Pravidla

sirien
31.12.2021 00:42
[JaD] Druid - Kruh města
Autorská citace #61
12.1.2022 10:52 - strucky
Ona ta psionika v _současném_ (doplněno) DnD mi stejně přijde jen jako flavor, protože to dokáže stvořit úplně stejné efekty, jaké by zvládla jiná, tam konvenční magie, jen jinými prostředky.
Autorská citace #62
12.1.2022 10:57 - LokiB
sirien píše:
O tom že psionika v DnD původně s "psionikou" původně neměla moc společného a bylo to efektivně jen jiné sesílání běžných kouzel nemluvě.


O čem přesně mluvíš? Protože Dark Sun původní psionika právě neměla se sesílán běžných kouzel vůbec nic společného. Powers byly dost jiné, mentální boj bylo úplně něco jiného ... vlastně to nemělo společného nic.
Až postupně to DND designéři začali víc a víc spojovat, aby z toho udělali jen různé způsoby, jak provést to samé "kouzlo".

Psionika není o vědě, ale Vůli, o schopnostech lidského těla, které zatím lidé většinově neumí čerpat, o tom, jak to studovat podobně jako bojová umění.
Ostatní zcela původní The Will and The Way je toho důkazem.
Autorská citace #63
12.1.2022 13:45 - York
sirien píše:
Ještě beru že to jde trochu přestylizovat (z psychic power na soul power, třeba...)


Proč by psychic power nemohla bejt jako jeden z druhů magie ve fantasy? Nevidim na tom nic paskviloidního. Relativně nezvyklý to je, ale přebírání nezvyklejch prvků je jedním z hlavních prostředků, jak žánr posunout.
Autorská citace #64
12.1.2022 14:01 - sirien
York: dort pejska a kočičky, proto.
Autorská citace #65
12.1.2022 14:20 - LokiB
sirien: seš si jist, že původní psioniku DND opravdu znáš? protože byla od magie, efektů kouzel a hlavně způsobu použití dost odlišná
Autorská citace #66
12.1.2022 14:31 - York
sirien píše:
dort pejska a kočičky, proto.


To je ale vlastnost DnD, ne nutně psioniky ve fantasy. Kdybys například napsal fantasy, kde by byla jenom psionika, přeplácaný by to nebylo.
Autorská citace #67
12.1.2022 16:01 - Šaman
sirien píše:
dort pejska a kočičky, proto.

York píše:
To je ale vlastnost DnD … Kdyby například … byla jenom psionika, přeplácaný by to nebylo.

cyrasil píše:
Do jinych settingu mi taky moc nezapada (snad az na alchymistu) ale jak uz tu nekolikrat padlo, hrat ho nemusis.


Tohle opakovat a tesat do kamene. Když se použije všechno, co různé DnD světy a pravidla nabízejí, bude to strašný mišmaš bez ladu a skladu a bez konzistence.

Imho by kampaně měly začínat tím upřesnit si setting a domluvit se, které rasy/povolání/předměty do něho zapadají a které ne.
Autorská citace #68
12.1.2022 16:37 - Gergon
Tak já myslím že DnD není dort pejska a kočičky, že by spatlali všechno dohromady, ale naopak, že to je kuchyně plná věcí a jaký dort si z toho kdo uplácá už je na něm. Je super že takové věci v příručce najdu, a kdo hraje eberron najde tam jiné věci, než ten kdo hraje středozem, jiný zase využije psioniku, další má rád orient tak využije povolání mnicha, jinému se do evropského středověku nehodí tak ho nepoužije ... dort pejska a kočičky z toho udělá PJ, který narve všechno z pravidel do svého světa. ale ne DnD, ti dávají pouze možnosti ale sami je nervou do jednoho světa.
Autorská citace #69
12.1.2022 16:48 - LokiB
Gergon: jakože "tvoje metafora nefunguje, moje je lepší" ... to mi přijde jako dost to, cos mi vyčítal ... just saying.

sirien: vlastně nerozumím tomu, co na psionice v DND (ať už původní, nebo té pozdější až k 5E) neoblibuješ, obzvlášť, když to řešíme ve vláknu k městskému druidovi. Jakože "dort pejska a kočičky" se dá přeci napsat na mnoho věcí, někomu (jak se vlastně objevilo v tomhle vláknu), připadá jako splácanina už "městský druid", někomu zas různé fantasy rasy v DND, atd. Že by v tomhle byla psionika jiná mi nepřijde. A argumentace tím, že psionika vznikla v literatuře sci-fi, kam směřuje? Upíři vznikli v hororech. příběhy rytířů v dobové heroické literatuře a písních atd.

Psionika může být určitě špatně do fantasy zapojená nějakou konkrétní implementací, ale aby vadila obecně, to je spíš nějaký osobní blok, ne?
Autorská citace #70
12.1.2022 17:11 - Šaman
Gergon píše:
Tak já myslím že DnD není dort pejska a kočičky, že by spatlali všechno dohromady, ale naopak, že to je kuchyně plná věcí a jaký dort si z toho kdo uplácá už je na něm.

Jop, ale spousta lidí (prakticky všichni co znám?) to hrají tak, že co je v příručkách (základních, nebo domluvených rozířeních), to je k dispozici a ten svět se tomu přizpůsobuje.
A takhle pak ten dort Pejska a Kočičky vzniká…

Proto je fajn opakovat, že ne všechno koření v kuchyni je vhodné do právě připravovaného jídla :)
Autorská citace #71
12.1.2022 17:23 - Aegnor
Šaman: ale ... to je poměrně logické, že v příručce jsou kompatibilní věci, abych mohl všechno vzít tak jak je a ronou hrát ...
Autorská citace #72
12.1.2022 17:29 - LokiB
Aegnor: a on právě říká, že jsou tam i věci nekompatibilní (mi přijde), že teda není dobré všechno vzít a rovnou hrát
Autorská citace #73
12.1.2022 18:11 - Necromancer
Well, takže radši nebudeš mít skoro žádné koření, to sis teda pomohl...
Autorská citace #74
12.1.2022 18:21 - Gergon
LokiB píše:
to mi přijde jako dost to, cos mi vyčítal

Asi už se ztrácím v tom co vlastně řešíš. já ted reagoval na to že jsi označoval moje příklady druidů za klišé a divil ses co by mě na nich mohlo bavit a já ti jen říkal že to nebyly příklady dobře vymyšleného druida, ale pouze příklady pro zachycení myšlenky o přístupu druidů vzhledem k jejich povaze. Netuším o jaké tvé metafoře zase mluvíš a popravdě už se v tom ani dál nehodlám hrabat.
Autorská citace #75
12.1.2022 21:01 - Colombo
jak tohle všechno souvisí s městským druidem?
Autorská citace #76
12.1.2022 23:44 - todor
Colombo píše:
jak tohle všechno souvisí s městským druidem?


nejspis vubec :).

LokiB píše:
Viz třeba přestavba Paříže pod vedením barona Haussmanna nebo pražská asanace na konci 19. století, která zcela přetvořila a znovu vystavěla původní Josefov, židovské ghetto a okolí.


vida, nasel jsi moje civilizacni druidy :)
Autorská citace #77
13.1.2022 00:10 - LokiB
Já vím :). Pro mě toto není DND "druidství", tedy to, co bych chtěl v případě městského druida aplikovat na "městské prostředí". podstatu druidství, jakožto fenoménu, vidím jinde ... což neznamená, že pojetí, které se líbí tobě, nechápu. jestli ti vyhovuje a máš za to, že je to druidství, fajn.

V DND hrách (což není jediný možný přístup), tak nějak ctím jeho premisu:

Píše:
Whether calling on the elemental forces of nature or
emulating the creatures of the animal world, druids are
an embodiment of nature’s resilience, cunning, and fury.
They claim no mastery over nature. Instead, they see
themselves as extensions of nature’s indomitable will.


Pochopitelně nic nebrání tomu, aby si někdo vytvořil třeba "Druidy Neživota (a nemrtvých)", protože mu to přijde cool koncept. Pro mě je to proti "duchu DND druidů", takže mi to nesedí ... ale určitě existuje možnost, jak to celé promyslet, aby to drželo pohromadě, a napsat o tom třeba i fantasy knihu, založenou na světě, kde to takto bude fungovat.
Fantasy má ten aspekt, že se dá obtížně říc, že je něco "proti duchu fantasy" (leda snad u mixování psioniky a kouzlení? :-P) a cokoli fantasie aspoň rámcově konzistentního stvoří, může fungovat.

Tedy i "civilizační druidi" ve světě, kde "civilizace je integrální součástí a další větví Přírody". pro mě je to twist, který mě pro potřeby DND her (a to zdůrazňuji! je rozdíl, jestli bych si o tom četl knihu, nebo jestli bych to chtěl hrát v DND) neláká :)

proto si myslím, že "městští druidi" fungují v JaD jinak, než ty, kterým říkáš civilizační
Autorská citace #78
13.1.2022 00:34 - todor
Hele, jestli si vzpominas jsem v tom prvnim postu psal, ze jestli si chces se mnou mind-twistit o civ-druidech (nebo tak neco, nechce se mi to hledat) tak se pridej. Pokud jsi mi chtel jen napsat... ne to neni druid, pricemz ja mel v postu napsat pojd si mind-twistit o druidovi, jestli chces... tak jsi se minul zadanim a vlastne vsechno co jsi napsal bylo uplne navic a zbytecny ... a co se tyce me jsi to vubec ani psat nemusel :). Ja to chcel rozvijet, ne popirat.
Autorská citace #79
13.1.2022 00:42 - Aegnor
LokiB píše:
Aegnor: a on právě říká, že jsou tam i věci nekompatibilní (mi přijde), že teda není dobré všechno vzít a rovnou hrát

No ... to právě rozporuju. Sorry, nenapsal jsem to srozumitelně.

Když si koupím RPG hru, tak automaticky předpokládám, že můžu vzít všechno co v té knize je (pokud to není jasně označené jako "tohle je tady kdybyste to chtěli posunout do X"), začít hrát a bude to fungovat, nebude z toho dort Pejska a Kočičky.

Proto mi nedává smysl, že Šaman bere jako správný přístup "dávej si pozor co všechno z příručky povolíte".
Autorská citace #80
24.1.2022 18:11 - VedúciZávozu
Ja by som sa osobne ešte ako nováčik možno rád vrátil k prvotnej myšlienke tohoto threadu. Mne osobne sa koncept urbanistického druida strašne páči, už pri prvých recenziách a pri prvom čítaní sa mi v hlave odohrala presne scéna, ktorá podľa mňa celú ideu mestského druida pekne vystihuje https://www.youtube.com/watch?v=7CVucJBrliI.
Aj sémanticky ak považujeme úľ alebo mravenisko za produkt prírody, tak prečo nevnímať tak aj "ľudský úľ". Tak ako v prírode je cyklus života a smrti jasný, v meste sa asi bude musieť viac zameriavať na tú smrť. Alebo chodiť po stokách a prežívať na zbytkoch obyvateľov mesta. Taktiež v MtG settingu na jednom z mnohých svetov bolo v príbehu pekné sledovať druidov na "planéte", ktorá bola sama jedným obrovským nekončiacim mestom, ako fungovali a ako vnímali mesto ako také.
Každopádne aby som veľmi neodbáčal - príde mi to ako zaujímavý koncept (asi ako barbar právnik) a som úprimne rád, že tu nie je len klasický "milovník koreňov" - samozrejme ako spomenul Gergon - "není druid jako druid". Určite aj osobne sa plánujem do tohoto oboru aj pustiť.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085467100143433 secREMOTE_IP: 3.236.219.157