Kultura

ShadoWWW
29.7.2016 04:33
[D&D 5E] Středozem
Středozem pro D&D 5e od Cubicle 7 Entertainment

Šmak byl poražen, Bitva pěti armád skončila vítězně a Bilbo se vrátil do Kraje. Ale mnohá nebezpečí stále přetrvávají a od skřetích tvrzí v horách až po tmavá, zkažená zákoutí Temného hvozdu vyčkává temnota, nabírá nové síly, spřádá plány a pomalu rozšiřuje svůj stín...

Král Bard v Dolu vysílá výzvy statečným dobrodruhům, aby přišli do Jezerního města a pomohli mu s obnovou slávy Severu.

Přichází dobrodruzi ze všech Svobodných národů Divočiny i z větší dáli a hledají dobrodružství. Mají k tomu různé důvody: vábí je cesta, hlad po pradávných znalostech, nebo jen prostě mají nutkání bránit svůj domov a příbuzné. Dobrodruzi v celé Divočině se připravují na průzkum Středozemě a bitvu se vzrůstající hrozbou Stínu, ať se nalézá kdekoliv.




Datum vydání: PDF: září 2016, kniha: podzim 2016

Příručka obsahuje:
  • 11 specifických kultur Středozemě (něco jako rasy)
  • 6 nových a jedinečných povolání
  • 13 nových zázemí přizpůsobených pro Středozemi
  • Zbraně a zbroje Středozemě
  • Jedinečná pravidla cestování (ala The One Ring)
  • Nová pravidla pro Zkaženost (odolávání Stínu)
  • Nová pravidla Audiencí, pro setkání velkých a dobrých lidí Středozemě s hráčskými postavami (nemám vůbec představu, co to má být)
  • Společenská fáze (jde o pravidlo z The One Ring, něco jako Mezidobí v DnD 5e)
  • Mapa Středozemě pro hráče a mapa Středozemě pro Dějmistry (Loremasters, obdoba Pánů jeskyně - Dungeon Masters - v DnD)
  • 224 stran v tvrdé vazbě

Datum vydání: PDF: do konce roku 2016

Příručka bude obsahovat:
  • Bohaté informace o světě pro Dějmistra
  • Rady pro vedení hry ve Středozemi
  • Pravidla pro poklady
  • Rozšířená pravidla a možnosti pro cestování
  • Bestiář Středozemě
  • 144 stran v tvrdé vazbě

Překlady:
Průvodce hrou (ukázka)

když ShadoWWW napíše "vy víte kde" a vy nevíte...

Podle jakých pravidel hodláte hrát ve Středozemi?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 3 bodů.
Podle pravidel The One Ring (2E)kladné body6
Podle pravidel LotR Roleplaying (aka AiME 2E)kladné body2
Podle jiných pravidel (uveďte)kladné body1
7.3.2021 21:51 - LokiB
Necromancer píše:
Teď vyvstává otázka, co jsou zač,že jsou starší než Ainur?


To je podle mě trochu jinak ... oni nejsou starší než Ainur. Ale mohou být součástí "stvoření Ardy". A tím pádem starší než "Sauron", ve smyslu, kdy se z Ainur stal "tělesný Sauron", popřípadě "kdy se z Ainur stal zlý Sauron"
7.3.2021 22:36 - Šaman
Michalk píše:
lepší "Tolkien feeling", než celý filmový Hobit

To není zrovna vysoká laťka.

Ale taky nevím, na co jsi reagoval. Otázka zněla, jak bychom přeložili… tak jsem si to našel v ofiko překladu a přeložil bych to tak, jak už to přeložené je. Jinak mi je to jedno, já je nepřekládám.
8.3.2021 10:24 - MichalK
To LokiB, Šaman

Pánové, to nebyla přímo reakce, asi jste si všimli, že jsem sem nahodil novinky o Free League a už jednou jsem se "ublíženě" dovolával Shadowwwa. Takže spíše "výron flustrace", i když jsem to necílil konkrétně na vás dva nějak ve zlém. Zkusil jsem odpovědět Necromancerovi v lehkém duchu, Šamanova citace mě "dorazila" - úplně jsem na okraji viděl "stín Siriena" s nějakým Tolkienovým rukopisem. Většina diskuzí tady se točí kolem knih a argumentuje se tady z mého pohledu do úděsné odbornosti. A proti tomu stojí moje herní zkušenost z tOR, která je hodně "free". Doufám, že jsem důvod své "flustrace" osvětlil. Samozřejmě vám nechci určovat témata diskuze, jen to tady asi nebudu číst. :)
Všechno v dobrém.
8.3.2021 10:25 - Necromancer
LokiB píše:
To je podle mě trochu jinak ... oni nejsou starší než Ainur. Ale mohou být součástí "stvoření Ardy". A tím pádem starší než "Sauron", ve smyslu, kdy se z Ainur stal "tělesný Sauron", popřípadě "kdy se z Ainur stal zlý Sauron"

Čistě teoreticky, by mohli být starší tak, že čas začal existovat až po tom, co Ainou vstoupili na Ardu. Oni by tehnicky vzato mohli bý starší, protože tu byli keště před nimi. Ale stále,co byli zač když zvířata vznikla až rukou Valar?
8.3.2021 19:06 - MichalK
Šaman píše:
Michalk píše:
lepší "Tolkien feeling", než celý filmový Hobit

To není zrovna vysoká laťka.


Já nejsem z těch, kdo by Tolkienem nějak moc žil. Mám rád Středozem, ale knihy mě nikdy extra příběhově neoslovily (o filmech nemluvě - líbí se mi zvárnění některých lokací, to je tak všechno). Četl jsem Hobita, PP a Silmarilion. A zajímají mě na tom spíš fakta (zlatý Atlas Středozemě). Hrál jsem to s lidmi, co viděli pár filmů a možná před 20 lety četli některou z knih. A někteří ani to. Můj zájem o Středozem neurčily knihy, ale červená krabice z Mladé fronty - pamětnící vědí.
10.3.2021 08:05 - Necromancer
Kdo by byl řekl, že Statblocků pro skřety bude potřeba tolik. A to si ještě vyčítám, že je to trochu minimalistický. Ale už mi chybí jen Skuruti. Pak přijdou ty srandy jako pavouci, vrrci atp.
12.6.2021 21:16 - Necromancer
Byl by Balrog Velký nebo Obrovský?
12.6.2021 21:42 - RoVan
Necromancer: Koukni na Balora je to Balrog jen přejmenovaný kvůli autorským právům (podobně třeba jako půlčíci=hobiti).
TLDR: Obrovský
13.6.2021 07:20 - Necromancer
Tak Balora znám, ale pak jsou tu ještě texty z knih. Tam sice bylo, že je Balrog dvakrát vyšší než dospělý můž, ale nebyl až TAK velký, jak ho vykreslovaly filmy.Podobně to bylo i v Silmarilionu či v Pádu Gondolinu... Proto mám dilema.
13.6.2021 08:22 - RoVan
Necromancer: Balor ale je "Balrog z knih", on byl v DnD dlouho před filmy a podle starších popisů má mít kolem 12ti stop na výšku což zhruba těm dvěma mužům odpovídá. Jako jo, je to na hraně mezi Velkým a Obrovským, jen si říkám proč vytvářet něco co už je vytvořené.
Na druhou stranu taky nevidím problém v tom, jestli ti víc pro tvou tvorbu vyhovuje aby byl Velký, to změnit.
Edit: Ještě koukám na FR wiki do třetí edice byl Velký.
13.6.2021 23:57 - Colombo
Píše:

Tak Balora znám, ale pak jsou tu ještě texty z knih. Tam sice bylo, že je Balrog dvakrát vyšší než dospělý můž, ale nebyl až TAK velký, jak ho vykreslovaly filmy.Podobně to bylo i v Silmarilionu či v Pádu Gondolinu... Proto mám dilema.

V Silmarilionu Balrogy taky dokázali kuchnout i obyčejní smrtelníci a byli to elitní, ale více řadové jednotky.

Durinova Zhouba byl tedy nejspíš nějaký kapitán, který jak stárnul, se stával mocnější a mocnější, až ho mohla porazit jen další Maiar.
14.6.2021 10:05 - sirien
Colombo: to se nedá moc říct, Tolkien je v průběhu času hodně změnil. Původně to byly bytosti, bylo jich hodně a byli zabitelní (Tuor, Ecthelion...). Postupně jich bylo míň, sílili a stávali se těžko porazitelnými. Nakonec jich byla hrstka, úplně nakonec "ne víc, než sedm", byli to "napevno" vtělení maiar a byli takřka neporazitelní a jejich smrt měla silně osudový nádech a jako motiv vždy znamenala smrt toho, kdo je sám zabil (byť s některými se pak setkáváme znovu, protože elfí reinkarnace a znovuvtělení maiar - Glorfindel, Gandalf).

Pán prstenů už je hodně v tom pozdním výkladu. Některé pasáže Silmarillionu a Nedokončených/Ztracených jsou v tom dřívějším, ale pamatuju, že to byly staré práce které Tolkien sám nezrevidoval a vyšly až po jeho smrti (a Christopher na ně moc nešáhnul). Některé příběhy se v tomto směru postupně hodně změnily (hlavně třeba Pád Gondolinu).
14.6.2021 21:53 - Xeth
Colombo, sirien: Mám za to, že spíš než slabými balrogy to bylo dané tím, že v dřívějších věcích byla výrazně větší moc oněch "smrtelníků," respektive hlavně elfů, kteří byli na vrcholu své moci, viz ostatně třeba Fingolfin vs Morgoth. Zmiňovaný Tuor tuším navíc zabil 5 balrogů sekerou elfského jména - Dramborleg - o jejím původu se myslím nic moc nepíše, ale vzhledem k tomu, že je to nejspíš elfské dílo z prvního věku, tak to byla pravděpodobně zatraceně dobrá zbraň. A balrogové z ní měli respekt:
Fall of Gondolin píše:
“…yet of the leap of that axe Dramborleg that was swung by the hand of Tuor were [the Balrogs] still more afraid, for it sang like the rush of eagle’s wings in the air and took death as it fell, and five of them went down before it.”


EDIT: Ještě upřesnění ke Glorfindelovi. Ten nepatřil k maiar. Byl to elf, který byl ale pro svoje skutky po smrti v boji s balrogem oživen a byla mu dána velká moc, blízká té maiar.
14.6.2021 21:57 - LokiB
No, nebo taky JRRT v tom neměl sám až tak jasno a měl svůj pohled na ně v průběhu času :)
Konec konců, Silmarillion prostě nedopsal a nezrevidoval, kdo ví, jak by vypadal, kdyby byl z pohledu JRRT dokončený.
14.6.2021 21:59 - Xeth
LokiB: Jeho syn pokud vím původní díla z velké části doplňoval o otcovy poznámky. Čili dalo by se říct, že je to dílo JRRT.
14.6.2021 22:09 - LokiB
Xeth: nejde o to, jestli to je dílo JRRT, jistěže je ... ale není od něj finalizované. A on byl na dost věcí celkem pedant, takže je otázka, co by ještě změnil a třeba přepsal nebo vypustil.
14.6.2021 22:27 - Xeth
To je pravda, i když úplně zásadní změny bych spíš nečekal.
14.6.2021 23:14 - sirien
Xeth: ne, Tolkien skutečně napříč časem (reálným, tvůrčím, nikoliv Ardy) měnil pojetí a moc Balrogů tak, jak jsem to popsal. To, že jich Tuor "zabil pět" je archaismus. Tj. to, že Tuor "zabil pět balrogů" je zjevný případ starého textu se stearším konceptem balrogů, kdy byli početnější, ale slabší, než ve své pozdější verzi.

Jinak ono je dobré si uvědomit, že Tolkien nikdy "nenapsal" Silmarillion. Tolkien psal různé dílčí příběhy, které následně Christopher posbíral a editorsky probral a Silmarillion z nich sestavil. Nebýt... okolností... tak by Christopher měl být vedený minimálně jako spoluautor v tomhle směru, protože jeho editorský výběr toho co zařadit, co ne a v jaké podobě to dílo fakticky dost silně formoval.
15.6.2021 01:21 - Xeth
sirien píše:
Tolkien psal různé dílčí příběhy, které následně Christopher posbíral a editorsky probral a Silmarillion z nich sestavil.
To ano, ovšem JRRT je autorem těch příběhů, které Christopher doplnil z otcových poznámek a dost možná je i zpracoval do čtivé podoby. Nemyslím si ale, že by dělal nějaké výrazné změny co do samotných příběhů, rolí v nich a významu a moci jednotlivých postav. Ale samozřejmě jde o spekulaci, jelikož jsem neviděl podobu těchto příběhů před zásahem Christophera a pouze jsem se kdysi porůznu dočetl, jak Silmarillion údajně vznikal.

Pokud jde o balrogy, tak ti snad měli být původně maiar, kteří byli svedeni Melkorem a ztratili schopnost měnit svou podobu. Ti si začali říkat "balrogové," což v sindarštině znamená něco jako "démoni noci." I to tedy naznačuje původ z Valinoru.

Ale je pravda, že do toho kdo ví jak moc nevidím. Knihy jsem četl před notnou dobou a stejně tak různé doplňující informace na netu. Nejspíš spoustu z toho si již nepamatuji.
15.6.2021 01:32 - Colombo
Sirien píše:
Tolkien je v průběhu času hodně změnil.

Tolkien měnil naprosto všechno, a to včetně některých základních konceptů.

Balrogové jsou vypsáni jako někdo, jejiž síla se rovnala drakům.

Zlé bytosti z předchozích věků byli často mocnější, ale pasivnější. Možná proto, že slabší a aktivnější byli zabiti.

Porovnej ale Smaug (který byl považován za velmi mocného draka), který byl zabit obyčejným bardem, a možná i Shellob, zabita hobitem (nepotvrzeno). Takže heroické zabití se dělo i později. Málem bych zapomněl na Witch Kinga zabitým buď Eowyn nebo hobitem ("Cannot be harmed by a man!" -- "I am not a man!") a mimo jiné i Saurman, zabit Wormtonguem.

Takže ač je tvrzení "Tolkien to neměl v hlavě srovnané" pravdivé, při bližśím pohledu to nutně neznamená, že Silmalirion a LotR jsou nutně nekonzistentní.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.105064868927 secREMOTE_IP: 3.81.30.41