Produkty

ShadoWWW
22.11.2019 19:24
Eberron: Rising From The Last War
Knížku Eberron: Rising From The Last War jsem si kupoval kvůli dvěma věcem: 1) Zajímal mě tamní Alchymista, respektive Divutepec (zdravím Siriena :)) - alchymistu jsem hrával rád už v dobách Dračího doupěte 1.5 - a 2) Moc se mi líbila obálka limitované ho vydání. Dýchla na mě atmosférou z dob slavné 3.5té edice.

Na úvod musím říct, že ta obálka vypadá úplně božsky, z přední i zadní strany. V reálu vypadá ještě lépe než na internetu! Divutepec se mi líbí, k detailům se ale dostanu někdy jindy. Teď řeknu jen tolik, že už se těším, jak si ho někdy zahraji (bude to 1. postava, kterou budu hrát, až budu hrát postavu), a je tam rámeček nazvaný Divutepec v jiných světech, který popisuje, jak ho hrát ve světech jako Forgotten Realms, Dragonlance, Greyhawk, Mystara či Ravnica. Ideální místo, v jehož překladu by mohlo být zmíněno, jak ho hrát v Jeskyních a dracích a naopak jak JaD Divotvůrce hrát v Eberronu.

Knížka je to objemná - 320 stran! Přináší letmou historii, nové rasy jako changelings, kalashtar, shifters, warforged nebo nové herní statistiky pro hráčské skřety a orky. Také mluví o tom, v čem jsou normální DnD rasy v Eberronu jiné.
Najdete tu dragonmarks, což jsou speciální eberronské posilující znaky. Pro lidi a půlorky dragonmarky nahrazují jejich rasové rysy. Půlorkům něco málo nechává z jejich rysů nechává. Pro trpaslíky, elfy, gnómy a hobity nahrazuje jejich podrasu.

V druhé kapitole se dozvíte něco o eberronském zeměpise. Třetí kapitola se zabývá Šarnem, Městem věží, hlavní eberronskou metropolí. Čtvrtá kapitola je o tvorbě dobrodružství. Mimo jiné v ní najdete hlavně popis různých ciczích postav, frakcí, ale třeba i draků. V páté kapitole jsou kouzelné předměty. Šestá kapitola je v podstatě eberronský bestiář. Najdte v něm třeba nové dinosaury, jednu novou ježibabu, nového ohaře a mnoho dalšího, specificky eberronského. Zaujalo mě, že Vykovaný kolos (Warforged Colossus) s nebezpečností 25 nemá (!) legendární akce.

Celkové pocity z té příručky?
+ Obálka je krásná (to už jsem říkal)!
- Je tam na můj vkus hodně recyklovaných ilustrací z předchozích edicí
+ V příručce jsou "výstřižky z novin" ve stylu Volových a Elminsterových hlášek z Volova průvodce netvory. (Zde jsou však výstřižky z novin anonymní.)
+ Herní mechaniky u jednotlivých eberronských prvků se mi zdají lépe navázané na systém než v 4E (až na pár kiksů jako ten s Kolosem, nebo když v textu se píše, že všichni běsové mluví démonštinou, ale v přehledové tabulce démonština chybí a místo ní je tam ďábelština).
+ Těch 320 stran je zevrubná porce obsahu pro nové eberronské hráče
- Na druhou stranu většina toho obsahu je recyklovaná z příruček předchozích edic nebo i z loňského Wayfinder's Guide to Eberron. Tito hráči tak v této příručce najdou jen minimum nového obsahu. Cenu to pro ně má snad jen kvůli novým 5E mechanikám. A s tím souvisí bod, který rozeberu ve zvláštním odstavci.

Eberron vypadá dost dobře. Čechům může být blízký, že nabízí stověžaté město, nemagickou magii a steam punk, který znáte třeba ze skvělého komiksu Příběhy impéria: Vzpoura automatonů. Na druhou stranu mou největší výtkou je, že ten skvět se nikam neposouvá, nevyvíjí. Už v podstatě tři edice, když si koupíte eberronskou příručku, dostáváte z hlediska fluffu to stejné. Post-apokalyptický svět dostávající se z války. Statický moment v dějinách, ve kterém jste začínali v dobách DnD 3.5, 4E i teď.

Zapomenuté říše mě kdysi hodně odrazovaly. Že je to dort pejska s kočičkou a že v té záplavě knih se nehodlám utápět. Pak jsem kvůli Starter Setu 5E do toho vlaku naskočil a tu jízdu si náramně užívám. I když FR mají bohatou historii, tak na to vůbec nemusíte dbát a začít ji hrát odkud chcete, jak chcete. Ta přidaná hodnota je pak v tom, když v nějakém pozdějším dobrodružství budete číst o historických událostech, které pro vás kdysi byli přítomností, nebo dokonce budoucností. Ten vývoj světa dělá hrozně moc.

Proti tomu tady dostáváte typický campaing setting (příručku pro herní svět Eberronu) se vším, co k tomu patří. S jeho faktografií - zeměpisem i dějepisem. Je už na vás, abyste si v tomto světě vytvořili svá dobrodružství. To může být v Česku kámen úrazu. Většina PJů nemá problém s vymyšlením svého světa, ale s kontinuálním vymýšlením vlastních dobrodružství. Tady je příručka třeba inspiruje k nápadům na několik dobrodružství. Ta dobrodružství si ale stejně musí napsat a odehrát sami už bez pomoci. Do Zapomenutých říší můžete nastoupit přes campaing seting (to není můj šálek čaje), nebo přes dobrodružství (to je můj šálek čaje). Tady jdete jen první možností.

Celkově jsem ale rád, že jsem si tu příručku pořídil. I když jsem už mnoho ilustrací i fluffu viděl v 4E eberronských příručkách, tak stejně jsem za tu příručku rád. Je to dokonce první plnohodnotný campaign setting, co pro nějaký svět v dobách páté edice vyšel.
Autorská citace #1
23.11.2019 07:52 - chrochta
ad novinové výstřižky: Zřejmě se jedná o Korranberg Chronicles, nejproslulejší (a možná jediné) noviny na Galifaru.
Autorská citace #2
23.11.2019 11:15 - LokiB
Píše:
Už v podstatě tři edice, když si koupíte eberronskou příručku, dostáváte z hlediska fluffu to stejné. Post-apokalyptický svět dostávající se z války


Na Eberronu mě vždycky přišel zajímavý jeho fluff v tom smyslu, jak pracuje s Proroctvím. Protože kolem Proroctví, resp. i jen jeho částí, se dá vytvořit kampaň vyhovující té které skupině. Může to být jen jakýsi náčrt v pozadí, kulisa, ale může to být rozvedeno i do detailů dle potřeby, které určují charakter té kampaně a případně konkrétních misí.
Chce to trochu opatrnosti, aby tím člověk celou polévku nepřesolil a nepřepepřil, protože to k tomu může svádět, na druhou stranu je to fakt dobrý nástroj na tvorbu příběhů.


Jo a tady je souhrn od autora Keitha Bakera o této edici Eberronu a změnách
Autorská citace #3
24.11.2019 10:08 - ShadoWWW
Prodeje této knížky prý výrazně překonávají očekávání.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.059792995452881 secREMOTE_IP: 3.141.24.134