Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
20.11.2011 13:32 - Sosáček
Ok, for the record, treti dil treti serie misfits byl hustej. A ctvrtej vypada podle upoutavky jeste kvalitneji.
22.11.2011 22:21 - Sosáček
Cestovani casem? Nackove vladnouci soucasny Evrope, protoze nekdo posral cestovani casem?

Misfits!

V tyhle serii to fakt rozjeli.
25.11.2011 14:21 - Magus
No, dokoukáno do pětadacátého dílu.. A, bullshit ne bullshit, dokoukám to až do konce.. Jsem zvědavej, ale beru to jako ukončenou věc;)
Btw: Vím, že je celkem brzo, ale co si myslíte o druhé sérii GoT? Já se obávám, že to neutáhnou..
25.11.2011 15:12 - sirien
Já se obávám, že bude stejně špatná jako ta první :)
26.11.2011 20:19 - Night of Triumphator
Viděl jsem první díl Teenwolf - zatím to dost připomíná VD (myšleno v dobrém). Snad se to nezvrhne v další Twilight (je to seriál MTV takže nejspíše ano).
28.11.2011 08:24 - Jerson
trochu jsem zvednul hodnocení VD - občas se sice některé postavy chovají jako pitomci a stále je neuvěřitelné, kolik vražd se daří utajit na malém městě, aniž by se do toho vložila FBI nebo někdo jako agent Mulder, ale z Demona se stal celkem sympaťák. I když to že upír starý 150 let ve světě, kde magie skutečně funguje a vlkodlaci existují "nevěří na nějaké staré legendy" je vysloveně trapné. A připadám si blbě, když na první zmínku o vlkodlakovi řeknu "každý dračákista by použil vlčí mor" a ejhle, o díl později najdou sušenou kytku ... Jakou asi :-)
28.11.2011 11:50 - sirien
Jerson píše:
občas se sice některé postavy chovají jako pitomci

a) "pitomé" chování postav se ve značné části případů vysvětlí zpětně - často jsem si tam místy říkal "what the fuck!?" a o tři díly později "joaha, wow." Není to tak vždy, samozřejmě, někdy to trvá i dýl, než se všechno seskládá (třeba Stephanův postoj k pití lidské krve je divnej i potom, co se tam jednou napije, plně to doceníš až když vidíš ty masakry na začátku třetí série...)
b) někdy to je trochu otrava, ale jindy si řikám "ok, na druhou stranu skuteční lidé taky dělají hovadiny a ve VD to jsou aspoň hovadiny které jsou nějak ospravedlněné" (konzistence charakterů je ve VD dost vysoká, zejména s přihlédnutím k tomu že to je seriál kde charaktery nejsou statické, ale s časem se vyvíjí)

Jerson píše:
stále je neuvěřitelné, kolik vražd se daří utajit na malém městě

Hah. No tak to si ještě počkej, pozdějc to tam místy začne bejt fakt hodně dusný :D
Nicméně, opět, dost z toho je ospravedlněné. Uvědom si že:
- na většinu těch vražd se ani nepřijde. Spousta těch lidí prostě zmizí... jednu postavu tam zabijou a prohlásej "ok, odjel pryč." a kromě asi tří nebo čtyř z nich co o tom vědí se opravdu všichni domnívají že prostě odjel - ještě po několika dílech tam občas řeší že neví kde je a že se jim nedaří dovolat se mu. Spousta těch mrtvých není místních - prostě cizinci co se objevili a pak zase zmizeli, who cares.
- většina zbylých vražd se zahraje do ztracena jako nehody, případně napadení zvířetem (Stephan tam dokonce myslim někde řve na Daemona že to už začíná s timhle scénářem přehánět - což se ukáže že má fakt pravdu)
- a, co je asi nejpodsatnější a výrazně to zesiluje předchozí dvě, nevím jestli ses k tomu už dostal protože neuvádíš díly které jsi dokoukal, což je škoda, takže sorry jestli vyspoiluju, ale podstatný prvek je to, že místní autority (městská rada, policie...) velmi aktivně napomáhají tomu, aby se na ty případy nepřišlo (z docela zábavného důvodu, ale to už radši uvádět nebudu)

Jerson píše:
I když to že upír starý 150 let ve světě, kde magie skutečně funguje a vlkodlaci existují

Uvědom si, že svět VD neni svět Vampire the Masquarade. Ono tam sice tohle všechno existuje, nicméně příliš to spolu neinteraguje - upíři nežijí v žádném hiearchálním společenství a je jich vůči celkové populaci relativně málo, většinu času se poflakují někde okolo a řeší si vlastní záležitosti, mezi sebou se stýkají spíš namátkově a udržují jen neformální vztahy typu "hej, ahoj, padesát let sme se neviděli, cos za tu dobu dělal?" než "hej, tyvole, už si slyšel o tom co se stalo minulej tejden v LA?"
Čarodějky se drží od upírů tak daleko jak jen můžou (až na ty, které ne, protože se zapletli s některým z Originals - což je v podstatě většina těch které potkáš, právě protože se ty ostatní drží z cesty - v pár dílech jsou náznaky že mají nějakou vlastní neformální komunitu, ale s tou se prostě nesetkáš) a vlkodlaci se stáhli od upírů pryč a drží si své výhradní území (protože na nich upíři z poměrně "dobrého" důvodu udělali stylovou genocidu) kde se drží ve smečkách a většinu času se o nic nestarají - maximálně jdou helfnout jinému vlkodlakovi, když se ten zaplete do nějakýho průseru.

Jerson píše:
"nevěří na nějaké staré legendy" je vysloveně trapné.

Vidíš. To mě naopak přijde naprosto smysluplné.
Je Ti 150 let a si upír a víš jak věci fungují - a stejně tak znáš všechny ty legendy o svěcené vodě a křížích a rozsypaném máku a o rakvích a o rodné půdě... a pochybuju že by upíří společenství příjimalo jen vědecky smýšlející rozumné jedince kteří by při svých rozhovorech průběžně přerušovali protistranu zvedáním cedulek s nápisem "citation needed", takže je docela logické, že jejich komunitou bude létat hromada různých legend a příběhů a pitomostí... ostatně Ty řekneš "tak mi kámoš povídal, že ségra jeho kamaráda..." a doplníš storku o chlastu, drogách nebo sexu. Upír narozdíl od Tebe může s klidem prohlásit "jo jo, to kdysi za občanské války jsem potkal upíra, co mi vyprávěl, jak v době války o nezávislost potkal týpka, kterej..." a doplní storku o čarodějkách, vílách nebo přízracích.
U toho ještě nejspíš nejsi, ale počkej až se tam objeví Moonstone - pitomej šutr kolem kterýho koluje mezi upíry i vlkodlaky hromada legend a postupně se dozvídáš to a ono... a pak se dozvíš jak to je doopravdy a jak všechny ty legendy vznikly. Popravdě když tam je ukázaný o co de, tak sem se fakt výborně bavil.

No a když Ti je 150 let a seš pragmaticky přemýšlející týpek, navíc cynik jako Damon, tak tyhle storky prostě velmi rychle přestaneš brát vážně, protože 99% z nich sou prostě nesmysly.

Jerson píše:
"každý dračákista by použil vlčí mor"

Vlčí mor se tam až tak moc neřeší - nicméně to je skutečně kytka spjatá v části legend s vlkodlakama, ale vlkodlaci tvořej většinu času komparz a potkáš se jen s tou hrstkou co se zaplete s upírama, obvykle nějak souvisejícíma s Originals.
Nicméně líbí se mi tam ta protiupíří kytka a pozdějc (3. série) tam je i velice hezky vysvětlený co je ta kytka zač a proč má účinky jaké má.
29.11.2011 07:42 - Jerson
kdo má má tyhle stěny textu reagovat na mobilu :-/
stručně - upír, který skočí do studny pro měsíční kámen, když ví že ho tam schoval vlkodlak před upírem je debil. upír který zabije přibodne velmi starého upíra ke dveřím a nechá ho tam, aniž by ho rozsekal a spálil - nebo alespoň zapálil barák - je dvojnásobný debil. samozřejmě že režisér poruší do té doby předkládané pravidlo a tenhle upír se v pohodě vyléčí za pár minut i s kůlem v sobě. Možná to vysvětlí někde později zavedením jiného pravidla, ale to už ničemu nepomůže.
Taky je dost vidět, že vysvětlení některých věcí bylo dopisováno až dodatečně a sedí dost blbě. k čemu je zrovna dvojník při rušení kletby? Tedy pokud nemusí dodatečně vysvětlit, proč se jedna holka podobá druhé a proč je to tak důležité.
Úklid mrtvol - starosta uhoří ve starém baráku a nikomu to není divné.Ne šerifce, ale třeba manželce. jak Stefan dostane mrtvou holku z parketu do auta, aniž si toho nikdo nevšimne? kromě toho jedna mrtvá a jedna pohřešovaná po maškarním? A vsadím se, že brzy bude další slavnost spojená s historií města a všichni zase přijdou.Mrtví policajti nechybí vůbec nikomu - zjevně nemají rodiny, přátele, ani vlastní názory a pochybnosti - to je vyhrazené jen pár hlavním postavám.
Celkově je to lepší seriál než třeba Pravá krev, ale hlavně kvůli některým charakterům. Pokud jde o logiku, pořád musím každý druhý díl přestat přemýšlet nad souvislostmi. a pořád si říkám,kdybych takové město popsal ve hře, tak mi polovina hráčů řekne,že tam mám moc pitomostí a bude to pro ně neuvěřitelné.
29.11.2011 09:25 - sirien
Jerson píše:
kdo má má tyhle stěny textu reagovat na mobilu :-/

Upřímně? To že si na mobilu je čistě a jenom Tvůj problém. A aby sis nemyslel že sem nesnášenlivej a hnusně závistivej: taky mám smartphone a taky si Kostku občas prohlížim na mobilu a sem tam i reaguju z mobilu (takové ty moje posty bez diakritiky). A pokud se mi na něco nechce reagovat kvůli rozsahu odpovědi, tak si to prostě zapamatuju nebo bookmarknu a odpovim pozdějc z compu.
To že používáš nevhodný rozhraní není úplně korektní důvod si (opět) stěžovat - diskuse na Kostce sou koncipované jako fórum, ne jako diskusák. Kdysi sem to už psal Magusovi, teď to s klidem zopakuju i Tobě ;)

Jerson píše:
upír, který skočí do studny pro měsíční kámen, když ví že ho tam schoval vlkodlak před upírem je debil

Nebo arogantně smýšlející týpek co pracuje na stereotypu vlkodlak=dement. Což, popravdě, co sem tak koukal na činnost vlkodlaků ve VD, není úplně neopodstatněná rovnice...
Nebo to prostě je upír co žil většinu doby v normálním světě a řešil normální problémy během své normální, ne-RPGčkové existence napříč dekádami a neni to paranoik. Upřímně, znám hromadu RPG hráčů co by to udělala stejně a znám i takové kteří, kdybys zaujal opatrnej postup, by k Tvojí postavě dobudoucna přistupovali jako k paranoikovi.


SPOILERS FOLLOW (očividně už ne pro Jerse, ale pro ty co VD ještě neviděli)
Jerson píše:
který zabije přibodne velmi starého upíra ke dveřím a nechá ho tam, aniž by ho rozsekal a spálil

Bylo to poprvé, co se setkal s někým z Originals a Originals samotní jsou i pro upíry převážně legenda. A hlavně - ten upír žije ve světě, kde prostě platí rovnice probodené srdce = definitivně mrtvý upír, tečka. Neměl jedinou zkušenost ani jediný důvod domnívat se, že to je s Originals nějak jinak.
Ostatně přečti si Deník Jacka Norrmana - když jsme parta zkušených hráčů hráli huntery, tak jsme taky "mrtvého" upíra nerozsekali, nerozleptali a nespálili, ale prostě jen zakopali na kompost. Proč? Protože měl ustřelenou půlku hlavy. Veškerá zkušenost našich postav říkala, že když Ti chybí půlka hlavy, tak si prostě skončil a nebyli sme totální cvoci abysme totální magořinou a paranoiou omlouvali použití čistě metagame vědomostí z rulebooku Vampire the Requiem.

Popravdě kdyby ho hned šli spálit tak by mi to přišlo jako poněkud WTF.
A ostatně, s pálením jednoho Original si tam ještě užiješ docela vtipnou scénu.

Jerson píše:
Možná to vysvětlí někde později zavedením jiného pravidla, ale to už ničemu nepomůže.

Ve třetí sérii je vysvětlený původ Originals a popravdě - docela se to tam vysvětlí. Jako v tomlhe mi přijdeš fakt hodně přehnaně kritickej.

Jerson píše:
k čemu je zrovna dvojník při rušení kletby?

To tam ještě nebylo? Měl sem za to že to tam je vysvětlený hned z kraje co se tam ta kletba začne řešit.

Je to klasickej mystickej vztah - co něco učinilo je potřeba k tomu to odčinit. Původní kletba byla vytvořená za pomoci šamana, upíra, vlkodlaka a lidské oběti (nebo aspoň její krve) - původní Petrova. Ke zrušení kletby tudíž potřebuješ Moonstone, který je focusem kouzla, čarodějku/čaroděje, která/ý provede rituál, a k tomu jako obětní bonus vlkodlaka, upíra a dvojnici původní lidské oběti - "original Petrova". Což je důvod proč je Katherine k ničemu, protože i když je dvojnice, tak už neni člověk, ergo je ke zrušení kletby "znehodnocená", což je důvod proč je jeden z Originals už asi pět set let tak hrozně nasranej na jednoho upíra :)

Jerson píše:
Pokud jde o logiku, pořád musím každý druhý díl přestat přemýšlet nad souvislostmi.

To už je asi specificky Jeronovské, protože mě se logika VD docela líbí a ostatním co to sledujou tak docela taky... to že se tam trochu ztrácej mrtvoly je taková žánrová specifičnost (kdyby se tam hned začali motat federálové a podobně tak by to nebyla taková sranda, protože by upíři občas nemohi vraždit jak urvaný ze řetězu...)

Jerson píše:
a pořád si říkám,kdybych takové město popsal ve hře, tak mi polovina hráčů řekne,že tam mám moc pitomostí a bude to pro ně neuvěřitelné.

Hm. A tady to chápeš špatně - protože kdybys to chtěl převést do herního kontextu, pak by "game contract" počítal s existenci právě takovéhleho města s těmihle vlastnostmi jako se základem hry - stejně jako Omega počítá s tím, že se rozvědky všech států sou ochotné podílet na nadnárodní nikým z nich nekontrolované síti agentů, stejně jako v původní CPH kampani prostě všichni přistoupili na fakt, že MZáci používají PSI schopnosti.
29.11.2011 10:57 - Jerson
Ne každý den mám možnost dostat se k počítači.Když na to nechceš brát ohled,budiž,pak si ale nestěžuj,když na něco nedostaneš odpověď.
To že upíra nechali na dveřích přišlo pitomé i Samře, která o WoD nikdy neslyšela a upíří ani jiné RPG nehrála. ono stačí, že lidé v tom seriálu chtěli upíry zabít probodnutím srdce a spálením. stejně tak když se oba dva bráchové setkali s prsteny, které dokážou oživit lidi a byla to pro ně novinka, stejně tak když probodnutí vlkodlaka stříbrným nožem bylo naprosto k ničemu, když zjistili,že upír si může navyknout na i na velmi nepříjemnou kytku a když granát proti upírům dotyčného zpomalil na dvě sekundy - tím víc se divím, že se o starého upíra nezkusili postarat jinak. Že to nebude stačit je bohužel jasné i laikovi, který vyjde jen z informací, které dotyčné postavy znají. nemluvě o tom že když existují kouzla,která vyřadí upíry i vlkodlaky a zároveň kouzeln prsteny, které oživí i běžného člověka, kouzelný prsten, který upírům dovolujde chodit na slunci, jak si sakra můžou být vůbec něčím jistí? Zejména když je reálná historie plná mnohem drastičtějších zásahů proti mrtvolám, aby se po smrti neprobraly, a to i případně reálně existující upíři ani neblíží schopnostmi těm z VD. možná je to tím,že já vyrostl na představě upíra, který rozhodně není cool, ale je to nebezpečná potvora, která se dá jakž takž zabít, ale mnohem těžší je udržet ho mrtvého.
29.11.2011 10:58 - Ebon Hand
Taky si myslím Jersone, že používáš dvojí metr. Kdyby si stejný metr použil na Omegu, pominu to napojení rozvědek, tak by většina agentů už dávno seděla za katrem na doživotí, nehledě na to, že v některých zemích by byla Omega smáznutá jednou pro vždy.
Žánrové přizpůsobení reality mi nepřijde jako žádný prohřešek.
29.11.2011 11:02 - Jerson
navíc se pleteš, to že emzáci v CPH používali psychické schopnosti rozhodně všichni neakceptovali a s tajnými službami v Omeze je to o kus složitější, tam se držím reality docela dost.
29.11.2011 18:33 - sirien
Jerson píše:
Když na to nechceš brát ohled

Tak já bych možná i bral, ale pokud Ti mám napsat odpověď na to co píšeš, tak pokud narážíš na víc věcí, tak Ti to těžko napíšu na tři řádky aby se Ti to pohodlně četlo na telefonu.

Jerson píše:
Že to nebude stačit je bohužel jasné i laikovi, který vyjde jen z informací...

...o tom, že sleduje seriál, ví, že scénáristický stereotyp prostě způsobí, že to tak bude, protože to je klišé a protože narativně způsob smrti neodpovídá významu postavy a stylu seriálu, z informací které načerpal, když viděl tunu jiných seriálů o upírech, četl povídky a já nevim co všechno. Ano.

Já osobně si cením toho, když má seriál vnitřní logiku odpovídající reáliím svého světa než aby se snažil zavděčit mě jako divákovi - protože to obvykle končí tim, že mě víc nasere svojí nekonzistencí než tím, že by se mi zavděčil.

Jerson píše:
jak si sakra můžou být vůbec něčím jistí?

Protože nejsou paranoidní šílenci.
V reálném světě když Tě střelím třikrát do hrudníku, tak Tě můžu považovat za mrtvého. Jenže Ty můžeš mít neprůstřelnou vestu. Přesto se většina vražd v tomhle světě dělá pořád pistolí a ne bazukou a plamenometama. Když Tě zasáhnu bazukou tak si prostě mrtvej, o tom se hádat nebudu, ale pistole obvykle stačí - obvykle.
Některé věci jsou prostě definitivnější než jiné. Nevidím důvod proč by to z pohledu upírů nemohlo být stejné - sluneční světlo, 90% problém - vědí že se to dá obejít extreémně silným sklem, vědí že Tě to nespálí hned, takže když se zamotáš jak muslimka* tak se to dá nějak rozdejchat - je to taková kulka. Běžně funguje, ale můžeš mít vestu. Bodnutí kůlem do srdce vnímaj jako bazuku. Prostě tečka. Přitom i po zásahu bazukou můžeš přežít. Neni to absolutně nemožý, lidi už přežili i větší šílenosti. Ale přesto když někoho zasáhneš bazukou, tak už se ho nesnažíš dogrilovat plamenometem.

* mě tak napadá...

Jerson píše:
s tajnými službami v Omeze je to o kus složitější, tam se držím reality docela dost.

Vážně? Mě to nepřijde. Co jsem hrál tak jsem žádné rozumné realistické zdůvodnění nedostal.
Ty si stěžuješ že když je v seriálu něco co se Ti nezdá, tak i když je to vysvětlený pozdějc, tak se to nepočítá, protože to je prostě pozdě. Přitom ode mě jsi vpohodě čekal že prostě přijmu realitu Omegy, i když jsi mi vysvětlení nedodal (bez ohledu na to jestli existuje nebo ne). To mi jako dvojí metr docela přijde.
29.11.2011 18:56 - Nerhinn
Imo to vidíte oba dost černobíle. Třeba to, jak "zabíjeli" poprvé Elijaha, tam jsem s tím neměla problém. Do té doby byli původní upíři prostě někdo, kdo vzbuzuje hrůzu a je těžké ho zabít. Ale já to pochopila tak, že jsou mnohem silnější a mocnější než normální upír. Ve chvíli, kdy Elijah zešedl stejně jako normální upír, když ho zabijete, neměla jsem problém s tím, že to tak nechali (ale tak já jsem většinou dost vstřícný divák, při sledování seriálů se snažím nepoužívat mozek na 100%, abych si je mohla užít). Takže tady bych souhlasila se sirienem. Na druhou stranu Jerson má pravdu, že v některých momentech to bylo už moc. Chápu, že když se na zatajování aktivně podílí i policie a část městské rady, spousta věcí projde, ale... <SPOILER>když Caroline odzbrojí tři policajty, you know, good guys, kteří s její mamkou přišli odstranit upíry a pak nechá Damona, aby je vysál a zabil před maminčinýma očima, tam už jsem měla problém. S tím, že by to šerifka skousla, s tím, že by to Caroline skouskla, s tím, že by nikomu nechyběli.</SPOILER>
29.11.2011 20:22 - sirien
...jak praví staré dobré "pravidlo" z dob Vampire the Masquarade: Ventrue sou panovačný povýšený buzny a Tremere sou povýšený kryptycký buzny, ale to jejich Domination skupina prostě potřebuje...
(jinými slovy schopnost někoho zhypnotizovat a vymazat mu paměť je pro utajení supernaturální existence poměrně klíčová...)

ale uznávám, že to taky neomlouvá všechno.

Na druhou stranu, seriály, které by mohly projít naprosto bezmilostnou kritikou bez výhrad bych taky hledal fakt hodně těžko, takže...
30.11.2011 07:34 - Jerson
Siriene, záměrně jsem vynechal kritiku typu "a teď Samra řekne jak to bude dál", protože to dělá v průměru jednou za díl. tady prostě beru, že seriály mají své postupy, takže hezky vypadající záporák se po první smrti procese-Jenže to neřeší třeba to, že Demon v prvním dílu odmítne pití z ruky svého bratra, protože je v něm ta kytka, ale ve chvíli, kdy si z vlkodlaka udělá nepřítele na smrt a ví, že ten ho chce odhalit se klidně napije pití, které mu podá malá holka a to chvilku potom,co se okolo něj ten vlkodlak motal. dominance rozhodně nevyřeší to, že vlkodlaka zabijou a zakopou, a napíšou rodině že musel odjet, ale přitom zůstane auto před barákem a jeho věci v pokoji. a neříkej mi, že přijel taxíkem. Kromě toho v reálném světě když někdo odjede bez rozloučení a ty s ním fakt chceš mluvit, tak mu zavoláš.tady ne. prostě odjel a tečka.
Taky bych pochopil, kdyby nechali upíra přibodlého ke dveřím proto, že Elena potřebuje rychle odvézt. Ale když nikam nespěchají? Tentokrát ani po sobě neuklidí, když jinak uklízí mrtvoly vždycky?
To že se mi nelíbí dodatečné vysvětlování je ne proto, že by bylo dodatečné, ale proto, že je dodatečně vymyšlen a vnáší nové prvky nebo mění to co doteď platilo. to mi vždycky vadí.
Jo, a nedivím se, že ti takové věci nevadí, když říkáš že člověk třikrát zaražený z pistole bude nejspíš mrtvý. já to beru tak, že na 93% nejspíše přestane útočit, ale rozhodně nemusí umřít a už vůbec ne do minuty. Kromě toho nejvíc vražd se stává nožem a když chce někdo spolehlivě zabít na dálku, použije pušku a míří na hlavu.
Tajné služby vynechám, někdy to probereme osobně, protože je to na dlouho a v realitě fungovaly mnohem divné věci než předvádím v Omeze. vysvětlení které se dozvíš v Omeze nebude stavět na hlavu to co už znáš.
30.11.2011 08:39 - noir
Popravdě se vám, teda hlavně Jersonovi, trošku divím. Mluvíte o teenagerském seriálu pro masové publikum. Má dát cílovce 40 minut napětí a emocí. Není to Elfiede Jelinek nebo Eco, aby se analyzovala každá řádka - je to jen popík. Byť občas zábavný, to přiznávám :)
30.11.2011 09:08 - Jerson
myslíš,že bych se díval na seriál o upírech sám od sebe? Nicméně když už se na ně dívám, tak se k nim vyjadřuju. pořád je lepší než jiné seriály díky charakterům některých postav. Ale to neznamená, že mu některé pitomosti jen tak odpustím. Nebo to, že některé díly se dají shrnout do "v minulém dílu jste viděli", aniž by se tím ztratila jakákoliv informace. Nicméně přes to všechno se zatím spíše zlepšuje, tak mu dávám šanci, má rozdíl od jiných seriálů.
30.11.2011 09:16 - Ebon Hand
Taky si myslím, to co noir, je to seriál pro puberťáky. Konzistentnost bych v tom fakt nehledal (Sirienova vysvětlení to jen potvrzují :-). Jersone, proč se na to koukáš? Aby si to pečlivě analyzoval a pak sem mohl psát kritiku, nebo aby ses pobavil?
Já se přiznám, že nic z tohoto dlouhodobě nesleduji, podívám se na pár dílu a vyhazuji, nepotkal jsem žádný zábavný seriál. A to z důvodu, že mi to přijde příliš okatě cool pro "diváky" a nelíbí se mi uměle dotvářená konzistentnost zpětným vysvětlováním. Ačkoliv musím přiznat, že jsem od seriálů přijal strukturu, kterou používám při hrání svých sessions.
Každopádně bych ve zde v poslední době zmíněných seriálech nehledal nic vážného, je to popík k popcornu na nudné odpoledne.

EDIT: koukám, že jsi mezitím částečně odpověděl.. :-)
30.11.2011 09:33 - noir
Jerson: Jaké má ten seriál ambice? Chce popsat lidské chování, nebo současnou společnost? Chce odhalit nějaký velký problém, nebo přistupuje revolučně k něčemu kalsickímu? Ne, je to jenom vyprávěnka, ideálně pro teenagery.

Ty postavy žijou zcela nepravděpodobným stylem života, nikdo (až na pár výjimek) nepracuje, neřeší běžné problémy lidí. Žije se v bezčasí, v každém díle je obrovská párty, hrdinové jsou jen mladí a krásní. To přece nemá s realitou vůbec nic společného. Je v tom kontextu důlěžité, kolika kulkama zabiješ upíra?

Já viděl z tohohle seriálu docela hodně. Oceňuje některé dobré herecké výkony, trpím při jiných, líbily se mi některé scénáristické kousky. Jak se objevili staří upíři, ztratilo to pro mě kouzlo. Není to rozhodně takové veledílo, aby si zasloužilo tolik času a intenzivní pozornosti.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078481912612915 secREMOTE_IP: 18.191.108.168