Pravidla

crowen
17.2.2014 18:51
[pravidla hry] Krvavy sneh (Lego + Star Wars + RPG)


Ahojte,

V rámci práve ukončenej RPG Kuchyne som publikoval krátke pravidlá Sci-Fi RPG z prostredia Star Wars (28 B5 stran s vela obrazkami) .

Hráči sú členovia Komanda 274 tvoriaceho posádku korvety Arthwen 0710, elitnej jednotky Snowtrooperov cvičených na špeciálne operácie na ľadových svetoch Galaxie.

Postavy a ich vybavenie sú v hre reprezentované Lego figúrkami a ich doplnkami. Schopnosti postáv určujú karty, ktoré hráč na začiatku hry dostane. Zranenie a liečenie postáv sa zaznamenáva odoberaním a pridávaním jednotlivých častí Lego figúrok. Ako počítadlo šťastia postavy sa používajú spinky na papier, ktoré zároveň slúžia aj na značenie zmeny významu kariet.

Pravidlá Krvavého snehu sťahujte tu.

Tu je fantasy verzia z vikingského prostredia 8. storočia. Nejedná sa o ďalši dokument, len o zmenu niektorych pravidlovych prvkov so Sci-Fi na Fantasy verzie.

Uvítam akékoľvek pripomienky a návrhy na zlepšenie, ideálne po playteste :-)
Autorská citace #1
22.2.2014 14:53 - crowen
Hmm, zda sa, ze tu spojenie Lega a RPG nikoho velmi neoslovilo.
Autorská citace #2
22.2.2014 15:56 - sirien
Za poslední měsíc sem checkoval dvě hry plus jsem jednu komentoval "naplno",do toho jsem jednu celou přeložil plus jsem absolvoval nejtěžší zkoušku celého studia plus jsem řešil něco ke GC plus jsem řešil administrativu pro zahraniční studium plus jsem se snažil během té doby ještě věnovat čas přítelkyni... nemám zase takové tuny času on demand...
...někdy je dobré věci pingnout aby se připomněly ve chvíli, kdy na ně člověk trochu času má, nemusíš hned brečet, že Tě ignoruju úplně :)

(ááá... dlouhý slovenský text o RPG - vždycky si vzpomenu na své dávné spory s Bifim o RPG - nic nenaučí člověka číst plynule slovensky tak dobře, jako když se touží do krve hádat o nějakém názoru o RPG s člověkem, který má tendenci se vyjadřovat v postech přes několik obrazovek psaných ve slovenštině s odbornými a specifickými termíny a prokládat to anglickými citacemi :D )


nevím jestli by se nehodilo víc zdůraznit že jde o Star Wars hru někde mezi prvními větami úvodu

úvod je očividně pro hráče RPG, nováček to nechytne... plus nevysvětluješ dost pojmů (NPC), zatímco jiné ano (k6) - nic proti hře pro lidi co už znají RPG, ale tohle působí trochu schizofrenně a malinko mi to vadí, kdyby to bylo pro nováčky, neřeknu ani popel a vysvětlovačky skipnu, kdyby to bylo pro RPGčkaře, neřeknu ani popel a čtu, takhle mám při čtení podprahovej dojem jakobys ze mě dělal ňoumu (na jednu stranu čekáš, že vím, co je NPC, na druhou stranu mi vysvětluješ, co znamená d6)

Stylová grafika, nicméně ta červená je trochu... unfriendly na čtení, možná bych zkusil nějaký odstín co bude míň řezat do očí (ostatně ona ani krev nemá tak svítivou barvu)

Nevím, jestli moje slovenština tak hrozně zrezla (což pochybuju, předevčírem jsem strávil večer ve společnosti niekolkých slovákov a hráli jsme dost komunikační hry a neměl jsem jediný zádrhel), nebo je Tvé vysvětlení úvodu hry poněkud zmatečné - co si táhnu jako hráč? Dvě karty (Vlastnosti a Schopnosti) A dvě karty (Sílu postavy a Moc Impéria) NEBO dvě karty (vlastnosti a schopnosti) NEBO dvě karty (sílu a moc)?
Herné mechaniky dtto - přečetl jsem je podruhé a pořád plavu v tom co vlastně házim... (ale ta mechanika že soupeřův hod udává TN se mi takhle na papíře fakt líbí - herně si netroufám tvrdit, musel bych si jí testnout, ale vypadá "slibně")

Začínám chápat ten zmatečný úvod. Pokud to chceš nechat jak to je, dej to na konec jako shrnutí, pokud to chceš nechat takhle vepředu, fakt by to potřebovalo napsat podrobnějc.

(výbuchy sopek, meteorické deště a EM bouře... tyvole to je fakt planeta k pohledání - já bejt Impériem, tak takovou Rebelům klidně nechám darem, protože je očividně zvládne zdevastovat sama, tak proč bych plýtval vlastními jednotkami :D )


Víc příkladů. To co ten text potřebuje je víc příkladů - ideálně aspoň krátkej příklad pro každou pasáž.


Hm... připomíná mi to zatím spíš takovou docela roztomilou a hezkou Lego deskovku než RPGčko (to jako nic ve zlym, tak jako dojem)

Není náhodou úzus, že se Síla (The Force) píše i v cz/sk s kapitálkou? Protože to není síla, ale Ta Jedna Vesmírná Síla? (popravdě sám teď nevim, ale vidět to psané se "s" namísto "S" mi přijde nějaké divné)

Měření vzdálenosti - dlaně, provázky atp. zahoď. Používáš ve hře karty, tak použij jako jednotku vzdálenosti dlouhou hranu karty, tečka, no stress.

((doufám, že Ti teď neovlivním hodnocení, ale velmi úsměvně jsi si vytřel podlahu se Střepem a Operou, pěkně Ty...))


KAŽDOPÁDNĚ
Je to hezká hra. Nic komplikovaného a překombeného, na pohled elegantní, stojí to a padá s legem, což je ale fér, protože to je Lego hra deklarovaným záměrem. Mechaniky jsou jednoduché a přehledné, bohužel, nejsou jednoduše a přehledně popsané. Fakt by si to zasloužilo dost přepsat a možná i přeházet pořadí některých kapitol (popis scén bych dal jako popis průběhu hry dopředu, úplně bych odstranil ten úvodní přehled mechanik, lehce přepsanej bych ho dal na závěr jako shrnutí atp.)

Popravdě se mi to líbí i dost na to že bych měl chuť jít si to zkusit zahrát, bohužel nemám to potřebné Lego :/
Autorská citace #3
24.2.2014 19:10 - crowen
sirien píše:
nevím jestli by se nehodilo víc zdůraznit že jde o Star Wars hru někde mezi prvními větami úvodu


Heh, to je tak do oci bijuci fail, ze som ho prehliadol. Vdaka. Je to sice v texte "Co potrebujete" ale zrejme by sa to hodilo aj medzi prve vety popisujuce, co je ta hra zac.

sirien píše:
úvod je očividně pro hráče RPG, nováček to nechytne... plus nevysvětluješ dost pojmů (NPC), zatímco jiné ano (k6) - nic proti hře pro lidi co už znají RPG, ale tohle působí trochu schizofrenně a malinko mi to vadí, kdyby to bylo pro nováčky, neřeknu ani popel a vysvětlovačky skipnu, kdyby to bylo pro RPGčkaře, neřeknu ani popel a čtu, takhle mám při čtení podprahovej dojem jakobys ze mě dělal ňoumu (na jednu stranu čekáš, že vím, co je NPC, na druhou stranu mi vysvětluješ, co znamená d6)


K6, NPC - vyskytuju sa v Zhrnuti, ktore ako neskor pises malo naozaj ist radsej na koniec dokumentu. K6 je len zapis, nevysvetlujem, co je to zac. NPC je neskor (kratko) vysvetlena.

sirien píše:
Stylová grafika, nicméně ta červená je trochu... unfriendly na čtení, možná bych zkusil nějaký odstín co bude míň řezat do očí (ostatně ona ani krev nemá tak svítivou barvu)


To moze byt nastavenim monitora, ja som sa snazil vybrat relativne tmavocervenu, tlacit som to neskusal. Budem musiet vyskusat na roznych monitoroch, pripadne cervenu vyhodit uplne a nechat text cierno-modry.

sirien píše:
Nevím, jestli moje slovenština tak hrozně zrezla (což pochybuju, předevčírem jsem strávil večer ve společnosti niekolkých slovákov a hráli jsme dost komunikační hry a neměl jsem jediný zádrhel), nebo je Tvé vysvětlení úvodu hry poněkud zmatečné - co si táhnu jako hráč? Dvě karty (Vlastnosti a Schopnosti) A dvě karty (Sílu postavy a Moc Impéria) NEBO dvě karty (vlastnosti a schopnosti) NEBO dvě karty (sílu a moc)?


Predpokladam, ze ide o tento text:
Tvorba postavy je rýchla a jednoduchá, pozostáva z výberu mena, kódového
označenia, výberu základného vybavenia, vytiahnutia dvoch dvojíc kariet
predstavujúcich Vlastnosti a Schopnosti alebo Silu postavy, jednej karty
predstavujúcej Moc Impéria a dvoch hodov k6, ktoré určia Šťastie postavy a
dodatočné Vybavenie.


Po precitani s odstupom to naozaj nie je jasne, takze:
1 - meno
2 - kodove oznacenie
3 - vybavenie - co vies na figurku navesat, predpokladam, ze helmu, ruksak/kyslik alebo plast, nejaku zbran do jednej a este jednu vec do druhej ruky. Mozno lyze na nohy.
4 - dve karty predstavujuce vlastnosti
5 - dalsie dve karty, bud 2xSchopnost, alebo nejaku kombinaciu Schopnosti a Sily, alebo 2xSilu.
6 - jednu karty Moc Imperia
7 - hodis k6, dostanes Stastie
8 - hodis druhu k6, dostanes pocet kusov dodatocneho Vybavenia

crowen píše:
Herné mechaniky dtto - přečetl jsem je podruhé a pořád plavu v tom co vlastně házim... (ale ta mechanika že soupeřův hod udává TN se mi takhle na papíře fakt líbí - herně si netroufám tvrdit, musel bych si jí testnout, ale vypadá "slibně")


Tu som mal v jednej z verzii poznamku, ze treba rozsiahly priklad. Niekde zmizol :-(

Takze priklad: postava ma Vlastnost Opatrny, Schopnost Prezitie. Chce sa nepozorovane priblizit k taboru nepriatela. Bank kociek je 1 (zaklad) + 2 (Prezitie) + 1 (Opatrny). Ak mas bielu figurku a plazis sa v snehu, teoreticky si mozes zobrat dalsiu k6, aj ked to implicitne nie je kus Vybavenia. Spolu mas teda 4 (alebo 5) kociek.

Pre jednoduchost predpokladajme, ze nepriatel nema ziadne extra hliadky alebo neocakava ziadne problemy, takze sa hraci dohodli, ze je to narocna cinnost, lebo tabor je na snehovej plani, kde sa da len tazko skryt. Rozpravac ma bank 2 kociek.

Druhy pripad by bol, keby tam taborilo niekolko nepriatelskych prieskumnikov, Opatrnych a ovladajucich Prezitie. Vtedy by mal Rozpravac k dispozicii viac kociek, aj ked by sa zvedovia aktivne "nebranili". Mal by 1 (zaklad) + 2 za Prezitie (rozoznaju "neprirodne" zvuky) + 1 za Opatrny (su stale ostraziti, lebo su na nepriatelskom uzemi).

sirien píše:
Víc příkladů. To co ten text potřebuje je víc příkladů - ideálně aspoň krátkej příklad pro každou pasáž.


Nebol cas, ale urcite dorobim. Velku vacsinu textu som pisal v lietadle na trase Dublin->San Francisco a naspat, medzi tym som bol tyzden na sluzobke a po navrate bolo treba rodine vynahradit dlhu nepritomnost :-)

sirien píše:
Není náhodou úzus, že se Síla (The Force) píše i v cz/sk s kapitálkou? Protože to není síla, ale Ta Jedna Vesmírná Síla? (popravdě sám teď nevim, ale vidět to psané se "s" namísto "S" mi přijde nějaké divné)



Malo by byt, predpokladam, ze mi to na vela miestach uslo, opravim, vdaka.

sirien píše:
Měření vzdálenosti - dlaně, provázky atp. zahoď. Používáš ve hře karty, tak použij jako jednotku vzdálenosti dlouhou hranu karty, tečka, no stress.


Jasne, naco to robit jednoducho, kedo to ide urobit zlozite :-) Vdaka, to je super napad.

Vdaka za detailne zhodnotenie, na tej hre je este par veci, co chcem zlepsit.
Autorská citace #4
9.3.2014 13:20 - sirien
sorry, spousta věcí na práci, občas teď nestíhám věci sledovat průběžně jak plynou.

crowen píše:
Heh, to je tak do oci bijuci fail, ze som ho prehliadol

pod svícnem... happens :)

crowen píše:
K6, NPC

spíš mi šlo o to, že ta vysvětlení jsou tam rozházená hala bala, bez nějakého konceptu. Chtělo by to ucelit a jejich umístění (vpředu, vzadu, kdesi v nějaké kapitole...) uzpůsobit zbytek textu.

crowen píše:
To moze byt nastavenim monitora

no nevím. Jedu z notebooku a mám matný monitor, používám nejvyšší brightness a řezalo mě to do očí.

Červená je stylová a hodí se tam, to bych nechal, ale ten odstín by to chtělo trochu stáhnout do něčeho míň zářivého.


Celkově bylo cítit že to je psané v rychlosti a většina chyb v té hře mi přijde že je převážně o tom jak je napsaná, než jak je myšlená - když to přepíšeš do systematičtějšího a jasnějšího znění a doplníš tam příklady, tak by snad měly všechny ty věci zmizet.

Jediný problém, který pak zbyde, bude fakt, že doma pořád nemám dost "správného" Lega, abych si jí zahrál :(
Autorská citace #5
10.3.2014 11:26 - crowen
Vdaka, tu cervenu este poladim.

Inac k tomu staci akykolvek set Lega, aby si mal panakov. Ja som v poslednej dobe dost nakupoval na Ebay a bricklink.com, stare 30 rocne lego Castle sety, tak ked to vsetko postou dorazi, budem robit nejake foto seanse, a snad to dokopem do nejakej zverejnitelnej podoby, a mozno prepisem aj Krvavy sneh do fantasy verzie (alebo tomu dam len fantasy hack) aby som tam mal originalne obrazky :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.067771911621094 secREMOTE_IP: 44.222.146.114