Kultura

ShadoWWW
12.1.2016 18:52
SRD D&D 5e a GMs Guild
To chce vlastní téma! WotC konečně zveřejnili OGL, respektive SRD pro D&D 5e.

Popis

PDF SRD
Pro ty, co neví, o co jde: V době 3. edice byla pro ostatní vydavatele (třetí stranu) produktů pro D&D 3e zveřejněna Open Game License (OGL), díky teré mohli pro D&D 3e volně publikovat cokoliv, co se jim zachtělo. Akorát se museli v produktu výslovně odvolávat na danou licenci a vše, co vytvořili pod OGL, muselo mít taky OGL. (Proto např. Pathfinder musí mít OGL.) S tím souvisel Systém referenčních dokumentů (SRD). Autoři mohli volně disponovat všemi pravidlovými texty, které byly zveřejněny v SRD, a volně se na ně odvolávat. SRD má dnes nejen např. Pathfinder (který v něm má zveřejněna všechna pravidla kromě dobrodružství), ale i například Fate nebo 13th Age.

Dungeons Masters Guild - D&D online obchod pro externí vydavatele a fanoušky ve stylu App Store.

Jak udělat oficiální verze překladů knih bez ilustrací?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Vypustit jen vrstvu s ilustracemi.kladné body4
Upravit PDF tak, aby texty na sebe přímo navazovaly.kladné body1
Autorská citace #41
14.1.2016 20:00 - ShadoWWW
Tak je to v poho. Wizardi jsou maximálně otevření kreativitě fanoušků přes DMs Guild. A navíc fanoušům dávají zcela volnou ruku nad velikostí obsahu i ceny. Co to znamená?

- Můžeme rozjet překlady oficiálně. Vše bude za "zaplať, kolik chceš", s doporučenými cenami (viz níže).
- Všechna pravidla budou bohužel oficiálně bez ilustrací. Wizardi potřebují sehnat povolení přímo od ilustrátorů a zatím to prý vypadá, že budou dávat k dispozici spíš ilustrace ze starších edic. Alespoň ze začátku. Galerie budou postupně rozšiřovat. Nicméně nyní jsou ty galerie velmi malé, v podstatě nepoužitelné. Takže jsem se rozhodl pro oficiální překlady bez ilustrací.*
- Zítra se na DMs Guild objeví i aktualizovaná verze (sáhová) Základních pravidel pro PJ Stejně jako Základní pravidla pro hráče budou za doporučenou cenu $2.
- Oboje Základní pravidla by se měla objevit (pokud všechno klapne) i v ebookové prodejně Fantasy Obchodu. :-D
- Na DMs Guild se, jak už jsem řekl, v blízké době objeví i překlad Příručky hráče a Průvodce Pána jeskyně, časem i Bestiář. Každý za d.c. $10.
- Vybrané peníze půjdou na podporu dalšího rozvoje produktů D&D 5e u nás. O peníze totiž nejde. Jde o to, aby si tuto báječnou hru mohlo zahrát co nejvíc lidí.

------------
* Otázka je, jak to udělat bez těch ilustrací. Jestli jen vypustit vrstvu s ilustracemi. Bylo by tam ale dost bílých míst... (kde byste si ale na druhou stranu mohli dokreslit vlastní obrázky :)) Nebo upravit PDF tak, aby texty na sebe přímo navazovaly? To by znamenalo, že zmizí prázdná místa, příručky se celkově zmenší, ale zase obsah nebude tak pěkně rozložený (jako například u ras, kde každá rasa vychází na celé dvojstránky). Viz anketa.
Autorská citace #42
14.1.2016 20:19 - Naoki
já bych řekl nech to tam s těmi prázdnými místy a případně až se ilustrace uvolní nebo až se najde někdo kdo by je tam dokreslil tak se pdf aktualizuje
Autorská citace #43
14.1.2016 21:21 - sirien
ShadoWWW: jednoznačně tam nech bílá místa - prostě jen vyhoď ty ilustrace pryč.

Zaprvé to je zásadně míň práce a je lepší se věnovat něčemu dalšímu (Bestiáři...) než furt dokola předělávat totéž.

Zadruhé když se Ti pak sejde skupina kde jeden bude mít originál, druhý full překlad a třetí překlad bez ilustrací, tak by bylo milé, kdyby se shodovaly stránky. Zároveň když tady napíšu "na straně X", je hezké, když nemusím dodávat, které verze.

Zatřetí bude sedět layout.

Bílá místa vzal čert; lidi si tam něco sami hezky dokreslí, nebo je to třeba navede sem i pro "full" verzi - tak nebo tak profit...
EDIT: nebo se odněkud z temna internetů a tiché herní scény vynoří cool fanoušek, co Ti dodá super vlastní ilustrace, což by byl double epic profit :D /EDIT

Zmenšení příručky je takřka nulovej benefit - buď to máš elektronicky a giga sem, giga tam dneska nebo to chceš mít vytištěné a v tom případě to stejně nějakej extra benefit nebude těch pár stránek (mám namysli - zmenšit počet stran na 1/4 by možná bylo k zamyšlení, ale zmenšit počet stran o 1/4 je relativně nezajímavé)
Autorská citace #44
14.1.2016 21:24 - ShadoWWW
OK. Máte pravdu. Ta práce za to nestojí.
Autorská citace #45
15.1.2016 00:03 - Gurney
Awesome. Jak tam bude PHB a DMG tak určitě přispěju (lenost - nechce se mi to pořizovat nadvakrát). Jinak bych se taky na zmenšování vykašlal, zvlášť jestli časem bude k dispozici dostaek ilustrací.

Jinak musím říct že mě Mike Mearls a spol. (příjemně) překvapili - vím že se o SRD dost mluvilo, ale čekal jsem spíš že to utichne a další vydavatelé prostě pojedou na staré OGL (a d20 SRD) jako doteď. Takže velký respekt, musel to být fakt boj (ono nebylo vůbec jednoduché protlačit ani původní OGL).

Co se GM Guild týká, myslím že těch 50% je dobrý podíl pro lidi co v rámci svého hraní postupně udělají pár nějakých doplňků jako třeba ten witchhunter - aspoň pokud časem dostanou komplet servis jako dostatek ilustrací co můžou použít apod. Pro lidi, co to myslí s vydáváním doplňků nebo na 5e založených pravidel vážně, je ale rozhodně lepší jít skrz 5e SRD.
Autorská citace #46
15.1.2016 00:07 - ShadoWWW
Tak už je dostupná Příručka hráče (a aktualizovaná) i aktualizovaná Základní příručka hráče.
Autorská citace #47
15.1.2016 00:14 - ShadoWWW
Mike Mearls říkal, že je napnutější, jak to dopadne, než při vydání D&D 5e. Pro hodně tvořivé Pány jeskyně to má výhodu, že už nemusí 80% připraveného materiálu házet po dohrání dobrodružství či tažení do koše, ale mohou to vydat veřejně a něco i vydělat.

A skvělá je i zpětná vazba. Hned vidíte, jak je o váš výtvor zájem a nemusíte se doprošovat nějaké "porotě", aby už po několika měsících či roce konečně zveřejníla své mínění.

Pro Wizardy je to podle Mikea obrovský zdroj důležitých dat. Hlavně okamžitě zjistí, o jaké tituly a témata je zájem, aniž by museli něco sami vyvíjet a dělat dotazníky, a taky je to skvělý zdroj nových talentů, které mohou oslovovat.
Autorská citace #48
15.1.2016 01:58 - sirien
ShadoWWW píše:
Tak už je dostupná Příručka hráče (a aktualizovaná) i aktualizovaná Základní příručka hráče.

ale o diakritice ses zjevně nepoučil :p

Píše:
taky je to skvělý zdroj nových talentů, které mohou oslovovat.

Potom cos jim tam nahrál 3 excelentně zpracované kompletní překlady ani ne 24 hodin po spuštění Tě už zaručeně maj v databázi se třema vykřičníkama...
Autorská citace #49
15.1.2016 02:01 - Aegnor
sirien píše:
Tě už zaručeně maj v databázi se třema vykřičníkama...

V jaké databázi a s jakou barvou vykřičníků?:-)
Autorská citace #50
15.1.2016 02:03 - sirien
Wizardi ve White Book of Hopes s čtyřma červenejma.
Právní oddělení Hasbra v Black Ninja Book of Targets se čtyřma černejma.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.068902015686035 secREMOTE_IP: 34.229.63.28