Produkty

Quentin
15.12.2019 17:19
[RPG] Grimoár
Ahoj holky,

posledních pár týdnů si se Skavenem přehazuju na discordu druhou edici Kouzlem a Mečem. Nakonec to s tím kromě kostek nemá moc společného, tak tomu zatím říkáme Grimoár. Potřeboval bych to trochu zkritizovat, než budu pokračovat.

Odkaz zde

Mrkněte a dejte vědět, jestli najdete něco extra-nefunkčního. Docela mě zajímá, jestli vám to bude připadat OSR friendly.


(random ilustrace od Grzegorz Rutkowski)
Autorská citace #81
12.1.2020 18:37 - Jerson
Jam jsem psal, jdou to v podstatě tři různé mechaniky, Boj, Arkána a zbytek, a každá funguje trochu jinak. Přičemž Arkána je mechanicky asi nejzajímavější.
Autorská citace #82
25.6.2022 22:10 - LokiB
Quentine, měl bych několik dotazů (snažil jsem se děckám - 8 a 11 - dát nějaké jednodušší RPG, která by používala pro hraní spole s kamarády, tedy bez dospělého GM, tak mě napadl Grimoár)

První dotaz je trochu hnidopišský ... nemohlo být být v pravidlech místo "etc." takové to běžné "atd." atp.?

Druhý dotaz je ke struktuře příručky - dokázal bys doporučit ty sekce, které jsou důležité pro hráče na začátku hraní?
Abych to po vytištění dětem nějak označil, nemusely by pravidla číst na začátku celá, přeci jen hrozí, že se v tom ztratí, nebudou to chápat a tak.
Třeba sekci "Jak hrát - Hráči" bych jim nejradši dal úplně na začátku, aby ji měli na paměti třeba už při tvorbě postavy :)
Autorská citace #83
25.6.2022 23:32 - sirien
Když už řešíme Grimoár a jeho strukturu...

Vzít A5, exportnout ho jako spready a označit za A4 je přesně Quentin level chucpe :)
Autorská citace #84
25.6.2022 23:52 - LokiB
Tak snad nějak chápu záměr jednoduchého designu na "alá karte" strukturu, a jednoduchý koncept dokument je ok ... ono se to ale nečte moc dobře, není snadné určit, co všechno je důležité pro hráče, co pro Vypravěče (kromě specifických sekcí, které jsou označené v Jak hrát ... (přičemž mně by se sekce Jak hrát líbili na úplném začátku dokumentu :), ale tak to jsem já a moje preference).

Já bych z toho rád dokázal vytáhnout jen třeba právě ten "kus", tedy výčet sekcí, které jsou podstatné pro hráče, abych jim je mohl dát samostatně a nezatěžoval je Vypravěčskou agendou (a třeba ani hodinami, pro začátek).

jo, jo, můžu si ty texty vytáhnout a zformátovat, jak se mi to bude líbit, já vím :(
Autorská citace #85
26.6.2022 09:37 - Quentin
1-4 jsou povinné (hodiny nemusí číst hráči, asi)

5-6 můžeš vyhodit

7-8 je ceník, který nemusíš řešit na začátku, protože jim stačí balíčky na straně 9-10, ze kterých stačí přečíst nadpisy a vybrat si.

11-12 je největší otrava, protože jim to musíš při tvorbě postavy číst pořád dokola, dokud si nevyberou.

Zbytek už jsou specifika, která hráči nemusí číst předem. Alchymii můžeš nahradit brožurou
http://2k6goblinu.blogspot.com/2020/12/brozura-alchymie-do-kazde-hry.html

Ale teda mám dojem, že jsem to ještě nehrál s nikým, kdo by to předtím četl :D Pokud budeš DM ty, tak to nemusíš ani tisknout.


sirien píše:
Vzít A5, exportnout ho jako spready a označit za A4 je přesně Quentin level chucpe :)

Povětšinou to vychází na smysluplné spready, takže to u stolu takhle vytištěné funguje (ceník je jedna dvojstrana, vybavení je jedna dvojstrana, combat rules jsou jedna dvojstrana etc.)
Autorská citace #86
26.6.2022 12:53 - sirien
Jo, vytištěné to funguje, ale víš co to udělá v readeru, když mám default two-page view? Taky bys to mohl označit jako "print A4" místo "A4" (popř. to nedělat vůbec, protože nastavit si u printu šířku a dvě stránky na stránku snad umí každej...)
Autorská citace #87
26.6.2022 13:09 - Quentin
Sirien: Já jsem si to nevymyslel, někdo mě o to prosil :)
Autorská citace #88
26.6.2022 15:39 - Jetel
LokiB píše:
snažil jsem se děckám - 8 a 11 - dát nějaké jednodušší RPG, která by používala pro hraní spole s kamarády, tedy bez dospělého GM, tak mě napadl Grimoár


To si myslím, že by ta pravidla musela být výrazně jednodušší. Mám holky 8 a 10 a zkoušíme základ hry. Starší sama přichází s nápady na rozvoj příběhu, mladší čučí a kouká, která bije a maximálně si hodí kostkou (to jí baví) :-D

Obsah a popisy v Grimoár RPG jsou určené lidem, kteří vědí jak hrát, a rozhodně je to pro hráče s nějakou, byť mírnou, zkušeností s TTRPG. Pro mladší děti (a jejich schopnost chápat abstrakci) by ta pravidla musela být výrazně jinak strukturovaná, s jinou formulací a mnohem mnohem lehčí na pochopení.
Autorská citace #89
26.6.2022 19:30 - LokiB
Quentin: dík

Jetel: mně ta pravidla přijdou ještě celkem lehká na pochopení, ale ta struktura to (pro tenhle účel a v mých očích) zabíjí
Autorská citace #90
7.7.2022 23:11 - PetrH
Quentin píše:
Sirien: Já jsem si to nevymyslel, někdo mě o to prosil :)

mám pocit, že jsme to byl já :)
Autorská citace #91
9.7.2022 07:29 - Quentin
PetrH: Ale nakonec to taky používám. Nemusím klikat na zobrazení po dvou stranách. Navíc to někdy neotviram v Adobe readeru, ale v jiném prohlížeči. A při tisku taky nemusím klikat na tisk dvou stran na jednu.

Je to docela pohodlné.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08281397819519 secREMOTE_IP: 3.239.59.193