší / nejmocnější z čarodějů. Vzájemný poměr moci zbylých čtyř řečený nebyl. Bylo naznačeno, že i když Curumo byl řečený nejmoudřejším, tak ve skutečnosti byl spíše nejznalejší a nejmoudřejším byl od počátku Olórin.


Tom Bombadil je weirdo. Efektivně lze argumentovat, že není bytostí Středozemě, protože i když v ní je fyzicky přítomen, příběhově a "duchovně" je od ní zcela odtržen - proto na něj také Jeden prsten nemá žádná vliv, protože Tom prostě nemá ve Středozemi vůbec žádné zájmy a žádný zájem na ní, takže ho Prsten, který nese moc nad Středozemí, nemá jak a čím korumpovat ani jak ovlivnit - Tom si ho nasadí a zase sundá, aniž by se na něm Prsten jakkoliv projevil, jakoby to byla jen nějaká zábavná tretka - protože pro něj to skutečně nic jiného není.
28.2.2021 15:28 - Jerson
Aegnor píše:
Ale on byl Sauron mocný i osobně. Na konci druhého věku sám zabil Gil-Galada a Elendila

Ano, když měl fyzické tělo, byl i osobně mocný. Jak byl osobně mocný, když fyzické tělo neměl, Tolkien nikde neřeší, pokud vím.
28.2.2021 15:33 - Gergon
Aegnor píše:
sám zabil Gil-Galada a Elendila

To je kde prosím?
28.2.2021 15:35 - sirien
Jerson píše:
Jak byl osobně mocný, když fyzické tělo neměl, Tolkien nikde neřeší, pokud vím.

Ze Silmarillionu se dá myslím velmi snadno usuzovat, že Maiar, kteří záměrně nespoutali svou moc se svým tělem (tak jako Sauron s Prstenem), aby se tak stali jednostranně mocnější (typicky balrogové), byli na své tělesnosti dost nezávislí.

Jak moc potřebovali fyzické tělo k tomu, aby něco dělali, tam není nikde nijak moc řečeno ani naznačeno (resp. je docela jasně řečeno že ho potřebují aby něco dělali určitým způsobem, ale není řečeno jak moc by to mohli udělat nějak jinak bez toho těla).

Fakt je, že dokud neměl Prsten u sebe, tak Sauron fyzické tělo ani nepotřeboval a možná by mu byo spíš až na obtíž.
28.2.2021 15:37 - sirien
Gergon: Silmarillion, dodatky, O Třetím věku a prstenech moci (...nebo možná v Návratu krále v Dodatcích nebo ve Společenstvu od Elronda na Radě - jedno z těhle tří míst prakticky najisto, uvedené pořadí odpovídá mému dojmu správnosti)
28.2.2021 15:44 - Aegnor
Gergon: Mluví o tom Elrond na radě, možná je to zmíněné i v těch dalších variantách.

A ohledně Saurona a jeho fyzického těla ... ono je určitě možné, že ho během války o prsten měl(/mohl klidně mít). To oko není nutně Sauron jako takový, je to jeho znak, který používal.
28.2.2021 15:56 - sirien
Já mám dojem že to oko je i forma kterou na sebe bral ve spirit realmu (a zjevuje se tak Frodovi v nějaké vizi nebo tak něco).

Jinak je v knihách samozřejmě psáno jen to, že "dlí v Barad-dûr" - ta forma gigantického očního reflektoru nad věží byla nějaká filmová tvůrčí nadsázka. Nicméně - krk na to nedám - myslím že je řečeno, že nemá fyzickou podobu, ale kde a jak a kým teď z hlavy nedám.
28.2.2021 15:56 - Gergon
Tam se mluvilo o tom, že Sauron byl poražen a zemřeli také Gil galad a Elendil, ale nenašel jsem, že by oba zabil Sauron osobně a sám.
28.2.2021 15:59 - Šaman
Ohledně té tělesnosti - Istari byli poslaní do Středozemě defacto omezení podobou starých mužů, měli Saurona pomoci porazit stejnými možnostmi jako lidé a elfové, nikoliv jako mocní Maiar.

Ale nesouhlasím s tím, kdo je první a mocnější… co vlastně znamená moc?
Gandalfova síla byla právě v pokoře, kterou Saruman (resp. Curumo) neměl. Círdan právě Gandalfovi svěřil svůj prsten - viděl v něm rozhodující sílu. Může být nedostatek moci mocí? Přijde mi to jako hádat se jestli je mocnější postava se silou 21, nebo postava s moudrostí 21.

A Radagast se Války o Prsten přímo nezůčastnil, ale měl podíl na vystopováni Saurona v Dol Guldur, neřekl bych, že úplně selhal. Prostě se během války staral o jiné tvory, než lidi/elfy. I když samozřejmě jeho význam v té válce to snižuje. Vzhledem k tomu, že ho vyslala Yavanna a vzal si jméno Radagast - Přítel zvířat, tak je otázkou, jestli právě ochrana přírody nebyl jako hlavní úkol.
28.2.2021 16:26 - sirien
Šaman píše:
Může být nedostatek moci mocí?

Samozřejmě že ano, to je celá pointa Froda jako nositele. Ale v tomto smyslu otázka položena nebyla.

(Že Radgast selhal je přímo psáno - jakože lidi vážně, aspoň si toho Tolkiena nastudujte místo toho abyste spekulovali v rozporu s tím co je přímo uvedeno. Mít čas a mít tu ty knížky, tak vám to zasypu citacema (ještě štěstí, že je tu nemám, by zas byla neděle v tahu))
28.2.2021 16:34 - Šaman
sirien Tohle jsou nuance a i sám pan Tolkien si občas v takových drobnostech protiřečí. Natož když se Christopher prokousal otcovými poznámkami (viz. Modří čarodějové v Nedokončených příbězích, kteří vyznívají dost jinak, než jak se dřív říkalo - odešli na východ a asi selhali a založii kulty).

Ano, běžně se považuje že selhal v main questu a věnoval se vedlejšákům, ale:
- původně neměl být vůbec vyslán a navíc měl moc nižší, než všichni ostatní (nabízí se tedy otázka proč zrovna on - když už se výprava rozrostla, byli by vhodnější kandidáti)
- jeho vyslání prosadila Yavanna osobně
- jeho valinorské jméno je Přítel ptactva, jeho středozemské jméno je Ten, který pečuje o zvířata

Podtrženo sečteno - možná selhal* v obecném mainquestu který všem Istari přidělil Manwe, ale docela věřím tomu, že Yavanna ho vyslala spíš aby se staral o její děti.

* Selhal ve smyslu moc se tomu nevěnoval. Nicméně podporoval Gandalfa, takže to zase nebyla úplná dezerce.
28.2.2021 20:40 - Necromancer
Ale hezky se tu ta debata rozhořela...
28.2.2021 22:33 - Gergon
Aegnor píše:
Jediný tvor, který se prstenu vzdal dobrovolně.

Nebyl jediný. Galadriel, Faramir i Gandalf ho odmítli. Pravda, neměli ho v držení. Pak jej odmítl Tom Bombadil - ok, nechcete počítat Toma, protože je příliš mimo materiální svět =)a budeme se držet čistě pána prstenů, pak ho hned na začátku dobrovolně a po mnoha letech nošení odevzdal Bilbo.
28.2.2021 23:18 - LokiB
Aegnor píše:
Olórin (Gandalf) byl dle vlastních slov příliš slabý, Saurona se bál a do Středozemě nechtěl


Jako když bereš z nějakého důvodu Gandalfova slova takhle, můžeš.
Ale dělat z toho důkaz ... to je dost slabý důkaz. Taky bys mohl argumentovat, že byl Gandalf sice mocnější, ale jednak byl skromnější a jednak byl větší zbabělec. A je to stejně "legální" výklad, jako ten tvůj, na základě "jeho slov".
28.2.2021 23:27 - sirien
Gergon: no... jakože spíš ne, no. Stranou toho, že se Bilbo vzdal Prstenu s Gandalfovou "podporou", tak Gandalf sám řekl, že to byl především Prsten sám, který se vzdal Bilba (stejně, jako vlastní vůli sklouzl z prstu Isildurovi).

Sam se Prstenu vzdal dobrovolně, protože a) on sám byl tak "malý", že nad ním měl Prsten nejmenší moc a b) protože ho měl v držení jen velmi krátkou dobu.


Loki: ...kdyby sis to šel radši víc přečíst, než tu jen vařit spekulace z vody :)
1.3.2021 00:27 - LokiB
přečíst co? Silmarillion? No dobře, je to třicet let, co jsem ho četl, uznávám :D samizdatová kopie, bolely z toho hrozně oči.

o čem tu mluvím je, že tu berete některé z kontextu vytržené věty (většinou tedy existující věty) a ty "vykládáte" ... a ten "výklad" vydáváte za "pravdu". což je trochu moc spekulativní na mě.

asi jako když se soutěží o Největšího Čecha a zastánci osobostí tam argumentují, proč byl Žižka větší Čech než Hus ... atd. Ok, je to zábavné, ale tvářit se, že jsou to "fakta", hmm, hmm ... no jak myslíte.
1.3.2021 00:41 - Aegnor
Loki, proč se ten zbabělý Gandalf postavil Sauronovi? Proč se postavil Sarumanovi? Proč se k nim prostě nepřidal? Bylo by to pro něj mnohem jednodušší, než aby proti nim pomáhal vést válku.
1.3.2021 01:25 - LokiB
Aegnor: opravdu chceš diskutovat o tvém významu slova "zbabělý"? jakože každý zbabělý voják se přidává k nepříteli? ale to snad ne.
Bylo by to opravdu mnohem jednodušší? zrovna na příkladu Sarumana je vidět, že to moc jednoduché opravdu nebylo. Jaksi život pod Sauronovou knutou nebyl žádná selanka. Ne, ne, Aegnore, to, že se někoho bojíš, ve skutečnost málokdy vede k tomu, že se k němu přidáš.
1.3.2021 01:28 - Šaman
"Odvaha není nemít strach, ale jít dál, i když se bojíš."

Gandalf se mohl Saurona bát. Ale rozhodně nebyl zbabělý.
1.3.2021 01:42 - LokiB
Vraťme se zpátky k tomu, jak to vzniklo ... teze byla, že kvůli tomu, že se Gandalf "Saurona bál", tak že to dokazuje, že byl "Sauron mocnější". Což je podle mě nonsense, takhle se to dokazovat nedá, resp. to prostě žádný důkaz není. Je to spekulace stejná, jako když řekneš NAPŘÍKLAD "X se bál Y, proto se ho pokusil zabít, kdyby se ho nebál, tak to nezkoušel". prostě spekulace bez důkazní hodnoty.
aby ta diskuse nesklouzla zbytečně jinam.
1.3.2021 03:39 - sirien
Loki: jestli chceš zpátky na začátek, tak tady máš fakta:

- Maiar a Valar mají danou hiearchii velikosti = moci
- Sauron byl řečený jako jeden z nejmocnějších Maiar. Tolkien sám řekl, že ztráta Prstenu jeho moc neumenšila.
- Saruman byl řečený jako mocnější Gandalfa (resp. Curumo byl mocnější Olorina - to je významné, viz dále)
- Olorin a Curumo nejsou v této diskusi rovni Gandalfovi a Sarumanovi - při příchodu do Středozemě byli umenšeni a omezeni na těla a moc lidí - tj. Gandalf je slabší Olorina, Saruman je slabší Curuma.
- Obecné pravidlo Středozemě (s určitými jmenovitými výjimkami v rodu lidí) říká, že starší je mocnější.

Hiearchie tu je zjevná: Sauron - Saruman - Gandalf (šedý). (Gandalf bílý Sarumana nejspíš přeskočil)

Z hlediska mocností Středozemě do této posloupnosti vstupují mocní Středozemě. Galadriel se podle všeho řadí nad Sarumana. Elrond je nejasný - je za Galadriel, ale zda je nad Sarumanem nebo nad Gandalfem nebo až za Gandalfem... who knows. Glorgindel je druhý otazník. Někde tam bude Celeborn - určitě za Galadriel, spíš ke konci tohoto top listu, ale těžko říct - je tichá síla a fakt že je ve stínu Galadriel může mást. Círdan je ještě do diskuse.

Do Top10 určitě aspiruje Aragorn, jestli se umístí není jasné, ale nárok to zkusit má (ty kousky s Palantírem a mrtvejma byly docela dobrý soutěžní argumenty). Teoreticky Denethor (nejspíš se nezařadí, ale určitě má nárok se soutěže zúčastnit). Z lidí to bude všechno - po pádu Númenoru to s nima šlo od deseti k pěti.

Hodně divoká karta by byla Arwen - možná není nic, ale možná jo, protože se prostě neprojevuje, nicméně POKUD je skutečně reinkarnccí Lúthien - Lúthien byla sakra badass, ten kousek kdy si jen tak nakráčela k Melkorovi a očarovala ho byl docela hardcore high level shit.

Otázkou je jestli zkoušet řadit i Přízraky, minimálně Čarodějného krále. Někde za úvodní pětkou by se asi umístit mohl.

Tak nebo tak jak sem psal, soutěž je přinejlepším o druhé místo, Sauron na špici je prostě danej podstatou toho příběhu, lore toho světa a celé mytologie. Za mě je druhá Galadriel docela jasná a soutěž je až o třetí místo - ale narozdíl od Saurona kterej vede s brutálnim odstupem u Galadriel jsem ochotnej uznat že tam je pár kandidátů co by to mohli trochu zpochybnit.
1.3.2021 07:15 - Necromancer
Můj osobní žebříček:

0)Tom Bombadil - Protože Fun-servis Ilúvatar XD
1)Sauron - Není co řešit
2)Galadriel - Konec konců Saurona dokázala na chvíli zastavit
3)Gandalf Bílý - "Krom samotného Temného pána nemám ve Středozemi soupeře!" - Dvě Věže
4)Durinova Zhouba - Démoni Moci jsou fakt drsní
5)Pán Nazgûlů - Nemůže padnout rukou muže, málem zlomil Gandalfa a je nejmocnější z Devítky.
6)Saruman Mnoha Barev - Maiar, Původně nejmocnější z Istari
7)Elrond - Majitel jednoho ze Tří, Gil-Galadů pobočník, Noldorský lord
8)Radagast Hnědý - Stále je to Istari, dokázal vrátit život mrtvému tvorovi.
9)Glorfindel - Slabší reinkarnace Toho Glorfindela, co sám porazil Balroga
10)Ústa Sauronova - Dlouho prý studoval Černokněžnictví, po Pánu Nazgûlů byl druhý v hiearchii Mordoru.
11)Arwen Undominiel - Protože je sexy.
1.3.2021 07:58 - Gergon
sirien píše:
to byl především Prsten sám, který se vzdal Bilba

To bys pak mohl stejně argumentovat tím, že se vzdal Sama a chtěl zpátky k Frodovi, protože ten už byl nalomený.

Necromancer píše:
Můj osobní žebříček:

Vážně? Pána nazghůlů, kterého sejmula ženská se zlomenou rukou máš výš než Elronda?
1.3.2021 08:02 - Necromancer
Gergon píše:
Vážně? Pána nazghůlů, kterého sejmula ženská se zlomenou rukou máš výš než Elronda?

No vždyť jo, sejmula ho ženská, což Elrond je sice půlelf, ale stále 100% chlap. Btw, mám to taky ve zdůvodnění proč je Witch-king tak vysoko.
1.3.2021 08:40 - Aegnor
Sirien: Glorfindel bude podle mě docela vysoko. Dokázal zahnat celou Devítku, to taky není úplně easy věc.

Gergon: No jo, ale u Čarodějného krále šlo o jeho osud, s tím prostě nic nenaděláš.

Loki: Gandalf se prostě nechová jako zbabělec, tečka. Tím padá celý ten tvůj alternativní výklad toho, že mu bylo přikázáno jít do Středozemě.
1.3.2021 08:44 - Corny
Gergon píše:
Vážně? Pána nazghůlů, kterého sejmula ženská se zlomenou rukou máš výš než Elronda?

Jako... Achilla taky zabil jeden trapnej šíp vystřelený nějakým zoufalým zbabělým lučištníkem...
A co teprv chudák Baldr, co ho zabilo nějaký blbý roští.
1.3.2021 09:00 - Gergon
Aegnor píše:
Dokázal zahnat celou Devítku

Nedokázal, sledovali Froda, dokonce Gandalf říká - "Ani Glorfindel s Aragornem nemohli obstát proti celé Devítce najednou."
1.3.2021 09:38 - Necromancer
Aegnor píše:
Glorfindel bude podle mě docela vysoko. Dokázal zahnat celou Devítku, to taky není úplně easy věc.

Zahnat ne, jen ubránit ostatní hobitky na dost dlouho, aby se o ně Nazgůlové přestali zajímat a zaměřili se na Froda. A pak jim jen (s Aragornem) zahradili ohňem cestu od brodu.

Btw ten můj Top10 je podle vás jak moc daleko od pravdy?
1.3.2021 09:57 - LokiB
Aegnor píše:
Tím padá celý ten tvůj alternativní výklad toho, že mu bylo přikázáno jít do Středozemě.


Co padá, je tvůj způsob argumentace "Gandalf se Saurona bál, proto je Sauron mocnější". Takhle se prostě argumenty stavět nedají. Tečka.

sirien píše:
jestli chceš zpátky na začátek, tak tady máš fakta:


Do zápisu: mluvil jsem o "zpátky na začátek této větve diskuse", tedy o Aegnorově argumentu, že když se Gandalf dle svých slov Saurona bál, tak to dokazuje, že je Sauron mocnější. Což je blbost. Není to "důkaz" ničeho.

Ale sepsal jsi to pěkně.

sirien píše:
Sauron byl řečený jako jeden z nejmocnějších Maiar.


No ... to je hezký. A co znamená jeden z nejmocnějších? Jeden ze dvou nejmocnějších? jeden z deseti? Jeden tisíce? To je tak vágní formulace ...

sirien píše:
Obecné pravidlo Středozemě (s určitými jmenovitými výjimkami v rodu lidí) říká, že starší je mocnější.


Tohle pravidlo se přiznávám, že mi vypadlo. Kde je uvedeno?

sirien píše:
ty kousky s Palantírem a mrtvejma byly docela dobrý soutěžní argumenty


Jakože kousek s mrtvejma, kteří ho měli poslouchat, protože rodové dědictví ... hmm, takové druhé mrtvé by asi těžko pohledal, aby mohl ten kousek zopakovat ...
Ale jako mocná postava to jistě bylo, o tom žádná.

Co se zahnání Devítky týče ... tady bohužel Tolkien není úplně konzistentní. Síla Devítky na začátku knih a na konci se nezdá úplně stejná a vysvětlení pro to není.
1.3.2021 10:04 - Necromancer
LokiB píše:
Co se zahnání Devítky týče ... tady bohužel Tolkien není úplně konzistentní. Síla Devítky na začátku knih a na konci se nezdá úplně stejná a vysvětlení pro to není.

No se se "řadovejch" Nazgûlů týče, tak u nich jsem žádný vylepšení nezaznamenal, ti si jen upgradovaly vozidla. Zato Witch- King byl prokazatelně posílen a Tolkien to i vysvětlujě. Něco o tom že byl pozdvižen a že mu byla dána nová démonická síla... Prostě dostal od Větrova lvlup, asi aby snáz porazil Gandalfa nebo dobyl MT.
1.3.2021 10:06 - York
Sirien: Maiar nemůžeš přeskočit. Takovej Gandalf se sice třeba většinu času neprojevoval, ale když šlo do tuhýho, dokázal porazit balroga (což byl taky maia). Přečti si popis toho souboje, to by žádnej smrtelník (elf, člověk...) neměl šanci přežít. On teda ani Gandalf to technicky vzato nepřežil.

Elfové a Gandalf ale celkem dost cheatujou tím, že mají prsteny moci.

edit: A u elfů je hodně velkej force multiplier to, jestli viděli světlo Valinoru. Což ve třetím věku tuším splňuje jen Galadriel a Glorfindel.
1.3.2021 10:13 - Aegnor
Gergon: Fakt? Že bych si tu pasáž pamatoval tak špatně? Možná do té řeky nahnal akorát těch pár, co se jim úplně nechtělo ... hmm.


Loki, já jsem někde psal něco o důkazu? To sis vymyslel ty.
1.3.2021 10:27 - LokiB
Aegnor píše:
Loki, já jsem někde psal něco o důkazu? To sis vymyslel ty.


Asi jsem si tedy chybně vyložil tvůj příspěvěk:
Píše:
Olórin (Gandalf) byl dle vlastních slov příliš slabý, Saurona se bál a do Středozemě nechtěl. Z toho taky poměrně jasně plyne, že nebyl mocnější než Sauron.


mylně jsem to považoval za pokus o důkaz. Nedošlo mi, že i ty si uvědomuješ, že to důkaz není.

Necromancer: tak na mě i obyčejní nazghúlové na začátku působili jako menší nebezpečí než v dalších knihách. Minimálně podle toho, jak na ně reagovali ostatní - nejdřív jim odmlouvali i někteří hobiti, pak zaháněli gondorskou jízdu, atd. Ale může být, že to na lidi působí různě.
1.3.2021 10:38 - Gergon
Aegnor píše:
Že bych si tu pasáž pamatoval tak špatně?

Asi ano =) protože ve chvíli kdy došlo k povodni, tak tři jezdci byli už uprostřed řeky a smetlo je to rovnou, takže jich zbylo 6 ;) a i těch šest zahnali společně celá skupina s ohněm v ruce. I když ano - Glorfindel u toho zářil a byl asi nejhustější z družiny =) ale určitě nezahnal sám všech devět.
1.3.2021 10:56 - Corny
LokiB píše:
No ... to je hezký. A co znamená jeden z nejmocnějších? Jeden ze dvou nejmocnějších? jeden z deseti? Jeden tisíce? To je tak vágní formulace ...

Já se teda do té debaty nechci moc zapojovat, protože mi zrovna u Tolkiena a jeho díla přijde taková...nevím, mimo; ale tohle je od tebe opravdu hodně matérii nepřiměřený lawyerismus (říká právník). Jako úplně vidím toho Tolkiena s tím trollfacem a malíčkem u rtů, jak se hihňá jako Doctor Evil "Muwahaha, to jsem vás dostal, ve skutečnosti to byla finta a Sauron je druhý nejslabší!"
1.3.2021 11:02 - LokiB
Corny: celá tato debata je vedena v daném duchu - podívej se na další argumentace a "fakta".
Do přátelské debaty u sklenky vína a hořícího krbu, o tom, kdo byl jak mocný ve Středozemi, se to pochopitelně použít dá. A je to validní. Jakmile začneš sestavovat tvrdé žebříčky a budeš se tvářit, že je to prostě jasné, že je to tak a tak ... pak bych očekával trochu méně vágní argumenty než "jeden z nejmocnějších".
přijde mi nefér, když někdo tuto debatu vede argumenty jako by to bylo jen povídání u krbu, ale výsledek pak prezentuje jako "jasně rozhodnutou věc, co přeci každý musí uznat".
1.3.2021 11:23 - York
Loki: Běž to, že není nejmocnější, říct Sauronovi do očí (nebo do Oka). Pak si povíme, jestli to uznáš nebo ne :-)
1.3.2021 11:52 - LokiB
York: jo, to je přesně ten argument po páté sklence u krbu ;) děkuji za potvrzení
budeme na to kontrovat: běž to samé říc do očí balrogovi nebo některému z draků, pak si povíme :) ale ono klidně to můžeš jít říc do očí i jen některému ze skřetích kapitánů :)

Necromancer píše:
9)Glorfindel - Slabší reinkarnace Toho Glorfindela, co sám porazil Balroga


No porazil ... reportéři válečného konfliktu tvrdí, že to byla tak jako plichta ;)

Necromancer píše:
7)Elrond - Majitel jednoho ze Tří, Gil-Galadů pobočník, Noldorský lord


neber to jako slovíčkaření, já bych asi neřekl "majitel". spíš "držitel" ;)

Když si projdete Elrondův rodokmen, tak si všimněte, že se v něm slévají skoro všechny významné rody starších věků. V jeho žilách koluje krev Finwëho, Fingolfina, Turgona, Huora, Berena a Lúthien a tedy Thingola, jeho otcem byl Eärendil ... konec konců za ženu si vzal dceru Galadriel a Celeborna.
Jasně, Galadriel byla "čistá", byla ve Valinoru ... ale to, co má v sobě Elrond, to, co se v něm spojilo jak potůčky do veliké řeky, ho (v mých očích) řadí nad jednotlivé elfy
i třeba Gandalfa. Dědictví vícero velkých elfů, největších lidí co kdy žili a dokonce i krev maiar ...

Jestli je to "vyšší moc" než jednotliví Maiar. V knihách se to píše trochu jinak ... třeba že Curumo byl "největší z Istari". A o Olórinovi se píše, že byl "nejmoudřejší z Istari". O Maironovi se píše, že byl "jeden z nejmocnějších".
Z toho si každý do debaty o moci vyzobne, co se mu hodí :)
1.3.2021 12:29 - sirien
Necromancer: Glorfindel je prostě Glorfindel - kde si vzal že by měl být menší než kdysi?

Gergon: no - mohl bych :) Jenže tohle není můj argument, ale Gandallfův a o Samovi nic podobného neřekl.

Jinak král Přízraků a Eówyn - když Tě dožene věštba, tak to máš holt blbý no.

Corny: tyjo - jet s Tebou na dovolenou do Řecka musí bejt o život. (A stranou Parida jehož ruku vedl Apollo, Achilles měl tu Tróju taky spočítanou ve věštbě.)

Loki: Nemám u sebe Silmarillion, sorry :( pár mocnějších je přímo jmenovaných, takže určitě je v top listu - např ten Manweho herald - ale on sám byl tuším největší z Aulëho maiar...

York: můžeš přeskočit Maiar. Zaprvé jak píšu u čarodějů je potřeba rozlišovat jejich formu. Gandalf ve Středozemi prostě není Olórin z Valinoru, jeho moc je pro tuto místo umenšená na jeho tělo. Zadruhé největší elfové přerostli mnohé maiar. Viz ten Glorfindel.
1.3.2021 13:12 - York
Sirien: Žádnej elf nepředvedl něco na úrovni Melianina pásu, o podílu na stvoření Ardy nemluvě. Jediná oblast, kde mohli Maiar konkurovat, byla jejich schopnost tvořit mocný předměty (silmarily, prsteny moci). A u silmarilů šlo hlavně o to, že v nich bylo světlo Valinoru, což není zrovna elfskej výrobek.

Samozřejmě je otázka, jestli všichni Maiar byli nutně srovnatelně mocní jako Melian (to asi nebyli), ale pořád platí, že elfové jsou smrtelníci, zatímco Maiar jsou božstva.


Ad smrtelná forma Istari - to je omezovalo možná v boji, ale ne co do magický (božský) moci. Istari hlavně neměli za úkol osobně zničit Saurona, to Valar opustili po zkušenostech s válkama s Morgothem v prvním věku. Měli pouze sjednotit odpor, radit a pomáhat.
1.3.2021 13:31 - LokiB
York píše:
ale pořád platí, že elfové jsou smrtelníci, zatímco Maiar jsou božstva.


No vidíte, a Elrond má v sobě její krev :) Je to můj kůň v tomto dostihu ...
1.3.2021 13:33 - Corny
Sirien: Já to samozřejmě značně parodoval na dokreslení absurdity argumentace :P Něco jako "Ha, dyť Superman byl taky hrozný nuzák, když ho v klidu dokázala oslabit hromádka zelený hlíny z jeho vlastní planety" :D
1.3.2021 13:37 - Šaman
Dokud nedefinujete, co znamená moc, tak tahle debata je taková… ani ne geekovská. Spíš bezpředmětná.

Jednou srovnáváte potenciál postavy, jindy výsledky a to všechno na tolika různých úrovních, že to vlastně nedává smysl.

Už třeba ten Gandalf a Saruman.
Bylo napsáno, ze Curumo byl vyšší, než Olórin.
Obecně se bralo, že Saruman Bílý byl mocnější, než Gandalf Šedý.
Ale elfové dali Gandalfovi prsten a chtěli jej učinit náčelníkem Bílé rady.
Ganfalf prohrál osobní souboj se Sarumanem a byl uvězněn.
Saruman podlehl Sauronovi, zradil celé poslání a přidal se k němu.
Gandalf byl nakonec ten, kdo Saurona porazil (z Istari - jen s drobnou podporou Radagasta, ostatní jsou zcela mimo).

Ehm - a co se z toho dá vyvodit? Obojí. Že Saruman byl mocnější Gandalfa, i to, že Gandalf byl mocnější Sarumana.
Navíc Gandalf Bílý působí mocněji, než Gandalf Šedý (Bílý Sarumana dvakrát porazil - léčení Theodena a zlomení hole), ale způsob, jakým byl nakonec Sauron poražen se nezměnil. Gandalf spíš podněcoval (a manipuloval) lidi, hobity a trochu i elfy, sám se do čela armád nepostavil (ne, filmovou verzi obléhání MT neberu).


Imho není možné říct, že jeden je mocnější, než druhý. A to srovnávám dvě velmi podrobně popsané postavy stejného druhu a poslání, které se potkávaly.

Když začneme přemýšlet, jestli je mocnější Elrond, nebo Černokněžný král Angmaru, tak ani nemáme moc z čeho vařit - budeme porovnávat různé činy spolu nesouvidející.
1.3.2021 13:40 - Šaman
LokiB píše:
No vidíte, a Elrond má v sobě její krev :) Je to můj kůň v tomto dostihu ...

Fun fact: Aragorn a Witchking (možná) taky ;)
1.3.2021 14:05 - sirien
York: Balrogové byli maiar, někteří elfové převyšovali balrogy, case closed. A čarodějové byli lidskými těli omezeni zejména co do své magické/božské moci, protože to byla pointa celé věci.

Jakože srsly, aspoň si to přečti probohy, tohle nejsou žádný obskurdní dopisy, tohle je obojí Silmarillion 1-0-1.

Šaman píše:
Ehm - a co se z toho dá vyvodit?

Že si zmatenej a neorientuješ se ani v základech.

Ten kdo byl Sarumanem poražen byl Gandalf Šedý. Důležitý detail. Ten samý Gandalf selhal, v důsledku špatných rozhodnutí a slabosti padl a úkol nemohl dokončit (protože bez něj by Aragorn nepřišel k Palantíru a nemohl by odvést Sauronovu pozornost v klíčové okamžiky). Jenže Valar cheatovali a dali mu druhou šanci. Gandalf, který se vrátil zpět, byl méně předchozím Gandalfem, ale byl větší.

A Gandalf Saurona neporazil, protože se mu nikdy nepostavil (narozdíl od Sarumana) - udělal nějaké pletichy, které vedly k Sauronovu pádu - to není o moci, ale o moudrosti (který u Tolkiena není vždy odpovídající, protože... korupce mocí je jedno z velkých témat jeho díla)


EDIT: btw. lidi tohle je... ne zrovna reprezentativní. Jakože já sám ani nejsem žádnej extra Tolkienolog. Jestli tu někdy pude okolo zase Rytíř, tak mu z nás bude smutno.
1.3.2021 14:10 - LokiB
sirien píše:
protože bez něj by Aragorn nepřišel k Palantíru a nemohl by odvést Sauronovu pozornost v klíčové okamžiky


Až takhle brutálně naskriptované to bylo? Meh ...
Ale je fajn, že Gandalfovi "bílému" tak na slovo věříš vše, co on sám o sobě řekne, o tom, co se s ním dělo, kde byl a proč je zpátky :)

Úplně vidím, že kdyby v knize bylo napsáno, že Pipin u táboráku prohlásil "Jsem nejmocnější bytost Ardy", tak si ho tu někdo dá do Top 10, protože je to přeci v knize psané :)

EDIT:
Píše:
Balrogové byli maiar, někteří elfové převyšovali balrogy, case closed.


Takže "mohli" i někteří elfové převyšovat Saurona? To z toho, co píšeš, také může někdo usoudit, že to je možné :)
1.3.2021 14:35 - York
sirien píše:
Balrogové byli maiar


Check.


sirien píše:
někteří elfové převyšovali balrogy


Jako je to už dlouho, co jsem Silmarillion četl, ale nevybavuju si, že by nějakej elf osobně porazil balroga. Můžeš bejt konkrétnější, o koho se jednalo a při jaký příležitosti se to stalo? Nebo aspoň v jaký kapitole to najdu?
1.3.2021 14:41 - sirien
Loki: Gandalfovi Bílému neni třeba moc věřit, můžeš si to přečíst v nestranném Silmarillionu :)

...jakože spíš ne - ty škály jsou v překryvu, ale pořád jsou seřazené. Valar stojí nad Maiar. Nejvyšší maiar stojí nad elfy, ale někteří elfové překonávají některé (možná i většinu?) maiar. Největší elfové stojí nad lidmi, ale někteří lidé překonávají některé (možná i většinu?) elfů. Hobiti jsou na dolní části spektra - z principu věci. Ale opět... čtveřice z PP překonala mnoho lidí (a asi i elfů).

U valar/maiar je ještě trik, že jejich velikost není netečná (jako u ostatních ainur, nejspíš), ale je spojená s jejich vlastním prolnutím s Ëa. Někteří tak mohou svou moc zvětšit (balrogové svým vtělením, Sauron ukutím Prstenu, Melkor svými... nesčetnými činy), ale je to za cenu (jejich moc se stane víc svázaná s Ardou - vtělení mohou být zabiti, Prsten může být zničen, Melkor to přehnal a sám skončil umenšen protože jeho moc se rozplynula ve světě, který zkazil).

Kde jsou v téhle posloupnosti trpaslíci je poněkud nejasné a co se pamatuju (!) tak neadresované. Někde mezi elfy a lidmi, nejspíš? (Podobně není jasné, co přesně jsou enti - možná jsou jako balrogové napevno vtělení maiar, ale zároveň jde o rasu, která se rozmnožuje - ale nepatří do Ilúvatarova plánu, na druhou stranu je řečeno, že je stvořila Yavanna, nicméně narozdíl od trpaslíků kolem toho nebyl žádnej "fuzz"... ale Melian ukázala, že vtělení maiar mohou mít potomstvo... tohle je dost divná zóna.)
1.3.2021 14:45 - Šaman
sirien píše:
A čarodějové byli lidskými těli omezeni zejména co do své magické/božské moci, protože to byla pointa celé věci.

sirien píše:
Ten kdo byl Sarumanem poražen byl Gandalf Šedý.


Takže tělo Gandalfa Bílého bylo o tolik mocnější, než tělo Gandalfa Šedého?
To dělá barva vousů TAKOVÝ rozdíl? ;)


sirien píše:
A Gandalf Saurona neporazil, protože se mu nikdy nepostavil (narozdíl od Sarumana) - udělal nějaké pletichy, které vedly k Sauronovu pádu - to není o moci, ale o moudrosti

Takže postava se silou, nebo inteligencí 21 je dle tvého názoru mocnější, než postava s mudrostí 21.

Minimálně v systémech a světech, kde se moudrostí nedají přímo sesílat kouzla.
1.3.2021 14:53 - Šaman
sirien píše:

protože bez něj by Aragorn nepřišel k Palantíru a nemohl by odvést Sauronovu pozornost v klíčové okamžiky


LokiB píše:

Až takhle brutálně naskriptované to bylo? Meh ...


Jasně. Gandalf byl od začátku domluvený s Grímou, že pro něj bude špehovat Sarumana a v nestřeženém okamžiku mu hodí z okna palantír. :D
1.3.2021 14:56 - York
Šaman píše:
Takže tělo Gandalfa Bílého bylo o tolik mocnější, než tělo Gandalfa Šedého?


Spíš ho přestalo omezovat, neměl tak docela hmotnou formu. V PP se tuším někde píše, že Gandalf Bílý byl lehkej jako pírko.

Fyzická podoba určitě souvisí s nebezpečností v boji. Balrogové například svou moc soustředili právě do ní. Sauron měl různý formy a měnil je právě proto, že některý byly silnější v boji a některý se hodily na jiný věci. Istari (a taky Melian) neměli bojovou formu, fyzicky byli na úrovni lidí (jen teda byli v lepší kondici, než by odpovídalo stáří těla).
1.3.2021 15:01 - sirien
York píše:
nevybavuju si, že by nějakej elf osobně porazil balroga

Ecthelion*. Glorfindel. Na zabití Fingona byli potřeba dva balrogové. Gandalf zabil Durinvu zhoubu jen se "silou kterou měl v lidském těle". Možná jsou další které si nevybavim z hlavy (ok, jméno Fingona sem si musel dohledat, TAK hustej fakt nejsem...) Je také psáno, že další nejmenovaní balrogové zemřeli "mimo záběr" rukou elfů a lidí.

(Jinak s balrogama to je pak ještě celé trochu složitější, nicméně vzhledem k tomu že i Tobě zjevně chybí elementární základy jako proč byl zrovna Glorfindel takovej badass to asi nemá smysl extra víc pitvat.)

* EDIT: teď mě napadlo, doufám, že ti teď nevybuchla hlava ze zjištění odkud že Éčka mají ten nick a že vůbec něco znamená ;) /EDIT

Šaman píše:
Takže tělo Gandalfa Bílého bylo o tolik mocnější, než tělo Gandalfa Šedého?

Jakože... vážně?
Gandalf Bílý se vrátil znovuzrozený - očištěný od únavy a opotřebení světem. Což je další nosné téma celého Tolkienova mýtu, jakože vážně si připadám jakobych byl snad jedinej kdo to tu kdy čet. V Gandalfovi Bílém bylo víc Olórina, nejspíš víc než v Šedém v době kdy dorazil poprvé do Středozemě.

Šaman píše:
Takže postava se silou, nebo inteligencí 21 je dle tvého názoru mocnější, než postava s mudrostí 21.

Neřešim dračák, řešim Ardu, ve které je moc z podstaty hiearchická a moudrost stojí stranou této moci, i když s ní zároveň souvisí ale není tím samým - protože vztah těchto dvou je podstatou jádra toho mýtu. O kterém tu kdekdo zjevně touží diskutovat, ale jen málokdo zná aspoň jeho základy (tj. víc než hobita a co bylo v PP filmech), což je, musím říct, poněkud frustrující.
1.3.2021 15:26 - Šaman
Grr, raději jsem celý elaborát smazal, píšeme už hovadiny.
Stejně stále nikdo nedefinoval, co je to moc.

Pokud nebezpečnost v boji, pak bude žebříček vypadat hodně jinak, než pokud je to schopnost směřovat historii určitým směrem, tedy naplnit svůj záměr.


Vzhledem k tomu, že se třeba kardinál Richelieu považuje za jednoho z nejmocnějších mužů své doby, pak ta moc opravdu nebude tak jednoduše definovaná. Politicky to byl první ministr Francie, ale armáda se zodpovídala králi a kardinál papírově ničemu nevelel. I výnosy vynášel král. Richelieu králi "jen" radil.
Richelieu se nikomu nepostavil. V našem žebříčku by tedy byl někde uboze hluboko.

Valdštejn naopak měl armádu, osobně jí velel, porazil v bitvě švédského krále Gustava Adolfa… ale nakonec byl zabit právě aby nezačal být figurkou nejvyšší politiky.

Papírově (a nejpíš podle sirienových měřítek) generál Valdštejn svojí mocí vysoce převyšoval kardinála Richelieu. Ve skutečnosti (resp. podle mých měřítek) spíš ne.
1.3.2021 15:57 - sirien
Šaman píše:
Stejně stále nikdo nedefinoval, co je to moc.

Přečti si Silmarillion a zjistíš, že to není moc potřeba, ten pojem má v Tolkienově mytologii vlastní význam. Taky pak pochopíš (když budeš číst aspoň trochu pozorně), proč je srovnání s reálnými historickými lidmi naprosto irelevantní.
1.3.2021 17:09 - LokiB
sirien píše:
Ecthelion*. Glorfindel. Na zabití Fingona byli potřeba dva balrogové. Gandalf zabil Durinvu zhoubu jen se "silou kterou měl v lidském těle".


Ty na něčem svištíš :)
Glorfindel při tom boji zahynul, takže říkat, že Balroga porazil, je trochu nadnesené.
Gandalf v Morii? A máš opravdu pocit, sebemenší, že kdyby neměl Gandalf Prsten Ohně, že by měl proti Balrogovi šanci? Služebník tajného ohně? Oh ...

sirien píše:
rotože vztah těchto dvou je podstatou jádra toho mýtu. O kterém tu kdekdo zjevně touží diskutovat, ale jen málokdo zná aspoň jeho základy
...
Což je další nosné téma celého Tolkienova mýtu, jakože vážně si připadám jakobych byl snad jedinej kdo to tu kdy čet.


Hele, když se nepochválíš sám, nikdo to za tebe neudělá :) Naštěstí však tu sebechválu zvládáš ne jedničku.
A je fajn, jak sis rychle stihl dostudovat aspoň základy a teď s nima flexit. To, že si k tomu přidáváš 50% svých vlastních vývodů, které ale vydáváš také za fakta, to je na tom ještě o něco pikantnější.

Teda ale pokračuj, baví to :) Jsi schopnej to celý převyprávět a bude z toho určitě taky zajímavej příběh. Jinej, ale taky zajímavej!
1.3.2021 17:17 - Šaman
LokiB píše:
Teda ale pokračuj, baví to :)

Popravdě, mě ani ne. Začíná to být osobní přestřelka.

A ani nejsem přesvědčený, že otázka byla myšlena "která bytost je v rámci mýtu nositelem větší moci" (což je dost akademická diskuze, která bez důsledného zdrojování ani nemá smysl), ale že otázkou spíš bylo myšleno "která postava je podle vás největší husťák". O tom se už dá bavit normálně :)
1.3.2021 17:24 - sirien
Loki: tak narozdíl od Tebe a dalších tu aspoň netočim dokola demonstrace vlastní neznalosti.
1.3.2021 18:18 - Necromancer
Ehm,vy tady furt říkáte jak je to dlouho co jste to četli nebo že to nemáte u sebe,tak jestli by někdo nechtěl všechny tyhle knihy v PDF? Nabízím.
1.3.2021 18:33 - York
Mám je vedle sebe v knihovně, dík ;-)

Očividně si to už opravdu moc dobře nepamatuju. Je taky fakt, že Silmarillion je psanej ve stylu hrdinskejch eposů, takže souboje z tý doby jsou řádově někde jinde než ty z třetího věku.
1.3.2021 20:27 - Necromancer
Vážně ty knihy nabízím, je někdo kdo by je chtěl?
1.3.2021 23:17 - ShadoWWW
Necromancer: Já je mám v PDF v angličtině i češtině. To se hodilo při překladu Středozemě. (Už s topicem končím a můžete dál off-topic. :))
2.3.2021 20:35 - Necromancer
Sauron fyzické tělo měl určitě.
2.3.2021 20:42 - Šaman
Kdy?
Nechtěl jsem to už pitvat, ale když Sirien začal oddělovat Gandalfa Šedého a Bílého (a Olorina), tak musíme taky rozlišovat Saurona jako Anatara, Saurona z Války posledního spojenectví, Necromancera a Oko. A myslím, že to s ním šlo z kopce a pokaždé přišel o nějaké možnosti. Anatar mohl být krásný a zmást lidi i elfy. Sauron, který zabil Elendila měl hrozivou podobu. U Nekromancera si nejsem jistý, ale jako Oko už to byl jen duch, nemýlím-li se. Zlá vůle držená ve Středozemi jen Prstenem.
2.3.2021 21:05 - Aegnor
Šaman: dle toho, co píše Tolkien ve svém dopise (který nám tu citoval Sirien) to se Sauronem se ztrátou prstenu z kopce nešlo. Spíš se stáhnul a načerpal nové síly. Stejně tak to jeho vyhnání z Dol Gulduru nebyla nějaká porážka, kde by o něco přišel*, pouze se tvářil že je poražen a v klidu se stáhl do předem připravených pozic.

A stejně tak mám ten názor, že po ztrátě prstenu pouze potřeboval doregenerovat své síly, nic víc.

Ano, při pádu Númenoru přišel o svoji "hezkou" podobu.


*Ano, tady je to vlastně můj dojem - ale ten můj dojem je založenej na tom, jak o útoku na Nekromanta/Saurona mluvil Gandalf, nebo možná Galadriel ... prostě někdo z účastníků. Jenom u sebe toho pána prstenů nemám, abych si to ověřil přesně.
4.3.2021 19:52 - Necromancer
Otázka: Co je podle vás nejohavnější věc, která kdy existovala na Ardě?
4.3.2021 19:57 - Šaman
Skřetí onuce. Překonají i Ungoliant.
4.3.2021 20:18 - ShadoWWW
Posledních 45 minut na backnutí KickStarteru TOR 2E. Už teď překročili 2 mil. dolarů!

Přímý přenos
4.3.2021 20:25 - Necromancer
Wikipedie píše:
Onuce (latinsky socci, německy Fußlappen) nebo také ovinky či zavinovačky jsou pruhy látky omotávané kolem chodidel a případně i lýtek, předchůdce dnešních ponožek. Užívaly se jen v chladnějším období, a to všemi vrstvami obyvatelstva.

Jako já nevim, ale co ti na tom pŕijde tak špatný? Jakože v podání skřetů to možná možný je,ale vážně?
4.3.2021 20:28 - RoVan
Má osobní zkušenost dává Šamanovi za pravdu... Hele, zahřeje ti to nohu, ale ta se zároveň potí v kožených botech do kterých často teče... Úplně často se k praní asi nedostanou... vem si, že bys byl týden na pochodu v jedněch ponožkách.
Viz Cimrmani :)
4.3.2021 20:32 - Necromancer
Tak skřwti smrdí i bez toho, jen by mě zajímalo, co tak ohavného to může být. Pošlete obrázek.
4.3.2021 20:46 - LokiB
necormancer: pruhy nastříhaného plátna, do kterých zabalíš nohu protože nemáš ponožkky. omotáš tu nohu od chodidla nahoru, do půlky lýtek. můj praděda v nich ještě chodil, jak byl zvyklý z první světové
4.3.2021 21:05 - Šaman
Necromancer: Prostě historické/fantazácké ponožky. Když vezmeš v úvahu, že skřet měl jen jedny a v těch prošel celý Mordor, tak moc odpudivějších věcí na Ardě imho nebude :D
5.3.2021 06:21 - Necromancer
LokiB píše:

Já vím co jsou onuce,já chtěl obrázek toho jak je to asi ošklivý. Protože ze skautskýho tábora jsem zvyklej na hodně odpudivejch věcí... Jop, ostatní kluci jsou prasata.

Btw. Jak se podle vás jmenujou "the Nameless things"?
6.3.2021 18:58 - MichalK
Necromancer píše:
Btw. Jak se podle vás jmenujou "the Nameless things"?


Nijak. Kdyby nějak, tak nejsou "Nameless".

A jinak se mi "Nepojmenované" líbí víc než "Bezejmenné".
6.3.2021 19:22 - Necromancer
Michalk píše:
Nepojmenované

To nezní šatně... A jak podle vás vypadají?
6.3.2021 19:26 - LokiB
Bezejmenné mi lépe sedí s originálem, necpe tam tam "osobu" pojmenovávače.
Vypadají ... třeba jako Strážce ve vodě z LOTR.
6.3.2021 19:53 - Necromancer
LokiB píše:
Vypadají ... třeba jako Strážce ve vodě z LOTR.

Strážce nejspíš přimo byl jedním z nich, myslíte že vypadají všichni stejně?. Protože si úplně neumím představit, jak by Strážce "Hlodal základy země", aby jeho štolami pak mohl projít G+B.

Hele nehroť to, já tu už jen tak... ani nevím co dělám a proč to píšu. Dlouhej den.
6.3.2021 20:09 - LokiB
někdo si je představuje viz, popis v odkazu (upozorňuju, že text je zmatečný :)):
http://tolkiengateway.net/wiki/Nameless_Things

Já si vždycky spíš představoval jako velké "červy", ale holt více "fantasy či alien"
6.3.2021 20:12 - Šaman
Tak jsem si to našel:
"<Balrog>… až nakonec prchl do temných chodeb. Ty nepostavil Durinův lid, Gimli, synu Glóinův. Hluboko, hluboko pod nejhlubšími slujemi trpaslíků hryžou svět bezejmenní tvorové. Ani Sauron je nezná. Jsou starší, než on."
~ Dvě věže; překlad Stanislava Pošustová
6.3.2021 20:43 - Log 1=0
Tohle je sice Jacksonův výmysl, ale ten vizuál celkem odpovídá něčemu, co by podle mě mohlo hryzat svět.
6.3.2021 21:05 - Necromancer
Log 1=0 píše:
Tohle

Bohužel, tohle bylo přímo ve filmu kategorizované jako "Velcí Zeměžrouti-Greath Eartheaters". A prý žili jen specificky na severním Rhovanionu. Ale základ je to dobrej.
7.3.2021 18:06 - Necromancer
Co bylo podle vás nejbezpečnější místo Středozemě ve 3. věku?
7.3.2021 18:42 - sirien
Lothlórien.
7.3.2021 18:46 - Corny
Bilbova spižírna.
7.3.2021 19:19 - MichalK
Šaman píše:
Tak jsem si to našel:
"<Balrog>… až nakonec prchl do temných chodeb. Ty nepostavil Durinův lid, Gimli, synu Glóinův. Hluboko, hluboko pod nejhlubšími slujemi trpaslíků hryžou svět bezejmenní tvorové. Ani Sauron je nezná. Jsou starší, než on."
~ Dvě věže; překlad Stanislava Pošustová


LokiB píše:
Bezejmenné mi lépe sedí s originálem, necpe tam tam "osobu" pojmenovávače.


Nevím, jestli jste měli příručky TOR v ruce, ale ty byly plné informací, které byste v Tolkienových knihách nenašli. Úplně z toho na mě dýchá ta raně středověká Anglie, anglo-saské kmeny, keltská království. Když se mi to hodilo, doplnil jsem si do Esgarotu kupecké rody, které ho ovládají. Vydaná dobrodružství, pokud mi něco přišlo nešťastné, jsem si klidně změnil. Vytvořil jsem si klanovou strukturu Woodmanů, dokonce jsem vytvořil klan, který specielně sloužil Radagastovy. Tolkienovy knihy jsou pro mě pořád moc "epic", takže moje příběhy by u fanoušků neprošli. Paní Pošustová to nějak přeložila - a co já s tím? Nepsal jsem, že to tak je, ale že se mi to tak víc líbí.
Nesáhl jsem do kánonu a když večer u táboráku v nějakých zříceninách poslouchali družinového elfa, kolik kolem Mirkwoodu prošlo historie, tak to pro mě mělo lepší "Tolkien feeling", než celý filmový Hobit.
7.3.2021 19:37 - LokiB
Michalk: teď vlastně nevím, na co z mého textu jsi tím svým reagoval

Necromancer: on třetí věk je dost dlouhý a dynamický, takže se i toto mohlo měnit. a taky jde o to, pro koho :)
Obecně místa s Prsteny, Šedé Přístavy, Roklinka, Lothlórien (tedy aspoň pro elfy, pro trpaslíky třeba ne :),ale jinak z hlediska nebezpečí Nepřítele, tak asi ten Lórien)
7.3.2021 20:34 - Necromancer
sirien píše:
Lothlórien

Good point
Corny píše:
Bilbova spižírna.

Tohle vyvrátili (doslova XD) trpaslíci v Hobitovi.
LokiB píše:
on třetí věk je dost dlouhý a dynamický, takže se i toto mohlo měnit. a taky jde o to, pro koho :)

O to jde ;-)
Dvě Věže píše:
Ani Sauron je nezná. Jsou starší, než on

Teď vyvstává otázka, co jsou zač,že jsou starší než Ainur?
7.3.2021 21:51 - LokiB
Necromancer píše:
Teď vyvstává otázka, co jsou zač,že jsou starší než Ainur?


To je podle mě trochu jinak ... oni nejsou starší než Ainur. Ale mohou být součástí "stvoření Ardy". A tím pádem starší než "Sauron", ve smyslu, kdy se z Ainur stal "tělesný Sauron", popřípadě "kdy se z Ainur stal zlý Sauron"
7.3.2021 22:36 - Šaman
Michalk píše:
lepší "Tolkien feeling", než celý filmový Hobit

To není zrovna vysoká laťka.

Ale taky nevím, na co jsi reagoval. Otázka zněla, jak bychom přeložili… tak jsem si to našel v ofiko překladu a přeložil bych to tak, jak už to přeložené je. Jinak mi je to jedno, já je nepřekládám.
8.3.2021 10:24 - MichalK
To LokiB, Šaman

Pánové, to nebyla přímo reakce, asi jste si všimli, že jsem sem nahodil novinky o Free League a už jednou jsem se "ublíženě" dovolával Shadowwwa. Takže spíše "výron flustrace", i když jsem to necílil konkrétně na vás dva nějak ve zlém. Zkusil jsem odpovědět Necromancerovi v lehkém duchu, Šamanova citace mě "dorazila" - úplně jsem na okraji viděl "stín Siriena" s nějakým Tolkienovým rukopisem. Většina diskuzí tady se točí kolem knih a argumentuje se tady z mého pohledu do úděsné odbornosti. A proti tomu stojí moje herní zkušenost z tOR, která je hodně "free". Doufám, že jsem důvod své "flustrace" osvětlil. Samozřejmě vám nechci určovat témata diskuze, jen to tady asi nebudu číst. :)
Všechno v dobrém.
8.3.2021 10:25 - Necromancer
LokiB píše:
To je podle mě trochu jinak ... oni nejsou starší než Ainur. Ale mohou být součástí "stvoření Ardy". A tím pádem starší než "Sauron", ve smyslu, kdy se z Ainur stal "tělesný Sauron", popřípadě "kdy se z Ainur stal zlý Sauron"

Čistě teoreticky, by mohli být starší tak, že čas začal existovat až po tom, co Ainou vstoupili na Ardu. Oni by tehnicky vzato mohli bý starší, protože tu byli keště před nimi. Ale stále,co byli zač když zvířata vznikla až rukou Valar?
8.3.2021 19:06 - MichalK
Šaman píše:
Michalk píše:
lepší "Tolkien feeling", než celý filmový Hobit

To není zrovna vysoká laťka.


Já nejsem z těch, kdo by Tolkienem nějak moc žil. Mám rád Středozem, ale knihy mě nikdy extra příběhově neoslovily (o filmech nemluvě - líbí se mi zvárnění některých lokací, to je tak všechno). Četl jsem Hobita, PP a Silmarilion. A zajímají mě na tom spíš fakta (zlatý Atlas Středozemě). Hrál jsem to s lidmi, co viděli pár filmů a možná před 20 lety četli některou z knih. A někteří ani to. Můj zájem o Středozem neurčily knihy, ale červená krabice z Mladé fronty - pamětnící vědí.
10.3.2021 08:05 - Necromancer
Kdo by byl řekl, že Statblocků pro skřety bude potřeba tolik. A to si ještě vyčítám, že je to trochu minimalistický. Ale už mi chybí jen Skuruti. Pak přijdou ty srandy jako pavouci, vrrci atp.
12.6.2021 21:16 - Necromancer
Byl by Balrog Velký nebo Obrovský?
12.6.2021 21:42 - RoVan
Necromancer: Koukni na Balora je to Balrog jen přejmenovaný kvůli autorským právům (podobně třeba jako půlčíci=hobiti).
TLDR: Obrovský
13.6.2021 07:20 - Necromancer
Tak Balora znám, ale pak jsou tu ještě texty z knih. Tam sice bylo, že je Balrog dvakrát vyšší než dospělý můž, ale nebyl až TAK velký, jak ho vykreslovaly filmy.Podobně to bylo i v Silmarilionu či v Pádu Gondolinu... Proto mám dilema.
13.6.2021 08:22 - RoVan
Necromancer: Balor ale je "Balrog z knih", on byl v DnD dlouho před filmy a podle starších popisů má mít kolem 12ti stop na výšku což zhruba těm dvěma mužům odpovídá. Jako jo, je to na hraně mezi Velkým a Obrovským, jen si říkám proč vytvářet něco co už je vytvořené.
Na druhou stranu taky nevidím problém v tom, jestli ti víc pro tvou tvorbu vyhovuje aby byl Velký, to změnit.
Edit: Ještě koukám na FR wiki do třetí edice byl Velký.
13.6.2021 23:57 - Colombo
Píše:

Tak Balora znám, ale pak jsou tu ještě texty z knih. Tam sice bylo, že je Balrog dvakrát vyšší než dospělý můž, ale nebyl až TAK velký, jak ho vykreslovaly filmy.Podobně to bylo i v Silmarilionu či v Pádu Gondolinu... Proto mám dilema.

V Silmarilionu Balrogy taky dokázali kuchnout i obyčejní smrtelníci a byli to elitní, ale více řadové jednotky.

Durinova Zhouba byl tedy nejspíš nějaký kapitán, který jak stárnul, se stával mocnější a mocnější, až ho mohla porazit jen další Maiar.
14.6.2021 10:05 - sirien
Colombo: to se nedá moc říct, Tolkien je v průběhu času hodně změnil. Původně to byly bytosti, bylo jich hodně a byli zabitelní (Tuor, Ecthelion...). Postupně jich bylo míň, sílili a stávali se těžko porazitelnými. Nakonec jich byla hrstka, úplně nakonec "ne víc, než sedm", byli to "napevno" vtělení maiar a byli takřka neporazitelní a jejich smrt měla silně osudový nádech a jako motiv vždy znamenala smrt toho, kdo je sám zabil (byť s některými se pak setkáváme znovu, protože elfí reinkarnace a znovuvtělení maiar - Glorfindel, Gandalf).

Pán prstenů už je hodně v tom pozdním výkladu. Některé pasáže Silmarillionu a Nedokončených/Ztracených jsou v tom dřívějším, ale pamatuju, že to byly staré práce které Tolkien sám nezrevidoval a vyšly až po jeho smrti (a Christopher na ně moc nešáhnul). Některé příběhy se v tomto směru postupně hodně změnily (hlavně třeba Pád Gondolinu).
14.6.2021 21:53 - Xeth
Colombo, sirien: Mám za to, že spíš než slabými balrogy to bylo dané tím, že v dřívějších věcích byla výrazně větší moc oněch "smrtelníků," respektive hlavně elfů, kteří byli na vrcholu své moci, viz ostatně třeba Fingolfin vs Morgoth. Zmiňovaný Tuor tuším navíc zabil 5 balrogů sekerou elfského jména - Dramborleg - o jejím původu se myslím nic moc nepíše, ale vzhledem k tomu, že je to nejspíš elfské dílo z prvního věku, tak to byla pravděpodobně zatraceně dobrá zbraň. A balrogové z ní měli respekt:
Fall of Gondolin píše:
“…yet of the leap of that axe Dramborleg that was swung by the hand of Tuor were [the Balrogs] still more afraid, for it sang like the rush of eagle’s wings in the air and took death as it fell, and five of them went down before it.”


EDIT: Ještě upřesnění ke Glorfindelovi. Ten nepatřil k maiar. Byl to elf, který byl ale pro svoje skutky po smrti v boji s balrogem oživen a byla mu dána velká moc, blízká té maiar.
14.6.2021 21:57 - LokiB
No, nebo taky JRRT v tom neměl sám až tak jasno a měl svůj pohled na ně v průběhu času :)
Konec konců, Silmarillion prostě nedopsal a nezrevidoval, kdo ví, jak by vypadal, kdyby byl z pohledu JRRT dokončený.
14.6.2021 21:59 - Xeth
LokiB: Jeho syn pokud vím původní díla z velké části doplňoval o otcovy poznámky. Čili dalo by se říct, že je to dílo JRRT.
14.6.2021 22:09 - LokiB
Xeth: nejde o to, jestli to je dílo JRRT, jistěže je ... ale není od něj finalizované. A on byl na dost věcí celkem pedant, takže je otázka, co by ještě změnil a třeba přepsal nebo vypustil.
14.6.2021 22:27 - Xeth
To je pravda, i když úplně zásadní změny bych spíš nečekal.
14.6.2021 23:14 - sirien
Xeth: ne, Tolkien skutečně napříč časem (reálným, tvůrčím, nikoliv Ardy) měnil pojetí a moc Balrogů tak, jak jsem to popsal. To, že jich Tuor "zabil pět" je archaismus. Tj. to, že Tuor "zabil pět balrogů" je zjevný případ starého textu se stearším konceptem balrogů, kdy byli početnější, ale slabší, než ve své pozdější verzi.

Jinak ono je dobré si uvědomit, že Tolkien nikdy "nenapsal" Silmarillion. Tolkien psal různé dílčí příběhy, které následně Christopher posbíral a editorsky probral a Silmarillion z nich sestavil. Nebýt... okolností... tak by Christopher měl být vedený minimálně jako spoluautor v tomhle směru, protože jeho editorský výběr toho co zařadit, co ne a v jaké podobě to dílo fakticky dost silně formoval.
15.6.2021 01:21 - Xeth
sirien píše:
Tolkien psal různé dílčí příběhy, které následně Christopher posbíral a editorsky probral a Silmarillion z nich sestavil.
To ano, ovšem JRRT je autorem těch příběhů, které Christopher doplnil z otcových poznámek a dost možná je i zpracoval do čtivé podoby. Nemyslím si ale, že by dělal nějaké výrazné změny co do samotných příběhů, rolí v nich a významu a moci jednotlivých postav. Ale samozřejmě jde o spekulaci, jelikož jsem neviděl podobu těchto příběhů před zásahem Christophera a pouze jsem se kdysi porůznu dočetl, jak Silmarillion údajně vznikal.

Pokud jde o balrogy, tak ti snad měli být původně maiar, kteří byli svedeni Melkorem a ztratili schopnost měnit svou podobu. Ti si začali říkat "balrogové," což v sindarštině znamená něco jako "démoni noci." I to tedy naznačuje původ z Valinoru.

Ale je pravda, že do toho kdo ví jak moc nevidím. Knihy jsem četl před notnou dobou a stejně tak různé doplňující informace na netu. Nejspíš spoustu z toho si již nepamatuji.
15.6.2021 01:32 - Colombo
Sirien píše:
Tolkien je v průběhu času hodně změnil.

Tolkien měnil naprosto všechno, a to včetně některých základních konceptů.

Balrogové jsou vypsáni jako někdo, jejiž síla se rovnala drakům.

Zlé bytosti z předchozích věků byli často mocnější, ale pasivnější. Možná proto, že slabší a aktivnější byli zabiti.

Porovnej ale Smaug (který byl považován za velmi mocného draka), který byl zabit obyčejným bardem, a možná i Shellob, zabita hobitem (nepotvrzeno). Takže heroické zabití se dělo i později. Málem bych zapomněl na Witch Kinga zabitým buď Eowyn nebo hobitem ("Cannot be harmed by a man!" -- "I am not a man!") a mimo jiné i Saurman, zabit Wormtonguem.

Takže ač je tvrzení "Tolkien to neměl v hlavě srovnané" pravdivé, při bližśím pohledu to nutně neznamená, že Silmalirion a LotR jsou nutně nekonzistentní.
15.6.2021 06:44 - Necromancer
Xeth píše:
Ti si začali říkat "balrogové," což v sindarštině znamená něco jako "démoni noci."

Tak za prvé, sami si takhle říkat nezačali, jelikož jazyk Učenců nepoužívali. Zadruhé to není "Démo noci", ale "Démon moci" - nebo též "Mocný démon". Což byla primární balrogova funkce - být ten namakaný týpek s cool bičem. A protože takto svoji moc "koncentrovali" do fyzické podoby, nemohli pak tyto podoby už měnit. Nadruhou stranu třeba Sauron používal ke koncentrování své moci Jeden Prsten, ne své fyzično (což mělo samozřejmě i své nevýhody, viz. zničení Prstenu), tudíž mohl bezstarostně přepínat mezi módem MláceníKladivem a BaleníElfíků (a několika dalšími) - I když i on tuhle schopnost taky přišel, když padnul Númenor. Ale to jsem zase odbočil...
Každopádně ano, pojetí i moc Balrogů se měmńí napříč... i pasážemi jedné knihy. A ano, Tolkien často poukazuje, že i "nevšední skutky obyčejných lidí" mají moc nad osudem světa. Což je mimochodem vítaná změna, oproti všem těm "vyvoleným", které potkáváme už na každém kroku...
15.6.2021 08:33 - sirien
Xeth píše:
Pokud jde o balrogy, tak ti snad měli být původně maiar

Právě naopak. Původně to byli normální tvorové, potom něco jako entové a nakonec z nich Tolkien udělal vtělené Maiar. Přitom s každou touto změnou se stávali mnohem méně početní, ale výrazně silnější.
15.6.2021 11:30 - Šaman
Xeth píše:
To ano, ovšem JRRT je autorem těch příběhů, které Christopher doplnil z otcových poznámek a dost možná je i zpracoval do čtivé podoby. Nemyslím si ale, že by dělal nějaké výrazné změny co do samotných příběhů, rolí v nich a významu a moci jednotlivých postav.

Christopher se snažil neměnit nic. Dokonce, i když do Silmarillionu musel vybrat jednu verzi, později zveřejnil i některé mírně rozdílné verze jednoho příběhu.

Osobně si vývoj světa Ardy představuji velmi podobně, jako když se hraje ttrpg. Začalo to jako poměrně nevinná hra pro děti, trpaslíci se ještě dost podobají těm zahradním ozdobám ze Sněhurky (Bilbo je rozeznával podle barvy kápě, jinak mu přišli stejní)… ke konci to zvážnělo, zepičtělo a přidal se notný kus filosofie. A vznikl velmi zajímavý svět na rozhraní pohádky a něčeho víc. Vznikl jeden z pilířů fantasy. Konec první kampaně.

Ale GM to baví, ten svět ho pohltil natolik, že mnoho ze svěho volného času tráví přemýšlením o historii, kultuře a mytologii tohoto světa. Některé příběhy rozebírá víc (jako kdyby je odehrál s družinou), z jiných má v hlavě jen koncept (a občas takový koncept napíše na papír, kde je na druhé straně nákupní seznam).
Stále mi to velmi připomíná moji krabici na dračák - různé poznámky, které se časem buď použijí a zahrají, případně sepíšou někam na web jako oficiální lore, nebo se to zahraje jinak a tyhle poznámky jsou zapomenuté slepé uličky.

Nemyslím si, že mistr John Tolkien měl jasnou vizi konkrétních příběhů. On měl v hlavě celý svět. Nespočet vzájemně propletených i zcela nesouvisejících příběhů napříč mnoha tisíci let. Některé sepsal podrobně, některé načrtl, některé měl určitě jen v hlavě.
A Christopher jeho dílo zveřejňoval velmi vědecky, jako kdyby zacházel s historickými prameny. Tedy zachoval i ty nekonzistence.

Takže moje představa je stejná, jako ve hře - jednou vymyslím zajímavého démona. Spíš jako řadového velitele, ale abych ho odlišil od šedé masy, dám mu oheň a bič.
Později zjistím, že tenhle nepřítel se hráčům, nebo mně natolik líbí, že se stane ikonickým velitelem Morgothových armád. Použivám už raději jednoho velkého a mocného, aby opravdu vynikal. Nakonec ve velmi detailní kampani (Pán prstenů) použiji jednoho v ikonecké scéně na mostku nad propastí a nechám ho zabít se navzájem s přesílenou GM postavou, která už musela jít ze hry aby nezastiňovala hráčské postavy.

To je všechno ok, ale pokud bych sám pak někdy sepisoval (nebo neustále přepisoval a refaktoroval) historii, nejspíš bych moc balrogů sjednotil, případně popsal že čím starší, tím mocnější… nebo nějak jinak vysvětlil proč byl třeba Durinova zhouba TAK mocný.
Ale pokud bych to měl jen v hlavě a sepisoval stále nové příběhy, tak k té revizi příběhů vzniklých IRL desítky let od sebe nikdy nedojde. Koneckonců jsou to moje poznámky, není důvod přepisovat staré poznámky jen proto, že v novějších je stejná potvora posílená… pokud bych z těch starých poznámek tvořil oficiální výstup, tak to upravím. Ale ten John nikdy neudělal.

A Christopher takové zásahy dělat nechtěl.
Tím, že otcovu práci zveřejňoval s minimálními autorskými zásahy, tak máme výjimečnou možnost trochu sledovat i jak se Johnovo celoživotní dílo vyvíjelo v jeho hlavě.
A Christopheru patří hold za to, že se těmi roztříštěnými a občas nekonzistentními poznámkami probral a jako jeho celoživotní dílo je postupně zveřejnil.
15.6.2021 17:25 - Xeth
Necromancer píše:
Tak za prvé, sami si takhle říkat nezačali, jelikož jazyk Učenců nepoužívali.

Narážím na to, že ta elfština pochází z Valinoru, stejně jako maiar. Nezdá se mi, moc pravděpodobné, že by jinak měli elfské jméno a žádné jiné, v jiných jazycích. To je něco, na co podle mne JRRT docela dbal. A tím nemyslím přezdívky jedinců (např. Durinova zhouba), které příležitostně dostávali na základě událostí a svých skutků.

Necromancer píše:
Zadruhé to není "Démo noci", ale "Démon moci"

Jasně, překlep. Dokonce dvakrát, uh.

Necromancer píše:
A protože takto svoji moc "koncentrovali" do fyzické podoby, nemohli pak tyto podoby už měnit.

Nevím přesně proč tu schopnost ztratili, je to možné. Ale přijde mi to zvláštní. Zvláště proto, že Morgoth (vala) a Sauron (též maia) tuto schopnost ztratili též a tam nevidím žádné opodstatnění pro takové "koncentrování."

Necromancer píše:
Tolkien často poukazuje, že i "nevšední skutky obyčejných lidí" mají moc nad osudem světa. Což je mimochodem vítaná změna, oproti všem těm "vyvoleným", které potkáváme už na každém kroku...

Souhlasím s obojím. Premisa vyvoleného ve smyslu "ty jsi byl vybrán nějakou vyšší mocí/je ti souzeno/ atd." je pro mně taky dost otravná, nejspíš kvůli jejímu nadužívání. Navíc to vlastně i likviduje určitou dávku napětí, protože se přece ví, že ten dotyčný nějak zvládne. Daleko více se mi to líbí ve významu "my jsme si tě zvolili, abys nás všechny zastupoval." Tam není konec určený a přesto to má poměrně velkou váhu na bedrech takového vyvoleného.

sirien píše:
Právě naopak. Původně to byli normální tvorové, potom něco jako entové a nakonec z nich Tolkien udělal vtělené Maiar. Přitom s každou touto změnou se stávali mnohem méně početní, ale výrazně silnější.

S tou silou úplně nesouhlasím. Jistě, mohla se trochu měnit, nebo každý z balrogů ji mohl mít jinačí (statně jako smrtelníci). Ale pokud jde o počty tam souhlasím, že byly nějaké nesrovnalosti. Nejprve jich byly tisíce, pak stovky (i když si nevzpomínám, zda bylo explicitně řečeno, že se jedná o celkový počet a ne jen jeho část), pak jednotky a pak zase hromady (v Annals of Aman, napsaných cca 10 let po Pánovin prstenů, který se ale věnuje událostem před ním, jich byly zase kvanta). To mi připadá víc jako vývoj situace než jako chyba či nerozmyšlené výstřely, které se stále opravují.

Šaman píše:
Christopher se snažil neměnit nic. Dokonce, i když do Silmarillionu musel vybrat jednu verzi, později zveřejnil i některé mírně rozdílné verze jednoho příběhu.

S tímto asi souhlasím. Tady se dost možná projevuje peklo toho, vybrat konečnou a dohromady nejvíce konzistentní verzi z hromady poznámek, které k ní vedly. Já toto naprosto chápu, když připravuji dobrodružství, tak si taky dělám hromady poznámek a variant, které průběžně (před samotnou hrou) měním tak, aby mi dávaly co nejlepší výsledek. Ten pak s hráči odehraji. Ale nezáviděl bych nikomu, kdo by z toho všeho měl ten správný vásledek dohledat, před tím, něž ho já dokončím a napíši.
15.6.2021 18:03 - LokiB
Xeth píše:
Nezdá se mi, moc pravděpodobné, že by jinak měli elfské jméno a žádné jiné, v jiných jazycích


Čemu říkáš "měli jméno"?
jménem se standardně myslí to, jak tomu kdo kde říkal. určitě měl pro balrogy nějaké jméno i Temný pán sám, ale to nemuselo být nikomu známé a tedy JRRT, jakožto "kronikář", ho ani nezapisoval.
Si všimni, že jen u určitých bytostí říká, jak je třeba nazývaly skřetové ... protože to bylo tak nějak známé. ale nepsal nikdy slovník "orčtiny".
takže nejde o to, že by "měli jen elfeské jméno", do kronik se zachovalo to, jak jim elfové říkali.
15.6.2021 18:39 - Necromancer
Xeth píše:
Nevím přesně proč tu schopnost ztratili, je to možné. Ale přijde mi to zvláštní. Zvláště proto, že Morgoth (vala) a Sauron (též maia) tuto schopnost ztratili též a tam nevidím žádné opodstatnění pro takové "koncentrování."

U Saurona to bylo, když jeho hezké tělo zemřelo na Nůmenoru. Pak už mu zbylo jen to ošklivé. To jen tak zjednodušeně.
U Melkora si teď nevzpomenu. Možná to bylo když se spálil o Silmaril, nebo když ho zjizvil nějaký elf. A nebo se to možná vůbec nestalo, a on mohl měnit tvar pořád, jen mu to prostě nevyhovovalo.
No a u Balrogů to bylo vysvětleno tak, že se příliš soustředili na fyzickou moc, až stratili část té duchovní - a k té části patřilo i umění měnit tvar.
15.6.2021 19:08 - sirien
U Melkora to pokud vím souviselo s jeho vlastním umenšením, když svou moc "rozpustil" do světa v podobě svých výtvorů a aktů přetváření. Ale musel bych se podívat do Silmarillionu, kterej tu teď bohužel u sebe nemám. Ale nepamatuju si, že by tam byla nějaká událost s věcí spojená - popravdě si ani nepamatuju, že by otázka toho zda Melkor měl nebo neměl možnost měnit podoby popř. se vzdát těla a pak získat nové vůbec byla přímo adresovaná (ale možná sem to zapomněl).

Jinak Sauron neztratil "své krásné tělo", ale "své krásné podoby". Ten rozdíl je důležitý mimo jiné protože i když to na pohled vypadá, tak u Tolkiena ve skutečnosti dualismus moc nefunguje - podstata bytosti, její duše a tělo jsou jen aspekty téhož. Tzn. Sauron neztratil jen své podoby, ale i schopnost okouzlovat ostatní.
15.6.2021 23:23 - Xeth
LokiB píše:
Si všimni, že jen u určitých bytostí říká, jak je třeba nazývaly skřetové ... protože to bylo tak nějak známé. ale nepsal nikdy slovník "orčtiny".
Jenže balrogové měli poměrně dost velký vliv na v podstatě všechny rasy středozemě. Tyto skřaty nazývané bytosti nejspíš potkávali hlavně skřeti, proto se nejspíš používá jejich označení. To tedy spíš tipuji, protože teď z hlavy si nevybavím žádné takové monstrum a jeho interakci s jinými rasami (je to fakt dlouho, co jsem to četl a tohle mne zrovna moc za srdce nechytalo).

Necromancer píše:
U Saurona to bylo, když jeho hezké tělo zemřelo na Nůmenoru. Pak už mu zbylo jen to ošklivé. To jen tak zjednodušeně.

To ano, ale proč by ztratil schopnost se přeměňovat? A proč by vlastně zůstal v této ohavné podobě (na Númenoru byl za fešáka)? Žádné soustředění své moci do této podoby jako u balrogů pokud vím neproběhlo. Pokud by se to stalo až při kování Jednoho prstenu, pak by ztráta možnosti se měnit dávala smysli v okamžiku, kdyby ten prsten neměl. Nevysvětlovalo by to ale tu podobu.

sirien píše:
U Melkora to pokud vím souviselo s jeho vlastním umenšením, když svou moc "rozpustil" do světa v podobě svých výtvorů a aktů přetváření.

To si myslím taky, ovšem to nevysvětluje jeho strašlivou podobu. Na druhou stranu on nesnášel vše krásné a inteligentní (už vlastně od počátku od Ilúvatara a písně Ainur až po smrtelníky, zejména elfy (Ilúvatarovy první děti)) a jeho zájem byl hlavně v ničení toho všeho. Je tady možné, že ta ohavná podoba byla jeho preferovaná. A po tom co tím rozpuštěním ztratil schopnost ji měnit, tak v ní už uvízl.
Jinak on snad původně vypadal jako ostatní Ainur, měnil se však později i do oblaku či stínu a nebo do podoby strašlivého temného pána, v které pak zůstal. Upřímně, nepamatuji si, že by někde v knihách bylo specificky řečeno, že už nemůže podobu měnit, ale určitě jsem to četl někde v doplňkových informacích a online diskuzích.
16.6.2021 08:00 - Necromancer
Xeth píše:
To ano, ale proč by ztratil schopnost se přeměňovat?

Takhle je to psáno v knize. Jestli ti to nestačí, zeptej se Tolkiena osobně.
16.6.2021 17:01 - Xeth
Nekromancer: Zkoušel jsem, ale prý je po smrti, dokonce prý i jeho syn. Tady bych asi potřeboval tvojí pomoc... ;)

Ale vážně, ptal jsem se tě, protože jsem chtěl znát tvůj názor. Už jen proto, že si říkáš "Nekromancer" a tvoje ikona je je Sauron, když byl za Nekromancera, jsem nějaký nebo vhled do té věci čekal. Hádám ale, že nemít žádný se taky počítá.

To, co popisuješ naznačuje, že byl tyto bytosti měli jen nějaký omezený počet podob, něco jako oblečení ve skříni, a pokud by nějaká byla zničena, už by byla nadobro pryč. To ale nezní jako něco, co bych si pamatoval z knih. Přece je to hodně daleko od "mohou libovolně měnit svou podobu."
Jen upřesním to, co jsem psal výše:
Xeth píše:
Pokud by se to stalo až při kování Jednoho prstenu, pak by ztráta možnosti se měnit dávala smysli v okamžiku, kdyby ten prsten neměl.

Jeden prsten v Númenoru již Suron měl, díky němu se ostatně tuším dostal z pozice vězně do role rádce. Když bylo jeho tělo zničeno, on byl schopen si prsten odnést, i když neměl fyzickou podobu. Stále ho tedy měl. Kdyby ne, byl by nejspíš nahraný. Navíc přes moře cestoval minimálně jako stín a jako černý vítr. Což naznačuje možnost různých změn podoby. Nicméně je to nehmotná podoba tak to může být snazší. Nebo to může být to samé, ale pak nerozumím tomu, proč by tam byl zapotřebí takový různý popis. Ale může to tak být.
Každopádně jakákoliv smrt ainur je zanechává sobuje jistý šok a danou bytost oslabuje. Přemýšlím, že by ta podoba, do které se pak zhmotnil, mohla být ovlivněna jeho zlobou, nenávistí a zlem které způsobil, které ho pohltily. Tu pak již měnit nemohl, protože o tu schopnost měnit svou podobu přišel.
The Downfall of Númenor píše:
But Sauron was not of mortal flesh, and though he was robbed now of that shape in which he had wrought so great an evil, so that he could never again appear fair to the eyes of Men...
16.6.2021 17:22 - Necromancer
Xeth píše:
Hádám ale, že nemít žádný se taky počítá.

To se mě dotklo. Já osobně si myslím, že vhled do světa mám docela slušný. Jen jsem tehdy neměl náladu(promiň) ani čas(za tohle nemůžu), abych vypisoval nějaké komplexnější texty a řešení. I když, doby kdy jsem věděl nejvíc o světě Pána Prstenů ze třídy (ročníku, patra, stupně...) už jsou pár let zpátky. Teď si v hlavě dělám místo spíž než na rodokmený správců a podrasy orků na (od)mocniny, úhelníky a Tabulky prvků (a dějiny Čech i Evropy, geografické znalosti světa a všechny ty věty a zákony, které vytvořily myslitelé stovky let zpátky...). Nicméně, pokud bys chtěl, tak se někdy určitě můžeme domluvit na nějaký nerdovský Discordcall, tu možnost bych uvítal. ;-)

Xeth píše:
Tu pak již měnit nemohl, protože o tu schopnost měnit svou podobu přišel.

JAK o ni přišel?! To je věc, ve které se celou dobu vrtáš, ať ti poskytneme jakékoliv řešení, a teď se s tím najednou smíříš bez vysvětlení?!
- Jinak zbytek toho dává celkem smysl...
16.6.2021 18:37 - Orsik
Šaman píše:
Osobně si vývoj světa Ardy představuji velmi podobně, jako když se hraje ttrpg. Začalo to jako poměrně nevinná hra pro děti, trpaslíci se ještě dost podobají těm zahradním ozdobám ze Sněhurky (Bilbo je rozeznával podle barvy kápě, jinak mu přišli stejní)… ke konci to zvážnělo, zepičtělo a přidal se notný kus filosofie. A vznikl velmi zajímavý svět na rozhraní pohádky a něčeho víc. Vznikl jeden z pilířů fantasy. Konec první kampaně.

Ale GM to baví, ten svět ho pohltil natolik, že mnoho ze svěho volného času tráví přemýšlením o historii, kultuře a mytologii tohoto světa.


... až na to že to bylo přesně naopak. Tolkien si vymyslel jazyk(y), později přidal mytologii, příběhy a z nich upředl svět. Hobit byl jenom pohádka pro děti, hříčka, kterou však Tolkien později, za cenu jistých úprav světa, zakomponoval do svého veledíla (stejně tak to bylo i s Tomem Bombadilem). „Hobit 2", Pán prstenů, byl pak už pevně zasazen do Středozemě.
16.6.2021 18:59 - Xeth
Necromancer píše:
Nicméně, pokud bys chtěl, tak se někdy určitě můžeme domluvit na nějaký nerdovský Discordcall, tu možnost bych uvítal. ;-)

Proč ne, i když já zas až takový nerd nejsem. Kdysi jsem si koupil knihy v angličtině a přečetl je (a tím myslím hoooodně let zpátky). K tomu jsem si dohledával nějaké informace na netu. Faktograficky jsem to ale nikdy nijak zvlášť nerozebíral.

Necromancer píše:
JAK o ni přišel?! To je věc, ve které se celou dobu vrtáš, ať ti poskytneme jakékoliv řešení, a teď se s tím najednou smíříš bez vysvětlení?!

Pravdepodobně tou smrtí, která ho oslabila. Viz to, co jsem psal výše.
K tomu mne napadá ještě jedna věc a to ta, že i bez prstenu se vlastně dokázal znovu zhmotnit (po tom, co ho zabil/dorazil Isildur) - ve Válce o prsten měl již opět fyzické tělo - nicméně byl o dost slabší, než s prstenem. I pouhá existence Jednoho prstenu ve světě mu očividně dávala nějakou moc, protože jakmile byl zničen, padl i Sauron a zůstal ve Středozemi jen ve své nehmotné duchovní podobě. Jak řekl tuším Gandalf, tak stejně zlý a zkažený, ale bezzubý.
16.6.2021 22:15 - sirien
Xeth píše:
nicméně byl o dost slabší, než s prstenem

To... je, ale taky není úplně pravda. Tolkien sám napsal (v dopisech), že "Sauron rozhodně nebyl umenšen ("diminished") absencí Prstenu".

Sauron nejspíš (tady už spekuluju za sebe) obecně ztratil nějakou svou moc tím, že ji vložil do Prstenu - to je obecný princip Ardy (minimálně pro Valar / Maiar, u elfů se to nezdá platit - Fëanor nebyl oslaben stvořením Silmarillů atd.). Výměnou získal ale spíš víc moci, protože tím, že tu moc kterou vložil do Prstenu spíš znásobil (opět, obecný princip, který je vidět i u Melkora). Když u sebe Prsten neměl, tak neměl k dispozici tuhle část své původní moci - ale on sám svou moc stále měl. Jeho stav ke konci Třetího věku a oslabení oproti konci Druhého věku bylo spíš způsobeno tím, že se pořád úplně nevzpamatoval z tý tečky, kterou mu věnoval Isildur, když ho v jeho hmotném těle sejmul. Když byl pak Prsten zničen, tak vzal Saurona s sebou, protože Sauronova moc byla s Prstenem provázaná (asi jako když by byl přikovanej k šutru a ten šutr co byl do té doby jen někde poblíž někdo zkopnul do propasti - sice padá jen ten prsten, ale pocestě mu urval i tu ruku ke který byl přikovanej, z čehož pak Sauron poněkud "vykrvácel" tempem Tarantinovského krevního rozstřikovače).
17.6.2021 01:32 - Xeth
sirien píše:
Tolkien sám napsal (v dopisech), že "Sauron rozhodně nebyl umenšen ("diminished") absencí Prstenu".

Ono je to těžko nějak zařadit, pokud se tam toho neříká víc (což nevím). Protože jeho umenšení bylo jistě způsobeno tím, že "zemřel" (nebyl schopen udržet svou fyzickou podobu). Vnímám to tak, že byl v podstatě zesláblý po té své smrti. A prsten, pokud by ho měl, mu jeho moc boostnul, protože v něm byla schovaná značná část jeho původní moci. Ta sním byla propojena a v podstatě ho udržovala naživu (resp. ve fyzické podobě), dokud byla na světě. Jakmile byl ale prsten zničen, toto pominulo a Sauron ztratil svou fyzickou podobu (a schopnost ji někdy zpět nabýt).


sirien píše:
...Fëanor nebyl oslaben stvořením Silmarillů atd.).

To si myslím, že může být rozdílným přistupem k tvorbě. Elfové do svých předmětů snad nevkládali žádnou svou moc apod. Na rozdíl od Saurona, který ano. Ať už tím moc prstenu posílil nebo ji tak stvořil celou.

sirien píše:
Výměnou získal ale spíš víc moci, protože tím, že tu moc kterou vložil do Prstenu spíš znásobil (opět, obecný princip, který je vidět i u Melkora).

Myslíš tím, že do prstenu tu moc vložil? To samotné si nemyslím, že by ho posílilo. Kontrola nad ostatními držiteli prstenů už spíš ano. Navíc tu byla hromada jejich poddaných, kteří by Sauronovu moc ve světě, i když ne osobní, pozvedli (poslouchali by své vladaře, kteří by poslouchali Saurona).

sirien píše:
Když u sebe Prsten neměl, tak neměl k dispozici tuhle část své původní moci - ale on sám svou moc stále měl.

To ano, i když byla nižší, než ta, kterou měl před ukováním Jednoho prstenu, do kterého jí velkou část (myslím, že snad dokonce většinu) vložil.

sirien píše:
Když byl pak Prsten zničen, tak vzal Saurona s sebou, protože Sauronova moc byla s Prstenem provázaná...

To i když si to představuji trochu jinak, viz to co jsem psal výše. Tedy, že s ním nebyl spojený tak, aby vykrvácel, jako spíš že to byla životní podpora jako ve špitále. Ta mu byla vypnuta a on se vytratil.
17.6.2021 01:51 - Colombo
Magie v Ardě fungovala hodně na systému Vůle (Will, Willpower).

Sauron zakul část své moci, své *vůle* do prstenu. Viz: https://scifi.stackexchange.com/questions/142433/is-the-one-ring-sentient

Podobně jako v jiných světech funguje to, že alchymista dá část své životní energie to artefaktu. Pokud má kontrolu nad artefaktem, ten slouží jako multiplikátor moci.
19.6.2021 09:35 - MarkyParky
Může mi, prosím, někdo udělat TL;DR, jak fungují ty kampaně?

Jsou to spíš sandboxy v LOTR světě?
Nebo jsou to spíš DnD-ofiko-moduly-like skororailroday?
19.6.2021 20:02 - strucky
MarkyParky píše:
Může mi, prosím, někdo udělat TL;DR, jak fungují ty kampaně?

Jsou to spíš sandboxy v LOTR světě?
Nebo jsou to spíš DnD-ofiko-moduly-like skororailroday?

Jestli mluvíš o AiME, tak tam je obojí - jednak jsou tam region guides, kde je 90% popis "regionu" a ke konci nějaký jednorázovkový questy, ne nic dlouhosáhlého. A pak nějaký "celoknížkový" dobrodružství, jmenovitě 'Mirkwood campaign' a 'The Road Goes Ever On' - kde Mirkwood vypadá spíš jako 5e-like průvodce kampaní, kdežto Frodovo The Road Goes Ever On jsou spíš náměty, co by se po cestě mohlo dít, průvodci, jak tvořit třeba nějaké ruiny či prostě relevantní lokace, railroad ne-e.

Takže možnost 1 mi přijde správně(jší), spíš sandboxy.

Edit: Přehlédl jsem ještě knížky s přízviskem 'Adventures', kde jsou to takové delší questy naskládané za sebou, často i s nějakým lehčím časovým odstupem od sebe, ale řekl bych, že navazující.
19.6.2021 20:05 - MarkyParky
Ok, díky.
2.12.2021 17:23 - MichalK
Free League spustilo pre-order the One Ring, na drivethruRPG ke koupi pdf.
Core Rules
Starter Set
Loremaster's Screen & Rivendell Compendium
2.12.2021 17:53 - MichalK
Tak si tady tím listuju a vyvolává to ve mě spíš ozvěnu příruček od I.C.E. (Pán prstenů nebo MERP) než tOR od Cubicle 7. Což je za mě OK, oboje hodnotím kladně. Na mechaniky jsem ještě nekoukal, ale na "první pocit" vítaný příbuzný, který nedělá rodině ostudu. Jdou vlastní cestou, není to (grafická) kopie tOR 1.
2.12.2021 18:01 - ShadoWWW
Já mám AiME, ale po zkušenostech bych už šel spíš do TOR 2.
2.12.2021 18:19 - MichalK
To myslíš z hlediska mechanik nebo té "omáčky kolem"?
2.12.2021 18:21 - MichalK
Ha, už vím, čím to je. :)
Ty příručky tOR 2 mají uvnitř černobílé ilustrace a sem tam barevnou. tOR 1 byl celobarevný. Proto mi to víc evokuje ty věci od I.C.E.
2.12.2021 18:40 - LokiB
ShadoWWW: tys ale zanevřel celkově na 5E :)
2.12.2021 19:36 - ShadoWWW
LokiB: To zas ne. Jistí to JaD. :)
5.12.2021 19:19 - MichalK
Po přečtení - mechaniky jsou totožné s TOR 1, úpravy minimální (našel jsem změny Calling Slayer na Champion a Wanderer na Messengera - v podstatě to, co bylo neutrální "přesunuli" na pozitivní obdobu - takže z Tuláka se stal Posel, který se netoulá, ale roznáší varování před Stínem do daleka).
Kultury jsou očekávatelné: elfové z Lindonu, trpaslíci z Modrých hor, hobiti z Kraje a Hůrecka, lidé z Hůrky, Hraničáři Severu a (nevím proč) Bardovci od Ereboru.
Příručka Roklinka je několikastránkové minimum obdobné příručky pro TOR (16 versus 144 stran).
Naopak příručka o hobitím Kraji je velmi pěkná, má 56 stran. Je součástí Starter Setu, kde je i sešit s několika příběhy v Kraji se odehrávajícími, předpřipravené postavy. Samotná příručka obsahuje krom popisů i množství tipů na případná dobrodružství.
Jedno dobrodružství je i součástí Core Rules, tedy přesněji jedno z avizovaných "Place of interest".
5.12.2021 21:43 - ShadoWWW
Skaven psal, že jednají o českém překladu TOR 2E.
6.1.2022 12:31 - Kushadru
Zdravím je možné někde kouknout na přeloženou AiEM pro 5e ? odkazy pod článkem jsou zamčené
6.1.2022 16:41 - Necromancer
Mám dojem, že přeložený byl jen kousek PHB. Zbytek je v ájině.
11.8.2022 14:12 - LokiB
Mi to nejdřív na obrázku v článku přišlo, že Gandalf hází palačinku ...
11.8.2022 14:27 - ShadoWWW
Nahodil jsem novou anketu. Docela by mě zajímalo, jestli tu bude hranější TOR 2E, nebo LotRR (aka AiME 2E).
14.8.2022 18:36 - MichalK
Takže 4 hráči - jestli jsme z Prahy a okolí, tak by to dalo na herní skupinu :D
Včera jsem narazil na novou příručku z Rokuganu "Adventures in Rokugan" od EDGE, zakoupil a zjistil, že je to jenom basic úvod pro 5e. Jediná nápověda je emblém dvacetistěnky s nápisem 5th edition fantasy v rohu obálky - což pro mě, nehráče D&D, je nic neříkající.
Na Games.cz vyšel nedávno článek Pavla Bareše právě k oznámení LotRR jako zamyšlení, zda je 5e mutace dobře či špatně - předpokládám, že zde je to jasné :)
https://games.tiscali.cz/komentar/free-league-chysta-ttrpg-podle-pana-prstenu-uz-zase-540355
14.8.2022 22:03 - ShadoWWW
MichalK: Společnosti v USA používají označení 5E, aby dali zákazníkovi vědět, že je produkt kompatibilní s D&D 5. edice, ale nemohou použít zkratku (logo) D&D ani název (logo) Dungeons & Dragons, protože zatímco herní mechanismy v USA nejde registrovat, tak použití loga, zkratky nebo názvu by se považovalo za porušení obchodní značky ™, respektive patentované obchodní značky ®. Je to podobné jako když Jeskyně a draci mohou být plně kompatibilní s D&D 5E, ale nikde v pravidlech nesmí být uvedeno D&D ani Dungeons & Dragons (jen opis jako nejhranější/nejrozšířenější/první hra na hrdiny na světě apod.).
15.8.2022 07:31 - MichalK
ShadoWWW: Třeba AiME a zřejmě i LotRR nebude problém, protože to bylo/bude názvově oddělené. U toho Rokuganu je problém, že jediný rozdíl oproti Legend of Five rings 4th edition je změna podkladové barvy pod názvem. Pro zájemce:
https://www.drivethrurpg.com/product/338079/Legend-of-the-Five-Rings-Celestial-Realms?src=hottest_filtered
https://www.drivethrurpg.com/product/380765/Adventures-in-Rokugan?src=hottest
U AiME se mi nestalo, že bych si koupil příručku omylem v domnění, že to je další modul tOR. A ano, u věty o kompatibilitě s nejhranější hrou na hrdiny jsem dostal první tik. Ale těch 25 USD mě nezruinuje, jen to považuju za nešťastné. tOR a AiME/LotRR jsou ideální způsob, jak dle mě toto udělat.
15.8.2022 12:08 - MichalK
I když mám podezření, že tahle 5e mutace LotFR se bude jmenovat právě "Adventures in Rokugan", takže do budoucna už budu vědět, čemu se vyhnout. Ne, že bych měl nějakou averzi vůči D&D, jde čistě o to, abych omylem nekupoval znovu to samé. Pokud bude nový zajímavý obsah (z hlediska herního světa), naskakuju bez ohledu na systém.
22.8.2022 10:29 - ShadoWWW
Švédská firma (korporát) Embracer Group koupila exkluzivní práva na Pána prstenů (a všechno s tím spojené). Odteď má výhradní práva na všechno kromě vydávání tolkienových románů (kde práva vlastní Tolkien Society). Získala ale práva na filmy, seriály, komiksy, deskové hry, karetní hry, RPGčka apod. Tak uvidíme, kam se to dál pohne.

Práva získala tato firma v dražbě, kde vyvolávací (!) cena byla 2 miliardy amerických dolarů (reálně se dá počítat, že je koupili za víc miliard).

Embracer Group je takové švédské Hasbro. Vydává počítačové hry, ale patří pod ně mimo jiné třeba Asmodee, pod který zas patří např. Fantasy Flight Games. Asmodee je taky v USA výhradním distributorem her od svédských Free League, kteří nedávno přebrali vydávání her The One Ring a Adventures in Middle-Earth od Cublicle 7 v rámci licence od Sophisticated Games, které měly licenci od Middle-earth Enterprises, která ale teď přešla právě na Embracer Group. Pěkný propletenec.
22.8.2022 11:31 - LokiB
Korporace a licenční práva to je zlo :)
Co jsem četl, tak nekoupili práva, ale společnost Middle-earth Enterprises, která práva drží.

https://www.cnbc.com/2022/08/18/embracer-group-buys-rights-to-lord-of-the-rings-and-tolkien-related-intellectual-property.html
https://www.theverge.com/2022/8/18/23311815/heres-what-embracer-group-can-and-cant-do-with-lord-of-the-rings

Můžeš ShadoWWW hodit link, kde jsi četl o té dražbě?

Plus tedy, že cena byla asi půl miliardy dolarů (viz odkaz).
22.8.2022 11:34 - ShadoWWW
Tu cenu zmiňoval Petr v Deskofobii, ale je možný, že se spletl. No každopádně výsledná cena se klidně těm dvěma miliardám mohla blížit.

Ty dva tvoje odkazy jsou fakt zajímavý. Díky.
22.8.2022 11:43 - ShadoWWW
No já jsem hlavně zvědavý, jak to bude s TOR 2E a LOTR (AiME 2E) od Free League. Začali teď s novými edicemi a bylo by na prd, kdyby jim do toho EG hodili vidle (což by mohli). Ale mají dobré vztahy s Asmodee, tak snad to nehrozí.

Ale člověk nikdy neví. Takto ze dne na den přišli FFG o licenci na Talisman a tím pádem i český Blackfire na český Talisman. Pak se Rex Hry domluvili přímo s Games Workshop na české licenci na Talisman, ale před rokem (+/-) GWS ze dne na den stáhli celosvětově všechny licence na Talisman a Rex Hry teď nemají jasno, jestli mohou vydávat něco dalšího.
22.8.2022 19:58 - Bluesboy
Francesco Nepitello, hlavny dizajner TOR 2e, povedal na streame, ze licenciu na LOTR tabletop hry ma Sophisticated Games Ltd. Su to oni od koho ma Free League licenciu vydavat TOR 2e. Pokial viem, tak Embracer ich nekupil.
22.8.2022 20:27 - ShadoWWW
Sophisticated Games měl ale pronajatou licenci od Midle-Earth Enterprises, kterou právě koupil EG (= nyní ji SG má od EG). Takže EG mohou zrušit pronajatou licenci SG a tím i Free League. Ale jak jsem psal, kvůli dobrým vztahům FL s Asmodee bych to spíš neočekával.
22.8.2022 21:51 - sirien
Nebyl by na to flowchart?
23.8.2022 09:14 - ShadoWWW
sirien píše:
Nebyl by na to flowchart?


Není to samozřejmě komplet, ale to podstatné snad jo.
23.8.2022 09:45 - ShadoWWW
Slovní dodatek/popis:
Na začátku byl majitelem práv jen J.R.R. Tolkien. V roce 1968 prodal JRRT práva na merch společnosti United Artists, která je roku 1976 prodala společnosti The Saul Zaentz Company, která si na licencování těchto práv vytvořila dceřinou společnost Tolkien Enterprises, později přejmenovanou na Middle-Earth Enterprises. Shrnuto a podtrženo, JRRT zbyly práva na vydávání knih, které později přešly na Christophera v rámci nově utvořené společnosti The Tolkien Estate. Tolkien Estate vydává (licencuje) knihy dodnes.

V roce 1999 došlo k rozštěpení licence na filmová práva. Přesné detaily neznám, ale společnosti Miramax se podařilo získat práva na natočení filmů, přestože tato práva měly mít exkluzivně pouze Middle-Earth Enterprises. Miramax díky své licenci umožnila natočení filmů Jacksonovi, ale MEE napadli poskytnutí práv žalobou. Disney, majitel Miramaxu, se v tom nehodlal angažovat, a tak prodali svá práva společnosti New Line Cinema. Později soud dal za pravdu New Line Cinema, že jejich práva jsou platná, byť omezená, ale práva na natočení filmové série měli. MEE soud prohráli.

MEE, jako vlastník licence, svá práva pronajímal jiným společnostem za přesně daných podmínek. Např. EA pronajal licenci na počítačové hry, Sophisticated Games na deskové hry/RPGčka. SG pronajali licenci na deskové hry společnosti ARES a licenci na RPGčka společnosti Cubicle 7. C7 se ale později licence vzdali a SG vzápětí pronajali licenci na RPGčka Free League, kteří zatím vydali jen druhou edici The One Ring a hodlají vydat The Lord of the Rings Role-Playing Game, což je druhá edice Adventures in Midle-Earth. ARES zas čersvě dokončil novou hru The Battle of Five Armies, což je hra postavená na upraveném systému jejich starší hry War of the Ring (aktuálně vydávané v druhé edici). Vydávání WotR v češtině si zas nedávno koupili Rex Hry a měli by ji začít prodávat každým dnem. Rex Hry současně vydávají český překlad ARESí hry Honba za Prstenem.

Amazon si to se svou sérií The Rings of Power pojistil na všech frontách. Dohodl se na spolupráci s Middle-Earth Enterprises, New Line Cinema i The Tolkien Estate, od kterých si pronajal lincenci na obsah všech tří dílů (knih) Pána prstenů a Hobita, ale ne na obsah Silmarilionu, což je podivné, vzhledem k tomu, že The Rings of Power budou z Druhého věku, ale tak to zkrátka je.

Pokud by vás zajímala souvislost s Dobrodružnou hrou Pán prstenů, která tu v Česku kdysi vycházela, tak tu zastřešovala licence od Iron Crown Enterprises (ICE), která tu hru vydávala v originále díky licenci přímo od Middle-Earth Enterprises. MEE ale v roce 1999 zničehonic práva ICE vzali a ICE kvůli tomu v roce 2001 zkrachovali. Nicméně MEE pronajali práva na RPGčko společnosti Decipher Inc., která v rámci této licence vydávala navazující hru The Lord of the Rings Roleplaying Game mezi roky 2002 až 2006, kdy ji licence vypršela. Na další RPGčko si hráči museli počkat až do roku 2011, kdy v rámci pronajaté licence od SG začali Cubicle 7 vydávat The One Ring.

Zajímavostí taky je, že na všech deskových hrách a RPGčkách pronajímaných Sophisticated Games se jako (hlavní/spolu)vývojář podílí Francesco Nepitello.

Middle-Earth Enterprises tedy byly před pár dny prodány společnosti Embracer Group. Ti teď mají možnost revidovat nebo odvolat jakékoli licence, co pronajímali MEE. A jak víme z historie, klidně ze dne na den. Mluví se i o nových licencích. Filmové licenci na animák od Warner Bros a nějakých nových deskovkách od Asmodee, což je dceřiná společnost Embracer Group.

Každopádně je to velká událost, když si vezmete, že naposledy změnily práva svého majitele v roce 1976.
24.8.2022 10:17 - Bluesboy
No pekne, asi teda musim kupit TOR 2e pred tym, nez im (potencialne) zoberu licenciu.
17.10.2022 22:26 - MichalK
První rozšíření pro TOR2, Ruins of the Lost Realm.
https://us3.campaign-archive.com/?u=2dcfb24fb7c8d0fb9c2f52040&id=22c8305afb
Je tu 12 "zajímavých míst", rozesetých po celém bývalém Arnoru. Od hory Gram, přes Tharbad, Labutí řeku, Koutec, Bílé věže až po "neoriginální" lokace v Cardolanu, Rhudauru a Arthedainu.
Zítra se chci pustit do čtení.
23.10.2022 14:18 - MichalK
Přečteno - a upřímně, mám z toho rozporuplné pocity. Ruins of the Lost Realm je v KS kampani inzerovaná "kompletní" příručka, obsahující 4 samostatné příručky (všechny byly odemčeny). Je to tedy úplný "modul" pro Eriador.
Schválně jsem si vytáhl Rivendell z tOR1, abych mohl srovnávat. Z celého tOR1 jsem osobně cítil inspiraci post-románskou Anglií 2. poloviny prvního tisíciletí. Stačilo kouknout na ilustrace, ale mluvím i o nějakém vnitřním feelingu (uspořádání společností, atd.). Drželi se ale popisu Eriadoru jako "vylidněné" země s minimem obyvatel (byť zrovna toto mi moc v Tolkienovi nedávalo smysl - to je ale na jinou diskuzi). V tOR2 jdou v popisu až k západnímu pobřeží a zřejmě jim ta "prázdnota" taky nepříjde v pořádku. Takže se to pokouší zalidnit. A bohužel, u téhle vlastní tvorby už nemám moc pocit "Tolkiena". Je tam místo, až příliš zjevně inspirované rytíři kruhového stolu, kterému vládne královna Nimue. Je tam chromý válečný náčelník, velící z vozíku, jménem Ivoch the Boneless. Jsou tam dvě skupiny lidí, které bych viděl spíš v knížce od Lovecrafta. Ve výsledku se snaží popisovat území, kterým táhnou loupeživé bandy a na trolla narazíte na hranicích Kraje a současně tam lidé žijí v osamělých farmách a trpasličí karavany tyhle osamělé farmy objíždí se svým zbožím - moje představivost povážlivě drhne. Jsou tam místa a věci (lidé v deltě Labutí řeky, lidé v Mohylových vrších), u kterých mám pocit, že tam jsou hlavně pro ten "cool" efekt. K pousmátí mi příjde perlička, že prakticky všechna nejvýznamnější nekanonická NPC jsou ženského pohlaví - kdyby to bylo 1:1, palec nahoru, takhle ... Na druhou stranu, proti the7seas 2. edition nebo poslední příručce Rokuganu nebo tomu, jak Modiphius "modifikoval" Conana je to vážně jen k lehkému pousmání.
Příručka se mi jinak uspořádáním líbí. Na začátku je popis Tharbadu, kde tvůrci nabízí dvě možnosti - kanonickou coby opuštěné místo nebo více herní jako místo ovládané vůdcem banditů. Plus nějaká NPC a pár zápletek.
Dále následují v podobném duchu popisy dalších 6 oblastí, převážně v západní polovině Eriadoru.
Potom popis "zájmových skupin" + NPC + jejich akce v nadcházejícíh letech (na tom bych postavil několik kampaní).
A konečně 12 "place of interest", z části umístěných ve zmíněných oblastech a z části ve zbytku Eriadoru (ta už byla povětšinou popsána v tOR1). Opět popis + NPC + zápletky.
Co se ale týče úplného popisu, příručky tOR1 mi přišly lepší - zde to je jen mozaika, kdežto v tOR1 popsali oblasti jednu po druhé. Takže kdybych je zkombinoval, měl bych podrobný popis východního Eriadoru a mozaikovitý popis západního. V postatě doplnili, to co v příručce Rivendell (tOR1) chybělo - jižní Eriador a západní pobřeží bez Lindonu a Ered Luin (i když v Modrých horách je jedna popsaná oblast - trpasličí město - a jedno "place of interest"). Tohle vlastně pěkně ukazuje ten zvolený styl - máme tady popis jednoho trpasličího města a jedno místo v Modrých horách, ale o nich jako geografickém území se vlastně nedozvíme nic.
17.8.2023 18:15 - MichalK
Moria pro tOR 2ed a pro D&D 5e od 29.8. na Kickstarteru.
https://www.kickstarter.com/projects/1192053011/moriatm-the-long-dark-for-the-one-ringtm-rpg
Dle popisu na stránkách Free League zřejmě příběhová kampaň (jako Darkening of Mirkwood?). Fyzicky vyjde příští rok.
Letos na podzim by pak měla vyjít další příběhová kampaň (nebo soubor příběhu) "Tales From the Lone-lands"/"Tales From Eriador" (tOR/D&D).
https://us3.campaign-archive.com/?u=2dcfb24fb7c8d0fb9c2f52040&id=b5030f2afd
17.8.2023 20:41 - Necromancer
Hlásí se někdo kdo to upirátí a přeloží? ;-)
17.8.2023 22:32 - LokiB
Necro: ani jako vtip to není dobré ...
17.8.2023 23:30 - sirien
Řekl člověk co přeložil a dal k dispozici Savage Worlds, na webu který vznikl z komunitního odkazu dávného warezového CzechDnD. Já bych byl s tím moralizováním opatrnej.
18.8.2023 00:26 - LokiB
Ten člověk si original SW koupil a neupirátil ... víme? Jo, je v tom rozdíl. Jo, nepřijde mi OK ostentativní propagace pirátěni. Ne, nebylo to moralizování. Byla to poznámka k trapnosti předchozího postu. Stačilo napsat "Hlásí se někdo, že to přeloží?"

A není třeba dalšího zbytečnýho flamu. Jedna reakce byla tak akorát dost. Neměl jsem zájem to víc pitvat, kdyby ses neozval...
18.8.2023 00:49 - sirien
Určitě sám uznáš, že jemné nuance toho cos (ne)myslel z těch šesti slov nejdou moc poznat.

Dynamika sdílení není úplně jednoduchá, dost lidí stahuje věci dřív než se je případně rozhodně koupit, zejména když není oficiální překlad (kde je posloupnost mnohdy i opačná), okolo je hromada argumentů pro různé případy a situace na obě strany a z obou stran lítaj různý nabitý nálepky, takže co má kdo a proč dojem že už je nebo už není ok tady asi nemá smysl řešit. Jak moc je nějaký výkřik nevkusný (jakože sem sám u Necrova postu protočil oči) a jak moc je jen upřímně otevřený z perspektivy autora je pak otázka vkusu, což je bohužel dost špatně souditelné kretérium.
10.9.2023 10:33 - MichalK
Morie:
FLNews
KS
To vypadá sakra dobře. A je odemčeno skoro všechno.
10.9.2023 15:20 - MichalK
Necromancer píše:
Hlásí se někdo kdo to upirátí a přeloží? ;-)


Přemýšlím, jestli mám příručku, kterou bych si nekoupil - jo, jednu věc v českém překladu (Ravenloft) jsem si tady kdysi stáhl, ale originál jsem měl koupený. A pak příručku MERP z 80. let, kterou jsem někde objevil a to už se opravdu nikde koupit nedá. Alnagův "Creed" a taky "Lerd", ale to tady na d20 bylo volně k dispozici. Jinak cca 900 herních příruček koupeno - jedu v tomhle od roku 1992 a nechci vědět, kolik v tom mám (200k?). Jenom příruček k World of Darkness mám okolo 250. Kompletní tOR (20), Conana od Modiphiusu a předtím od Mongoosu (38), Shadowrun (30), Legend of the Five Rings (27), ...
Překlad - neposloužím, na to opravdu čas nemám.
11.9.2023 10:17 - ShadoWWW
Příručky pro druhou edici The One Ring teď překládá Mytago jako Jeden Prsten (viz http://jedenprsten.cz), takže je nadbytečné to překládat amatérsky/pirátsky. Verze pro 5E se v druhé edici liší jen statistikami, texty i layout jsou jinak stejné, takže by teoreticky stačilo dodělat jen je, pokud je nakonec neudělá Mytago taky.
4.8.2024 18:31 - MichalK
Free League vydal Morii pro tOR2 a tLotR. 224 stran, zatím jsem v polovině, za několik dní napíšu svoje dojmy.
Vrátím se ještě ke svému postu #467 z roku 2021 k Rivendell Compendium:
"Příručka Roklinka je několikastránkové minimum obdobné příručky pro TOR (16 versus 144 stran)."
Nutno zmínit, že původní příručka obsahuje o Roklince 19 stran + 8 stran Elfů z Roklinky jako kultura pro HP (dohromady tedy 27 s., zbytek je popis Eriadoru). V příručce pro tOR2 je Roklinka + kultura na 11 s. (16 s. je to se vším všudy, jak mi to ukázal reader, tedy s obálkou, titulním listem, atd.).
A abych po skoro roce nekončil takovouto bleskovkou, přidám ještě něco k loni vyšlé příručce Tales from the Lone-lands (Tales from Eriador pro tLotR).
Jedná se o 6 příběhů, které se dají hrát samostatně nebo jako ucelená kampaň. Srovnám-li jí s obdobnou příručkou pro tOR Ruins of the North, je to na stejné úrovni. V obou se podíváme na místa, která známe i na místa nově vytvořená, některá na základě zmínky, některá od základu (viz. Ruins of the Lone-lands #489). V obou případech se v rámci kampaně postavy nacestují, že Bilbova cesta tam a zase zpátky se jeví jako příjemná odpolední procházka. Zatímco tOR to omezil na území od Angmaru k Cesmínii a od Roklinky k Hůrecku, tOR2 se rozmáchl celým Eriadorem - dle Atlasu Středozemě je to od Mlžných hor k Modrým cca. 1000 km, takže odhaduju, že v rámci Tales of the Lone-lands si hrdinové dají tak 4000-5000 km.
"Vím, kam zmizelo mé mládí - v prachu cest."
Celkově mám dojem, že celý tOR se atmosféricky sune k temnější verzi Středozemě, tedy ne že by "zhoršovali" situaci, ale kladou na to větší důraz. Svým způsobem to chápu, jakmile se tyhle věci opustí, tak se vytrácí kouzlo Středozemě a nastupuje generická fantasy. Tohle opravdu není "Hobit" (to by sedělo na "Adventures" v Kraji ze Starter setu) a i "Pán prstenů" zůstává o chlup pozadu.
Příště Morie.
8.8.2024 21:43 - MichalK
Pojďme na Morii.
Jedná se o geografický modul a to zcela pochopitelně. Příručka se nezaměřila pouze na samotné trpasličí "město" (ve skutečnosti měst několik), ale i na celé "souhoří" Rudoroh, Stříbrný špičák a bokem Mračivec. Tedy plochu cca 60 x 60 km a to povrch i podzemí stylem "point of interest" - zde to ovšem dává obzváště smysl. Souhlasím s autory, že popisovat Morii stylem "každá komnata" je nesmysl - pod zemí jsou dvě desítky pater, desítky síní, stovky komnat a tisíce kilometrů chodeb a schodišť. Autoři tedy popisují jmenovitě v každé oblasti zajímavé lokace a k tomu obecný popis oblasti + přidali pravidla pro generování "méně důležitých míst". Děje se tak pomocí tabulek a hodů kostkami, ale k danému účelu se to hodí, myslím, znamenitě. V textu jsou jak popisy s oblastí spojených NPC, tak i několik potenciálních zápletek v každé oblasti (tedy v celé knize vyšší desítky). Toto zabírá polovinu knihy.
"Úvod" příručky (cca 60 stran) zahrnuje historii Morie, vnímání Morie u jednotlivých kultur, kapitoly pro vyprávěče, jak budovat atmosféru, vhodná témata kampaní v Morii, speciální pravidla pro trpasličí postavy, pravidla pro putování v podzemí a na závěr bestiář, kde krom balroga a dalších lokálních monster se blíže seznámíme i s několika orčími frakcemi a jejich vzájemnými půtkami.
Naopak závěr příručky obsahuje Balinovu expedici jako hranou kampaň + další knihami dané možnosti, kdy (a s kým :D ) se do Morie vypravit, dále kapitolku o mithrilu a trpaslíky z Nogrodu a Belegostu jako hráčskou kulturu.
Úplný konec (cca 30 stran) jsou pravidla pro solo hru, kde vyprávěče nahrazují tabulky a kostky a hráč hraje za svou postavu a spojence - přiznám se, že toto mě nezajímá, takže jsem jen přeletěl a do podrobna nestudoval.
Líbí se mi, že autoři počítají se znalostmi hráčů a neváhají toho "zneužít" - takže tu máme kapitolku "všichni víme, jak otevřít Durinovy dveře - tak to už nefunguje", případně "Ano, je tady balrog, ale je on Durinova zhouba? Co když ... několik alternativních možností."
Snad všechno podstatné, aniž bych hodil nějaký spoiler - moment, neprokecl jsem ty trpasličí kováře prstenů?
:D
Kdyby někoho něco zaujalo, pište, doplním.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.52505493164062 secREMOTE_IP: 44.192.26.226