Kultura

ShadoWWW
29.7.2016 04:33
[D&D 5E] Středozem
Středozem pro D&D 5e od Cubicle 7 Entertainment

Šmak byl poražen, Bitva pěti armád skončila vítězně a Bilbo se vrátil do Kraje. Ale mnohá nebezpečí stále přetrvávají a od skřetích tvrzí v horách až po tmavá, zkažená zákoutí Temného hvozdu vyčkává temnota, nabírá nové síly, spřádá plány a pomalu rozšiřuje svůj stín...

Král Bard v Dolu vysílá výzvy statečným dobrodruhům, aby přišli do Jezerního města a pomohli mu s obnovou slávy Severu.

Přichází dobrodruzi ze všech Svobodných národů Divočiny i z větší dáli a hledají dobrodružství. Mají k tomu různé důvody: vábí je cesta, hlad po pradávných znalostech, nebo jen prostě mají nutkání bránit svůj domov a příbuzné. Dobrodruzi v celé Divočině se připravují na průzkum Středozemě a bitvu se vzrůstající hrozbou Stínu, ať se nalézá kdekoliv.




Datum vydání: PDF: září 2016, kniha: podzim 2016

Příručka obsahuje:
  • 11 specifických kultur Středozemě (něco jako rasy)
  • 6 nových a jedinečných povolání
  • 13 nových zázemí přizpůsobených pro Středozemi
  • Zbraně a zbroje Středozemě
  • Jedinečná pravidla cestování (ala The One Ring)
  • Nová pravidla pro Zkaženost (odolávání Stínu)
  • Nová pravidla Audiencí, pro setkání velkých a dobrých lidí Středozemě s hráčskými postavami (nemám vůbec představu, co to má být)
  • Společenská fáze (jde o pravidlo z The One Ring, něco jako Mezidobí v DnD 5e)
  • Mapa Středozemě pro hráče a mapa Středozemě pro Dějmistry (Loremasters, obdoba Pánů jeskyně - Dungeon Masters - v DnD)
  • 224 stran v tvrdé vazbě

Datum vydání: PDF: do konce roku 2016

Příručka bude obsahovat:
  • Bohaté informace o světě pro Dějmistra
  • Rady pro vedení hry ve Středozemi
  • Pravidla pro poklady
  • Rozšířená pravidla a možnosti pro cestování
  • Bestiář Středozemě
  • 144 stran v tvrdé vazbě

Překlady:
Průvodce hrou (ukázka)

když ShadoWWW napíše "vy víte kde" a vy nevíte...

Podle jakých pravidel hodláte hrát ve Středozemi?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 3 bodů.
Podle pravidel The One Ring (2E)kladné body6
Podle pravidel LotR Roleplaying (aka AiME 2E)kladné body2
Podle jiných pravidel (uveďte)kladné body1
1.3.2021 09:38 - Necromancer
Aegnor píše:
Glorfindel bude podle mě docela vysoko. Dokázal zahnat celou Devítku, to taky není úplně easy věc.

Zahnat ne, jen ubránit ostatní hobitky na dost dlouho, aby se o ně Nazgůlové přestali zajímat a zaměřili se na Froda. A pak jim jen (s Aragornem) zahradili ohňem cestu od brodu.

Btw ten můj Top10 je podle vás jak moc daleko od pravdy?
1.3.2021 09:57 - LokiB
Aegnor píše:
Tím padá celý ten tvůj alternativní výklad toho, že mu bylo přikázáno jít do Středozemě.


Co padá, je tvůj způsob argumentace "Gandalf se Saurona bál, proto je Sauron mocnější". Takhle se prostě argumenty stavět nedají. Tečka.

sirien píše:
jestli chceš zpátky na začátek, tak tady máš fakta:


Do zápisu: mluvil jsem o "zpátky na začátek této větve diskuse", tedy o Aegnorově argumentu, že když se Gandalf dle svých slov Saurona bál, tak to dokazuje, že je Sauron mocnější. Což je blbost. Není to "důkaz" ničeho.

Ale sepsal jsi to pěkně.

sirien píše:
Sauron byl řečený jako jeden z nejmocnějších Maiar.


No ... to je hezký. A co znamená jeden z nejmocnějších? Jeden ze dvou nejmocnějších? jeden z deseti? Jeden tisíce? To je tak vágní formulace ...

sirien píše:
Obecné pravidlo Středozemě (s určitými jmenovitými výjimkami v rodu lidí) říká, že starší je mocnější.


Tohle pravidlo se přiznávám, že mi vypadlo. Kde je uvedeno?

sirien píše:
ty kousky s Palantírem a mrtvejma byly docela dobrý soutěžní argumenty


Jakože kousek s mrtvejma, kteří ho měli poslouchat, protože rodové dědictví ... hmm, takové druhé mrtvé by asi těžko pohledal, aby mohl ten kousek zopakovat ...
Ale jako mocná postava to jistě bylo, o tom žádná.

Co se zahnání Devítky týče ... tady bohužel Tolkien není úplně konzistentní. Síla Devítky na začátku knih a na konci se nezdá úplně stejná a vysvětlení pro to není.
1.3.2021 10:04 - Necromancer
LokiB píše:
Co se zahnání Devítky týče ... tady bohužel Tolkien není úplně konzistentní. Síla Devítky na začátku knih a na konci se nezdá úplně stejná a vysvětlení pro to není.

No se se "řadovejch" Nazgûlů týče, tak u nich jsem žádný vylepšení nezaznamenal, ti si jen upgradovaly vozidla. Zato Witch- King byl prokazatelně posílen a Tolkien to i vysvětlujě. Něco o tom že byl pozdvižen a že mu byla dána nová démonická síla... Prostě dostal od Větrova lvlup, asi aby snáz porazil Gandalfa nebo dobyl MT.
1.3.2021 10:06 - York
Sirien: Maiar nemůžeš přeskočit. Takovej Gandalf se sice třeba většinu času neprojevoval, ale když šlo do tuhýho, dokázal porazit balroga (což byl taky maia). Přečti si popis toho souboje, to by žádnej smrtelník (elf, člověk...) neměl šanci přežít. On teda ani Gandalf to technicky vzato nepřežil.

Elfové a Gandalf ale celkem dost cheatujou tím, že mají prsteny moci.

edit: A u elfů je hodně velkej force multiplier to, jestli viděli světlo Valinoru. Což ve třetím věku tuším splňuje jen Galadriel a Glorfindel.
1.3.2021 10:13 - Aegnor
Gergon: Fakt? Že bych si tu pasáž pamatoval tak špatně? Možná do té řeky nahnal akorát těch pár, co se jim úplně nechtělo ... hmm.


Loki, já jsem někde psal něco o důkazu? To sis vymyslel ty.
1.3.2021 10:27 - LokiB
Aegnor píše:
Loki, já jsem někde psal něco o důkazu? To sis vymyslel ty.


Asi jsem si tedy chybně vyložil tvůj příspěvěk:
Píše:
Olórin (Gandalf) byl dle vlastních slov příliš slabý, Saurona se bál a do Středozemě nechtěl. Z toho taky poměrně jasně plyne, že nebyl mocnější než Sauron.


mylně jsem to považoval za pokus o důkaz. Nedošlo mi, že i ty si uvědomuješ, že to důkaz není.

Necromancer: tak na mě i obyčejní nazghúlové na začátku působili jako menší nebezpečí než v dalších knihách. Minimálně podle toho, jak na ně reagovali ostatní - nejdřív jim odmlouvali i někteří hobiti, pak zaháněli gondorskou jízdu, atd. Ale může být, že to na lidi působí různě.
1.3.2021 10:38 - Gergon
Aegnor píše:
Že bych si tu pasáž pamatoval tak špatně?

Asi ano =) protože ve chvíli kdy došlo k povodni, tak tři jezdci byli už uprostřed řeky a smetlo je to rovnou, takže jich zbylo 6 ;) a i těch šest zahnali společně celá skupina s ohněm v ruce. I když ano - Glorfindel u toho zářil a byl asi nejhustější z družiny =) ale určitě nezahnal sám všech devět.
1.3.2021 10:56 - Corny
LokiB píše:
No ... to je hezký. A co znamená jeden z nejmocnějších? Jeden ze dvou nejmocnějších? jeden z deseti? Jeden tisíce? To je tak vágní formulace ...

Já se teda do té debaty nechci moc zapojovat, protože mi zrovna u Tolkiena a jeho díla přijde taková...nevím, mimo; ale tohle je od tebe opravdu hodně matérii nepřiměřený lawyerismus (říká právník). Jako úplně vidím toho Tolkiena s tím trollfacem a malíčkem u rtů, jak se hihňá jako Doctor Evil "Muwahaha, to jsem vás dostal, ve skutečnosti to byla finta a Sauron je druhý nejslabší!"
1.3.2021 11:02 - LokiB
Corny: celá tato debata je vedena v daném duchu - podívej se na další argumentace a "fakta".
Do přátelské debaty u sklenky vína a hořícího krbu, o tom, kdo byl jak mocný ve Středozemi, se to pochopitelně použít dá. A je to validní. Jakmile začneš sestavovat tvrdé žebříčky a budeš se tvářit, že je to prostě jasné, že je to tak a tak ... pak bych očekával trochu méně vágní argumenty než "jeden z nejmocnějších".
přijde mi nefér, když někdo tuto debatu vede argumenty jako by to bylo jen povídání u krbu, ale výsledek pak prezentuje jako "jasně rozhodnutou věc, co přeci každý musí uznat".
1.3.2021 11:23 - York
Loki: Běž to, že není nejmocnější, říct Sauronovi do očí (nebo do Oka). Pak si povíme, jestli to uznáš nebo ne :-)
1.3.2021 11:52 - LokiB
York: jo, to je přesně ten argument po páté sklence u krbu ;) děkuji za potvrzení
budeme na to kontrovat: běž to samé říc do očí balrogovi nebo některému z draků, pak si povíme :) ale ono klidně to můžeš jít říc do očí i jen některému ze skřetích kapitánů :)

Necromancer píše:
9)Glorfindel - Slabší reinkarnace Toho Glorfindela, co sám porazil Balroga


No porazil ... reportéři válečného konfliktu tvrdí, že to byla tak jako plichta ;)

Necromancer píše:
7)Elrond - Majitel jednoho ze Tří, Gil-Galadů pobočník, Noldorský lord


neber to jako slovíčkaření, já bych asi neřekl "majitel". spíš "držitel" ;)

Když si projdete Elrondův rodokmen, tak si všimněte, že se v něm slévají skoro všechny významné rody starších věků. V jeho žilách koluje krev Finwëho, Fingolfina, Turgona, Huora, Berena a Lúthien a tedy Thingola, jeho otcem byl Eärendil ... konec konců za ženu si vzal dceru Galadriel a Celeborna.
Jasně, Galadriel byla "čistá", byla ve Valinoru ... ale to, co má v sobě Elrond, to, co se v něm spojilo jak potůčky do veliké řeky, ho (v mých očích) řadí nad jednotlivé elfy
i třeba Gandalfa. Dědictví vícero velkých elfů, největších lidí co kdy žili a dokonce i krev maiar ...

Jestli je to "vyšší moc" než jednotliví Maiar. V knihách se to píše trochu jinak ... třeba že Curumo byl "největší z Istari". A o Olórinovi se píše, že byl "nejmoudřejší z Istari". O Maironovi se píše, že byl "jeden z nejmocnějších".
Z toho si každý do debaty o moci vyzobne, co se mu hodí :)
1.3.2021 12:29 - sirien
Necromancer: Glorfindel je prostě Glorfindel - kde si vzal že by měl být menší než kdysi?

Gergon: no - mohl bych :) Jenže tohle není můj argument, ale Gandallfův a o Samovi nic podobného neřekl.

Jinak král Přízraků a Eówyn - když Tě dožene věštba, tak to máš holt blbý no.

Corny: tyjo - jet s Tebou na dovolenou do Řecka musí bejt o život. (A stranou Parida jehož ruku vedl Apollo, Achilles měl tu Tróju taky spočítanou ve věštbě.)

Loki: Nemám u sebe Silmarillion, sorry :( pár mocnějších je přímo jmenovaných, takže určitě je v top listu - např ten Manweho herald - ale on sám byl tuším největší z Aulëho maiar...

York: můžeš přeskočit Maiar. Zaprvé jak píšu u čarodějů je potřeba rozlišovat jejich formu. Gandalf ve Středozemi prostě není Olórin z Valinoru, jeho moc je pro tuto místo umenšená na jeho tělo. Zadruhé největší elfové přerostli mnohé maiar. Viz ten Glorfindel.
1.3.2021 13:12 - York
Sirien: Žádnej elf nepředvedl něco na úrovni Melianina pásu, o podílu na stvoření Ardy nemluvě. Jediná oblast, kde mohli Maiar konkurovat, byla jejich schopnost tvořit mocný předměty (silmarily, prsteny moci). A u silmarilů šlo hlavně o to, že v nich bylo světlo Valinoru, což není zrovna elfskej výrobek.

Samozřejmě je otázka, jestli všichni Maiar byli nutně srovnatelně mocní jako Melian (to asi nebyli), ale pořád platí, že elfové jsou smrtelníci, zatímco Maiar jsou božstva.


Ad smrtelná forma Istari - to je omezovalo možná v boji, ale ne co do magický (božský) moci. Istari hlavně neměli za úkol osobně zničit Saurona, to Valar opustili po zkušenostech s válkama s Morgothem v prvním věku. Měli pouze sjednotit odpor, radit a pomáhat.
1.3.2021 13:31 - LokiB
York píše:
ale pořád platí, že elfové jsou smrtelníci, zatímco Maiar jsou božstva.


No vidíte, a Elrond má v sobě její krev :) Je to můj kůň v tomto dostihu ...
1.3.2021 13:33 - Corny
Sirien: Já to samozřejmě značně parodoval na dokreslení absurdity argumentace :P Něco jako "Ha, dyť Superman byl taky hrozný nuzák, když ho v klidu dokázala oslabit hromádka zelený hlíny z jeho vlastní planety" :D
1.3.2021 13:37 - Šaman
Dokud nedefinujete, co znamená moc, tak tahle debata je taková… ani ne geekovská. Spíš bezpředmětná.

Jednou srovnáváte potenciál postavy, jindy výsledky a to všechno na tolika různých úrovních, že to vlastně nedává smysl.

Už třeba ten Gandalf a Saruman.
Bylo napsáno, ze Curumo byl vyšší, než Olórin.
Obecně se bralo, že Saruman Bílý byl mocnější, než Gandalf Šedý.
Ale elfové dali Gandalfovi prsten a chtěli jej učinit náčelníkem Bílé rady.
Ganfalf prohrál osobní souboj se Sarumanem a byl uvězněn.
Saruman podlehl Sauronovi, zradil celé poslání a přidal se k němu.
Gandalf byl nakonec ten, kdo Saurona porazil (z Istari - jen s drobnou podporou Radagasta, ostatní jsou zcela mimo).

Ehm - a co se z toho dá vyvodit? Obojí. Že Saruman byl mocnější Gandalfa, i to, že Gandalf byl mocnější Sarumana.
Navíc Gandalf Bílý působí mocněji, než Gandalf Šedý (Bílý Sarumana dvakrát porazil - léčení Theodena a zlomení hole), ale způsob, jakým byl nakonec Sauron poražen se nezměnil. Gandalf spíš podněcoval (a manipuloval) lidi, hobity a trochu i elfy, sám se do čela armád nepostavil (ne, filmovou verzi obléhání MT neberu).


Imho není možné říct, že jeden je mocnější, než druhý. A to srovnávám dvě velmi podrobně popsané postavy stejného druhu a poslání, které se potkávaly.

Když začneme přemýšlet, jestli je mocnější Elrond, nebo Černokněžný král Angmaru, tak ani nemáme moc z čeho vařit - budeme porovnávat různé činy spolu nesouvidející.
1.3.2021 13:40 - Šaman
LokiB píše:
No vidíte, a Elrond má v sobě její krev :) Je to můj kůň v tomto dostihu ...

Fun fact: Aragorn a Witchking (možná) taky ;)
1.3.2021 14:05 - sirien
York: Balrogové byli maiar, někteří elfové převyšovali balrogy, case closed. A čarodějové byli lidskými těli omezeni zejména co do své magické/božské moci, protože to byla pointa celé věci.

Jakože srsly, aspoň si to přečti probohy, tohle nejsou žádný obskurdní dopisy, tohle je obojí Silmarillion 1-0-1.

Šaman píše:
Ehm - a co se z toho dá vyvodit?

Že si zmatenej a neorientuješ se ani v základech.

Ten kdo byl Sarumanem poražen byl Gandalf Šedý. Důležitý detail. Ten samý Gandalf selhal, v důsledku špatných rozhodnutí a slabosti padl a úkol nemohl dokončit (protože bez něj by Aragorn nepřišel k Palantíru a nemohl by odvést Sauronovu pozornost v klíčové okamžiky). Jenže Valar cheatovali a dali mu druhou šanci. Gandalf, který se vrátil zpět, byl méně předchozím Gandalfem, ale byl větší.

A Gandalf Saurona neporazil, protože se mu nikdy nepostavil (narozdíl od Sarumana) - udělal nějaké pletichy, které vedly k Sauronovu pádu - to není o moci, ale o moudrosti (který u Tolkiena není vždy odpovídající, protože... korupce mocí je jedno z velkých témat jeho díla)


EDIT: btw. lidi tohle je... ne zrovna reprezentativní. Jakože já sám ani nejsem žádnej extra Tolkienolog. Jestli tu někdy pude okolo zase Rytíř, tak mu z nás bude smutno.
1.3.2021 14:10 - LokiB
sirien píše:
protože bez něj by Aragorn nepřišel k Palantíru a nemohl by odvést Sauronovu pozornost v klíčové okamžiky


Až takhle brutálně naskriptované to bylo? Meh ...
Ale je fajn, že Gandalfovi "bílému" tak na slovo věříš vše, co on sám o sobě řekne, o tom, co se s ním dělo, kde byl a proč je zpátky :)

Úplně vidím, že kdyby v knize bylo napsáno, že Pipin u táboráku prohlásil "Jsem nejmocnější bytost Ardy", tak si ho tu někdo dá do Top 10, protože je to přeci v knize psané :)

EDIT:
Píše:
Balrogové byli maiar, někteří elfové převyšovali balrogy, case closed.


Takže "mohli" i někteří elfové převyšovat Saurona? To z toho, co píšeš, také může někdo usoudit, že to je možné :)
1.3.2021 14:35 - York
sirien píše:
Balrogové byli maiar


Check.


sirien píše:
někteří elfové převyšovali balrogy


Jako je to už dlouho, co jsem Silmarillion četl, ale nevybavuju si, že by nějakej elf osobně porazil balroga. Můžeš bejt konkrétnější, o koho se jednalo a při jaký příležitosti se to stalo? Nebo aspoň v jaký kapitole to najdu?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.058171987533569 secREMOTE_IP: 44.201.131.213