Dukolm
3.4.2015 23:23
Grey Council
.
I'm Grey. I stand between the candle and the star.
We are Grey. We stand between the darkness and the light


http://www.d20.cz/_admin/ - admin rozhraní (banování a různé manipulace s webem)
http://www.d20.cz/ip.php - IP log, odkud kdo
http://www.d20.cz/ip2.php - IP log, kdo odkud

Nightfall

Expirace domény: 30.11.2023
Expirace hostingu: 23.12.2023



Redakce

  • Středa 12.4.2023 Překlad: City of Mist - Quick Start Rules
  • Středa 19.4.2023 Rasa Fey´Ri
  • Hromada Robovejch překladů v bufferu
.


Přislíbeno:
  • DrDII v Kostce (MarkyParky)
  • C'thulhu RPGs srovnání (Shako)
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #1
6.4.2015 09:47 - Gurney
Sirien: nechces do RPG Scénáristiky - co se kdy stane dodat nějaký příklad popisovaným stylem připraveného scénáře? Resp. jeho strucný popis, na kterém bys ukazoval jednotlivé typy událostí a jak to vypadá při hře samotné? Protože neznat nějaká GUMSHOE dobrodružství, asi bych nevěděl co si z toho vzít.
Autorská citace #2
6.4.2015 14:31 - sirien
To nestačej ty co sem tam vepsal?

Pravda že bych do té série mohl dávat vždycky druhou stránku s konkrétním příkladem...

To tam ještě doplnim, stejně pokud se neobjeví něco jiného tak chci jako další pustit GUMSHOE (nejspíš na zítřek)
Autorská citace #3
6.4.2015 18:48 - sirien
Do záhlaví sem napsal nějakej rámcovej redakční plán.

Efektivně to je KRIZOVEJ redakční plán a to z toho důvodu, že bych byl rád, kdybysme tu neměli Měsíc Čistého Siriena :)
Druhá věc je že pokud se nic neobjeví, tak tahle zásoba skončí přesně před mým termínem odevzdání diplomky - což znamená pár týdnů před státnicema, takže očekávat ode mě nějaké větší množství dalších příspěvků by asi nebylo prozíravé.


Tiše doufám, že Alwaern odklepne Bohy zuřivosti někdy v průběhu. V tom případě bych je zařadil do nejbližšího data přelomu po/út nebo čt/pá a zbytek věcí posunul (totéž se ostatně týká čehokoliv jiného co se případně objeví)

Jediná věc je, že Horor bych rád aby vycházel napříč týdnem tak jak jsem to vypsal.
Autorská citace #4
8.4.2015 01:19 - sirien
Gurney: připsal jsem do té Scénáristiky obsáhlý příklad postupu. Můžeš mi prosím ještě před zveřejněním checknout, že je vpořádku a pochopitelný?
Autorská citace #5
9.4.2015 23:34 - sirien
Navážu na tenhle post z Nightfallu.

Noirův ban je historicky unikátní tím, že jsme poprvé tnuli skutečně "do vlastních řad". A ukázalo se, že to není taková sranda, jako když odstřelujeme různé maniaky odjinud (Fritzse, Merlkira...)

Doteď tu platila původní Alnagova politika "minimum moderování, snaha o individuální řešení, výstraha, permaban". A my jí převzali v podstatě ze setrvačnosti. Otázka je, jestli to je dobře a jestli jí nechceme změnit.

Začnu věcmi do budoucna které se budou případně týkat Nightfall...


Nabízí se možnost, aby ban pouze eliminoval možnost interakce. Efektivně by fungoval jako read-only mód. Teoreticky to není tak odstrašující... ale prakticky to splní základní účel a není důvod snažit se být násilnější než je třeba.

Read only mód by navíc umožnil několik potenciálně zajímavých možností.

a) by bylo možné dotyčnému nechat PMky. To by nám rozšířilo naše vlastní nástroje a možnosti - mohli bysme někoho "zabanovat" bez oznámení a pod tlakem realizované výhružky mu zkoušet dál domluvit - a pouze, pokud by selhalo i to, by to šlo oznámit veřejně a dotyčného "odepsat".
To je naše výhoda k věci, ale má to i komunitní benefit - ostatní uživatelé by stále mohli s dotyčným interagovat skrze Kostku, takže by ban neomezoval ostatní. (samozřejmě bysme museli mít možnost škrtnout dotyčnému i možnost PMek pro případ, že by třeba dál někoho napadal v poště, ale nebylo by to nutně součástí "základního" banového "balíčku")

b) by bylo možné (možná!! tady existují možná technická omezení, viz Nightfall) umožnit dotyčnému nadále přístup do určtiých diskusí specificky. To se týká zejména skupinových diskusí, protože aktuálně zabanujeme-li aktivního uživatele (noira), tak tím trestáme lidi kteří jsou v tom nevinně (Almiho a další noirovi spoluhráče), kteří jsou pak námi efektivně nuceni emigrovat se svou hrou a její organizací pryč.

Nicméně kromě toho jsme chtěli dát i ještě větší autonomii blogům, takže by šlo přemýšlet i o tom.

Nejspíš by to znamenalo dát správcům skupin / autorům blogů možnost tvořit "white list" (a teoreticky i "black list") pro jejich soukromý prostor.


Tohle by byla dost zásadní změna politiky banů, ale upřímně, mě se ta vize docela líbí, protože nám dává do rukou možnosti navíc a minimalizuje dopad banu jedince na komunitu okolo něj.

Výše uvedené by zároveň nemuselo znamenat žádnou obecnou změnu v aktuálním přístupu.
Autorská citace #6
9.4.2015 23:56 - sirien
Tak, a teď ty kontroverzní myšlenky, které jsou aktuálnější.


Ač mě u toho bolí prsty když to píšu, pokaždé když se Quentin ozve s kritikou banů obecně, tak je ve mě část, která s ním souhlasí. Samozřejmě, existují prostí dementní idioti jako byl Fritzs, u kterých není pomoci a efektivně jsou škodná na odstřel a pro ty fakt nebrečim, stejně jako nebrečim pro Sosáčka, o kterém mi je jasné že jestli se tu zas začne ukazovat, tak se svým cíleným a záměrným perma-trollením ten ban jednou taky dostane.


Jenže pak tu jsou ty zbylé případy. Z mojí zkušenosti obvykle platí, že když si někdo dojde pro ban, tak to má dost kontextu a svým způsobem to je i naše selhání.

Gurney vyrazil dveře s noirem, protože se noir dlouhodobě choval jak idiot. A u toho můžeme skončit a v ten moment aplikujeme logiku Americké justice, což není něco na co bysme měli být hrdí.

Protože kontext věci je ten, že minimálně já jsem už dlouhou dobu viděl, jak se to blíží. Že noir skončí s banem mi bylo jasné už minimálně od února, ne-li někdy od ledna (osobně jsem teda odhadoval, že k němu dojde až někdy na podzim, což jsem se zjevně seknul, ale to není podstatné) a kdybych tehdy něco udělal - počínaje třeba tím že bych napsal něco v PM (teda, já asi ne a Gurney taky nevim nevim, ale mohl jsem poprosit ShadoWWWa, Dukolma...), nebo jsem mohl zkusit třeba kontaktovat Almiho o kterém vím že se s noirem zná ať ho trochu zklidní... možnosti jsem měl, jen jsem po nich nešáh. Měl jsem k tomu své důvody a averze k noirovi mezi nimi kupodivu nebyla (lenost trochu ano, i když nebyla hlavní), ale to na věci opět nic nemění.

Efektivně vina popř. odpovědnost za ten bordel kterému teď budeme čelit jde i za mnou (rozhodně víc, než za Gurneym), protože jsem viděl co se blíží a nechal sem to ať se to stane.


Merlkir byl kdysi jiný případ a Alnag s ním vyrazil dveře, protože Merlkirovi hráblo. Jenže mu hráblo v kontextu velmi krátkodobého dění. Takoví jedinci co vybuchnou podobným způsobem mají málokdy tendence chovat se jak kokoti dlouhodobě mimo kontext, v němž jim zrovna přeskočilo.


Point is: jsme si skutečně jistí, že je politika permabanů správná? Zejména pokud se ukáže, že výše navržené technické možnosti jsou realizovatelné, tak dostaneme do rukou mnohem pružnější možnosti, jak s bany zacházet. Ale i bez toho výše uvedeného existují alternativy, které bysme mohli minimálně zvážit.
Autorská citace #7
10.4.2015 00:31 - Dukolm
Jen v rychlosti potom co jsme odepsal vedle k technickým řešením.

No osobně nemám nic proti mírnější politice ale spíš bych šel cestou v odůvodněných případech možno udělit menší ban(aktuálně pouze časový) než bude Nightfall kde budeme počítat s lepší škálovatelností.
Autorská citace #8
10.4.2015 00:42 - ShadoWWW
Ideální stav by byl, kdybychom banovali pouze spamy (spamerské účty).

Zabanovat účet může být krátkodobě efektivní, ale v dlouhodobějším měřítku je to neefektivní, ba přímo zhoubné. (Za hlavní problém vidím ten kaskádový efekt.) Kostka vždycky platila za nemoderované, volnomyšlenkářské místo. Ač se mi některé noirovy výlevy nelíbili, tak postupem času jsem přišel na to, co Almi, že je lepší to přejít, než proti tomu bojovat. Není to sice líbivé řešní a vyžaduje občas zatnout zuby, ale je IMHO nejlepší.

Co se týče pernamentních banů, tak pokud bych je zaváděl, tak bych určitě nechal povolený čtecí režim plus PMky. Plus aspoň jednou za rok amnestie. (Na Vánoce, případně při srazu Kostky.)
Autorská citace #9
10.4.2015 01:11 - sirien
Dukolm: dalších 20 minut odklikávání dříve naklikaného banu? Žůžo. Budeme tahat sirky? :D


ShadoWWW: Dovolím si nesouhalsit. Až doposud bylo banování účtů naopak dlouhodbě efektivní a u noira je příliš brzy soudit. Fritzs i Merlkir zmizeli, problémy s nimi spojené také a žádná škoda nevznikla.

Dál si dovolím argumentovat tím, že permaban má svou odstrašující váhu právě ve své permanentnosti a absolutnosti. Stejně jako nás odrazuje od toho, abychom po něm sahali a implicitně nás tím nutí sahat po mírnějších řešeních, tak tahle "otevřená hra" zároveň varuje druhou stranu, že naši vstřícnost (řešení v PM, mírné poznámky v diskusích) není dobré házet za halvu a že pokud už dojde na varování, tak už se hraje na ostří nože a je dobré se zamyslet nebo si aspoň dát oraz. To má samozřejmě dva předpoklady:

- varování musí být skutečně následováno banem bez milosti, aby bylo všem jasné, že v téhle ruské ruletě skutečně je nabitý ostrý náboj (doteď dodržováno)

- dotyčný musí mít aspoň trochu dobré vůle k dohodě, což doteď až na noira vždy všichni měli.
Jako case study si dovolím uvést třeba dřívější čelní střet s alef0em a crowenem (hádka o Drakkar a jejich výstup vůči Alnagovi) v kontextu mé vlastní oboustranné zkušenosti s trollingem z RPG Fóra: s crowenem jsem se rychle a s Alef0em sice těžce na nervy a velmi ostře, ale přecijen nakonec i s ním, dohodl v PM na smírném řešení. Žádné další zásadní problémy od té doby nenastaly.
Jsem si naprosto jistý že jejich vědomí, že ve svých rukách držím možnost absolutní, nezmírnitelné a po udělené nezvratné možnosti je vyrazit měla značný vliv na to, že to nakonec skončilo v dobrém - zejména u Alef0a (můžu doložit odkazem ke klíčové diskusi a PMkami z té výměny pokud chceš posoudit její průběh sám), protože moje v ten moment nabízená vstřícnost (přijměte varování, na chvilku se ztraťte, žádné omluvy netřeba, pak se budem tvářit, že nic) byla z jejich hlediska jediným východiskem jak z toho vyjít zároveň bez rány na egu a zároveň bez následků.
Kdyby věděli, že poté co jsem jim dal varování stále nejsme u poslední instance, že jim můžu dát ban jen na nějakou dobu, nebo že ten ban bude amnestován, nebo že po jeho udělení bude ještě cesty zpátky, nevěřím, že bych se s nimi v ten moment dohodnout dokázal. Resp. s crowenem možná ano, s Alef0em ale určitě ne (s ním jsem musel dojít až na hranu toho že byl reálně jednu další PM od permabanu, než se rozhodl ustoupit). Kdybych já byl v ten moment na jejich místě a proti mě nestála skutečně poslední instance nezvratného permabanu, rozhodně bych nejednal tak vstřícně jako oni. A to vím z praxe - protože přesně tohle jsem já sám dělal na RPG Fóru svého času. Markus mi hrozil banem a já se doslova válel u compu smíchy když jsem psal další fuck-off, velmi dobře si vědomý toho, že Markusovy "bany" jsou prázdné hrozby které znamenají jen krátkou dovolenou, nikoliv vyhazov.

Ostatně fun fact: svůj druhý ban na RPG F jsem ani nezaregistroval. Markus mi ho udělil na týden - těsně poté, co jsem odjel na dovolenou do Itálie. Než jsem se stihl vrátit do Čech k počítači, ban vypršel. Úplně mě minul. Když jsem zjistil že jsem ho vůbec měl, ležel jsem smíchy.


Takže tu fatalitu věci rozhodně nezavrhuj, protože ta konečná fatalita té poslední instance dodává spoustu důležité váhy do všech předchozích měkčích instancí řešení.
Autorská citace #10
10.4.2015 01:42 - sirien
Following thoughts...

Výše uvedené efektivně zůstane v platnosti i po změně banů z fuck-off na read-only. Teoreticky tam je zmírnění, ale fakticky ti kterých se to týká se soustředí na diskusi a ne na pouhé čtení, takže tohle problém až tak moc není.

Zachování PM a skupinových sekcí nicméně zmírnění je a tu váhu to ubere. Na druhou stranu benefity této možnosti - tj. vyloučení ostatních uživatelů z negativních důsledků banu - jsou potenciálně natolik rozsáhlé, že tohle oslabení ospravedlňují.


Zároveň není pravda, že by Kostka nebyla moderovaná. Kostka vždy moderovaná byla, jenomže byla moderovaná měkce. Neveřejně, často dokonce nepřímo. Alnag v tom byl extrémně obratný - já vím jak se to dělá, protože jsem se to od něj pečlivě naučil a vyzkoušel si to na jiných fórech, ale Alnagova levelu bohužel nedosahuju (a i kdybych dosahoval, rozhodně nemám jeho komunitní social credit).
Problém je, že i měkké moderování vyžaduje existenci autority, v jejímž stínu probíhá - i kdyby tato autorita byla povšechně vzdálená, nehmatatelná a neužívaná. (Když někoho napomeneš nebo požádáš o změnu přístupu jen tak bez kontextu, samotné vědomí toho že jsi ho nenapomenul jako admin Tvé žádosti dodává podprahovou váhu.)

Otázka je, jak jsme schopni do budoucna udržet tuhle úroveň neformálního moderování. U noira selhala, ale to je zvláštní případ. Možná, že Alnagův mega-kredit a super-level ve věci není potřeba a zvládneme to i my a rozhodně stojí za to to zkoušet, jenže musíme mít nějaké řešení pro případ že by se ukázalo, že na to nemáme.


Skutečnost je taková, že Alnag vždycky tvrdil, že časově limitované bany nemají žádný efekt. A já s ním ze zkušenosti nemůžu než souhlasit. Možná to funguje na Nyxu, kde je banování a RO součást kultury toho portálu a z toho že dostane ban / RO si tam nikdo nic moc nedělá a po vypršení se vrátí jakoby nic - jenže to je kultura kterou tu nemáme a nedokážeme ji na žádost vytvořit. Naopak, v naší kultuře je ban BIG DEAL.


Říkáš, že noira bylo lepší přejít. To je hezký názor uživatele, ale z naší pozice je dobré brát v potaz i kontext. Třeba se ptát, jak noirovo chování působí na další uživatele, co ho přecházet nechtějí nebo nezvládnou a radši z diskuse zmizí (vím o takových). Nebo jak takové vystupování působí na nově příchozího co nás nezná a vidí jen to co je napsané.
Tohle jsou oboje trochu bullshit argumenty a je dobré na to pamatovat, takže dám ještě jeden: Gurney má pravdu, že to nejsou admini, kdo určuje atmosféru diskuse, jsou to uživatelé. Jenže admini ovlivňují uživatele, i kdyby jen nepřímo. A otázka je: jakou Kostku chceme? Protože upřímně já nechci Kostku, kde by noirovy výlevy z DnD 5e diskuse které projevoval i jinde byly standardem všude.
Autorská citace #11
10.4.2015 01:48 - sirien
A konečně k té myšlence amnestie. A pár problémů s cenzurou.

Amnestie se mi nelíbí.

Hodně se mi nelíbí.

Můžeme se zamyslet nad tím, zda nevyhlásit nějakou amnestii jednorázově. Třeba k desátému výročí Kostky. Aktuálně jsou zabanovaní 3 lidé pokud se nepletu - Fritzs, Merlkir a noir. V mojí paměti už nejsou ani žádná varování. Takže se můžeme zamyslet nad tím, jestli "nezaklausovat" a nevyčistit účet.

Teoreticky by to mohlo i zahladit ten bordel s noirovým banem, aspoň trochu - je to asi jediný ústupek který mu teď můžeme udělat aniž bysme podrazili Gurneyho (a spolu s ním i sami sebe), zároveň je to datum dost daleko od dneška, aby noirův případný návrat nevypadal úplně směšně (září nebo říjen, pokud se nepletu), tzn. necelého půl roku ode dneška.
Fakticky si už nikdo nepamatuje, kdy byla Kostka spuštěna, takže s tím můžeme trochu zašmelit (třeba 3 měsíce ode dneška? ostatně Kostka měla několik spuštění - testovací, beta mód, veřejné zpřístupnění...)

Takový tah by nám umožnil i vyřešit jeden jiný problém co máme - a který bohužel začíná u Tobě ShadoWWW, i když jsi v něm nevinně - a to je (auto)cenzura, resp. její dojem (což je stejně špatné).

Tvoje výměna s noirem v DnD 5e diskusi kdy jsi mu (a několika dalším v přeneseném kontextu) napsal, že má svojí kritiku řešit jinde, byla bohužel bolestivě špatně načasovaná, protože přišla krátce poté co Alnag (nevím proč) zveřejnil, že jsi admin. Mnoho lidí to v ten moment (bezdůvodně, ale přesto) interpretovalo nikoliv jako "ShadoWWW - uživatel - se ohnal" ale jako "ShadoWWW adminuje".

To vedlo k tomu, že se nám tu rozšířila fáma o tom, že zadupáváme názory.

V tom problému nejsi sám, protože to mělo pokračování, ve kterém jsem namočený já sám i Gurney, protože krátce na to jsme se oba (já víc) v diskusích štěkli s pár lidmi a vypálili jsme docela ostře formulovanou kanonádu v níž jsme stavěli i na neformální autoritě vědomostí, navíc to bylo vždy zformulované vělmi jízlivě (ano, noirova přítomnost hrála roli).

Spolu s Tvou nechtěnou, nezamýšlenou a dokonce reálně nevykonanou "intervencí" to dovedlo minimálně několik uživatelů - bohužel významných uživatelů a navíc k tomu osobních přátel minimálně některých z nás (Merlin, Almi...) - k tomu že dospěli k závěru že cizí názory nejsou vítány a začali aplikovat autocenzuru. Což mě pěkně sere.



Celá tahle situace je totálně na píču. Je to série bezděčných chyb, které ne že by za ně nikdo nemohl, ale které se dějí každému a všude a které samy o sobě vždy v klidu a tichosti odezní, ale které se bohužel debilní náhodou sešly do stejného momentu a sečetli se do reálné problematické situace která začala žít vlastním životem (a bez noirova banu bysme o ní ani nevěděli, na druhou stranu noirův ban tomu dal korunu).

Můj dojem je, že s tímhle něco potřebujeme udělat. Bohužel nevím co. Jediné co vím je, že poslední z nás čtyř kdo zbyl bez poskvrnky pro kohokoliv je Dukolm.



EDIT: sorry za ty tři dlouhý posty, ale mám pocit že otázka politiky k banování je důležitá a je potřeba ji probrat důkladně ze všech stran a ta poslední záležitost je něco co mě fakt trápí a rád bych našel nějaký způsob jak se k tomu uspokojivě postavit.
Autorská citace #12
10.4.2015 13:09 - Gurney
Dost možná to nebude populární názor, ale imo jedinou dlouhodobě funkční alternativou k otevřeným diskuzím s velmi zřídka udělovanými permabany jsou moderované diskuze a neustálá výchova "neposlušných" uživatelů skrz krátkodobé bany. Přijde mi to jako přesně ten druh sociálních inženýrství, který mimo jiných nevýhod má negativní efekt i na adminy samotné a ve chvíli, kdy mimoděk přistoupí na mentalitu "učitelka ve školce" je v zásadě Kostka jak ji známe v háji, příští stanice RPGFórum s výhledem na malebnou utopii RPGnetu...

Melkirovým problémem byla celková neschopnost fungovat ve slabě moderovaných diskuzích, kde lidi navíc drtivá většina nesdílí jeho názory - na jednu stranu se na něj jde koukat jako na akvarijní rybičku hozenou mezi piraně, ale na druhou stranu, fakt budeme každých pět minut někoho napomínat, že není správné takto rýpat, zvlášť do nováčka...?

ShadoWWW píše:
Zabanovat účet může být krátkodobě efektivní, ale v dlouhodobějším měřítku je to neefektivní, ba přímo zhoubné. (Za hlavní problém vidím ten kaskádový efekt.) Kostka vždycky platila za nemoderované, volnomyšlenkářské místo. Ač se mi některé noirovy výlevy nelíbili, tak postupem času jsem přišel na to, co Almi, že je lepší to přejít, než proti tomu bojovat. Není to sice líbivé řešní a vyžaduje občas zatnout zuby, ale je IMHO nejlepší.

Já si myslím téměř přesný opak - že permabany jsou krátkodobě zhoubné a s lecčím bohužel zatřesou, ale dlouhodobě můžou (i když uznávám, že nikoli musí) mít na diskuze ozdravný efekt. Ty "kaskády" jsou nejnepříjemnějším efektem a nějaký způsob, jak věci technicky vyřešit, aby to netrestalo zbytek trollovy herní skupiny by byl awesome.

Nesouhlasím ani s tím, že na lidi jako noir je potřeba přecházet - je rozdíl mezi volnomyšlenkářstvím a naprostou anarchií, kde ti kdo nejvíc řvou a napadají mají pravdu a ostatní jsou zadupáni do země - což je přesně to se dělo "nepřátelům" noirova ega.

Taky k amnestiím jakéhokoli druhu jsem velice skeptický a imo nejde o nic jiného než "sezónu trollů", na konci které proběhne celý outrage na téma "ale vy bastardi zase banujete lidi!" znova od začátku. Pokud ale hodláte udělat tu zářijovou amnestii nebudu vám bránit - výhody jsou, že v kontrastu ke zlému G, tu budou rozumní S+S+D, kteří jsou hodní a pohodoví, nevýhodou, že do roka a do dne tu bude minimálně noir (ale sázím i na Fritsze) znova takříkajíc "v plné palbě" a tentokrát s nimi bude logicky muset podýlovat někdo jiný než já, čímž se předchozí efekt stává pouze krátkodobým...

EDIT2: Pokud chcete opravdu dobrou záminku pro amnestii, pak je jí spuštění nového webu, kde můžeme "zapomenout" zase zabanovat některé IP adresy a neřešit to ve chvíli, když už jsem teda jako dotyční začali psát... sezoně trollů a obnovení banů se vším co s tím souvisí to dle mého nezabrání, ale vstřícný krok to je...

EDIT: nevím kam se poděl ten Naokiho post (snad ho někdo z vás nesmazal, to by bylo fakt blbé...), ale je z toho pěkně vidět že jsme to tak trochu dotáhli do stavu, kdy si i aktivně píšící přispěvatelé myslí, že tady nejsou vůbec žádná pravidla (je na ně samozřejmě odkaz hned na titulní stránce) a kdokoli tu může dělat naprosto cokoli. O to větší je pak šok, když se ukáže, že tomu tak není, což je (obojí) taky špatně.

-----------------------------------------------------

Co mě trápí mnohem víc než výše uvedené a přijde mi to jako podstatně závažnější problém než stávající aférka je celá věc s "autocenzurou". Ono upřímně nejde o nic jiného než další přechod mezi edicemi a stejné to bylo, když vyšla trojka a na steroidech potom s 4e - příznivci té starší edice se cítili odstrkování a upřímně, příznivci nové byli občas fakt otravní. Ty staré to obvykle dovedlo k útlumu (bohužel, musím dodat), ale obvykle se to obešlo nez nějakých afér (relativně... sirien si možná ještě pamatuje, že 2e vs. 3e války byly ve skutečnosti chvilkama docela drsné, akorát se tehdejší noirové bavili mezi sebou navzájem...), nepochybně díky Alnagovu a předtím i Rytířovu diplomatickému působení.

U nás se bohužel sešlo, že 4e má u nás docela velkou základnu a hlavně ta nemilá shoda okolností, kterou celkem přesně popsal sirien a vylezlo z toho že omezujeme svobodu projevu a nutíme lidi k autocenzuře. Jak dokázat opak a nechat toto meme chcípnout co nejrychleji je imo ze všeho nejdůležitější.
Autorská citace #13
10.4.2015 13:27 - ShadoWWW
No jo. Přiznám se, že to moje "okřiknutí" nebo jak to mám nazvat, jsem vzal asi na lehkou váhu. Respektive mě ani nenapadlo, kam by to mohlo zajít. Viděl jsem, že se tam někdo (už ani nevím kdo) do někoho navážel, a přišlo mi to trapné. Nějak jsem si neuvědomil, že to někteří vezmou jako adminovské kárání (nebo jak to mám nazvat), což jsem neměl vůbec v úmyslu.

Jak z toho ven? Myslím, že pomůže hodně různorodého obsahu (článků). Sirien má v tomto za 1. :) Jestli v létě vyjde ten překlad PF, tak to myslím taky pomůže.
Autorská citace #14
10.4.2015 16:04 - sirien
Hm. Gurney má pravdu, ta amnestie se mi přestává zdát jako dobrý nápad i jednorázově, protože upřímně nebýt noira tak nás to ani nenapadne.

Až překlopíme Sunrise na Nightfall, tak můžeme v tichosti smazat IP ban logy (a popř. vrátit noirovu účtu recovery e-mail co jsem smazal poté co jsem mu změnil přístupové heslo) a nechat věcem volný průběh (tj. když se Fritzs, Merlkir nebo noir vrátí tak to ignorovat a brát je jako jedince co existují s už uděleným varováním... když zase přešlápnou tak můžeme pak napsat něco jako "ok, tiše jsme ignorovali vaší přítomnost a dali vám šanci ukázat že se chcete chovat normálně, ale zjevně ne, takže sorry"), ale je zbytečné dělat to uměle.

Ostatně pokud zavedeme ty zamýšlené ban/read-only featury tak stejně budeme muset jet IP bany i pro SPAM boty nanovo, protože takže to tak skutečně bude i technicky jednodušší řešení.


Ten problém autocenzury - využil bych Naokiho a Almiho postu a adresoval bych to veřejně. Nemáme na tom co ztratit myslím a může to být k užitku. Jinak jak psal ShadoWWW - nejlepší způsob normalizace je chovat se normálně, takže prostě dodávat nový obsah a podporovat věcné diskuse.
Autorská citace #15
13.4.2015 23:36 - sirien
Alnag nám dodal tři články - své poslední tři články. V tom druhém je následující interní poznámka která je určená nám všem, ale protože vím, že D a Sh články nejspíš neotevírají, tak vám jí sem repastuju :)

Píše:
Toto je můj poslední článek. Měl jsem původně v plánu jich přeložit víc, ale zjistil jsem, že je postupně umazávám a že mne ta práce na nich už vůbec netěší. Nicméně toto je poslední Lawsův starý článek (z Dragonu) na který jsem narazil a pátral jsem opravdu detailně, takže myslím, že by to mělo být komplet. Tím je můj odkaz RPG (tedy přiblížit dle mého nejgeniálnějšího současného designéra českému publiku) zdárně dokonán. Hodně štěstí na vaší plavbě! A.



Bohužel Alnag to poslal až poté co jsem zveřejnil Esoterrorists v Kostce; každopádně s dovolením upravím redakční plán adekvátně
Autorská citace #16
16.4.2015 22:23 - sirien
Zasraná prokrastinace.

Gurney: Můžeš mi (nějak výhledově, času hafo) udělat peer review na třetí RPG Scénáristiku?
Autorská citace #17
17.4.2015 01:39 - sirien
ShadoWWW: video je určitě awesome (zrovna se mi mrcha nechce načíst), ale možná by to pomalu chtělo začít řešit podrobnějc redakční plán... tímhle tempem abysme pomalu přepnuli na 3 články týdně. (jako zrovna si to dovolit můžeme, otázka jestli to není moc riziko vůči létu / podzimu...)
Autorská citace #18
17.4.2015 01:41 - ShadoWWW
Já toho mám docela dost v plánu stihnout ještě do konce roku, takže můžem. :)
Autorská citace #19
17.4.2015 05:22 - sirien
No já sem si slíbil, že do konce roku budu mít aspoň 10 dílů RPG scénáristiky (tj. minimálně 6 more to go), do toho ještě druhý díl Hororu v RPG (kromě toho že se chci po státnicích vrátit k překládání). K tomu z lidí dál páčím pár typů článků co tu chci mít a dlouhodobě podporovat (a snad dosáhnu i nějakých úspěchů), takže asi fajn? Přepíšu plán v záhlaví a budu doufat že se nám to nevymstí :)


EDIT: přeskládal sem to a zařadil sem Tě cca doprostřed plánu, abych tam trochu víc rozředil zaprvé sebe a zadruhé ty GUMSHOE v Kostce, které by se tam jinak nehezky koncentrovaly. Pokud to nevyhovuje tak to můžeme změnit, ale nerad bych odsouval ty dva Alnagovy rozlučkové články dál než za ten můj Horor (ten ale kdyžtak můžeme přehodit o tejden dál, jen chci aby šel v rámci jednoho týdne jako celek)
Autorská citace #20
17.4.2015 07:02 - ShadoWWW
Úplně v pohodě.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.046755075454712 secREMOTE_IP: 54.152.77.92