Myslím, že u takových webu je nejdůležitější jakou mají publicitu. Pokud o projektu ví více lidí, tak je větší šance vybrat větší sumu ;) Důležitá je možnost rychle a snadno zaplatit. Kickstarter to řeší platbou přes kreditku, což bohatě stačí (i když to pak srazí dalších 3-5%). Podle toho co píšou přímo na kickstarteru, tak paypall nemají kvůli tomu, že jediná služba, která umožňuje ten jejich systém all or nothing (strhnout peníze až potom co je projekt podpořen) je právě amazon platební system. Nemám důvod jim nevěřit. Zásadní výhoda kickstarteru proti ostatním je obrovská základna přispěvatelů.
Zajímavé údaje ze stránek kickstarteru:
Podpořených projektů je o něco méně než polovina ze zahájených (už přes 15 000).
Průměrný projekt je pod 10 000 USD.
Průměrný příspěvek je 71 USD a nejčastější příspěvek je 25 USD.
94% podpořených projektů vybere více než byl jejich cíl (třeba i 400%).
Společnost si vezme 5% (pouze z podpořených projektů).
Kreditka 3-5%.
Je zde pouze občanská kontrola nad výstupem projektu - předpokládá se, že základnu fondu tvoří fanovská komunita autora a lidé z jeho okolí a ti pak vytvářejí tlak na realizaci projektu. Nicméně mám pocit, že není žádná právní povinnost projekt skutečně realizovat - u nás to bude potřeba ošetřit..
Daně se platí pokud fundování projektu přes amazon přesáhne 20 000 USD za rok nebo 200 přispěvatelů (tuším). Pak amazon zašle rovnou i daňový formulář. Kolik jsou daně netuším.
Jak by to vlastně bylo řešeno účetně/daňově u nás? Nemá někdo účetně-daňovou praxi? Je to určitě forma příjmu a tak by to nejspíš bylo potřeba danit..
A pro zajímavost jeden z RPG projektů čekajících na podporu:
next-the-next-edition-of-gaming?