Pravidla

sirien
31.12.2021 00:42
[JaD] Druid - Kruh města
Autorská citace #1
31.12.2021 00:42 - sirien
Efferwyck píše:
veci co mi uplne nesedi
...
mestkej druid? wtf? to dava asi tolik smysl jako topic a palubni nastenkar na palube sovetskeho raketoplanu...


Jerson píše:
To mě zajímá, proč by to nedávalo smysl?


Efferwyck píše:
druid patri do lesa, jeste ho dokazu dat na savanu do tundry proste do prirody ale ne do mesta mezi baraky a lidi. Tim nezhazuju zadnej skill jeho /na to tomu urcite nerozumim dost/ jen mi to proste prijde uhozeny a nesedi mi to, DnD nemam moc nacteny takze nerikam ze do nejakyho sveta co je toho soucasti to nedava perfektne smysl ale v jakekoliv fantasy kterou sem cetl /si dokazu predstavit/ ja to proste je divny.


Corny píše:
A přitom ve městě žije hrozná spousta zvířat, a to i třeba v tom moderním, a určitě i ve fantasy městě. Spousta ptáků, hlodavci, domácí zvířena, hospodářská zvěř, koně, atd. I ta zeleň tam je, tráva mezi dlažebními kostkami, keře, popínavé rostliny, plíseň, zeleně v parku, okrasné stromy, zahradní květiny...materiálu na zajímavou postavu tam je spousta. Nenechávej se svazovat stereotypem.
Autorská citace #2
31.12.2021 00:42 - sirien
Jerson píše:
To že druidi patří do lesa je (u nás) dračákovský výmysl. Možná je to původně výmysl z DnD, ale pořád je to výmysl.

Druidi v první řadě patří mezi lidi. Jejich starostí není příroda, ale lidé.
A když z této myšlenky vyjdeš a upravíš ji do "klasického" fantasy výkladu, že se nějakým způsobem starají o "přírodu", tak tu najdeš všude, kde najdeš lidi. I kdybys měl sci-fi drudi na vesmírných stanicích, tak pořád budou existovat nějaké hydroponické farmy, které by mohly být doménou druidů.

Kde jsou lidé, tam je i "příroda", ať už si pod tím představíme cokoliv. Takže pokud jsi přijal myšlenku druida v lesní doméně, a nevadí ti druid na savaně, tak z důvodů vypsaných Cornym je městský druid naprosto logickým rozšířením.

A když bys někdy viděl stromy rostoucí z domu přímo na hlavní třídě Glasgow, tak ve městě uvidíš i toho naprosto archetypálního dračákovského druida - objímače stromů :-)
Autorská citace #3
31.12.2021 00:42 - sirien
LokiB píše:
Druida můžeš brát jako "ochránce prostředí" nebo "spojeného s prostředím" a ta prostředí mohou být různá. I město je prostředí, stejně jako les, tundra, poušť nebo velehory.


Jerson píše:
Druid jako "správce různých prostředí" byl vytvořený v rámci Asterionu a aplikacemi pro DrD, včetně městského druida. Nevím kdy přesně vyšel, ale už to bude minimálně patnáct let, a celkem běžně na tenhle koncept narážím - už jen proto, že původní myšlenka druida jako správce hvozdu z DrD byla prakticky nepoužitelná a nehratelná.
Autorská citace #4
31.12.2021 00:43 - sirien
ShadoWWW píše:
Druidi jako lesní mágové (ala Krakonoš) a silně připoutaní ke hvozdu jsou výmysl DrD 1. V DnD to tak nikdy nebylo.

V ODnD se objevují jen jako nehráčské postavy. V 1E a 2E jsou to obory klerika zpracované jako něco mezi klasickým klerikem a mágem (magic-user). Druid jako samostatné povolání je až od 3E (rok 2000), ale i tam je to stále něco mezi bojovým klerikem a zvěromágem.

Ale i DrD odešlo od konceptu druida jako správce hvozdu. Už v Asterionu byl rozšířen na více prostředí, v DrD+ druid vůbec nebyl a v DrD II je něco mezi lovcem a čarodějem, ale nijak zvlášť svázaný s lesem.
Autorská citace #5
31.12.2021 00:43 - sirien
Lethrendis píše:
Třeba v SR jsou šamani městských totemů už od samého počátku, cca 30 let.


Gergon píše:
Druid patří do lesa je stejné tvrzení, jako že země je placatá, nebo že žena léčící pomocí bylinek je čarodějnice =) kdysi tomu někteří věřili, ale dnes už je to dávno překonané klišé, kterému ale stále někteří jedinci věří =)


malkav píše:
Gergon: Tak ono těch jedinců asi nebude úplně málo :) I když je mi známo, co/kdo druidové byli, tak v rámci RPG je mám tendenci vnímat jako s přírodou spojené "čaroděje" a přiznávám, že je to v mém případě klišé zanesené DrDem.

Jerson: To prakticky nehratelné povolání hrálo několik mých spoluhráčů v našich hrách celkem obstojně. Ne ve všech, samozřejmě. Že to s sebou pro ně neslo limitace, to samozřejmě popírat nejde.

Takže pokud jsem zaznamenal, že se tvůrci JaD odkazují na to, že jsou tato pravidla určena i pro hráče původního DrD, tak se podobným klišé nemohou divit. Je to o zvyku.


Gergon píše:
Lidí co ještě dnes věří na placatou zemi také není málo ;)
Autorská citace #6
31.12.2021 00:43 - LokiB
ShadoWWW píše:
V ODnD se objevují jen jako nehráčské postavy. V 1E a 2E jsou to obory klerika zpracované jako něco mezi klasickým klerikem a mágem (magic-user).


Nemáš pravdu ShadoWWWe: v ADND 2E byl Druid samostatné povolání, stejně jako třeba Ranger nebo Paladin. Tedy patřil do určité skupiny (spolu s klerikem). Nebyl to obor klerika ... byl to obor Priesta, stejně jako Cleric.
A pak tu byla Complete Druid's Handbook (měli jsme a hráli jsme s ní od brzkých 90. let, protože spoluhráč měl slabost pro druidy).
Tam byly podobory:
Arctic Druid, Desert Druid, Forest Druid, Jungle Druid, Mountain Druid, Plains Druid, Swamp Druid


A co k němu psali přímo v ADND 2E?

Píše:
The druid is an example of a priest designed for a specific mythos. His powers and beliefs are different from those of the cleric. The druid is a priest of nature and guardian of the wildemess, be it forest, plains, or jungle.


Takže spojení s Divočinou ... a obecně s Přírodou (koneckonců byl to Priest of Nature).
Že to DrD omezilo jenom na Hvozd a nedalo na výběr ... ten záměr chápu, ale pro nelesení kampaně to byla pruda. Na což možná naráží Jerson ve svém hodnocení nehratelnosti.

My si ostatně Městského druida vytvořili ještě před Asterionem, i když pravověrný spoluhráč druida prskal, že je to nesmysl, že přeci divočina :)

Každopádně ... pro JaD je velmi dobře, že dává hráčům a GMům na výběr, aby si našli takovou postavu, jakou chtějí hrát. Že ne každá spadne do stereotypů jiných, vůbec nevadí.
Autorská citace #7
31.12.2021 00:43 - sirien
MarkyParky píše:
Druid Krakonoš. Tak to mě ShadoWWW dobře rozbil.


sirien píše:
Městský druid vybočuje z určitého českého archetypu, ale ve skutečnosti odpovídá mnoha předlohám v moderní fantasy. Když se někomu nelíbí, tak jako u ostatních oborů platí, že ho nemusí hrát.

Ono když se podíváš na prapůvodní vzor druidů, tzn keltské kněží, tak tomu obrazu milovníků lesa také moc neodpovídají.


malkav píše:
Gergon: Že je druid velice často stylizovaný do přírodního klerika není můj výmysl. Budeš dělat blba i ze všech ilustrátorů, kteří spojují druidy primárně s přírodou a divokou zvěří? :) Odkaz na obrázky na google

EDIT: Abych předešel nějakému nedorozumění, tak mě osobně se myšlenka městského druida líbí. I když jak jsem psal výše, spíš bych si ho představoval jako krysaře apod., ale to je tak nějak má osobní stylizace.


Gergon píše:
Nedělám z nikoho blba, jen říkám, že představa druida, který patří POUZE do lesa je přežitek.
Autorská citace #8
31.12.2021 00:43 - sirien
malkav píše:
Gergon: Jenže celá ta debata se odvinula od pozastavení se nad městským druidem. Samozřejmě i ve městě jsou zvířata, ale ne vždy si je člověk spojuje s přírodním prostředím. Sám jsi v předešlé diskusi poukazoval na stáčení diskuse a vkládání do úst něčeho, co člověk nenapsal. Říkám pouze, že může být pro hráče z některých kruhů zvlástní/neobvyklé nazývat někoho, jehož doménou je město, druidem ... a nemusíš takového člověka přirovnávat k vyznavačům placaté země ;)


Gergon píše:
Já jsem taky vůbec nemluvil o tobě, ale o druhém kolegovi, který psal, že "druid patří do lesa a hotovo". Navíc já si ani o lidech s placatou zemí nemyslím že jsou blbci, pouze že mají zvláštní pohled na svět, který je trošku mimo moje chápání.


malkav píše:
Gergon: Jenže pak jsi zbytečně vytěsnil druhou polovinu jeho věty.


LokiB píše:
Ale tak druid obecně patří do přírody. JaD možnost pak říká "hele, město je TAKY příroda, koukněte se na něj takhle". Což je cool.
Jasně, že typický druid to není, ale i když sirien šíří teorie, že pro DND jsou klišé a stereotypy důležité a nemají se bořit, tak ve skutečnosti má potěšení s každého porušení zažitých kolejí :) (a pak říká, že přeci rozeznává ta podstatná klišé, která je třeba dodržovat, od těch nepodstatných ;))


Gergon píše:
Nevytěsnil, jen se mi nechce citovat celé odstavce, když myšlenka je jasná.


malkav píše:
Gergon: Jo, nechceš citovat pár slov navíc, ale svá vlastní, abys dosáhl té jasné myšlenky, sis tam dodal :) V rámci tebou uváděné citace je podtržená část tebou dopsána: "druid patří do lesa a hotovo"
Autorská citace #9
31.12.2021 00:43 - sirien
LokiB píše:
GERGON: Když nechceš aby ti lidi odpovídali a rozebírali to, co píšeš, tak nepiš věci kontroverzní :) Jakmile použiješ "to a to je zastaralé", tedy typický subjektivní výkřik, tak se nediv, že ti to pak lidi omáltí o hlavu, když se snažíš brátnit, že "tys jen chtěl říc svoje stanovisko"

Když si přečteš DND 5E část o Druidovi, tak ten je plný toho, že Druid a přírod a síla přírody a zachování přírody atd.
Čili tvrzení, že druid patří do přírody není rozhodně zastaralé.
Zastaralé se ale může někomu zdát tvrzení, že "město není příroda". A o tom pak celá debata je. Někteří hráči mají v dichotomii civilizaci vs divočina klidně zaměněné divočina za příroda. A městský park nebo biozóna čističky odpadních vod pro ně není dost "příroda".
Autorská citace #10
31.12.2021 00:43 - sirien
ano, DnD je o archetypech a klišé - ale i o fantasy a představivosti. Městský druid je o tom vidět za městem víc než jen domy - proudící životní síly, ekosystém různých zvířat a rostlin, mýty o aligátorech ve stokách, genii loci a duši města (jako obdobu nějaké duše lesa)...
Autorská citace #11
31.12.2021 00:56 - sirien
todor píše:
Kdyz uz se tedy bavime o predstavivosti, druidech jako ochranich divokych mist a mame i toho mestskeho druida... tak mam taky par otazek nad kteryma jsem se diky vam zamyslek :) - jak takova "mestska" divokost tedy vypada? Jakou by ji chtel udrzoval? Pro sebe jsem si rikal, ze takove pekne hucici trziste, nebo nejake bocni ulicky plne neresti, nasili, atd... by pro toho druida bylo to prave :D. Snazil by se tim balancovat "lepsi" ctvrti? Snazil by se je rozkladat, aby se vratili k te puvodni "mestske" divokosti? Jeho zaprisahly nepritel by byl mestsky planovac ulic... Jak vy vidite typickou "agendu" takoveho druida? EDIT: meli by druidi ve svych organizacich odvozenou svoji prestiz od podle toho jak divoke by slumy maji? Ooo jak jsi klesnul, v tve casti ti postavili luxusni dum.... /EDIT
Autorská citace #12
31.12.2021 00:56 - sirien
shari píše:
Nevím, jak moc je to s "divočinou", ale napadá mě pár věcí, co by druidi mohli dělat ve městě:
- starat se o krysy, ještěrky, žáby, chaluhy (a aligátory) v kanálech (minimálně tohle by docela divočina byla) :D
- udržovat parky, aby se tam dařilo drobným hlodavcům, ptákům a hmyzu a rostliny, aby prospívaly
- "vyhánět" krysy z domů a vodit je na "bezpečnější" místa
- dohlížet na to, aby holubi káleli jen na ty, kdo se druidům nelíbí :)
- prodávat domácí mazlíčky bohatým rodinám a starat se o jejich zdraví (těch mazlíčků)
- dohlížet, aby obyvatelé zacházeli se svými zvířaty ohleduplně
- hippie druidi by mohli sedět v parku a pozorovat kytičky
Autorská citace #13
31.12.2021 00:56 - sirien
todor píše:
me prave zajima ta predstava co je teda divokost (ve smyslu nespoutanost) pro mesto. jo je to jen takove mentalni cviceni, ale treba pro toho mestskeho druida mi to prijde docela zajimavy


Gergon píše:
No - tohle je zase zajímavé téma k diskuzi =) díky =)
mě přijde že tady by záleželo na povaze druida a podle toho by každý mohl fungovat - nějaký temný druid by se snažil právě o rozvrat té civilizace, aby se víc probudila příroda, aby parky rostly divoce, aby bylo víc krys a plísní kolem a dokázal by je využívat, jiný druid by se snažil o nastolení rovnováhy, tedy aby ty "lepší" i "horší " čtvrti byly v rovnováze, jiný druid by měl rád řád a zasluhoval by se o pěstěné parky a zelené chodníčky podél cest, přesně vyměřené. pro jistotu dodávám
- jsou to jen nástřely příkladů úplně od boku a neberte tedy doslova, že by zákonně zlý druid musel podle mně nutně pěstovat plísně a krysy ve městech =)
Autorská citace #14
31.12.2021 00:57 - silik
Já bych si představoval, že by městští druidi mohli dělat totéž co ti “lesní”, což v mém chápání není zachovávat divokost. Spíše zachovat diverzitu a rovnováhu. Když je na louce moc kopretin a žádný sedmikrásky (ve městě moc vil a žádný slumy), nějaký tam vysázet. Pokud se mu v rajónu přemnoží vlci na úkor vysoký (ať už si za vlky dosadíte stráže nebo zločince), bude se s tim snažit něco dělat…
Taky by se mu asi nelíbylo, kdyby někdo ničil takový ty houštiny na nevyužívanejch pozemcích (viz vágní terén, nevim jak sem nacpat funkční odkaz), to je vlastně ta městská divočina.


+by mohl vytvářet útočiště a prostředí pro všechny ty holuby, sokoly, krysy, vrabce, ibisy, mývaly, lišky, šakaly, hyeny atd.
Autorská citace #15
31.12.2021 00:58 - ShadoWWW
Autorská citace #16
31.12.2021 00:58 - todor
silik píše:
+by mohl vytvářet útočiště a prostředí pro všechny ty holuby, sokoly, krysy, vrabce, ibisy, mývaly, lišky, šakaly, hyeny atd.


...<rychtar> zatraceny holuby, proc to delaj, zase nam pokaleli vevodu...
...<mestsky druid si vesele mne ruce>...

ShadoWWW píše:
jo, kdyby to byl neutralne-neutralnej druid, tak by v tech vozitkach jeste zili bezdaci :D
Autorská citace #17
31.12.2021 01:07 - sirien
Já bych si roli Druida ve městě předtavil prostě stejně jako roli Druida všude jinde v daném světě.

Pokud se Druidé starají o rovnováhu ekologie, bude se starat o rovnováhu městské ekologie. Pokud se starají o prosperitu prostředí, bude se starat o prosperitu města. Pokud umožňují lidem překlenout propast k přirozenosti, tak jim budou pomáhat být lidmi i ve městě (co např. do udržení důstojnosti, udržitelnosti života atp.) Pokud fungují jako kněží primitivnějších skupin, budou tak fungovat i ve městě (ghetta, gangy, ale třeba i sociální verstvy, služebnictvo...)

Aby město fungovalo, musí fungovat v mnoha rovinách - z nichž spousta lidem prostě není zřejmá. Nobilita utlačuje chudinu aniž by ji doceňovala. Různí hlodavci a drobná zvěř odklízí odpad, přitom se jí měšťané snaží vyhubit. Rovnováha cechů může být podobná jako rovnováha mezi predátory v divočině. Čistota řeky, plochy parků, ale i kanály a stoky, stejně jako paláce a divadla nebo promenády jsou všechno, co dělá město městem. Druidé jsou ti, kteří vnímají celek jako víc než souhrn částí - město jako žijící ekosystém, jak doslova, tak společensky.

Můžou fungovat jako nějaký tajný spolek v pozadí. Ale můžou fungovat i tak že se různí druidé starají o "svou" část města, k níž osobně tíhnou. Mohou mít odstup od lidí a nazírat na ně jen jako na součásti celku - nebo mohou sloužit jako městští šamani, léčitelé, rozhodčí sporů tam kam nedosáhnou běžné soudy a spravedlnost.
Autorská citace #18
31.12.2021 01:17 - York
Sirien: To mi všechno přijde jako super náměty pro NPCčka. Pro PC jsi ale vyměnil omezení na jedno prostředí za jiný. Pokud se bude hrát městská kampaň, tak super - a je to samozřejmě nosnější než kampaň ve hvozdu, ale i tak mi to nepřijde jako typická DnD kampaň.
Autorská citace #19
31.12.2021 01:33 - todor
kdyz premyslim nad tim co psal York, tak ono by to slo tu koncepci Mestkeho druida i rozsirit a udelat z nej civilizacniho druida. kde mesto je jenom projev civilizace, tak uz to vypada zajimavejs. Samozrejme ze na zacatku budes resit vesnicky a mestysi. Pak se trochu vypracujes a uz muzes resit kraj nebo oblast, pak kralovstvi. atd. Samozrejme vsechno z pohledu civilizace, chaosu a radu, atd. vsechno co psal Sirien. Vlastne je to takovej Sicco, ale jinej :)

Mestkej druid by byla jenom podmnozina civilizacniho druida, ale zase chapu ze by ty ruzny skilly bylo treba nacpat do tech cca 20 levelu, takze by to nakonec asi bylo moc :)
Autorská citace #20
31.12.2021 01:43 - LokiB
todor: a přesně v okamžiku, kdy do toho pustíš civilizaci, jakožto fenomén (rozvíjející se, upadající, ...), tak mi to přestává sedět s druidem :)
Když to bude čerpat z civilizace, mělo by to být něco jiného než druid.

York píše:
a je to samozřejmě nosnější než kampaň ve hvozdu, ale i tak mi to nepřijde jako typická DnD kampaň.


Nosnější? Pročpak?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093645811080933 secREMOTE_IP: 44.213.80.203