Pravidla

LokiB
1.10.2016 16:54
Nové a zajímavé RPG systémy a moduly
Doslechli jste se o novém připravovaném RPG systému či modulu? Nové edici existující?
Podpořili jste přípravu nějakého na Kickstarteru či jinde?
Získali jste beta verzi či čerstvě vydanou kopii něčeho, o čem jiní nejspíš nevědí?
Narazili jste třeba na starší zapomenutý a obecně neznámý systém, který vás zaujal?
Podělte se s ostatními o informace!

Kolem se neustále objevují nové a nové RPG projekty, a asi nikdo nemá čas všechny dohledávat a zkoumat.
Budete-li mít pár slov k charakteristice, tím lépe.
Autorská citace #1
1.10.2016 16:56 - LokiB
Demon Gate ... popisují se jako: "apocalyptic fantasy tabletop role-playing game"
Autorská citace #2
1.10.2016 17:15 - LokiB
Cryptomancer .... tabletop role-playing game made for hackers, by hackers.

Systémově lehčí systém s unikátními mechanikami, založenými na principech reálné šifrované komunikace, využití symetrických i asymetrických šifer.
Principy šifrování se používají nejen na psaný text, mluvenou a myšlenkovou komunikaci face-to-face či na dálku (v rámci tzv shardnetu), ale také třeba pro uzamčení přístupu do fyzického prostoru, se vstupem jen pro "povolané".
V pravidlech je přímo zakomponován i specifický herní svět, který má zabudované některé speciální mechaniky, podporující určitý styl hraní.
Tematicky je zaměřeno na "fantasy špionáž, hackování sídel a systémů". Boj není primární prostředek, pravidla pro něj jsou však zahrnuta.

Pravidla jsem si ze zvědavosti zakoupil a pročetl (430 stran, včetně popisu světa, frakcí, načrtnutí základních "nepřátel", a ukázkového dobrodružství).
Autorská citace #3
4.10.2016 13:06 - Skenderax
Ďakujem za tipy.
Autorská citace #4
4.10.2016 13:58 - crowen

Symbaroum - nadherne ilustrovane fantasy rpg s velmi pozitivnymi recenziami


Treadbare - Stitchpunk! Hraci hraju za rozne hracky.


Trudvang Chronicles

Downfall
Autorská citace #5
4.10.2016 23:22 - LokiB
Cypher System (zobecněný podklad Númenary)

Symbaroum art vypadá moc pěkně ... škoda, že mají web převážně ve švédštině, tedy zejména náhledy (i když s anglickým komentářem)
Autorská citace #6
5.10.2016 00:21 - LokiB
Autorská citace #7
5.10.2016 06:51 - Vojtěch
What's Old is New - univerzální pravidla dělená na propojitelné části fantasy historii, současnost a sci-fi budoucnost.

Fragged Empire Jiné sci-fi

7th Sea 2nd Edition Pirátííííí a renezance?

Feng Shui 2 Hong Kong action

The Black Hack Retro-klon, zdá se být velmi uhlazený.
Autorská citace #8
5.10.2016 07:04 - ShadoWWW
To Symbaroum vypadá hodně zajímavě. A jsem zvědavý i na tu druhou edici Sedmého moře. Škoda, že člověk nemá tolik času na hraní, co by chtěl.
Autorská citace #9
5.10.2016 08:35 - Vojtěch
Symbaroum je vizuálně hezké, ale zatím jsem neměl čas to pročíst. 7th Sea v novém hávu vsadilo na vzhled filmového plakátu a myslím, že se zadařilo.

Sice už se tu probíraly jinde, ale pro úplnost by tu měly být samozřejmě z relativně nových systémů i Shadow of the Demon Lord, 13th Age a 5E DnD, Apocalypse World 2E a Iron Kingdoms :)

Pak je tu Mutant Chronicles na systému, na němž má brzy vyjít nové Conan RPG a koukám, že ta samá společnost pracuje i na Star Trek RPG.

Nevím jestli někdo zmiňoval na kartách založený Wyrd systém, respektive Through the Breach RPG ze světa Malifaux na něm založené. Zajímavý by také mohl být Prince Vlaiant.

Jo a blíží se vydání Five Moons.
Autorská citace #10
5.10.2016 08:50 - Skenderax
Magicians - RPG postavené na učení sa jazyka (v základe Kórejštiny)

De Profundis - Lovecraftovské hranie formou listov (je to staré, ale podľa mňa sa to hodí spomenúť)
Autorská citace #11
5.10.2016 08:55 - ShadoWWW
Díval jsem se na stránky Černého rytíře. Rytíř přestal brát nové produkty D&D a místo toho teď zkouší prorazit s Númenerou.
Autorská citace #12
5.10.2016 09:13 - Vojtěch
Přestal? Spíš jim dorazila nová dávka Numenery. Ono zas tolik těch nových DnD není. Možná spíš mají balík na cestě.
Autorská citace #13
6.10.2016 17:46 - LokiB
Accursed resp. jejich web... na Savage Worlds postavené temné RPG, kde hrajete za "monstra" bojující za svobodu ve světě, kde dobro selhalo a vládne zlo.
Autorská citace #14
6.10.2016 18:19 - LokiB
A kdyby někomu moc chyběl megadungeon pro 5E, tak tu bude konverze jednoho starého: Barrowmaze
Autorská citace #15
6.10.2016 18:31 - LokiB
A trocha cyperpunku v Headspace ... Powered by the Apocalypse
Review na DriveThruRPG zde
Autorská citace #16
7.10.2016 22:40 - LokiB
Ještě cyberpunk, tentokrát pro Pathfinder ... prý pro fandy děl Williama Gibsona (Neuromancer a spol): Interface Zeo 2.0

A Demon Cults & Secret Societies pro ty, kteří hledají temné padouchy do Pathfinderu či 5E
Autorská citace #17
9.10.2016 19:33 - LokiB
Scion 2ed získal poměrně masivní podporu
Autorská citace #18
9.10.2016 22:45 - sirien
To mě těší. Sice sem doteď ani nečet jedničku, nicméně... :D
Autorská citace #19
10.10.2016 09:00 - LokiB
sirien: a Numenaru jsi taky necetl, o to vic se budes tesit na novou vec od Monte Cooka Invisible Sun ;)
resp. ZDE
Autorská citace #20
10.10.2016 12:13 - Vojtěch
Jako mě lehce zajímali Gods of the Fall a Strange, hodně zajímala Numenera, tak zrovna Invisible Sun mě nelákal vůbec. Jako materiálu je tam hodně, al nevím, jestli bych tohle dokázal nějak uchopit.
Autorská citace #22
19.10.2016 06:03 - Colombo
Zkusil někdo ten nový Shadowrun anarchy?
some text or whatever
Autorská citace #23
19.10.2016 06:11 - Vojtěch
Mám ho v merku, ale ještě jsem se nerozhoupal ke koupi. Přece jen Vánoce na krku, přístroje v domácnosti stávkují, předplatné dochází tak finance míří jinam.
Autorská citace #24
19.10.2016 06:49 - ShadoWWW
Apes Victorious - nová hra ve stylu Planety opic od Goblinoid Games (autoři OSR hry Labyrinth Lord).
Autorská citace #25
16.11.2016 23:19 - LokiB
Sharp Swords - Sinister Spells další jednoduchý systém, který autoři uvádějí jako: A Sword & Sorcery Rules Light Role Playing Game with Old School Spirit
Autorská citace #26
6.1.2017 13:57 - LokiB
Znáte: Kingdom Death: Monster?

Celkem úspěšná kickstater kampaň na deskovku :)
Autorská citace #27
16.1.2017 11:23 - Plz
Víte někdo něco bližšího o tomto: http://dracihlidka.cz/
Autorská citace #28
16.1.2017 11:44 - Gurney
Vypadá to zajímavě.
Autorská citace #29
16.1.2017 11:54 - Colombo
Hmm, to je Drd 1.6+? Nebo DrD 1.6 2? Vypadá to jako reakce na DrD 2, na druhou stranu autor tvrdí, že nemá rád rulelawyery, takže to asi nebude DrD +2. Možná snad DrD 2+? Ale to spíš ne. Doufám, že tomu nebudou říkat DrD 1.7, to se totiž blíží DrD 2.0 a to pak začíná být malinko komplikované.
Autorská citace #30
16.1.2017 12:17 - Sparkle
Vypadá to působivě, takhle z tý prezentace, kde ještě pravidla nevisí. To ale Končina působila taky.
Autorská citace #31
16.1.2017 12:22 - Tarfill
O dračí hlídce jsem do teď nic nevěděl. A po přelétnutí jejich webu si myslím, že to bude přesně jak píše Colombo, tedy nic převratného...
Uvidíme, s čím autoři přijdou...
Autorská citace #32
16.1.2017 12:25 - Jarik
Já nebudu zatím hodnotit projekt.
Za mne je spíše pozitivní zprávou, že jak hlavní autor (Tirus), tak jeden z členů (Quarion) jsou (nebo byli) PJ na GC.

Pro mnohé to mnoho neznamená, ale pro mne stále ano.

Nečekal bych výtvor pro 21.stol., ale spíše reinkarnaci věci starší.
Ale popravdě, hrajete ještě někdy Prší nebo Člověče, nezlob se? Já jo.
Autorská citace #33
16.1.2017 12:41 - Tarfill
Jarik píše:
hrajete ještě někdy Prší nebo Člověče

Tyo, chlape, když se nad tím zamyslím, tak tyhle dvě hry jsem nehrál už fakt dlouho...
Vzhledem k tomu, jaká je konkurence a co člověk ještě neobjevil, jsou pro mě tyhle hry už docela mimo mísu...
Autorská citace #34
16.1.2017 13:33 - LokiB
Jsemť velmi zdrženlivý, když v ofiko prezentaci čtu věty jako "Naštěstí mně několik známých ..." ;)
Ale ok, to jsou drobnosti, které by mohl vychytat v pravidlech korektor.
Trochu se bojím toho sjednocení mechanik ... to je takový mor dnešní doby :P
Autorská citace #35
16.1.2017 15:34 - Malabar
Dračí hlídka relativně nedávno (cca listopad 2016) psala na FB profilu, že s tim končí. Koukám, že teď už je vše z té doby (a doby před) smazané a jede to dál.
Autorská citace #36
16.1.2017 16:26 - sirien
Bohové au.

Píše:
V Dračí Hlídce tak můžeš hrát doslova COKOLIV. Pravidla tu nejsou od toho, aby tě omezovala, ale aby ti pomáhala.

(poté, co sem se dočet, jak tam je 7 ras a 6 povolání)

Píše:
Pravidla se netiskly a nešly nikde sehnat. Zajímalo mně, zda se to ještě změní.

-a, -a, mě

Píše:
zároveň jsme chtěli dobře navázat na klasiku. Vrátili jsme se proto ke zdroji, podle kterého Dračák vznikl. K prastarému originálu Dungeons and Dragons.

...nestačí si vzít překlad 5e?

Píše:
Chceme, aby vynikala hratelností a navázala tam, kde původní DrD skončilo.

...nečet sem zrovan něco o vracení se ke kořenům původního DnD?

...

Píše:
Jde o originální, ryze český projekt.

vážně?

Píše:
Následně si pomocí kostky naházíš atributy postavy, které určí, jak jsi silný, obratný a podobně.


odkaz "herní rasy" mě právě poslal na hlavičku webu, rasy nikde... (možná by to url mohlo místo na #top vést na #rasy - to fakt není tak těžké přepsat, vážně ne)

(já bych to normálně asi přehlíd, ale na webu kde mě v úvodu autoři požádají o finanční podporu a mluví až o částkách jako 5000+ bych čekal nějaké standardy prezentace, jako třeba nezprzněné vnitřní odkazy)

Ta stereotypizace popisů ras mě až bolí.

Download sekce prázdná (zato příslibů hromady dobrodružství a pomocných mobilních aplikací atd. hafo, jako u všech podobných projektů předtím, než umřou...)

Nastřelenej design příručky je zjevnej rip-off DnD 3e...


TLDR: je to DrD 1.8 s gnómama místo hobitů a obrama místo krollů, s přidanym knězem a s trochu větší pestrostí class díky zvláštním schopnostem podle DrDII.

ok... FAQ #1 "jaký je rozdíl mezi DrD a DH:

Píše:
Obě hry mají stejné základní atributy pro postavy – Sílu, Odolnost, Obratnost, Inteligenci a Charismu. Rovněž mají velmi podobné rasy a povolání. V Hlídce si však můžeš zkusit povolání kněze a rasu hobita a krolla nahrazuje gnom a obr.



...mám takové tušení, že tu skončíme s třemi verzemi DrD, překladem DnD, Jeskyněma a drakama, duchama Stínu meče a Pána prstenů a Hrdinů fantasy...

Nějak mám pochybnost o smysluplnosti takové koncentrace generických hero-fantasy pravidel na jednu republiku (s tím, že ostatní žánry a styly sou pokryté dost pochybně).

Na jednu stranu je hezké, že má tolik lidí zájem něco udělat, na druhou stranu je trochu smutné, že všechna ta tvorba padá na jednu hromadu kde se pak plete jedno přes druhý a žere si to navzájem prostor.
Autorská citace #37
16.1.2017 16:32 - York
sirien píše:
všechna ta tvorba padá na jednu hromadu kde se pak plete jedno přes druhý a žere si to navzájem prostor.


Neřekl bych. Před oznámením práce na JaD si to mohlo žrát prostor tak maximálně s DrD+. A celkem chápu, že když někdo má rozpracovaný projekt, kterému věří, tak ho nezabalí jen proto, že se někdo rozhodl vydat mírně upravený překlad DnD 5e.
Autorská citace #38
16.1.2017 16:33 - Jarik
Tak jsem si přečetl Sirienův příspěvek #36 a... snad poprvé pochopil co píše a rovnou s tím i souhlasil.
Na první přečtení :D

pozn: To ale nemění nic na mém předchozím příspěvku :)
Autorská citace #39
16.1.2017 16:34 - sirien
LokiB píše:
Trochu se bojím toho sjednocení mechanik ... to je takový mor dnešní doby

Jen tak ze zájmu... to děláš trollingovej phishing a čekáš, kdo se nechá vyprovokovat, nebo si propadl nějaké duševní regresi a prožíváš si pubertální období vzdoru kdy musíš mít pravdu a všechno co říkají ostatní je prostě pitomost protože oni tomu přeci vůbec nerozumějí?

Já jen že to jsou asi tak jediná dvě vysvětlení pro Tvojí neustálou snahu revolučně brojit proti celému vývoji RPG designu a vágně relativizovat všechno, co Tvůj pohled rozporuje, která mě napadají...
Autorská citace #40
16.1.2017 16:44 - ShadoWWW
Minimálně prezentace vypadá zajímavě a těším se, jak to bude vypadat na papíře.

Jako jo, trochu se bojím, co mohlo vzniknout z BECMI, pokračování DrD a vlastní inovace, ale zas pokud jsou v týmu PJové, kteří vedli hry na GC, tak by se mohli trefit do vkusu minimálně hráčů DrD na GC (a to je poměrně slušné číslo). Taky mi je ten jejich přístup tak nějak sympatičtější než nekonečná diskuze o Remaku DrD na RPG F, kde z toho nakonec reálně nic nebylo.

Pokud to má být přímý nástupce DrD, pak mi jen není jasné, proč tam nedali přímo hobita a krolla. Přece jen gnóm a obr ve mně vyvolává jiné konotace než hobit a kroll. (A schválně si všimněte, že i ten DnD gnóm má dnes poměrně blízko k asi nejikoničtějšímu gnómovi dnešní doby, WoW gnómovi, a je to něco jiného než klasický hobit.)

Sirien píše:
...mám takové tušení, že tu skončíme s třemi verzemi DrD, překladem DnD, Jeskyněma a drakama, duchama Stínu meče a Pána prstenů a Hrdinů fantasy...

Tak ono i DnD má ve světě poměrně dost klonů... Své publikum si to najde. Přeji jim úspěch a modlím se, aby to bylo na hony vzdálené Astrálnímu doupěti a Končině.
Autorská citace #41
16.1.2017 16:56 - sirien
ShadoWWW píše:
tak by se mohli trefit do vkusu minimálně hráčů DrD na GC

s tim bych byl opatrnej.

Část DrD hráčů z GC nehraje už nikde jinde než na GC
Další velká část jich ve skutečnosti nehraje DrD jinde než na GC (a přes rok hrají DnD, 13th Age, Fate)
...a ta poslední hraje přes rok svoje variace DrD na mnoho způsobů.

ShadoWWW píše:
hobita a krolla

hobit tam je, vyhazov dostal kudůk.

Protože se silně vyhýbají tomu použít cokoliv co by bylo DrD-specific aby nešáhli na původní Altaří tvorbu - a kudůci a krollové jsou hodně DrD-specific.

(Na druhou stranu jim to nebrání používat paskvilní překlad "pán jeskyně" za kterej by si někdo pořád zpětně zasloužil přes tlamu nebo definovat atribut charisma v ženském rodě.)
Autorská citace #42
16.1.2017 17:07 - York
ShadoWWW píše:
Taky mi je ten jejich přístup tak nějak sympatičtější než nekonečná diskuze o Remaku DrD na RPG F, kde z toho nakonec reálně nic nebylo.


Nekonečná debata je prostě jen debata, asi jako takhle. Není účelem debat, aby z nich něco reálně vzniklo :-) Mimo tu debatu ostatně reálně něco skutečně vzniklo.

Zato, aspoň z mého pohledu, bylo účelem debat najít nějaké spoluautory - a to teda totálně selhalo (a to ostatně i tady).
Autorská citace #43
16.1.2017 17:10 - ShadoWWW
Sirien píše:
charisma v ženském rodě

Jo, toto mi taky trhá uši. A nejhorší je, že to tak používají i čeští vývojáři počítačových her.

Sirien píše:
hobit tam je, vyhazov dostal kudůk.

Mea culpa, to jsem přehlédl. Tak hlavně jestli to má být přímý následník DrD (i když neofiko), tak je tam měli dát. Jsou to obecné názvy, Altar na ně nemá trademark. To už by víc dostal za uši Altar za použití hobita, kdyby něco. Problém je, že tyto dvě rasy nikdy oficiálně nedostaly pořádný fluff. Ten kroll ještě možná jo, v Asterionu, kde je i podrasa, co má regeneraci, ale kudůk nikdy. Největší pokus o fluff kukdůka jsem viděl ve Vukogvazdu, kde z nich dělali středověké židy. ;)
Autorská citace #44
16.1.2017 17:16 - ShadoWWW
York: Nemuselo jít jen o najití spoluautorů, navíc těžko získáš spoluautory na něco nehmatatelného. Vždycky je to o tom, že někdo musí reálně něco vytvořit a přednést a pak se o tom dá debatovat a hledat spoluautoři. A pak zas další iterace, o které se dá debatovat atd. Něco jako ty a Dakara nebo tady ta Dračí hlídka nebo DnD překlady.
Autorská citace #45
16.1.2017 17:26 - York
ShadoWWW píše:
Vždycky je to o tom, že někdo musí reálně něco vytvořit a přednést a pak se o tom dá debatovat a hledat spoluautoři.


Však to jsem přesně udělal.

Kdo ví, třeba jim to vyjde. Nakročeno na to mají celkem dobře - kdybych měl aspoň trochu výtvarného talentu, tak bych rozhodně jakýkoliv další projekt takdy začínal prezentací místo obsahem.
Autorská citace #46
16.1.2017 17:41 - LokiB
sirien: :P

ani jedno ... resp. částečně obojí, vyber si.
že si z těch zapálených věrozvěstů dělám občas legraci přiznávám. Občas.
že si nemyslím, že "jedna mechanika vládne všem, jedna všechny sváže" je jediné, ultimátní, správné řešení pro oblast RPG her, to je taky fakt. jestli je to pro tebe trolling, budiž.

není fakt, že bych vyžadoval na každou činnost různou mechaniku.
není fakt, že bych si myslel, že více mechanik, více adidas.
není fakt, že bych souhlasil s tvůrci DrD+ a spol.

leč:
Mít v systému 2 různé typy hodů (například 2d6 a d100) mi obecně prostě nevadí. není to automaticky znak nedobrého systému. Ani dobrého.
Uznávám některé výhody sjednocených mechanik ... pro naučení se, pohodlí zúčastněných a plynulost hry.
Vnímám za sebe nevýhody sjednocených mechanik ... nemožnost různých statistických rozložení výsledků, nevěrohodnost, resp. nereálnost v některých situacích atd.

mám tedy za mýlící se ty, kteří se tváří, že jak je v systému víc jak jedna mechanika, je něco fundamentálně špatně.
O těch, kteří to vehementně tvrdí, si myslím to samé, co o všech ostatních zvěstovatelích jedné jediné pravé poznané pravdy.

+

Píše:
K prastarému originálu Dungeons and Dragons.
sirien: ...nestačí si vzít překlad 5e?


ne, nestačí.
1 ad překlad - uznávám tu práci, co na tom lidi udělali, ale když aspoň trochu smysluplně vládnu daným jazykem, tak překlad používat nebudu.

2. ad 5E ... nechci to zobecňovat, abych neurazil nevinné, jen mi přijde zajímavé, navrhovat DnD 5E jako náhradu čehokoli aspoň trochu DnD like.

proč myslíš, že i dneska někteří lidé sáhnou po ADND? Prostě si chtějí zahrát danou hru. Stejně jako někdo hraje pool a někdo snooker, někdo karambol. Někdo má rád kuželky a někdo bowling. A přitom jsou lidé, kteří si občas zahrají to a občas ono.
To, že tobě to všechno splývá do jedné stejné hry, kterou bys klidně vzal jako náhradu všeho ostatního a nic bys netratil, je ok.
Autorská citace #47
16.1.2017 17:45 - LokiB
ShadoWWW: co jsem letmo kouknul na jejich FB, tak se na podzim tvářili, že to dělá jeden člověk po nocích a víkendech s tím, že si najímá na grafiku externisty. takže jestli ve výsledku není uvedený tým trochu vábnička "dělalo nás to víc" ... ale nevím, to je jen dojem z těch FB příspěvků, co tam mají v komentářích z podzimu
Autorská citace #48
16.1.2017 17:53 - sirien
Loki: někdy (často) střílíš do terčů, které sis sám vymyslel a ve svém zápalu bojovat s věrozvěsty už vidíš věrozvěsty i tam, kde žádní nejsou.

Prozačátek nikdo netvrdí, že hra musí mít nutně jednu mechaniku a že míň mechanik dělá lepší hru - o tom to "sjednocení" neni. Ostatně mnoho her využívá mechanik několik, jen je jasně vidět, že k tomu je nějaký jasný důvod (např. GUMSHOE hry mají dvě dost rozdílné centrální mechaniky pro různé účely atp.)

A taky se pleteš v dalších věcech - např. různé rozložení výsledků můžeš mít i při využití jedné mechaniky, záleží, do jakých kontextů ji zasazuješ; triviální příklad je dicepool WoD kdy máš tentýž hod, ale pro různé věci různé kontexty, takže někdy Ti stačí 1 úspěch, jindy sou 3 sotva dost - to dost mění profil toho co ten hod znamená v té nebo oné situaci; samozřejmě je obvykle nějaký limit toho kam až se to takhle dá "roztahovat", ale ty možnosti nejsou až tak malé.

Detaily bych kdyžtak probral někde jinde...


LokiB píše:
jen mi přijde zajímavé, navrhovat DnD 5E jako náhradu čehokoli aspoň trochu DnD like.

Ta hra byla záměrně navržená tak, aby dokázala obsáhnout širokou paletu čehokoliv DnD-like a naprosto nečekaně v tom fakt uspěla (jakože doslova skoro nikdo nečekal, že se to fakt povede, ale povedlo se).

Má spoustu volitelných modulů a je snadno hackovatelná, takže si dokázala získat stoupence original DnD, ADnD i 3.Xe DnD a elegantně zvládá pojmout i různé další deriváty (např. One Ring, jak můžeš vidět na Adventures of Middle Earth nebo jak přesně se to menuje).

LokiB píše:
proč myslíš, že i dneska někteří lidé sáhnou po ADND?

podle všeho co sem viděl u nás i na zahraničních fórech (a průzkumech WotC) hlavně kvůli tomu, že se přidají k hráčům, kteří mají ADnD zajeté a nemají chuť ho měnit.

LokiB píše:
To, že tobě to všechno splývá do jedné stejné hry, kterou bys klidně vzal jako náhradu všeho ostatního a nic bys netratil, je ok.

Hráči těch systémů byly cílová skupina 5e (autoři 5e chtěli tyto hráče přetáhnout na 5e). Komerční úspěch u těchto skupin a nadšené přijetí a kladné ohlasy 5e mezi těmito lidmi napovídají, že to nebudu jen já.
Autorská citace #49
16.1.2017 18:13 - LokiB
sirien: mechnaiky tu nechme, to byla takové žertovní diskuse, případně jinde.

že je 5E úspěšné, je fakt. že mělo zasáhnout širokou paletu, je fakt.
že by to museli hrát všichni, kdo chtějí hrát cokoli DnD-like ... není fakt.

když vezmeš jako skupinu všechny hráče, kteří hrají nějaký DnD-like systém ... kolik myslíš, že přešlo na 5E? 20 %, 50 %? 80%?

A teď abys nemyslel, já hraní 5E u nás prosadil (než jsem přešli zase jinam, na SW, ale tam důvody byly právě ty, že jsem chtěl něco ne úplně DnD-like). Takže mně se 5E líbí. Přijde mi to jako fajn nástupce série, sám bych se už k ADND či 3.x kór moc vracet nechtěl.

Na FB i jinde sleduju/jsem členem několika skupin, co mají v oblibě oldschool fantasy hry. Penetrace 5E je slušná. Ale nepřešli prostě všichni.
Stejně jako nepřešli zdaleka všichni hráči PF ... protože PF jim umožňuje ne snad jiné typy hry, ale hlavně jiné typy postav. Pro lidi, kteří mají rádi namakané postavy, postavy přesně stavěné na míru, optimalizované buildy atd nedává 5E snadné nástroje, aby se v něm realizovali.

Což nám může přijít dobře, protože takovým stylem třeba (už) nehrajeme.
Přesto, kdybych měl chuť si zahrát postavu, která má přesně dané vlastnosti, jejichž synergie by mi dávala ten pocit, který od postavy chci (protože by mě ten styl bavil), tak po 5E nesáhnu a radši vezmi 3.x

A i když si WoTC budou dělat svoje průzkumy ... tak ve výsledku třeba:

http://blog.roll20.net/post/143493281735/the-orr-group-industry-report-q1-2016


Torchu starší:
http://www.enworld.org/forum/content.php?3385-Fantasy-Grounds-Usage-Stats-Are-In-5E-Pathfinder-3-5-Savage-Worlds-then-Star-Wars!#.WHz95n1yyBc


Nepopíratelný úspěch 5E ... přejde (už přešlo) zbylých 30% DnD-like na 5E? možné to je.

když to srovnáš ... máš Fate Core, FAE, Rozcestí, starší edice Fate ... a taky to žije nějak "vedle sebe". Třeba už nebude nějaké novější 5E edice Fate, nevím.

Jsou lidé rigidní a flexibilní. Co je na tom divného?
Autorská citace #50
16.1.2017 22:18 - sirien
Loki: zase si konstruuješ extrémy, které tu nikdo neobhajuje a navíc k tomu mícháš dvě věci dohromady.

První věc je, že nikdo nečekal, že by 5e vysála všechny hráče dřívějších edic - to by byla fakt hodně ustřelená představa. Nicméně 5e nasála opravdu hodně hráčů dřívějších edic a to i těch velmi starých, kteří byli obecně dost konzervativní a všechny ostatní edice a DnD-like hry (PF...) ignorovali. To docela dobře ukazuje, že ten potenciál vytvářet obdobný herní zážitek lepším způsobem v ní rozhodně je (tj. mnoha i konzervativním hráčům se vyplatilo přejít ze svého dlouhodobého systému na 5e).

Druhá věc je, že mícháš dohromady lidi co překonvertují ze systému A na systém B (protože tento je najednou k dispozici) s lidmi, kteří se rozhodnou systém změnit a hledají něco nového (protože jim ten starý nevyhovuje nebo začínají novou hru).

Můj point byl o těch druhých - pokud se někdo rozhodne dělat si novej systém, tak zjevně hledá něco, co mu ten stávající nedává. Pokud se někdo rozhodne fanouškovat nově vytvářený systém, tak taky hledá něco, co mu stávající systém nedává. A v tu chvíli je na stole moje otázka: proč se sakra patlat s dalším generickým systémem na téma X, když tu je k dispozici systém, který je:
a) funkční, kvalitní a ověřený
b) prokazatelně pokrývající širokou paletu generik z daného žánru
c) snadno hackovatelný a upravovatelný

Neříkám, že máš nutně vzít vanilla 5e, ale že by bylo přinejmenším o hodně snazší vzít 5e a upravit si ho aby sedělo.

Neříkám, že nemá point dělat nějaký nový systém, ale jak sem napsal už dřív, základní otázka je, v čem je ten systém lepší/jiný, než ty, co jsou už k dispozici - co přináší nového nebo co dělá líp, než ty stávající. A bohužel upřímně - u Dračí Hlídky nevidím potenciál ani na jedno z toho, bude to prostě další DnD (DrD) generikum a rozhodně nepoběží hladčejc, než 5e nebo něco co bys na 5e postavil (naopak tam budou nižší kompatibility s dalšími doplňky atd.)

LokiB píše:
Pro lidi, kteří mají rádi namakané postavy, postavy přesně stavěné na míru, optimalizované buildy atd nedává 5E snadné nástroje, aby se v něm realizovali.

Jenže když už tvoříš nový systém, tak 5e snadno twistneš tak, aby to dělala, ten systém na to je připravený, takže to půjde dost snadno (všechny nástroje máš předpřipravené) a je tak robustní že se ani nezatřese (možná budeš muset trochu posunout challenge ratingy potvor).


LokiB píše:
když to srovnáš ... máš Fate Core, FAE, Rozcestí, starší edice Fate ... a taky to žije nějak "vedle sebe". Třeba už nebude nějaké novější 5E edice Fate, nevím.

Tohle je divný srovnání.

Zaprvé - Rozcestí je FAE, právě FAE a nic víc, než FAE (resp. je to FAE přeříkané Sparklinými slovy)

Zadruhé - Fate Core je iterace systému. 2e už prakticky nikdo nehraje co vim (vyjma hipsterů z RPG F) a s 3e to je složitější, protože 3e nikdy nevyšla ve formě core systému, ale pouze ve formě herních implementací - lidi co hrají 3e nehrají ani tak 3e pro 3e jako spíš 3e protože hrají Diasporu, SotE, Dresden Files atd - přitom co sem sledoval diskuse tak spousta z nich ve skutečnosti přešla z 3e pravidel na 4e pravidla (což je ve skutečnosti dost jednoduchý, 4e nejsou oproti 3e ani tak nový systém jako spíš sjednocení a streamlining původních mechanik do celistvějšího a přehlednějšího balíčku).

Zároveň rozdíl mezi 2e, 3e a 4e Fate rozhodně není stejný jako rozdíl mezi ADnD, DnD 3e a DnD 5e - je to spíš jako edice GURPS. Nebo ještě líp - 2e je jako GURPS Lite, 3e je jako GURPS Lite nahackovaná věcma z náhodných hardcore rozšíření a 4e jsou pak když tohle vezmeš a přejdeš na GURPS Core aby sis v tom udělal pořádek.
Autorská citace #51
16.1.2017 23:02 - Gurney
ShadoWWW píše:
Tak hlavně jestli to má být přímý následník DrD (i když neofiko), tak je tam měli dát. Jsou to obecné názvy, Altar na ně nemá trademark.

Já si naopak myslím že nadešel čas, kdy už není nutné žít ve stínu Dračího doupěte a tuplem ne už prakticky neexistujícího Altaru. Že kdysi někdo potřeboval rasu co by kombinovala obratnost a odolnost protože povolání alchymista neznamená, že to od té doby musejí všichni opisovat.

Ta debata o remaku co jsi ji zmiňoval byla (nebo možná dokonce pořád ještě je) tak marná i proto, že z "to v dračáku nebylo/musí být" se stal univerzální způsob jak do jakéhokoli náznaku snažení hodit vidle pokaždé, když se někomu něco nelíbilo.
Autorská citace #52
17.1.2017 00:17 - LokiB
sirien píše:
Tohle je divný srovnání.


a vzal sis z něj ty divnější části :) srovnání Fate Core a FAE ses v tom přehledu "odlišnosti" vyhnul. Vybral sis ty, kdes mohl líp ukázat, že ty příklady nebyly vhodné. Ok.


Píše:
Neříkám, že nemá point dělat nějaký nový systém, ale jak sem napsal už dřív, základní otázka je, v čem je ten systém lepší/jiný, než ty, co jsou už k dispozici - co přináší nového nebo co dělá líp, než ty stávající.


Tak pro autory je ten systém většinou lepší v tom, že je jejich. Pro potenciální hráče je to často pocit, který v nich daná hra vyvolá. Existuje dost lidí, kteří si pořídí nový systém, nový modul či novou deskovku pro ten závislácký pocit, který v nich vyvolává ... nesnadno se to popisuje, je to spíš psychologická věc. Koukáš na obálku nebo si přečteš úvodní kapitoly a vyvolá to v tobě pocit "chtěl bych si prožít hraní příběhů, které tohle (možná) nabízí" ... budou trochu odlišné od XYZ, bude to něco NOVÉHO.
Nakolik jsou pak skuteční hráči zklamaní je druhá věc. Nakolik mnoho takto zakoupených příruček/modulů/her nikdy neopustí knihovnu/harddisk a nejsou ve skutečnosti kupci hrány je třetí věc. Často prostě stojí za to vypláznout 20 euro, pro těch 30 minut, kdy se budu těšit, že by to mohlo být dobré. Neznáš takový pocit, nestalo se ti to někdy?
Ta tvoje otázka původní se totiž opravdu dá odpovědět tak, že sice nová hra nenabízí nic lepšího/nového, ale dává hráčům na chvíli pocit, že mohou něco nového mít. není třeba žádného jiného důvodu, který by vznik nové hry ospravedlňoval.
Důvody k vyzkoušení či přechod na jiný systém nejsou jednotné, z 10 skupin můžeš mít 10 různých důvodů. A třeba z mojí zkušenosti, co jsme zkoušeli nové systémy za ta léta, tak nebylo hlavním důvodem "současný systém nám nevyhovuje, chceme pryč", ale opravdu hlavně "zkusme něco nového, třeba to bude v něčem zajímavé, nějak nás to obohatí/inspiruje/dá nám odstrašující příklad/..."

Nejsem nijak zainteresován do komenrční části české RPG scény. Zcela upřímně říkám, že když vyjde každý měsíc nová verze DrD, klidně zcela odlišná, tak mi to vadit nebude. Jestli nakonec bude v malém českém rybníčku 160 různých her, z nichž bude každou hrát 15 hráčů ... nevadí mi to. Rozhodně nejsem příznivcem teze "v českém prostředí by měla být jedna hra - hegemon - která by pod sebou soustředila velkou část komunity". Nepřineslo by mi to něco, po čem bych toužil. Nepřineslo to nic ani v době, kdy to byla pravda s oDrD

Píše:
Nicméně 5e nasála opravdu hodně hráčů dřívějších edic a to i těch velmi starých, kteří byli obecně dost konzervativní a všechny ostatní edice a DnD-like hry (PF...) ignorovali. To docela dobře ukazuje, že ten potenciál vytvářet obdobný herní zážitek lepším způsobem v ní rozhodně je (tj. mnoha i konzervativním hráčům se vyplatilo přejít ze svého dlouhodobého systému na 5e).


Určitě nasála. Ale velmi mnoho z nich nepřestalo kvůli tomu původní systémy zcela hrát. Přibrali další systém, kterej je fajn, kterej jim není nepříjemnej, jako pro ně byla 4E ... a přesto si mnozí paralelně dál hrají i ty oDnD/ADND jako dřív.
Což by, mohlo znamenat, že 5E, přes všechny své kvality, starší editace plně nenahradilo.

Navíc vždycky budeš mít sice malou, ale ne zcela zanedbatelnou skupinu lidí, kteří prostě z podstaty nechtějí hrát mainstream.
Autorská citace #53
17.1.2017 00:41 - Aegnor
LokiB píše:
Ale velmi mnoho z nich nepřestalo kvůli tomu původní systémy zcela hrát. Přibrali další systém, kterej je fajn, kterej jim není nepříjemnej, jako pro ně byla 4E ... a přesto si mnozí paralelně dál hrají i ty oDnD/ADND jako dřív.

Vycházíš z nějakého průzkumu? Protože mi to bohužel přijde jako docela... nereálná varianta, že opravdu většina hráčů DnD 5e k tomu paralelně hraje i starší edice.
Autorská citace #54
17.1.2017 00:51 - LokiB
Aegnor: máš pravdu, vycházím jen z internetových diskusí, fór a FB skupin, ve kterých jsem už nějakou dobu. tedy nejde o statistiku či průzkum.

je dost dobře možné, že ti co tam píší "5E je fajn, líbí se nám, hrajeme v něm, ale k tomu si občas dáme i náš původní systém" nejsou tak četní, jak se zdá a většina přešla, původní systém opustila a nemá potřebu v něm dál hrát a psát o tom.
jen pro přesnost ... psal jsem velmi mnoho, ne snad přímo většina. je fakt, že ten můj pojem je relativní, pro někoho může být velmi mnoho 15 % pro jiného 50 % a pro dalšího jen přes 80 %.
nahradil bych tedy "velmi mnoho" korektnějším spojením "v internetových fórech a diskusích jsou také slyšet lidé, kteří ..."

jestli má někdo lepší průzkum, ok
Autorská citace #55
17.1.2017 01:38 - Sparkle
sirien píše:
TLDR: je to DrD 1.8 s gnómama místo hobitů a obrama místo krollů, s přidanym knězem a s trochu větší pestrostí class díky zvláštním schopnostem podle DrDII.


Tahle banda se tím ale netají, otevřeně tu hru takto prezentuje, to je přece jenom upgrade oproti jiným pokusům tímto směrem.
Autorská citace #56
17.1.2017 10:29 - Jerson
Mě pobavily ty "nekonečné možnosti kombinací". Sedm ras a sedm povolání dává přesně 49 kombinací, navíc u obrů se jasně říká, že to jsou jen válečníci, a výběr speciálních schopností to moc nerozetne, protože mezi nimi bude určitě spousta "must have".
Na druhou stranu otevřené financování jasně ukáže, jak moc to potenciální hráče bude zajímat.
Autorská citace #57
17.1.2017 10:39 - LokiB
Spakle: trochu se dle jejich FB obávám, že je to one-man-band ....

Jerson: v DrD se následně povolání dělila na dvě specializace ... když to zachovají, mají těch kombinací, no o něco víc ;)
Autorská citace #58
17.1.2017 10:43 - Jarik
LokiB: ja to spocitam za tebe... 98
Autorská citace #59
17.1.2017 10:48 - Colombo
ale za každé povolání můžeš mít jiné (nahozené) staty!
Autorská citace #60
17.1.2017 10:52 - Vojtěch
Pořád daleko nekonečnu :D
Autorská citace #61
17.1.2017 10:56 - Mildar
Bojim se ze tam prenesou presne ty chyby co byly v DrD pro ktere jsem presel k DnD.
Neboly:

  • Minimalni moznosti modifikace povolani (2x hranicar znamena 2 stejne postavy, viz. udelate postavu za 5 minut)
  • Nektera povolani budou v nekterych pripadech k nicemu (Je tu duvod proc se DnD vzdy boji vydat alchymistu)
  • Jestli opisou ze zakonne zly znamena, ze v noci podrizne druzinu, tak si je osobne najdu abych jim dal facku
Autorská citace #62
17.1.2017 10:57 - ShadoWWW
A jedna schopnost může mít více možností na výběr.
Autorská citace #63
17.1.2017 10:58 - Sparkle
Btw, o tomhle projektu někdo něco víte? http://naefar.cz/
Autorská citace #64
17.1.2017 11:05 - Merlin
ShadoWWW píše:
aby to bylo na hony vzdálené Astrálnímu doupěti a Končině.


a na světelné roky Voidu
Autorská citace #65
17.1.2017 11:07 - ShadoWWW
Zajímavé. Ilgir autorům napsal, ať si změní skloňování charismatu, a oni mu odepsali, že to tak asi nechají, protože jim to přijde tradiční a hezké mít všechny základní vlastnosti v ženském rodě.

Takže tipuji, že ten systém bude takový... hodně tradiční.
Autorská citace #66
17.1.2017 11:10 - LokiB
Jarik: ja do toho pocital i tu poznamku od Jersona, ze obri jsou hlavne valecnici, takze tam ocekavam nejaka omezeni, proto jsem presne cislo schvalne nepsal ;)

Merlin: tak přišlo mi, že to míří na trochu jinou "klientelu" než Void.

Mildar: a pritom zrovna v DrD byl alchymista oblibeny (a ted neresim, jestli take ve vysledku uzitecny, ale oblibeny byl). pro nektere hrace jsou valecnici a hranicari ci zlodeji nudni, obycejni ... alchymista ma uz v nazvu "neco navic" ... svoje hrace si imho nasel. ne kazdy ptorebuje svuj spravedlivy spotlight ...

zakonne zly nepodrezaval druzinu, ne? ten budil draka, muhahahaha
Autorská citace #67
17.1.2017 11:24 - Mildar
LokiB píše:
a pritom zrovna v DrD byl alchymista oblibeny

Dusledek spatne napsanych povolani. Kdyz vybiras mezi 3x nudou, 2x okoukanym konceptem a zbude neco co by te mohlo teoreticky zabavit, tak bud vyberes posledni moznost a nebo mozna hrajes spatnou hru

Sorry za rant, nejak se mi asi sepnul post-traumaticky stres
Autorská citace #68
17.1.2017 11:37 - LokiB
Mildar: v pohodě ... určitě jsi zažil spoustu zábavy u ADND 2E thiefa nebo fightera, nebo, teď si vzpomínám, nepřeberné možnosti DND postav, takový Dwarf ... to byla skutečně lahůdka povolání, zejména, co se schopností týče :D ... měl jeden speciální útok, jednu speciální obranu, infravidění a detekci pastí ... jo, a na 9.úrovni mu povolili stavět stronghold.
Inu co stačilo dříve nestačí dnes. Tehdy chtěl člověk "hrát trpaslíka" a že neumí v podstatě nic speciálního, přežil bez traumat :)
Ale doba se změnila, jsme dál a nová doba si žádá své. To je ok.

Jééé, nechceme se zvrhnout do diskuse "už tehdy bylo DrD špatné a všichni to věděli" .... šamšír, šamšír, šamšír!
Autorská citace #69
17.1.2017 11:44 - Čindi
Jo jo taky jsem nechápal v čem je ADND 2E lepší než oDrD. Obzvlášť s tím skvělým THACO. :)
Autorská citace #70
17.1.2017 11:56 - Merlin
LokiB píše:
už tehdy bylo DrD špatné a všichni to věděli


já to nevěděl, ale vím to teď :)
Autorská citace #71
17.1.2017 12:08 - LokiB
Čindi: popravdě THAC0 bylo dost znatelným vylepšením proti přepočtovým zásahovým tabulkám z předchozí verze DnD. Ty vycházely zjevně z figurkových bitevních tabulek, byly ne moc přehledné a jasné. Proti nim byl souboj v ADND jednoduchý a v DrD krystalický.
Panuje prostě názor, že autoři DrD se měli poučit a vytvořit modernější a lepší systém. Holt by to nevyšlo v roce 1991, ale třeba 1994, no. Možná.
Autorská citace #72
17.1.2017 12:21 - Vojtěch
Mildar píše:
Nektera povolani budou v nekterych pripadech k nicemu (Je tu duvod proc se DnD vzdy boji vydat alchymistu)


DnD se nikdy nebálo vydat alchymistu, ale historicky prostě lektvary míchali casteři a basta. Nějak nebylo potřeba mít to jako povolání. Respektive povolání, jehož jedinou devizou je výroba předmětů z lootu, jako je to v DrD nejspíš akorát rozvrtalo už tak chatrnou herní ekonomiku.

EDIT: Proč se diskuze o nových a zajímavých systémech zase noří do starého DrD a jiného bahna?
Autorská citace #73
17.1.2017 12:38 - Gediman
LokiB
Píše:
Merlin: tak přišlo mi, že to míří na trochu jinou "klientelu" než Void.


Na jakou podle tebe Void míří klientelu?
Tenhle názor by mě docela zajímal :)
Autorská citace #74
17.1.2017 13:21 - sirien
LokiB píše:
srovnání Fate Core a FAE ses v tom přehledu "odlišnosti" vyhnul. Vybral sis ty, kdes mohl líp ukázat, že ty příklady nebyly vhodné.

Fate Core a FAE jsou jeden a ten samý systém, jen tam je jiné řešení pro dovednosti a sjednocenej stres.

Pokud máš s tímhle tvrzením problém, tak sem ho tu už několikrát řešil a dokládal sem ho autorskými blogy (některé z nich jsem i přeložil) a vyjádřeními autorů i hráčů v ofiko diskusích.

LokiB píše:
zkusme něco nového, třeba to bude v něčem zajímavé, nějak nás to obohatí/inspiruje/dá nám odstrašující příklad/

Zní to sice hrozně hezky, ale z pohledu autorů tvořit něco "nového" co dopadne stejně jako x dalších věcí z toho samého šuplíku nedává úplně smysl.

LokiB píše:
Ale velmi mnoho z nich nepřestalo kvůli tomu původní systémy zcela hrát.

Citation needed, protože mám dost pochybnost, že by mediánový hráč hrál víc jak 1 hru v jednom systému naráz.

LokiB píše:
máš pravdu, vycházím jen z internetových diskusí, fór a FB skupin, ve kterých jsem už nějakou dobu. tedy nejde o statistiku či průzkum.

Průzkumy WotC k vývoji 5. edice ukázaly, že jakékoliv fórum/diskusní skupina jsou velmi specifické vzorky které neodpovídají běžným hráčům (feedback z fór a feedback z plošných průzkumů s tisíci respondenty se mnohdy značně lišil).

Což intuitivně dává docela dost smysl popravdě.

A Alnag kdysi někde postoval starší průzkum WotC co ukázal, že průměrný hráč hrál ve 3-4 systémech ale hraje 1 hru v danou chvíli.



Sparkle píše:
Tahle banda se tím ale netají, otevřeně tu hru takto prezentuje, to je přece jenom upgrade oproti jiným pokusům tímto směrem.

To je sice pravda, ale pořád to je mentalita která je minimálně 10 let mimo - dneska je ten výběr her co můžeš použít mnohem větší a ty bariéry jsou o dost menší. Rozhodně dneska neplatí, že musíš tvořit něco nového pro tenhle účel.
Autorská citace #75
17.1.2017 15:03 - Tarfill
Sparkle píše:
Btw, o tomhle projektu někdo něco víte? http://naefar.cz/

Taky o tom nic nevim, každopádně když si z toho člověk něco přečte, získá podobný pocit, jako u mnoha dalších takto aktivních jednotlivců - je to práce minima lidí (možná jen jednoho), poslední dobu jsou tam dlouhé prodlevy příspěvků - většina z nich jsou z r. 2014 a 2015, ale poslední rok nic.
A když jsem si pak přečetl úryvky typu - "...je to nejsevernější kontinent, ale celý ledový, je zde několik království apod..." ale zároveň nedodá ani jednu informaci o tom, jak by se obyvatelé na tom ledu uživili a jaký stavební materiál používají, jak funguje ekonomika apod... připadá mi to dost nedotažené do konce...
Autorská citace #76
17.1.2017 15:44 - Vojtěch
Pffff... mezi sebou směňují ledové kostky z jihu za severní rampouchy. Hlavní vývozní artikl jsou zmrzlina, lehce jeté kožešiny, vyřezávané kosti nepřipravených cestovatelů a nájezdníci, dovoz jsou hlavně piliny a citrusy, zejména limetka a citron. Jinak by ty ryby nebyly k žrádlu. Staví samozřejmě z ledu a pykretu.
Autorská citace #77
17.1.2017 15:52 - Sparkle
Minimálně mi přijde v těchto dvou projektech dobrý, že se snažej dodat nejen systém, ale i fluff k tomu: setting, povídky, pěkný vizuály. Nám to může přijít jako samozřejmost, ale když si uvědomím, kolik lidí nechápe ani tohle, a snaží se marně vzbudit zájem o svoje systémy, ke kterým ale nejsou ochotný nic dalšího dodat, protože je přece baví dělat systém a nic jinýho, tak je to minimálně osvěžující a asi něco jako drobný posun vpřed.
Autorská citace #78
17.1.2017 16:24 - York
Sparkle: Jsem docela zvědavej, jestli k tobě někdy doputuje myšlenka, že u systému, který je určený ke společné improvizaci settingu a příběhu, přibalování těchle věcí tak úplně nevádá smysl. Nemluvě o projektu, jehož cílem je umožnit hrát starý content (a tvořit nový, vlastní) na novějším enginu.

Každopádně díky za urážku, už se mi po nich skoro stýskalo.
Autorská citace #79
17.1.2017 16:26 - ShadoWWW
Nevýhodou je ale slabá podpora. Je sice skvělé, že když Martin Klíma nesehnal licenci pro BECMI, tak to upravil a vydal podobný, vlastní systém a díky tomu jsme měli RPGčka mnohem dřív než třeba Slováci nebo Švícaři. Neměl jinou možnost.

Ale teď si vem, že by AD&D mělo SRD a OGL a DrD by vyšlo podle toho. Měli bychom desítky rozšiřujících modulů, dobrodružství, herních světů... vše kompatibilní. Lidi by nemuseli čekat 20 let na čtyři (?) vydaná dobrodružství a dva herní světy. RPG byl byl mnohem větší fenomén.

Nebo si vem, že by Bouchi tenkrát v roce 2007 přijal Alnagovu nabídku na vytvoření DrD 2 podle OGL 3E. Mohli jsme mít stovky kompatibilních rozšiřujících modulů, dobrodružství a světů, kompatibilní PF Path aj.

A zatímco to první je nereálný sen, to druhé byla promarněná příležitost.

A dnes stojíme opět na podobné křižovatce. Anglicky neumí každý. Kdyby to byla pravda, tak by tady DrD tak neexcelovalo. Protože by tu byl mnohem masovější zájem o GURPS, WoD a další systémy. Překlady na netu to taky nezachrání, protože online komunity jsou jen malou výsečí hráčů RPG.

JaD nebudou tak grandiózní a rozsáhlé jako původní DnD 5e, nedokážou generovat mnoho nového obsahu, protože na to v ČR nejsou kapacity. Ale jakýkoli jeho fanoušek, co umí aspoň trochu anglicky, může vzít jakýkoli 5E kompatibilní produkt a zpřístupnit ho do češtiny hráčům JaD. Nebo se hráči JaD mohou inspirovat na ostatních 5E produktech a vytvořit podle nich vlastní.

To je, o čem mluví Sirien, že lepší než stavět na zelené louce stále od začátku, je lepší stavět na práci ostatních, rozšiřovat ji, nebo ji upravovat apod. A nemusí jít jen o JaD a DnD 5e, ale třeba o Fate.
Autorská citace #80
17.1.2017 16:36 - Sparkle
ShadoWWW píše:
To je, o čem mluví Sirien, že lepší než stavět na zelené louce stále od začátku, je lepší stavět na práci ostatních, rozšiřovat ji, nebo ji upravovat apod. A nemusí jít jen o JaD a DnD 5e, ale třeba o Fate.


Tak je zkus zkontaktovat, třeba o JaD nevědí.
Autorská citace #81
17.1.2017 16:45 - ShadoWWW
Sparkle píše:
Tak je zkus zkontaktovat, třeba o JaD nevědí.

To je vlastně docela dobrý nápad. Díky.
Autorská citace #82
17.1.2017 16:53 - York
ShadoWWW píše:
na to v ČR nejsou kapacity


Tohle bych si dovolil zpochybnit. Prakticky bez výhrad to platilo v devadesátých letech, kdy prakticky jediná rozumná možnost, jak něco distribuovat, byla vydat to tiskem a prodávat to v obchodech. Nehledě na to, kolik tvůrčího úsilí do toho lidi vloží, je v takovém případě výstup omezen tím, co se dá reálně prodat, protože ten tisk a distribuci a marži obchodníků musí prostě někdo zaplatit.

Ty teď ale mluvíš o tom, že někdo přeloží nějaké dobrodružství k 5e - a předpokládám, že tím míníš, že ho vyvěsí na netu (a nebude řešit autorská práva, licenční poplatky a tak). Když stejné podmínky vztáhneš na vlastní tvorbu, tak kompletně odpadá bariéra s vydáváním tiskem.

Samotný tvůrčí potenciál hráčů je mnohem větší, než si myslíš. Mám s tím celkem velké osobní zkušenosti u hry, která je postavená na tvorbu vlastního conentu. Samozřejmě ne všechno, co hráči vytvořili, je v plně "vydatelné" kvalitě, ale velká část ano a dohromady je toho za těch dvacet let tolik, že i kdybych z toho vybral jen to nejlepší, vydá to na obsah slušné Ačkové hry. A to se bavíme o práci řádově dvou desítek lidí z komunity zhruba o velikosti sto hráčů. Hráčská komunita DrD byla řádově tisíckrát větší...

Proč se to u téhle hry děje a u DrD ne, je čistě o tom, jakou podporu tomu autoři/admini/vydavatelé dávají a jaké nástroje na to vytvořili. Potenciál tu rozhodně je, ale musíš něco aktivně dělat, abys ho vytěžil.
Autorská citace #83
17.1.2017 17:03 - ShadoWWW
York: Myslel jsem tím knižní produkci.
Autorská citace #84
17.1.2017 17:16 - York
ShadoWWW píše:
York: Myslel jsem tím knižní produkci.


Tam právě až tak moc nevidím tu výhodu, o které mluvíš. Určitě by to tak bylo, pokud bys celou hru psal a vydal v angličtině. Když ale cílíš na zákazníky, kteří chtějí produkty v češtině, tak pořád musí někdo udělat překlad v profesionální kvalitě, musíš zaplatit licenci, musíš zaplatit tisk, distribuci, atd.

Jako jasně, smysl to pořád má, protože hodně hráčů je schopno a ochotno ty materiály v angličtině použít (a u dobrodružství ti navíc stačí, když to zvládne DM), myslím si ale, že ta výhoda není až tak velká, jak říkáš.

Druhá věc je, jestli by nemělo smysl se na tu elektronickou formu zaměřit. Dneska už drtivá většina hráčů určitě má k dispozici zařízení, na kterém to mohou při hře zobrazit. Když navíc zdůrazníš výhody elektronického média (hypertextové odkazy uvnitř dobrodružství, aplikaci, která bude přehledně držet hráčské deníky, statistiky potvor, a podobně, ...), tak by to mohlo mít celkem slušný úspěch.
Autorská citace #85
17.1.2017 17:31 - LokiB
ShadoWWW: popravdě, můj pocit je, že kdokoli to u nás myslí s komerční produkcí RPG stuffu vážně, tedy ve smyslu, že by se tím chtěl živit, měl by daleko spíše mířit na překlady do cizích jazyků a distribuci přes portály jako drivethrurpg či jiné.
to má (opět podle mě, nemám na to statistiky) lepší potenciál, než se snažit prodat v čechách tištěnou českou hru. just sayin.

druhá věc je ... můžeš vytvořit něco pod otevřenou licencí, ale mnoho lidí prostě nesrovnatelně více láká vytvořit něco zcela vlastního. jsou do toho ochotní vkládat svůj čas a energii, což by do modifikace licencovaného systému třeba nebyli. ne každé rozhodnutí je chladný kalkul. taky bys mohl říc, že scénáristé nemusí psát vlastní scénáře, ale mohou brát z nepřeberného množství úspěšných knížek a předělávat je pro film. Někdo to dělá a prodá pak studiu scénář třeba na Enderovu hru (neber mě za slovo, prostě scénář podle knihy) ... ale jiný nechce a sedí a píše svůj vlastní scénář, se kterým chce prorazit. a třeba neuspěje a nebude to dobré, nebo to bude dobré, ale nevydělá na tom. přesto to dělá.

a s těmi RPG hrami je to v mnohém podobné.

+ hrál jsem více jak 20 let paralelní ADND a DrD ... a vlastně nikdy za celou dobu jsme neměli potřebu přemýšlet, že přejdeme na jeden systém se vším. ani jsme nevedli pře o to jestli je jeden systém lepši než druhý.

jestli někdo chce hrát hlavně kupované moduly, pak určitě podporu řeší ... nakolik je to majorita, nevím. nepřišlo mi nikdy jako problém vzít zajímavý modul ADND a hrát ho v DrD.
Autorská citace #86
17.1.2017 18:02 - sirien
LokiB píše:
taky bys mohl říc, že scénáristé nemusí psát vlastní scénáře

Ty se v těch demagogicky nekorektních srovnáních snad normálně vyžíváš...

...nemusím snad přímo vysvětlovat, co je na tomhle jednom dokonale mimo, že ne?
Autorská citace #87
17.1.2017 18:28 - LokiB
sirien: nemusíš. a klidně tě o to i požádám, abys to nedělal. mně by to stejně nic nedalo.
místo toho se můžeš rozepsat jak ti přijde pro všechny zcela a dostatečně naplňující rozvíjet cizí a free systémy

EDIT: jde o návrat k tezi:
Píše:
Nějak mám pochybnost o smysluplnosti takové koncentrace generických hero-fantasy pravidel na jednu republiku (s tím, že ostatní žánry a styly sou pokryté dost pochybně).


která imho svědčí o tvém nepochopení toho, proč to ti lidé dělají. resp. tvojí neochoty se smířit s tím, že jiní mají odlišné vidění světa, než ty.

neexistuje něco jako smysluplná koncentrace generických hero-fantasy pravidel na jednu republiku. To bys na to musel mít Centrální plánovací komisi, jako tu měli komunisti za socialismu. a říkali lidem, jaké je smysluplné množství aut k prodeji a bytů k výstavbě. no, nefungovalo to ani jim.
CPK by pak stanovila jednotlivým autorům, co mají psát pro fantasy, co pro další žánry na základě jejich odhadů poptávky a možností výroby
Autorská citace #88
17.1.2017 20:05 - sirien
Tak můžeš se rochnit v tom, jak jsou staré nápady dobré navždy a jak úžasné je tvořit pro nic než dobrý pocit z tvorby a jak super je mít hry co skončí nikým nehrané jako součást sbírky pár geeků a můžeš dělat roztleskávačku lidem co vyhazují čas a energii (a naděje... a v tomhle případě i peníze) na to udělat další variaci téhož, pokud chceš.

Já říkám, že věci mají vývoj, který má smysl, že dobrý pocit z tvorby je hezký, ale tvorba samotná by měla být smysluplná i svým výsledkem a že je lepší navazovat na věci, které jsou už rozšířené a kvalitní, protože to usnadní ostatním navazovat na Tebe dál další tvorbou.


Řeči o centrálním plánování jsou sice roztomilé a v našem prostředí hezky úderné, ale obávám se, že kdokoliv s elementárními základy ekonomie pochopí, že si totálně mimo, protože tenhle problém není o centrálním plánování, ale o tvorbě založené na dokonalejší* informaci o stávajícím prostoru**.

(krok tímhle směrem si udělal Ty, doufám, že se pořád ještě chytáš - ostatně ten odstavec výše je sotva 101, klidně Tě ve zkratkách provedu celým prvním semestrem...)

___________
* ve smyslu bližší dokonalosti, nikoliv ve smyslu nuceného druhého stupně superlativa, samozřejmě

** slovo "trhu" se v tomhle kontextu nějak nehodí...
Autorská citace #89
17.1.2017 20:45 - Šaman
Já v tom mám jasno. Nejlepší je DrD 1.5 s mnoha modifikacemi z Dechu Draka a snad ještě i z Šavlozubé veverky, tedy systém nazývaný Dračák. Proč? Protože tehdy do toho hráči dávali celé to srdíčko, scházeli jsme se na kolejích ve společence a nevadila nám sezení na 18 hodin.
Dneska je to samej faté pojnt, dramatizmus, psychológie postav, úspěch v neúspěchu, ale na poctivý hod 6+6+4 halapartnou proti obrům nic nemá. Na objevování patnáctého podlaží Karaku, což byl *opravdickej velkej* dungeon, ne nějaká zřicenina s pár místnostma. Dneska se domluvíme na šestou, sejdem se po sedmé a okolo jedenácté chtěj všichni pracující domů…

<konec trolení :>

Siriene, možná to lidi prostě baví, dělat nová a nová pravidla. Nezapomeň, že každý si tvoří vlastní pravidla a kdo říká, že ne, ten je tvoří dodnes.
Ale taky souhlas s tím, že vydělat na jejich knižním vydávání se už asi moc nedá.
"Trh" opravdu není ten správný výraz pro cílovku.
Autorská citace #90
17.1.2017 21:31 - Aegnor
Šaman píše:
<konec trolení :>

snad krollení, ne?
Autorská citace #91
17.1.2017 22:30 - Šaman
Pravda. Kroll s halapartnou byl ještě lepší! :D
Autorská citace #92
18.1.2017 07:13 - ShadoWWW
Sparkle: Odpověděli, že jejich cílem je vydat si své vlastní RPGčko.
Autorská citace #93
18.1.2017 08:06 - Gurney
Já nechci soudit předem, počkám si co tam bude navíc oproti hrám co tlačí systém a nic dalšího už nenabízejí (a přitom nejsou zatraceně geniální, ale to od hry, co se hlásí k odkazu DrD zrovna nečekám). A snad to 'navíc' nebude bizarní vkus autorů jako u Končiny, ale to se asi zas nějakou dobu nikomu zopakovat (doufám) nepodaří.

Aegnor píše:
snad krollení, ne?

lol, good one
Autorská citace #94
18.1.2017 09:57 - Jerson
ShadoWWW píše:
Odpověděli, že jejich cílem je vydat si své vlastní RPGčko.

Opravdu odpověděli "vydat si"? Protože to zní jak Astrální doupě - je jedno kolik lidí to bude hrát, prostě to chceme vydat. V tom se tedy nijak neliší od hromady dalších tvůrců, takže ne že bych to považoval za špatný přístup.

Na druhou stranu nechat hlasovat lidi pomocí peněženek je hezky přímočaré, to se musí nechat :-)
Autorská citace #95
18.1.2017 12:05 - Sparkle
ShadoWWW píše:
Sparkle: Odpověděli, že jejich cílem je vydat si své vlastní RPGčko.


:(

Z jejich webu: "První z nich byla schůzka se zástupcem firmy Altar, která vlastní práva na původní DrD. V roce 2015 byla tato skvělá hra už několik let mrtvá. Pravidla se netiskly a nešly nikde sehnat. Zajímalo mně, zda se to ještě změní. Bohužel, odpověď byla negativní. Nevzdal jsem to a zeptal se na možnost odkoupit licenci a hru znovu vydat."

Evidentně tam kdysi byla doba, kdy byli ochotný vydat cizí pravidla. Zajímalo by mě, proč už není.
Autorská citace #96
18.1.2017 12:15 - York
Sparkle píše:
Evidentně tam kdysi byla doba, kdy byli ochotný vydat cizí pravidla. Zajímalo by mě, proč už není.


Tipnul bych si, že proto, že Bouchi obojí odmítnul.
Autorská citace #97
18.1.2017 13:01 - Log 1=0
sparkle píše:
kolik lidí nechápe ani tohle, a snaží se marně vzbudit zájem o svoje systémy, ke kterým ale nejsou ochotný nic dalšího dodat, protože je přece baví dělat systém a nic jinýho,

Takoví lidé jsou? A proč se nespárují s těmi, kteří by uměli napsat setting, ale systém ne? Takových budou určitě mraky.
Autorská citace #98
18.1.2017 13:17 - LokiB
sirien: proveď mě všemi semestry, však už je to dlouho co na diplom padá prach a jistě se mezi tím objevily nové, progresivní teorie, které jsem z důvodů prachsprostého vydělávání peněz a jejich ještě prachsprostšího utrácení za blbosti neměl čas ani sílu sledovat.
jsem otevřen všem novým nápadům.

hele já to nechávám na nich, ať si vydají co chtějí, když na to mají čas a chuť. co tě motivuje k tomu, se nad tím pozastavovat? že to nebude rentabilní ... no to asi určitě nebude.
Ani tobě nebudu rozmlouvat překlady Fate a další tvorbu, kterou si stáhne pár stovek lidí (možná pár tisíc?) a v reálu ji bude hrát možná pár desítek. Stojí ti to z to? Proč to děláš?

Šaman píše:
Dneska se domluvíme na šestou, sejdem se po sedmé a okolo jedenácté chtěj všichni pracující domů…


Kdybys věděl, jak bolestivě jsi přesný :( ... domluvili jsme se dneska na šestou a už se ozvali dva hráči, že to nestíhají, že dorazí tak asi na sedmou. Jediný rozdíl je v tom, že snad vydrží do půl jedné ... víc ale těžko, rodiny, práce, věk ...
A budeme hrát Savage Worlds, protože Doupě ani DnD nás už nebaví. Nostalgie musí stranou :)
Autorská citace #99
18.1.2017 13:33 - Sparkle
Log 1=0 píše:
Takoví lidé jsou? A proč se nespárují s těmi, kteří by uměli napsat setting, ale systém ne? Takových budou určitě mraky.


Mraky jich nejsou :( Z nějakýho důvodu lidi baví vymýšlet vlastní herní systémy, klidně bych řekla, že na 1 člověka, co chce psát jen setting a systém ne, je 10 takových, co chtějí psát svůj systém.

York píše:


Já řeším to, proč odmítli teďka Shadowwwa, když předtím byli ochotní vydat cizí DrD.
18.1.2017 13:42 - LokiB
Sparkle: a určitě chtěli vydat cizí DrD? nebylo to myšleno tak, že by koupili DrD licenci a pak vydali "svoji modifikaci"?
z toho popisu to není jasné, jen mi přijde divné, že by opravdu vydávali původní verzi.

Já bych to tak černě s autory settingů neviděl. dokonce bych řekl, že je víc lidí, vymýšlejících settingy, než systémy.

jenže v podstatě nikdo nemá schopnosti, chuť a sílu dotáhnout přípravu settingu do podoby k vydání. Oproti psaní pravidel je to imho daleko větší piplačka a je tam víc té "nezábavné práce", aby to mohlo jít ven.
že si to hraješ doma, s tunou poznámek, maličkých překreslovaných mapek je fajn, ale sepsat to do podoby publikovatelného dobrého a dotaženého settingu ... tam se lidi zaseknou.

u pravidel máš potřebnou strukturu daleko jasnější, vidíš světlo na konci tunelu, osnovu, kdy je to kompletní.
setting si můžeš dodělávat do alelujá a pořád na něm bude co dalšího dělat. atd.

ale možná to z praxe vidíš jinak, když s těmi lidmi pak mluvíš.
18.1.2017 14:12 - Aegnor
LokiB píše:
Ani tobě nebudu rozmlouvat překlady Fate a další tvorbu, kterou si stáhne pár stovek lidí (možná pár tisíc?) a v reálu ji bude hrát možná pár desítek. Stojí ti to z to? Proč to děláš?

Překlad Fate - Protože Fate v češtině nebyl a je to dle Siriena dostatečně odlišný systém od toho, co "na trhu" již je (nevím přesně, jak je to s Rozcestím, ale pro FC a FST to platí).
Fate SW - Protože byla nějaká poptávka po Fate zasazeném do konkrétního settingu.

(Pak je tady teda to, že Sirien je grafoman, ale to je vedlejší a nikoho to nezajímá.:D )

LokiB píše:
co tě motivuje k tomu, se nad tím pozastavovat?.

Asi představa celé té práce, která do toho je/bude investovaná, dle jeho názoru, dost zbytečně. Mohli by vytvořit nějaké pořádné české sci-fi RPG (to mám pocit není, rozhodně ne žádné moc známé). Mohli by udělat nějaké steampunk RPG. Prostě něco, co není heroická fantasy inspirovaná DnD, kterých je prostě v českých končinách spousta.
18.1.2017 14:29 - LokiB
Aegnor píše:
Mohli by vytvořit nějaké pořádné české sci-fi RPG (to mám pocit není, rozhodně ne žádné moc známé). Mohli by udělat nějaké steampunk RPG. Prostě něco, co není heroická fantasy inspirovaná DnD, kterých je prostě v českých končinách spousta.


Hmm, mám osobní nechuť k tomu, aby někdo někomu říkal, co má dělat místo toho, co dělá. Všechny ty debaty typu "proč místo blbosti XYZ nenatočil režisér R pořádně film ABC, o ten by lidé stáli", nebo "proč firma H dělá produkt P, který zjevně nikdo nechce, ale lidi by rádi produkt M, tak snad ten by mohli dělat, jak je možné, že to nechápou" jsou o prdu a naprosto dětinských představách o fungování všehomíra. a byznysu zejména.

Jestli má kdokoli pocit, že na našem trhu chybí steampunk RPG, ať jde a udělá ho. Říkat druhým, že by ho měli dělat oni místo fantasy, které chtějí dělat a dělají, je z mého pohledu drzost a blbost.
Něco jiného je, kdyby autoři nevěděli, co mají dělat a chodili se ptát. Pak je hezké jim poradit podle svého vědomí a svědomí.

Jestli po něčem je, nebo není poptávka, se stejně ukáže až v praxi, podle prodejů.
BTW: Schválně bych chtěl vidět srovnání, kdyby to vydali zdarma elektronicky (jakože asi nevydají), jestli lidí mají větší poptávku po 10. předělávce DrD, nebo po Fate SW či Fate Core v češtině.
Naše osobní odhady toho, po čem je jaká poptávka jsou většinou založené na našich přáních a preferencích.

Tím nijak neshazuju ničí zásluhy a mám úctu ke každé práci, kterou někdo udělá, i když je to třeba jen amatérské divadlo nebo studentská milostná poezie. Stejně tak nebudu tomu studentovi říkat, že místo psaní žvatlavých básniček mohl udělat něco užitečného, třeba ošetřovat staré a nemocné. (ať má sirien radost, že jsem zas dal nějaký extrémní srovnávací příklad :))
18.1.2017 14:34 - Aegnor
LokiB píše:
Hmm, mám osobní nechuť k tomu, aby někdo někomu říkal, co má dělat místo toho, co dělá. Všechny ty debaty typu "proč místo blbosti XYZ nenatočil režisér R pořádně film ABC, o ten by lidé stáli", nebo "proč firma H dělá produkt P, který zjevně nikdo nechce, ale lidi by rádi produkt M, tak snad ten by mohli dělat, jak je možné, že to nechápou" jsou o prdu a naprosto dětinských představách o fungování všehomíra. a byznysu zejména.

Hmm, ale to jsme se nepochopili. Já neříkal že by měli něco udělat, ale že se jejich kreativní energie mohla investovat i někam jinam.
18.1.2017 14:41 - LokiB
Aegnor: jj, já vím, to taky nebylo mířeno hlavně proti tobě a tvojí formulaci.
však i naše kreativní energie, kterou projevujeme tady, by se mohla investovat někam jinam (páč zde je to venkoncem vzato ve výsledku také o ničem). leč přesto nedbáme a píšeme sem
18.1.2017 15:16 - sirien
LokiB píše:
co tě motivuje k tomu, se nad tím pozastavovat?

Bez kritiky a polemiky se nikdy nic nikam neposune a všichni budou navěky začínat znovu ze stejného místa. Možná máš pocit, že svět kde se všichni na všechno usmívají bude hezky fluffy a ňuňu, pro mě to nemá daleko k představě pekla.

LokiB píše:
Ani tobě nebudu rozmlouvat překlady Fate a další tvorbu

A vesele do toho, hořím zvědavostí, s jakými zajímavými argumenty přijdeš.

LokiB píše:
jenže v podstatě nikdo nemá schopnosti, chuť a sílu dotáhnout přípravu settingu do podoby k vydání.

Možná si nejdřív nastuduj něco o pozadí tvorby Asterionu, je to docela zajímavá case study jdoucí přes několik autorských generací.

LokiB píše:
u pravidel máš potřebnou strukturu daleko jasnější, vidíš světlo na konci tunelu, osnovu, kdy je to kompletní.

...a přesto tu máme mrtě nedodělaných nástřelů ale zkompletovaných her ve skutečnosti docela dost málo.


Sparkle píše:
Já řeším to, proč odmítli teďka Shadowwwa, když předtím byli ochotní vydat cizí DrD.

Jednou rozdělaná práce se lidem těžko zahazuje. Kdysi neměli nic a nabízeli někomu že něco udělají. Teď už něco mají a už do toho dost investovali.
18.1.2017 15:50 - ShadoWWW
Věděli o JaD už před rokem, ale přišel jim málo jako DrDo.
18.1.2017 16:28 - LokiB
sirien: tvoje svaté kritické tažení je fajn ... tak mi tedy v krátkosti řekni, co mi pozadí tvorby Asterionu doplní ke slovům"v podstatě nikdo nemá schopnosti, chuť a sílu dotáhnout přípravu settingu do podoby k vydání" ... stačí fakt v krátkosti.
zejména si povšimni části "v podstatě nikdo"

Píše:
...a přesto tu máme mrtě nedodělaných nástřelů ale zkompletovaných her ve skutečnosti docela dost málo.

irelevantní ... řeč je o tom, co psala Sparkle, proč se lidé SNAŽÍ spíše o vydání pravidel než settingu k existujícímu.
. snaha nerovná se dokončený vydaný produkt.

Píše:
Bez kritiky a polemiky se nikdy nic nikam neposune a všichni budou navěky začínat znovu ze stejného místa


Opravdu věříš tomu, že tvoje kritika tady má na snahy daných autorů jakýkoli vliv??
Ty uznáváš jen kritiku, kterou produkuješ sám. Když kritizuju a polemizuju s některými tezemi "moderního designu", tak si ťukáš na čelo a máš potřebu mě mentorovat. Takže asi je dobrá jen tvoje konstruktivní kritika, že? Ale to je normální.

Píše:
A vesele do toho, hořím zvědavostí, s jakými zajímavými argumenty přijdeš.


Moje argumenty by byly stejné, jako tvoje ... že tvoje snaha bude mít stejně minimální dopad, jako snaha autorů Dračí Hlídky.
Vzato Aegnorovým pohledem, mohl bys svoji energii věnovat někam jinam ...
18.1.2017 16:40 - York
Sparkle píše:
Já řeším to, proč odmítli teďka Shadowwwa, když předtím byli ochotní vydat cizí DrD.


Protože chtěli resuscitovat Dračí doupě, ne Dungeons and Dragons.

Proč myslíš, že celkem dost lidí poměrně nadšeně "remakuje" (nechme teď stranou, jestli to k něčemu je), ale až na jednu výjimku nikoho z nich absolutně nezajímalo to, co jsem se snažil dělat já, přestože to asi většina lidí považuje za prakticky totéž jako Dračák*?

Hráči DrD nechtějí dělat na "nějakém" fantasy RPGčku, chtějí dělat na Dračáku, ke kterýmu mají nostalgický vztah**. Až si JaD vybudují podobnou hráčskou a fanouškovskou základnu, budou lidi chtít dělat na JaD.

* A to ani poté, co jsem udělal port na DrD content.
** Nebo na něčem svém.
18.1.2017 16:48 - Gurney
Přiznám se že tahle diskuze ve mě vyvolává fakt velké dilema - hrozně rád bych napsal něco na téma, že ta skepse je dost předčasná a každá nová hra by měla být posuzována sama o sobě (na což zatím není dost infa). Jenže na druhou stranu tu skepsi úplně chápu, protože po předchozích zkušenostech je fakt těžké věřit že to může dopadnout lépe než přinejlepším další generickou hrou, jakých je drivethrurpg plné, a nikdo je nechce ani zadarmo. Ostatně sám jsem kdysi psal to o předčasných soudech u Končiny...

Aegnor píše:
Hmm, ale to jsme se nepochopili. Já neříkal že by měli něco udělat, ale že se jejich kreativní energie mohla investovat i někam jinam.

Chyba není na tvé straně, experimentálně vyzkoušeno :)
18.1.2017 17:09 - sirien
LokiB píše:
co mi pozadí tvorby Asterionu doplní ke slovům"v podstatě nikdo nemá schopnosti, chuť a sílu dotáhnout přípravu settingu do podoby k vydání"

Asterionem prošlo už několik generací autorů a každá tato generace byla poměrně dost početná (není to práce dvou max tří lidí naráz - spíš tak osmi až deseti). Neměli problém vydávat věci pravidelně (tempo vydávání jim pokud vím později zkrouhnul až vydavatel z ekonomických důvodů - ale tohle mám z druhé ruky) v termínu a v poměrně vysoké úrovni finálního zpracování.

Tvrdit, že něco takového "v podstatě nikdo nedokáže" je dost silné tvrzení. Kdybys řek, že to "v podstatě nikdo nedělá", tak ok, to by byla nejspíš přijatelná věta.

Ono totiž to co lidi nakonec udělají je mnohdy dané ani ne tak tím, čeho sou schopní, jako spíš kontextem věci. Třeba znám dost lidí u kterých bych řekl, že by nejspíš dokázali s klidem napsat RPG systém - většina z nich nic podobného dělat ani nezačala, ať už protože neviděli potřebu (mají svoje systémy) nebo zájem (mají jiné preference).

Hodně taky dělá komunita okolo - když vidíš, že tu tvorbu někdo příjimá a reflektuje už při procesu té tvorby, tak to je hodně jiné, než když jí tvoříš sám a nějakou reflexi potkáš až když to dokončíš.

LokiB píše:
Ty uznáváš jen kritiku, kterou produkuješ sám. Když kritizuju a polemizuju s některými tezemi "moderního designu", tak si ťukáš na čelo a máš potřebu mě mentorovat.

ale ale to zní hrozně uraženě.

To, že rozporuju Tvojí kritiku, protože podle mě střílí totálně mimo a je zcestná, rozhodně nelze zobecnit na to, že bych neuznával cizí kritiku obecně.

LokiB píše:
Moje argumenty by byly stejné, jako tvoje ... že tvoje snaha bude mít stejně minimální dopad, jako snaha autorů Dračí Hlídky.

Tak ze zájmu... pro kolik lidí myslíš, že sem ten překlad původně dělal?
18.1.2017 17:29 - LokiB
Píše:
Tak ze zájmu... pro kolik lidí myslíš, že sem ten překlad původně dělal?


Jako kolik lidí tě o to přímo požádalo? Přiznávám, nevím. Něco mezi 0 a 100? Ale tak dobře, abys měl šanci říc, jak moc se mýlím ... bylo to třeba ... 12 lidí.

Píše:
To, že rozporuju Tvojí kritiku, protože podle mě střílí totálně mimo a je zcestná, rozhodně nelze zobecnit na to, že bych neuznával cizí kritiku obecně.


No však tady děláme to samé ... já tu rozporuju tvoji kritiku jejich snahy, protože mi přijde zcestná. Stejně jako by mi přišlo zcestné, kdybys kritizoval sportovního rybáře u vody, který chytí rubu a zas ji pustí. Že je jeho snaha k ničemu. Protože ten hlavní smysl pro autory i sportovního rybáře je ta samotná činnost ... aspoň tak to vidím.

Jestli se to nakonec vydá, jestli to bude mít masový úspěch je imho nežene. Potěšilo by to, nějaká naděje vzadu v hlavě třeba je, ale není to podstatné.
Což nemusí být případ všech tvůrců, někdo chce masový úspěch a dělá to třeba pro peníze, to je taky fakt, ale nejsou to všichni. U těhle fan-projektů se s tím nedá počítat vůbec.

Jako neznám tyhle konkrétní lidi, může to být úplně jinak.

ad:
Píše:
Tvrdit, že něco takového "v podstatě nikdo nedokáže" je dost silné tvrzení. Kdybys řek, že to "v podstatě nikdo nedělá", tak ok, to by byla nejspíš přijatelná věta.


O věci, kterou u nás zvládne mížná pár stovek lidí (a to spíš nadsazuju), říkám, že ji v podstatě nikdo nedokáže. 100 z 10 milionů.
a tvářit se, že ochota danou věc dělat, nepatří do kritérií výběru, není moc košer. Taky bys mohl říc, že je u nás hodně lidí, kteří by mohli zaběhnout 100ku pod 10 vteřin, jen vlastně nikdo z nich k tomu nemá motivaci, takže se to neprojeví.

člověka, který setting "může potenciální dělat, protože na to má", ale v reálu nedělá a asi nikdy ani dělat nebude, mezi tvůrce settingů s dovolením nepočítám, resp. dokud není nějaký hmatatelný výsledek, je v sekci "nedokáže".
18.1.2017 17:45 - sirien
LokiB píše:
12 lidí

Hm. To seš docela blíž, než sem čekal, že budeš.

Nicméně spíš sem tím myslel jakože "kolik lidí sem myslel, že to nakonec využije".

LokiB píše:
Protože ten hlavní smysl pro autory i sportovního rybáře je ta samotná činnost ... aspoň tak to vidím.

V tom případě pleteš dohomady dvě různé věci a to tvorbu systému pro sebe sama (svojí skupinu) a tvorbu systému pro ostatní. Zrovna tenhle projekt nicméně ze všech stran vypadá, že patří do té druhé skupiny.

Ten rozdíl je docela dost důležitý, protože se promítá jak do nároků které se na ten systém kladou tak do očekávání, která pak má okolí vůči výsledku té snahy.

LokiB píše:
100 z 10 milionů.

Hm.

Používat jako vztažnou soustavu celou populaci a nikoliv tu část populace, která se o věc aspoň trochu zajímá, mi přijde zvláštní.

LokiB píše:
a tvářit se, že ochota danou věc dělat, nepatří do kritérií výběru, není moc košer.

Proč? Všude jinde to je naprosto normální - hodněkrát už za mnou někdo přišel s tím, jestli něco udělám a já mu řek že sorry, ale za daných podmínek ne. Dotyčný věděl (tušil) že bych to zvládnul, oslovil mě, já zhodnotil, že odměna nestojí za to nebo že to nebude mít přínos, který bych si představoval, tak sme se rozloučili a dotyčný šel za někým dalším. A nejspíš takhle oslovil X lidí, než někoho našel (nebo to vzdal). Rozhodně bys neřekl, že "to udělat nedokážu" jen protože sem třeba řek že "za 20k na 8to5 fulltime? Nope." nebo "Sorry, tohle je 200 hodin práce a impact bude kolem 50 lidí, do toho nejdu.".

Pokud se chceš bavit o lidech co něco udělají a ne o těch co to udělat dokáží/mohli by, pak to je legit, ale zvolil si k tomu trochu nejasné vyjádření. Spousta lidí se do něčeho sama nepustí, protože se v tom přímo sami nerealizují, ale když je někdo osloví s něčím zajímavým, tak na to třeba kývnou.
18.1.2017 18:01 - York
LokiB píše:
O věci, kterou u nás zvládne mížná pár stovek lidí (a to spíš nadsazuju), říkám, že ji v podstatě nikdo nedokáže.


Tohle je poměrně oblíbené tvrzení a není zrovna moc přesné - dost totiž záleží, o jakém "dokáže" mluvíš.

Když bys mě před pár týdny posadil k počítači, na kterém by byl jen notepad, a chtěl po mě, abych ti napsal webovou aplikaci, tak bych řekl "no way". To mi ale rozhodně nebrání v tom, abych si osvěžil a doplnil znalosti css a html, nastudoval jquery, trochu s tím experimentoval a dogooglil, co jsem z tutoriálů nepobral - a prostě se to naučil.

Ostatně v práci nedělám prakticky nic jinýho, než že se učím věci za pochodu a případně vymýšlím řešení na požádání. Kdybych měl dělat jen to, co jsem uměl při vstupním pohovoru, tak už mě dávno vyhodili ;)
18.1.2017 18:39 - Šaman
To je ta relativita počtů :)
"Neustále propadá u zkoušek! Jedenáctkrát podle mě není "neustále"! Když jíte roast beef jedenáctkrát za život, sotva se řekne: "Ten člověk jí neustále roast beef." Ne, šlo by o vzácnou, přímo výjimečnou událost."
~ Rimmer
18.1.2017 19:04 - LokiB
York: ta myšlenka byla, že počítat lidi "kteří by to asi uměli, ale nikdy to dělat nebudou,protože jim je to odporný, nezajímá je a nenávidí to", je trochu zbytečný a je to jen hra na "máme tu potenciálně dost lidí". Úplně stejné je to pak s hráči ... máme tu potenciálně hoooodně hráčů, kteří by si klidně daný systém zahráli ... ale v praxi to nikdy neudělají, protože se jim do toho při lámání chleba nechce investovat peněz/času/energie.

+ ten příklad s webovou aplikací... na webu je v praxi vidět, že takových autorů je mnoho :) a je to vidět zejména na kvalitě a použitelnosti těch aplikací. to říkám s tím, že se projektama s webovými a mobilními aplikacemi živým (doslova, žeru je)

sirien: mnoho těchto systémů vzniká u vlastní skupiny a v určitém momentu se lidi zamyslí, jestli to není možné "rozšířit". někteří si řeknou, že ano.
neříkám, že to takto dělají všichni autoři systémů, zdaleka ne ... imho jich ale dost takových bude. statistiku nemám.

ohledně očekávání autorů Dračí Hlídky nevím nic. z webu jsem nepochopil, jestli budou šťastní, když to vůbec vydají, nebo je iim to jedno, nebo se tím chtějí zabezpečit do konce života a sázejí na to

+ dotaz: máš silnou averzi k plnému tvaru slova "jsi"? :) mně to jen vždycky praští do oka, po to, co jsem opravoval úkoly doma dětem1
18.1.2017 19:20 - York
LokiB píše:
a webu je v praxi vidět, že takových autorů je mnoho


Podle čeho poznáš, jestli danou aplikaci psal někdo, kdo se to učil za pochodu (a třeba dělal něco, na čem mu fakt záleželo, takže si s tím vyhrál), nebo někdo, kdo takových věcí sází hromady a naprosto neřeší kvalitu, protože placen je za kvantitu?

Pro konkrétní příklad bych vůbec nemusel chodit daleko. Zrovna nedávno v práci padlo rozhodnutí použít webovou aplikaci, kterou napsal jeden člověk doma po večerech, protože se chtěl naučit novou technologii a přišlo mu fajn udělat při tom něco užitečného, místo za (relativně) velké peníze "profesionálně" napsané aplikace, která dělá v podstatě to samé, je uživatelsky absolutně zoufalá, ale zato asi tak 20x pomalejší...
18.1.2017 21:58 - sirien
LokiB píše:
York: ta myšlenka byla, že počítat lidi "kteří by to asi uměli, ale nikdy to dělat nebudou,protože jim je to odporný, nezajímá je a nenávidí to"

Prosím vrať se v diskusi zpátky a dohledej a odcituj mi kde se vzal tenhle předpoklad, protože co se mě týče, tak o něm do tohoto okamžiku od nikoho včetně Tebe nepadlo ani slovo - doteď byla řeč čistě o schopnosti / zájmu, rozhodně ne o nějaké averzi.

LokiB píše:
máš silnou averzi k plnému tvaru slova "jsi"? :) mně to jen vždycky praští do oka, po to, co jsem opravoval úkoly doma dětem1

si si jistej, že chceš řešit mojí psanou pražštinu? Já jako nechci bejt jízlivej, ale...
LokiB píše:
[já] se ... mobilními aplikacemi živým
19.1.2017 12:14 - Pastýř
Kdyz uz resite potencialni mnozstvi schopnych tvurcu, resila se tady v nejakem vlakne potencialni velikost trhu?
Z kraje devadesatych let kdy jsme zacali hrat, to byla novinka a docela fenomen. Teoreticky odhad byl 100 az 150 tisic hracu. To byl trh tak pro 40tis vytisku. Anglicky tehdy skoro nikdo neumel a cely trh ovladlo DrD a lehce sekundoval Shadowrun.z
Dnes jsou slabsi rocniky. Spousta potencialnich hracu si vystaci s pocitacem a trh je rozmelneny spoustou titulu.
Na druhou stranu dnes hraji Rpg i jine rocniky nez jen nactileti.
19.1.2017 13:56 - LokiB
sirien: vidiš, my, rodilÝ pražani, křtěnÝ Vltavou, říkáme: "seš si jistej?" :)
ad živým ... hmm, na automatické opravy bych to asi neuhádal, že ne? :D ...

York: podle čeho to poznám? tak v první řadě to poznám podle kvality napsaného kódu té aplikace. když se tím živíš (s měkkým "í"), tak ten kód podle toho vypadá.
oproti tomu "neškolená ruka", různé nezažité návyky atd. se projeví, věř mi.
a i když budeš slepovat aplikaci z kusů kódu, co posbíráš po netu, tak to v tom bude poznat.

sirien: ok ... je tedy v ČR hodně schopných lidí, kteří by to zvládli ... ať je po tvém.
pohříchu bohužel z nich zatím nic moc nevypadlo. Žádný setting, který by mě oslovil, měl jsem chuť si v něm zahrát. Třeba Asterion měl zajímavá rozšíření pro hru, samotný setting byl ale takový dětský.

Celá tahle část diskuse, kde ty si vždycky vybereš jednu část příspěvku, kterou trháš, byla za mě o tom, že:

1. tvoje snaha říkat lidem "nepište 10tou verzi DrD, nikdo o ni nestojí a je zbytečná" je bláhová a zbytečná (ale nebráním ti v ní, abys nemyslel)
2. lidi píšou svoje pravidla, protože je to baví a chtějí je psát, i když je třeba nikdo nevydá, nebo to (skoro) nikdo nekoupí
3. lidi, kteří píšou pravidla, nelze jako kuličky jen tak převést na užitečnější práci, například psaní settingů, jak tu někdo navrhoval ... kvality, potřebné k psaní pravidel nejsou stejné jako kvality k psaní settingu. představa, že autora, píšícího pravidla, někdo přesvědčí, aby místo toho šel psát setting, je také bláhová a zbytečná (ale ani v tom nikomu nebráním)
4. roztříštěnost RPG her u nás nevidím jako problém, a nemyslím, že by něčemu prospělo, kdyby tu byl jen jeden systém pro generic fantasy, jeden pro detektivky, jeden pro superhero atd. a k těm by lidé psali už jen specifické settingy a moduly.

to je jistě sen některých tvůrců a příznivců, že by vyhrál zrovna ten jejich / jejich oblíbený a bylo by to fajn. většinou sami od takové myšlenky ustoupí v případě, že se ukáže, že by vyhrál jiný, například jimi neoblíbený systém (což je jen takový doplněk a ne hlavní myšlenka, kdybys hledal nějakou část k cupování, tuhle přeskoč)

snažil jsem se v tomhle příspěvku zdržet nesmyslných přirovnání a nadsázek ....
19.1.2017 14:03 - ShadoWWW
Pastýř příběhů: To je docela ošemetná otázka. Na rovinu: nikdo netuší, jaký je potenciál trhu u té které hry.

Prve pár faktů ze světa:
- Z celosvětového pohledu se stolní RPGčka hrají téměř výhradně v USA a tam je taky téměř 100% trhu. I největší RPGčkové neUSA trhy jako UK, Německo, Itálie, Brazílie a Japonsko jsou dohromady oproti USA nula nula nic. Proč to tak je? Proč se mimo USA nepodařilo proniknout na cizí trhy, když deskovkám nebo počítačovým hrám se to podařilo (eurodeskovky už dnes tuším dokonce tvoří větší trh než americké deskovky)? Vlastně nikdo neví. Ani Wizardi, kteří raději opustili zahraniční trhy a přenechali je konkurentům (v Evropě hlavně Paizu).

- Zlatá éra stolních RPG byla v 80. letech minulého století. Od té doby trh upadal. Jeden pozitivní větší výkyv přišel ještě na začátku 20. století při vydání DnD 3E. Pak to šlo dolů a mělo se za to, že stolní RPGčka pomalu ale jistě nahrazuje počítačová interaktivní zábava.

- Zlom přišel s DnD 5E, která dokonce porazila prodeje třetí edice, v což už nikdo nevěřil (podle Mikea Mearlse ani Wizardi). Nevím, jestli příčinu znají ve WotC, já ji neznám.

- Když se daří dominantní hře na trhu, daří se i ostatním, včetně indies her. Když se nedaří dominantní hře na trhu, upadá i trh s RPG jako celek. S velikostí trhu je úzce spjat i počet aktivně hrajících hráčů. Z toho plyne, že když trh upadá, tak hráči přestávají hrát. Když trh roste, tak začíná hrát více hráčů a staří se vrací. (Není to tedy tak, že by si je kupovali hlavně do knihovny, ale nehráli.) Je to taky poměrně zajímavé, protože ještě před dvaceti lety se věřilo, že když se na trh dostane více RPGček, tak DnD postupně oslabí svou roli a stane se jen jedním z mnoha (třeba jako Ford u aut) a trh jako celek díky své rozmanitosti vzroste.

- Co se týče hraní, za nejkompetentnější ukazatel se dnes bere online hraní na Roll20, v závěsu s Fantasy Grounds.

EDIT: Tím nechci říct, že "Jedna hra vládne všem" je něco dokonalého, jen úspěšný tahoun táhne k většímu úspěchu i ostatní hráče na trhu.
19.1.2017 14:10 - ShadoWWW
Co se týče Česka, to je ještě větší neznámá, protože se tu nikdy neprováděl žádný kompetentní průzkum trhu.

Je určitě fakt, že DrD 1 se trefilo do perfektní doby, kdy počítačové hry v podstatě neexistovaly a z deskovek sis mohl vybrat mezi Člověče, nezlob se a Šachy.

Pak už je to jen střílení do vzduchu:
- Uspělo DrD tak moc díky tomu, že okopírovali úspěšný model DnD BECMI?
- Uspělo by víc, kdyby se místo toho inspirovalo už v té době vyšlým ADnD?
- Uspělo by víc, kdyby okopírovalo jinou hru?
- Uspělo by víc, kdyby nebylo fantasy?
- Uspělo by víc, kdyby se vyvíjelo rychleji?
- Uspělo by víc, kdyby v pozdější verzi využilo některou z open game licencí?

To jsou otázky, které nikdo nedokáže zodpovědět.

A hlavně: Je možné aktuálně v ČR zvětšit trh s RPG?
19.1.2017 14:17 - LokiB
ShadoWWW: jenže těch dat na Roll20 i FantasyGround je hrozně málo ... desitky tisic her/hracu? jeste zkreslene tim, ze "nove systemy" maji daleko lepsi podporu na online hrani, takze lide pro online hrani jsou tlaceni k tomu, aby sahli pro 5E a ne treba 2E (aspon mi to tak prijde, pletu se?)
vycházet z toho je jako zavazat si jedno oko a pred to druhe si dat ruzove sklicko ...

BTW: z čeho se usuzuje, že si lidé nekupují pravidla "do knihovny"? nechci zobecňovat vlastní zkušenost, i když myslím, že není tak ojedinělá
dneska hrajeme míň jak 1/10 času co kdysi ... ale máme dost peněz na to, abychom si kupovali v oblasti RPG, v podstatě co chceme. Takže jeden rok jsme nakoupili za mnoho tisíc materiály programy atd k Pathfinderu, abychom další rok udělali to samé k DnD 5E ... a dneska nehrajeme ani jedno, ale přešli jsme na Savage Worlds.
K tomu jsme si bokem nakoupili hafo modulu, figurek, knizek a dalsich treba indie systemu na ruznych drivethru serverech, amazonu a jinde. Budeme to nekdy pouzivat ... vi buh. sem na rozinku vybereme.

Jsme tak ojedinely pripad?
19.1.2017 14:25 - ShadoWWW
Vezmu to od zadu:
LokiB píše:
Jsme tak ojedinely pripad?

Těžko říct, jak jsem psal, pro ČR nejsou data. Proto jsem se v tom příspěvku omezil na svět, zejména USA. O ČR v tomto ohledu nedokážu říct.

Co se týče VTT, Roll20 před pár dny hitlo hranici 2 miliony hráčů, to už je poměrně velké číslo. Těch ukazatelů je víc - otevřená hraní, cony, dotazníky na fórech, interní průzkumy vydavatelů... Ale ukázalo se, že VTT má nejlepší vypovídací hodnotu. (Ostatní to obvykle kopírují se zpožděním.) Co se týče nových/starých systémů, je to jistě pravda, ale ty nové systémy jsou úspěšnější i mimo VTT. Když nějaká hra upadá na VTT, obvykle se později ukazuje, že upadá i v jinak vyhodnocovaných statistikách.
19.1.2017 14:32 - Šaman
LokiB píše:
Jsme tak ojedinely pripad?

Vidíš, a já plánuju rozdat či rozprodat svoji sbírku DrD 1.5, 1.6 a možná Asterion a Tariu. I když ty moduly světa se mohou hodit, pravidla na dračák jsou čistě jen nostalgie v knihovně. Dneska už nic nekupuju, naposledy to bylo Fate Rozcestí, ale to hlavně abych mohl dát nováčkům nějaká fyzická pravidla i když hrajem Core.
19.1.2017 14:45 - ShadoWWW
Šaman píše:
i když hrajem Core.

Další důvod, proč Sirienův překlad měl smysl.

Otázka na tělo: koupil by sis překlad Core, kdyby vyšel knižně (řekněme za 400-500)? Koupil by sis doplňky, kdyby pro něj vyšly (rozšířená pravidla, settingy, dobrodružství)? A jaké?
19.1.2017 14:54 - Merlin
ShadoWWW píše:
Otázka na tělo: koupil by sis překlad Core, kdyby vyšel knižně (řekněme za 400-500)? Koupil by sis doplňky, kdyby pro něj vyšly (rozšířená pravidla, settingy, dobrodružství)? A jaké?


já jo :)
19.1.2017 15:24 - Jarik
Ja jo. Treba Fate SW mu (Sirienovi) mam v planu zaplatit v litroměně. :)
19.1.2017 15:45 - Čindi
LokiB píše:
Jsme tak ojedinely pripad?

Ani ne, mám to takto s deskovkami. Akorát ty zabírají o hodně více místa.
19.1.2017 15:48 - sirien
LokiB píše:
my, rodilÝ pražani, křtěnÝ Vltavou, říkáme: "seš si jistej?"

nj, tahle chudina ze záplavovýho Karlína nebo odkud. To my, na Vinohradech rozená vyšší třída... :p

LokiB píše:
na automatické opravy bych to asi neuhádal, že ne? :D

Bojim se, že tohle fakt ne :)

ShadoWWW píše:
Co se týče hraní, za nejkompetentnější ukazatel se dnes bere online hraní na Roll20, v závěsu s Fantasy Grounds.

Což je podle mě naprosto zcestná metoda která naprosto nejde zobecnit mimo daná (a obdobná) prostředí.
19.1.2017 17:36 - LokiB
Píše:
nj, tahle chudina ze záplavovýho Karlína nebo odkud. To my, na Vinohradech rozená vyšší třída... :p


Bubenečská šlechta, bobánku :P vilová oblast prvorepublikové nejvyšší honorace, pan velkouhelník Petchka a spol ... samé lepší ambasády kolem. tááááákovýhle fousy ;)

Píše:
Co se týče hraní, za nejkompetentnější ukazatel se dnes bere online hraní na Roll20, v závěsu s Fantasy Grounds.


ShadoWWW: odkud prosím bereš data třeba o Roll20? Já koukal třeba na zprávy z http://blog.roll20.net/post/148840854540/the-orr-group-industry-report-q2-2016 ... ale to jsou úplně jiný čísla, než máš ty, tak proto se ptám.

Některý systémy jsou pro online hraní vhodnější, to je prostě fakt. Tím to budeš zkreslené vždy, ale tak dá se s tím pracovat.
19.1.2017 18:45 - Šaman
ShadoWWW píše:

Otázka na tělo: koupil by sis překlad Core, kdyby vyšel knižně (řekněme za 400-500)? Koupil by sis doplňky, kdyby pro něj vyšly (rozšířená pravidla, settingy, dobrodružství)? A jaké?

Core asi ano, ale bral bych to způlky jako podporu autora (pokud bych zjistil, že mu z toho nic nejde, tak spíš ne).
Světy? Doplňky? Mě se líbí, že je to pískoviště. Když v tom mohu dělat přesně náš svět, proč bych k tomu měl chtít cizí dobrodružství?
Jako, bejt velkej fanda SW, tak mě asi tento modul zajímá, ale obecně mě cizí světy/settingy/dobrodružstvi/rozšíření pravidel neberou. Možná na jedno přečtení jako inspirace.
19.1.2017 19:04 - sirien
Šaman píše:
bejt velkej fanda SW, tak mě asi tento modul zajímá

tak ono to bohužel úplně nemlátí do očí, ale já to nepsal jen jako implementaci SW, ale i jako určitou demonstraci toho jak do Fate implementovat různé věci (rasy, Sílu, vermírné souboje, jak se dá pracovat se System toolkitem, jak využívat Fate fractal, že ne na všechno je ve Fate potřeba hardcore pravidlový modul, ale že naopak jsou i místa kde není na škodu mít k něčemu nějaká podrobnější pravidla...) Tiše sem doufal, že to lidi oceněj vlastně hlavně v tomhle směru.
19.1.2017 20:22 - ShadoWWW
Dej tomu čas a ocení. Ono totiž většina lidí do Fate teprve opatrně proniká do základů.
19.1.2017 20:31 - Arten CZ
Já musím za sebe říct, že všude, kde hraju, jsme FC hráli, několik sezení a moc se nám líbil. Ale vždy jsme od něho odešli proto, že nemá hardcore pravidlový modul. Zkoušel jsem vytvořit D&D5e hack pro FC, D&D atributy jako dovednosti/přístupy, D&D dovednosti jako triky, armor/zbraně pro souboják jako modrá/červená kostka, ale nakonec jsme se vždy dostali k tomu, že je to tak moc práce, že je jednodušší vzít D&D a přidat k němu FC prvky, než naopak. Hráčům, se kterými hraji, vyhovuje možnost tvořit postavy z nabízených možností a úplná volnost jim nevyhovuje. A mě, jako GM, stačí, aby mi systém nabídl jednoduchou možnost jak tvořit protivníky za běhu a to dnes umí kde co.

Aktuálně hrajeme v jedné skupině v pravidlech D&D5e Shadowrun. Původně jsme začali v FC, ale opět bylo méně práce změnit fluff u pár zbraní a operativně měnit fluff u vybraných kouzel, než si vytvořit FC Shadowrun hack, který by nám vyhovoval pro dlouhodobé hraní. Máme například hackera, který vychází z barda a ten využívá D&D5e kouzla, ovšem pomocí technologie - takže léčivá kouzla jsou dermy, detekční kouzla jsou kyberware/výbava s počtem nabití/energií a podobně.

A nyní pilujeme doplněk, jak do D&D5e přidat úspěch/neúspěch se stylem, což je bod, který se nám v FC hodně líbil a v D&D5e nám chybí (posun akce při neúspěchu, velkém úspěchu a velkém neúspěchu).

Já jsem si koupil FC i Rozcestí a kdyby vyšel FC v češtině, opět si ho koupím. Obsahuje hromadu zajímavých myšlenek, které se dají uplatnit v jakékoli hře. Abychom ale podle FC dlouhodobě hráli, potřeboval bych právě hardcore pravidlový modul (možná ten termín používám jinak, než jak byl myšlen) s udělanými povoláními/úrovněmi či něčím podobným v určitém settingu, ve kterém bych chtěl hrát kampaň. Hráči by museli vidět, kam jejich postava směřuje a museli by vidět volby, které je inspirují. SW hack je v tomto ještě moc obecný (návodný) a moc nesvazující (ale přiznám se, že jsem ho jen pročetl, nestudoval, protože vím, že SW hrát určitě nebudeme).
19.1.2017 21:11 - Šaman
Zajímavý. 100 hráčů, 101 chutí :)
Neplánujete někdy nějaký Fate workshop ve smyslu probrat kdo jakým způsobem hrje, v čem vidí výhody a problémy svého přístupu a tak? Mě to nejprve nadchlo, ale některé věci jsem se naučil hrát hladce a některé mi stále skřípou. Tak bych rád s někým probral, jestli mám zkusit vymyslet úpravu pravidel podle našeho přístupu, nebo jestli jen špatně aplikuji pravidla stávající…? Kromě Kostky neznám nikoho, kdo by Fate hrál (teda, krom naší družiny, ale ty jsem to učil já, to se nepočítá).
20.1.2017 09:23 - LokiB
Vida i jinde se resurektují staré systémy bez použití licence :) a vybrali na to přes mega. to by se určitě alternativním autorům v ČR líbilo :D
20.1.2017 10:00 - Vojtěch
LokiB píše:
Vida i jinde se resurektují staré systémy bez použití licence :) a vybrali na to přes mega. to by se určitě alternativním autorům v ČR líbilo :D


To není resurekce 1:1. Staré S&W jsou lehce přeformulované. 3. edice je s novými ilustracemi.
20.1.2017 10:12 - Gurney
A Swords&Wizardry jedou na OGL licenci.
20.1.2017 10:12 - LokiB
Vojtěch: jasně, že to není 1:1 ... to přeci nedělá skoro nikdo ani u nás. vždycky je to "vycházíme z toho nejlepšího co bylo a zachováváme původního ducha hry :)
ale proklamacema se snaží navodit dojem, že to je resurekce "v lepším hávu"

Píše:
Swords & Wizardry is the ENNIE award-winning retro-clone of the original 1974-1978 edition of the world’s most famous fantasy roleplaying game. We can’t name it specifically, under the rules of the license we used to reproduce the rules, but you know the game we’re talking about.


Píše:
Be a part of the old school renaissance! Back the award-winning roleplaying game. Original edition rules. Original edition feel.



Gurney: ok. pointa, jestli jsem se tedy nesekl, byla v tom, že i jinde se nespokojí s názorem "vezměte 5E, co chcete víc" a jsou schopni na to vybrat i určitou sumu od zájemců ...
a to přitom mají ve hře kupříkladu stále i zásahové tabulky pro různá povolání ...
20.1.2017 10:28 - Vojtěch
Právě že ony probíhají i ty resurekce pod původní značkou a s minimem změn, pokud třeba šlo nakladatelství do kopru. Retro-klony bych proto řadil trochu jinam.
20.1.2017 10:35 - LokiB
Vojtěch: ok. a z místně probíraných "resurekcí" bys to přirovnal k čemu? :)
20.1.2017 11:01 - Vojtěch
Já bych se spíš označení resurekce vyhnul, pokud to třeba není znovuvydání White Wolf příruček Onyx Pathem, Battletechu od FASA přes FanPro nebo Catalyst, luxusní edice TSR příruček od Wizardů, nebo tak něco.

S&W je Retro-klon, zrovna tak jako DCC a další takoví výlupci.
20.1.2017 11:07 - LokiB
Vojtěch: respektuji tvoji korektnost. ke kterému zde probíranému retro-klonu DrD bys to přirovnal? mně ta aktivita připomínala to, o co se snažili zde i vedle (jedna kostka vládne všem) někteří další ... tedy "připravit systém, založený na nejmenovaném původním produktu, s původním duchem, ale aktualizovanými vybranými postupy". jen za poslední týden tu byli probírané asi 3-4
20.1.2017 12:14 - Vojtěch
Já bych S&W 3E k jeho starší edici přirovnal spíš k DrD 1.6 (hezčí obrázky, minimum oprav), než k nějakému z DrD klonů tedy. Pokud bych měl srovnávat S&W a oDnD, tak bych musel sáhnout k podobnostem 3E a True20 třeba, nebo 3.5 a Pathfinder Core. O podobnosti probíraných pohrobků DrD s jejich předlohou bych spíš viděl srovnání DrD a oDnD, nebo oDnD a DCC. Jiné kostky a vnitřní mechaniky, podobná jména a snaha o stejný feeling.
20.1.2017 12:39 - LokiB
nemyslel jsem SaW 3E k jeho starším edicím, ale k jejich pravzoru, na který se imho odvolávají, tedy oDnD
20.1.2017 12:51 - Vojtěch
Vojtěch píše:
Pokud bych měl srovnávat S&W a oDnD, tak bych musel sáhnout k podobnostem 3E a True20 třeba, nebo 3.5 a Pathfinder Core.
20.1.2017 13:57 - LokiB
ok, nedostanu to z tebe :) resp. si to přeložím jako zprávu: "srovnání S&W a oDnD s pokusy úprav/nových verzí/... DrD neumím udělat"
20.1.2017 13:58 - Gurney
Swords&Wizardry je v podstatě přepis původního D&D Whiteboxu + suplementu Greyhawk do jedné knihy, s nějakými nejčastěji používanými variantami pravidel v rámečcích.
20.1.2017 14:21 - Vojtěch
S&W a oDnD jsou lehká evluce. DrD původní a jeho nové verze i pokusy si nejsou systémově a ani koncepcí nijak zvlášť podobné. (Ty co jsem viděl, ne že bych četl všechno). Míru podobnosti jsem se pokusil vyjádřit výše. Pokud jsi očekával srovnání jednotlivých prvků, tak to je asi na jinou diskuzi s širším osazenstvem.
20.1.2017 14:57 - ShadoWWW
Jj, rozdíl asi jako mezi DrD 1.2 a DrD 1.6. Bylo to zkrátka o tom, že využili OGL 3E a přepsali pravidla DnD svými slovy a přidali pár variantních pravidel.
22.1.2017 00:12 - Pastýř
Shadowww
Píše:
A hlavně: Je možné aktuálně v ČR zvětšit trh s RPG?


Domnívám se, že aktuálně ne. Je možné že stolní RPG ještě zažijí boom, ale ten by byl dán jinými, vnějšími faktory. Myšleno faktory mimo RPG komunitu.
A v takovém případě, bude kvalita systému druhořadá záležitost a lidé budou hrát to co zrovna bude IN.

Jen pro zajímavost. Je někde dostupná informace, jak velké procento populace hraje RPG ve státech?
Pokud tady byla hráčská základna v době největšího rozkvětu cca 1%, je tam základna výrazně větší?
22.1.2017 11:27 - LokiB
Pastýř: co vím, tak před lety dělalo WoTC suervey na toto téma. Bylo tedy mnoha lidmi kritizováno za blbou metodologii atd. ale lepší imho nikdo nedělal

http://www.seankreynolds.com/rpgfiles/gaming/WotCMarketResearchSummary.html
3.2.2017 21:04 - Maelik
Stojí za zmínku:
http://www.basicfantasy.org
10.2.2017 14:12 - Teron
Tarfill píše:

Já jsem si říkal, kde se mi v odkazech na web vzal referer z d20.cz...no možná kdybyste zkusili kontaktovat přímo ten web (který je můj), tak bych vám řekl, že popis kontinentů je jen zběžný a předběžný, že je ten svět postupně dotvářen, že první kniha z něj je u nakladatele...a dost dalších věcí. Problém je, že pokud nikdo nereaguje přímo tam, tak chybí motivace k aktivitě - to, že jsem se mrkl sem, je opravdu náhoda;-), většinou komentuju věci ve skupině pro začínající spisovatele na FB.
10.2.2017 14:38 - Tarfill
Teron píše:
nikdo nereaguje přímo tam, tak chybí motivace k aktivitě

Jo, to je docela oboustranné téma pohledu.
Já zase totiž nemám větší motivaci něco popisovat a vytvářet zase na Tvém webu.
Proč?
Sparkle se v této diskuzi zeptala jestli to známe, tak jsem jí v této diskuzi také zareagoval.
Navíc, vzhledem k tomu (jak jsem psal), že mnoho věcí z roku 2016 jsem tam neviděl, získal jsem tak dojem, že ten web zrovna dvakrát neběží, moc se na něm nepracuje a že tudíž ani nemá cenu tam něco psát, protože by to bylo jako "kopání do mrtvoly."
Nehledě na to, že si radši počkám, až to bude prohlášené za hotové (a budou pro mě zodpovězeny podivně logické body, které jsem jako příklad již také uvedl).
Pak si to rád přečtu a vyjádřím jakoukoliv konstruktivní kritiku.

Tak se Terone snaž, až to bude hotové, dej sem vědět a já se na ten Tvůj svět podívám znovu... ;-)
20.2.2017 20:22 - PetrH
Už jste někdo zahlédl nový projekt mytaga nebo zde
21.2.2017 12:51 - Tarfill
No, to by asi stálo za vyzkoušení... takhle obsáhlý gamebook se často nevidí...
22.2.2017 23:12 - Maugir
Götterdämmerung v angličtině vypadá zajímavě (a pár hodin po spuštění má na KS splněno skoro 5/6 finančního cíle).
14.3.2017 10:57 - Gurney
Honey Heist
ENWorld píše:
Grant Hewitt, who runs a Patreon here, has posted an awesome one-page RPG called Honey Heist. You play a criminal bear, and you have two stats: CRIMINAL and BEAR. Hewitt describes it as "A roleplaying game in which you are a bear with a plan, but unfortunately you are also a goddamn bear, so let's see how that goes." He posts a one-page RPG each month, and co-wote the most recent edition of the Paranoia RPG.
24.3.2017 15:51 - B1rd
nazdar! snad to nebude uplne mimo napsat sem, ale mohl by mi nekdo dat tip na nejake zajimave rpg posledni doby. pnp rpg hry sleduju vzdycky co par let, protoze me zajima jak se to vyviji a co je novyho. semtam si i koupim knihu, kdyz to vypada pekne. naposledy jsem koukal na 5 edici a jeste predtim mi hodne zasadni prislo 13th age (kde byla spousta peknych mechanik a principu co jsem do te doby neznal). objevil se za posledni roky nejakej novej podobne uspesnej system na co bych se mohl kouknout?

zkousel jsem si googlit top RPGs za urcity rok, ale je toho fakt hodne a spis dam na doporuceni. (muze to byt i setting - naposledy se mi libilo hodne Primeval Thulle). Slysel jsem ze k te nove Conan hre bylo i rpg v nejake drazsi edici, mel nekdo moznost na to nahodou kouknout)?

Jestli je to mimo misu, tak to smazte. Thank you
24.3.2017 15:58 - Vojtěch
24.3.2017 16:06 - LokiB
B1rd píše:
ale mohl by mi nekdo dat tip na nejake zajimave rpg posledni doby


náhodou je to dobrej tip, že bych mohl zkusit dát do záhlaví seznam těch opravdu zajímavých, aby to nemuseli lidé dohledávat v diskusi!
uvidím, jak bude na to čas, ale dík za nápad.

Takhle jeden vybrat narychlo ... mě zaujal Cryptomancer
25.3.2017 23:05 - crowen
Fate Core
Tales of the Loop
Night Witches
Symbaroum (http://imgur.com/gallery/KTmD6)
26.3.2017 15:45 - Tadeas
A kdyz ma 5e, nelibila by se i Stredozem?
30.3.2017 12:00 - Naoki
Tak já taky s prosbou :-)

Uvažuju že bych opět rozjel kampaň pro družinu teenagerů (věk cca 13-17). Zkoušel jsem to už jednou se 13th Age a ačkoli se mi ten systém fakt líbil, tak pro ně to bylo moc složitý (resp. 2 kluci se do toho úplně zažrali, další dva sice uměli super anglicky ale občas jim vadil ten důraz na souboje, a jeden komplet vypadl protože neuměl anglicky a neměl chuť si to do hloubky prostudovat). Potřebuju poradit nějaké systémy tak aby splňovali následující požadavky:

- v češtině nebo s českým překladem (stačí i překlad "v kostce")
- relativně jednoduché (tvorba postavy nesmí být na hodiny, souboje by neměly být jako deskovka, žádné dlouhé seznamy kouzel nebo abilit ze kterých si někdo musí vybírat aby si vypíplal postavu)
- spoustu materiálu na vedení hry (abych mohl vzít dobrodružství a hrát podle toho a nemusel se nějak dlouze připravovat)
- podpora pro kampaň

Zběžně mě napadají tyto systémy, ale nevím jak na tom budou s podporou:
- gumshoe (preference ashen stars nebo esoterrorists)
- fate
- wod

Poradili byste něco dalšího?
30.3.2017 12:32 - Shako
Naoki: 13th není Fate, ale jinak má Fate určitě největší CZ podporu z tebou jmenovaných systému, takže pokud je to hlavní preference, tak moc nemáš na výběr. ;-)

Alternativně, co tak vychvalovaná 5e DnD?
30.3.2017 12:39 - Aegnor
Shako píše:
Naoki: 13th není Fate

Proč to explicitně zmiňuješ? Naoki nikde nic takového netvrdí.

Shako píše:

Alternativně, co tak vychvalovaná 5e DnD?

-souboje v základu alá deskovka
-dlouhé seznamy kouzel
-seznamy abilit
30.3.2017 12:42 - Naoki
5e určitě ne. Pokud by někdo z nich chtěl hrát kouzlící povolání tak to znamená prolistování hromadou stránek aby si vybral kouzlo, nebo doufat že to jeden z těch dvou kluků za ně udělá.

Jako, čeština je požadavek, ale pokud ten systém bude dostatečně jednoduchej že základní mechaniky vysvětlím během pár minut a nemusí při každém level upu trávit hodinu prolisotváním příručky, tak se bez toho obejdeme.
30.3.2017 12:43 - Shako
Aegnor píše:

Proč to explicitně zmiňuješ? Naoki nikde nic takového netvrdí.


Protože nerozumím družině, která by přecházela ze 13th Age na Fate.

Ještě mě napadnul Risus, občas na to měco hraju. Má to v ENG verzi pár stránek nebo starší CZ verze má překlad na rpg foru). Případně se inspiruj a Risové archetypy spíš definuj (a používej) jako aspekty ve Fatu nebo backgrounds ve 13th Age. ;-) Na oneshoty mi to přišlo dobrý. Nevím, jak to funguje na nějaké delší hraní.
30.3.2017 12:44 - Shako
Naoki píše:
Jako, čeština je požadavek, ale pokud ten systém bude dostatečně jednoduchej že základní mechaniky vysvětlím během pár minut a nemusí při každém level upu trávit hodinu prolisotváním příručky, tak se bez toho obejdeme.


Tak takové Ashen Stars určitě nejsou. A nevěř Sirienovi, pokud bude tvrdit něco jiného. :-D
30.3.2017 12:44 - Vojtěch
Cavemaster :o)

Jde v tom hrát i fantasy, i když to nějak něpředpokládá v základu a vzhledem k systému se tam dá konvertovat z jiných her.
30.3.2017 12:46 - Naoki
Z toho one shotu mi AS nepřišli až tak složitý. Jo, tvroba postav trvala dlouho, ale protože jsme museli procházet každou abilitu a vysvětlit si význam (což by se imho vyřešilo customizovaným char sheetem) a domlouvat se kdo bude mít co. Nevím jak je to při lvl upu, jestli je to taky na dlouho :-)
30.3.2017 14:56 - B1rd
Naoki píše:
13th Age a ačkoli se mi ten systém fakt líbil, tak pro ně to bylo moc složitý (resp. 2 kluci se do toho úplně zažrali, další dva sice uměli super anglicky ale občas jim vadil ten důraz na souboje, a jeden komplet vypadl protože neuměl anglicky a neměl chuť si to do hloubky prostudovat).

V 13th age jsou ty souboje tak nejak normalni v ramci dnd ne? Me jestli neco, tak jsou tam mechaniky na jejich zrychleni, jako treba escalation die. jestli se nelibila 13th age, tak 5e asi taky nepripada v uvahu.

Jenom teda proc nedat tem hracum co do toho byli zazrani nejake to tezsi povolani, kde nejake ty seznamy byly a tem co ty pravidla tak nemusi neco ve stylu valecnika.

Nicmene mam taky navrh. Co ten novel Lone Wolf? Ty zakladni pravidla jsou docela jednoduchoucky a vychazi z gamebooku a da se az pak jit do hloubky podle potreby. Ale to je zas specifickej setting zase no.
30.3.2017 15:00 - Naoki
Píše:
Jenom teda proc nedat tem hracum co do toho byli zazrani nejake to tezsi povolani, kde nejake ty seznamy byly a tem co ty pravidla tak nemusi neco ve stylu valecnika.

Protože když ten zažraný hráč chce hrát paladina (v 13th age primitivně jednoduchý povolání), protože se mu líbí koncept povolání a má na to vymyšlený super příběh, tak mu přece nebudu cpát sorcerera :-)

Na Lone Wolf a Cavemaster mrknu
30.3.2017 15:00 - B1rd
Jinak teda hrace, co by meli chut si nastudovat pravidla jsem mel, ale je to tak 1 z 5. Obvykle pravidla umim ja jako DM a v podstate nepotrebuju aby si neco studovali hraci. Vysvetli se jim, co postava umi a nejaky zakladni hody, ktery po dvou hrach prejdou do krve a jede to. Nechci strhnout diskuzi mimo tema, jen ze zrovna 13th age mi prijde docela v pohode. (A ty povolani jsou tam schvalne delany ruzne komplexni, aby si kazdej mel moznost vybrat slozitost, ktera mu vyhovuje).
30.3.2017 15:01 - B1rd
Naoki píše:
Protože když ten zažraný hráč chce hrát paladina (v 13th age primitivně jednoduchý povolání), protože se mu líbí koncept povolání a má na to vymyšlený super příběh, tak mu přece nebudu cpát sorcerera :-)


Jasne, ale to prece nemusime resit ty sikovny, ty si muzou hrat co chteji.
30.3.2017 15:04 - Aegnor
A co když ten nezažraný hráč chce hrát kouzelníka? Anyway, tohle je dost OT, 13th Age jim experimentálně nefungovalo, tak nemá smysl je překecávat, že jim to fungovat přece musí. :-)
30.3.2017 15:14 - B1rd
Ja je neprekecavam, me je to vcelku jedno, jen jsem byl zvedavej, protoze jeden ze zakladnich feature toho systemu je, ze jsou tam ty classy delany podle stupne slozitosti, takze by to melo resit primo ten problem, kterej tady nastal.

Prekecavani by bylo, kdybych nedal navrh na neco jinyho :)

No kdyz chce nezazrany hrac hrat kouzelnika, tak se najde vhodnejsi system, je jich mraky, neco vymyslime. :p
30.3.2017 16:13 - Naoki
Jo, mě taky (jakožto člověk odkojený na munchkinusmu 3,5e a 4e) přišla 13th Age v pohodě... než jsem byl postaven před následnou situací:

Hráč 1: zažraný, umí dostatečně anglicky. Chce hrát paladina
Hráč 2: zažraný, anglicky moc ne, ale díky motivaci je ochotný si projít pravidla pomoci slovníku a staršího bráchy, aby pochopil co potřebuje. Chce hrát druida nebo beastmaster huntera
Hráč 3: zájem napůl, umí perfektně anglicky. Chce hrát paladina
Hráč 4: zájem tak třetinový, umí perfektně anglicky. Chce hrát rogunu
Hráč 5: zájem tak třetinový, neumí anglicky. Chce hrát sorcerer

Všeho všudy pravidla pochopili na samostatnou úroveň (tzn. že jsem jim nemusel neustále říkat "hoď si touhle kostkou a přičti si tento bonus") pouze hráči 1 a 3

Takže situace byla taková že buď jsem musel tlačit lidi do povolání co nechtěli hrát (což by nesli nelibě), nebo být encyklopedii pro družinu (což bylo pro mě nemožné a předem jsem avizoval že to dělat nebudu).

Proto bych rád systém kde pokud si někdo řekne že chce hrát druida, tak nebudu muset odpovědět "ok, projdi si tady seznam 50t kouzel a vyber si 5 z nich, jinak raději hraj jiné povolání".
30.3.2017 16:16 - Aegnor
Naoki píše:
Hráč 4: zájem tak třetinový, umí perfektně anglicky. Chce hrát rogunu
Hráč 5: zájem tak třetinový, neumí anglicky. Chce hrát sorcerer

Takže klasický murphyho zákon. Jeden z nejméně vhodných lidí si vybral jednu z nejkomplexnějších povolání... to bude fungovat dost těžko :-)
30.3.2017 16:30 - B1rd
No me se stalo v podstate to samy, pritelkyne, co vubec nehraje a fantasy nezna a nejaky cteni pravidel u ni neprichazelo v uvahu si vybrala kouzelnika s tim, ze jine povolani nepripada v uvahu. Fungovalo to, ale od 6 urovne uz tech kouzel zacalo byt hodne. Navic jsem ji pomahal s vyberem atd. takze to nebyla samostatna prace jak si Naoki predstavuje.

Jinak ted jsem se koukal na toho Lone Wolfa a mozna by se vam to libilo? Pravidla jsou tam ve 2 verzich, easy verse a potom advanced verze s tim ze muzes pouzivat co chces. V zakladni knizce je jen povolani kai lord, ale je venku i druha kniha heroes of magnamund, kde uz jsou nejaci ti kouzelnici atd. kazda classa z reviews vypada, ze ma okolo 6 schopnosti a combat je hodne jednoduchej.
30.3.2017 16:34 - LokiB
No, tou češtinou je to dost zabité :/ Tím se ti myslím okruh dost zužuje.

Zkus DrD ;) (nebo DrD II)
- v češtině je
- je to relativně jednoduché, kouzel je tam na začátku jen pár, schopností taky
- no, spousta materiálu ... to nechám na tobě :)
- podpora pro kampaň ... hmm, malá
30.3.2017 16:43 - ShadoWWW
Nebo Začátečnickou krabici DnD 5E, tam těch kouzel taky moc není.
30.3.2017 17:05 - Shako
Naoki píše:
Hráč 1: zažraný, umí dostatečně anglicky. Chce hrát paladina
Hráč 2: zažraný, anglicky moc ne, ale díky motivaci je ochotný si projít pravidla pomoci slovníku a staršího bráchy, aby pochopil co potřebuje. Chce hrát druida nebo beastmaster huntera
Hráč 3: zájem napůl, umí perfektně anglicky. Chce hrát paladina
Hráč 4: zájem tak třetinový, umí perfektně anglicky. Chce hrát rogunu
Hráč 5: zájem tak třetinový, neumí anglicky. Chce hrát sorcerer

Všeho všudy pravidla pochopili na samostatnou úroveň (tzn. že jsem jim nemusel neustále říkat "hoď si touhle kostkou a přičti si tento bonus") pouze hráči 1 a 3


Pobavilo.

Jinak pro fajšmekry je tam multiclass a zrovna Paladin plus něco by mohl být dost dobrý. A místo sorcky by se dalo najít něco jiného - tuším zrovna tento týden jsem četl nějakou sorcku udělanou z wizarda. Protože právě vydavetelé samotní zveřejňuje spoustu možností, jak ty pravidla "zprasit", takže postavili třeba zjednodušeného fightera jako ranger-paladin multiclass.

Ale pokud tvoji hráči nezvládli 13th, tak nevěřím, že zvládnou AS (výběr startovního vybavení připomíná výběr kouzel, souboje lodí někteří nechápou ani po prvním boji...).

LokiB píše:
Zkus DrD ;) (nebo DrD II)


Taky pobavilo.
30.3.2017 18:04 - sirien
Naoki: Fate je v pohodě. Máš ho ode mě přeloženej i se System Toolkitem a SW variaci k tomu navrch.

GUMSHOE... Esoterrorists nebo Trail of Cthulhu by šly. Mutant City Blues už hůř (jsou tam ty mutant powers, ale to se ještě dá přežít), Ashen Stars těžko.

Problém AS je ve všem tom, co sme na té ukázkovce přeskočili - máš tam mrtě věcí jako je vybavení, kyberware a viroware plus lodě a lodní addony (a tyto mají nějaká specifická pravidla a váže se k nim nějaké počítání toho co si můžeš dovolit atp.). Efektivně to je jak DnDčkovej spell list - teoreticky bys to mohl přepsat do nějaké stručné tabulky, ale už to je práce navíc.


DnD 5e - nevidím problém, máš ShadoWWWovy komplet překlady. U kouzel si budeš muset vystačit s PHPčkem, ale to neni nijak hrozná tragédie (pokud nechceš hrát elementalistu, to by pak ten Elemental Evil trochu bolel).
31.3.2017 20:18 - Naoki
poté co jsem zkusil vygooglit ty doporučení přidám další požadavek:

- snadno k dispozici "verze na momentální zapůjčení" (nebo jinak, Cavemaster a Lone Wolf možná jsou dobré rady, ale pokud jsou schované za paywallem tak si to neověřím)
2.4.2017 21:42 - LokiB
Reinkarnovaná Talislanta
I ve verzi 5E
5.4.2017 07:58 - PetrH
Mytago hleda testery na novy gamebook temny rytir. Vice na jejich fb
6.4.2017 22:21 - ShadoWWW
Pro letošní Vánoce byla oznámena nová edice Runequestu, nazvaná RuneQuest: Roleplaying in Glorantha.

Všimli jste si, jak se v poslední době roztrhl pytel s restartem starých RPGček? 7th Sea, Shadowrun, nová edice C&C, Dark Eras z WoD, ZEITGEIST Player's Guide pro 5E, teď ten RuneQuest...
21.4.2017 21:48 - LokiB
Kdyby někoho zaujal svět Shaintar
23.4.2017 02:02 - Gurney
Píše:
Legendary Games have just released 2099 Wasteland, a 5th Edition OGL campaign setting sourcebook for apocalyptic science fiction roleplaying by Mike Myler and Savannah Broadway. Available in Print and PDF, this alternate timeline of Hypercorps 2099 has been wracked by atomic weapons, the surface of the Earth raised and nearly devoid of life. Recently miraculous events have made the world a bearable place for those who hid below in underground shelters and as they explore the apocalyptic planet, the mutants and other survivors that have claimed the land as their own fight for this new stock of wide-eyes prey. Can you survive 2099 Wasteland

ENWorld
4.5.2017 06:49 - ShadoWWW
Byla ohlášena 7. edice Call of Cthulhu.
4.5.2017 10:13 - Skenderax
Píše:
4.5.2017 06:49 - ShadoWWW
Byla ohlášena 7. edice Call of Cthulhu.


Mám doma. Sú krásne :-D.
24.5.2017 19:24 - Gurney
Bude čtvrtá edice (fantasy) Warhammeru od Cubicle 7 (lidi za The One Ring RPG, Adventures in the Middle Earth nebo Lone Wolf Adventure Game).

Zatím nejzajímavější info:
Píše:
A new edition of Warhammer Fantasy Roleplay will be launched by Cubicle 7 Entertainment later this year. The new edition will return players to Warhammer's grim world of perilous adventure, and takes its direction from the first and second editions of the game.
26.7.2017 20:31 - LokiB
Aktuální sleva na ZWEIHANDER ... jen za $13
28.7.2017 02:40 - LokiB
28.7.2017 08:31 - Vojtěch
Kickstarted ^^
28.7.2017 10:06 - LokiB
A?
28.7.2017 11:23 - Vojtěch
A čekám, až to vyjde :P
28.7.2017 17:11 - Vojtěch
LokiB píše:
Aktuální sleva na ZWEIHANDER ... jen za $13


Dnes za 6,5 USD :)
8.12.2017 13:39 - Gurney
V 5E diskuzi by to zapadlo, takže raději sem...

Humble Bundle s 5e moduly, komplet (33 položek) za 17$, nicméně zajímavý je i výběr za 1$, který obsahuje mimo jiné 30% slevu na nákup u Frog God Games a Kobold Press.
8.12.2017 14:55 - Vojtěch
Na na Bundle of Holding kompletní Dracula Dossier pro Night's Black Agents.
6.7.2018 14:37 - Gurney
Malá ochutnávka The Witcher RPG, co se objevila na ENWorldu:


Ale podle mého mnohem zajímavější je něco jiného...
ENWorld píše:
R. Talsorian are also planning on releasing their new updated version of Cyberpunk 2020, called Cyberpunk Red, at the end of the year.

...takže stand by...
30.12.2019 20:13 - LokiB
13.5.2020 16:27 - Gurney
Free League budou vydávat novou "edici" postapokalyptického Twilight 2000. Nebo lépe řečeno, reboot v Mutant Year Zero enginu.



...alternativní Československo zdevastované válkou mezi NATO a Varšavskou smlouvou zní jako velmi zajímavé herní prostředí.
13.5.2020 18:25 - todor
Gurney píše:
.alternativní Československo


pry Polsko. teda doufam ze tam pridaji i CS, ale co jsem cetl focus je pry u sousedu nahore.
13.5.2020 18:35 - Gurney
Podle toho co píšou, tak v základu by měly být Polsko a Švédsko a nějaké nástroje na zasazení settingu jinam. Zrovna do toho Československa by to měla být otázka víceméně jen změny názvů a mapy.
11.6.2020 22:20 - LokiB
Systém Cryptomancer (https://www.drivethrurpg.com/product/186678/Cryptomancer) byl masivně aktualizován na verzi 1.5
12.6.2020 10:28 - Skenderax
Cryptomanecer je fakt zaujímavý systém :-).
2.10.2020 14:19 - PetrH
Hurá Lone Wolf Adventure game - RPG v CZ je venku:)
11.10.2020 14:32 - LokiB
Nevíte někdo o RPG systému pro hraní ve světě Duny?
Nejradši bych to viděl jako setting pro Savage Worlds, ale tam byly jen nějaké nedotažené pokusy mi přišlo.
11.10.2020 14:51 - sirien
A co bys v té Duně chtěl hrát?

Drama-style intriky šlechticů na úrovni Galactic Houses? Příběhovou věc o posledních přeživších jednoho z rodů, kteří ve vyhnanství na prašné planetě připravují svůj návrat na výsluní? Nebo taktickou bitevní záležitost kde řešíš střety jednotek primitivních fanatiků s precizně vycvičenými imperiálními jednotkami?

Protože v závislosti na zmíněném Ti můžu doporučit cokoliv od Hilfolku přes Fate po Warhammer a všechno to bude dávat smysl.
11.10.2020 14:54 - LokiB
Tako jako prvně bych se chtěl podívat, jak mají ten setting postavený :)
Nechce se mi ho dělat, bral bych nějaký předpřipravený.

A z toho co píšeš na výběr ... všechno z toho, začít tím druhým, přesunout se k tomu třetímu a pak třeba i k tomu prvnímu :)

Důležité je, aby mi ten setting dával feeling Duny.
11.10.2020 15:17 - sirien
Ten setting je ve všem tom co sem psal stejný - otázka je, co v tom settingu chceš hrát a jakym stylem. Řečeno přehnaně a natvrdo - wargaming z prostředí Duny kde proti sobě na velkym stole rozestavíme každej 120 figurek Harkonenů a Fremenů je - settingově vzato - ta samá Duna, jako když za pomoci nějaké herní osnovy napíšeme společnej co-author fan-fiction román.

Jinak jako... nevim o tom, že by to bylo zpracovaný, ale pokud chceš přecházet napříč celou paletou, tak hledáš něco Fate-ish. Možná Savage-ish.

Ofiko adaptace zdá se nejsou (Stranou nějakého Dune - Chronicles of Imperium, což je něco nejspíš dost obskurdního, o čem sem nikdy neslyšel). Pro Fate sem našel nějaký fun věci, dají se použít např.:
- tahle pravidla pro zobrazení šlechtických rodů a jejich zón vlivu
- tady sou nějaký WH40 adaptace Fate co by se mohly hodit
11.10.2020 16:32 - BasilisK (dohlizejic
Ad Duna, Modiphius pracuje na ofiko Duně RPG. Ohlašovali to spolu s Dishonored RPG (které vyšlo nedávno). Tak já zase půjdu :-)
11.10.2020 20:10 - Gurney
Jak píše Basilisk, chystá se nové rpg na 2d20 enginu...
Píše:
The game will be based on Modiphius’ 2d20 system. According to details shared with Polygon, it will ask players to join one of the Major Houses of the Landsraad, such as House Atreides and House Harkonnen. Alternately, players can also create their own House within the Padishah Imperium.

“While the byzantine politics of the Great Houses contain more than enough potential adventure,” Modiphius said in an email, “the gameplay will cover all manner of agents, spies, mercenaries, and even criminals that serve the agenda of your House.”


sirien píše:
Dune - Chronicles of Imperium

To je velmi obskurní věc, občas ulovitelná v hlubinách internetu jako pdf, fyzické kopie jsou těžce sběratelská záležitost, vyvážitelná zlatem. A jakkoli je to pěkná věc, tak kromě jednoduchého dovednostního systému je to jen fluff a stylové ilustrace (údajně původní plán bylo, že si hráči budou hrát a managovat svůj vlastní rod, ale problémy s licencí to pohřbily hned při vydání). A krom toho existuje ještě d20 verze, což je ale typický produkt d20 boomu, a tedy spíš D&D třetí edice s povoláními jako mentat nebo bene-gesseritská sestra, než skutečná Duna jako RPG.
11.10.2020 20:51 - LokiB
Díky, to jsou zajímavé informace.
Jak jsem psal, já bych to nejradši měl jako setting pro SW, ale to nějak ofiko není, tak i jiné možnosti budou stát za zvážení a případně vyzkoušení.
11.10.2020 21:23 - efram
Tuším, že i GURPS měli nějaký dodatek k duně. Nevím jak moc fanovský, ale pravděpodobně určitě ne offiko. Tuším tam byly staty pro fremenské obleky, zbraně atd.
13.10.2020 10:29 - Gurney
Už to tu možná bylo, ale Cyberpunk Red vychází 14.11. A bude to slušná bichle (456 stran). Co bude uvnitř viz. tady.
9.11.2020 17:07 - LokiB
Pro Savage Worlds byl vydán toolkit na hraní Cyberpunk dobrodružství.
Celkem povedené dílko a není drahé (také to není od autorů SW, ale od samostatného týmu).

SPRAWLRUNNERS
https://www.drivethrurpg.com/product/334280/Sprawlrunners-FLH-Discount-BUNDLE

je to zjevně šité podle Shadowrunu, resp. pro hraní "Shadowrunu" podle SW pravidel
9.11.2020 17:10 - Aegnor
Kolik je tam gun porna? :-)
9.11.2020 19:41 - LokiB
Aegnor: přiměřeně. SW si na gunporno moc nepotrpí. Tak jako zhruba ve stylu: Sklopná pažba - některé zbraně je možné vybavit sklopnou pažbou. Takové zbraně je pak možné snáze skrýt. Má-li postava dlouhý plášť a pod ním zbraň se sklopenou pažbou, je postih -1 na spatření takto ukryté zbraně. Sklopení pažby zabere akci. Při střelbě se sklopenou pažbou má střelec postih -1 ke střelbě :)
5.10.2021 18:11 - LokiB
Lehkotonážní univerzální solo improvizační systém :)

https://www.drivethrurpg.com/product/357652/Tricube-Tales-Solo-Rules--Deck
26.2.2023 23:49 - LokiB
Celkem úspěšný kickstarter, kde vybrali přes 330 tisic USD a ještě mají asi dva dny, kdyby měl někdo zájem.

Cities Without Number

A World of Chrome and Rust
After the sci-fi success of Stars Without Number and the fantastic response to Worlds Without Number, the new cyberpunk age of Cities Without Number is upon us. Within the pages of this tabletop role-playing game, you'll get a full-fledged system-neutral Sine Nomine toolkit for building a cyberpunk world of your own, plus an old-school game system for playing out the reckless adventures of the desperate men and women who live in it. Whether polished metal or flesh and blood, your operators will risk their lives and more to seize those precious things a merciless world would keep from them. In particular, this book contains...


  • An old-school inspired game system fully compatible with the sci-fi Stars Without Number game and its fantasy sister-game Worlds Without Number
  • Cyberware and sophisticated high-tech gear suitable for chroming the most discriminating cyborg and equipping the most refined of street operators
  • Playability-focused hacking rules designed to give hacking-focused PCs useful and important things to do without forcing an entire separate mini-game on the GM
  • Gear rules for drones and vehicles, to better equip PCs who want to bring a little extra iron on their next mission
  • System-neutral Sine Nomine worldbuilding tools for helping a GM create their own custom cyberpunk world or elaborate the details of existing worlds and settings
  • Gang, corp, and city district creation tools for fleshing out your world with people and places that fit
  • Fifty Mission Tags for adventure creation, plus guidelines and step-by-step procedures for handling facility infiltrations, managing local heat, fencing loot, and other activities beloved of corp-hating street scum everywhere
And that's just in the free version that will be released on DTRPG for anyone to download.
26.3.2023 15:35 - LokiB
Shadowrun 5E megapack na humble bundle
3.8.2023 22:28 - tosra
Mě zrovna zaujalo advanced fighting fantasy,je to staré a vychází z gamebooku (Jackson a Livingstone).
Popisuje i svět Titan kde se gamebooky odehrávají, bohužel to je jenom v angličtině.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.27891683578491 secREMOTE_IP: 3.91.43.22