Produkty

14.2.2022 00:12 - sirien
daniel nowecki vývoj designu můžeš vidět v téhle sérii článků, odkud design JaD ras pochází.

Vymyslet to až tak těžké nebylo - rodilo se to a zrálo typ postupně dlouhou dobu, nějaké úvahy o žánrech a stylizaci atp, o designu ras, nějaká inspirace od Robina D Lawse v Ashen Stars (nejspíš nejlepší designer současnosti - určitě jeden ze tří top...), pár s RPG úplně nesouvisejících postřehů odjinud... Sepsat to, na druhou stranu... A pak znovu při zpracování do JaD... To bylo horší :D
15.2.2022 16:37 - sirien
Publikována verze 1.2.2 u PDF - stahujte na svém původním odkazu nebo na https://www.imago.cz/jeskyne-a-draci-ebook
- zapracování dalších errat (viz dokument s Errata)
- doplnění tabulky Hodnot a Oprav vlastností
- dobroušení vylepšené podoby Bestiáře
(Ano, víme, že u verze je omylem uvedený rok 2021... chyby nikdy nekončí)

Hvězdné obory v2 - více zkorekturované Hvězdné obory. - Stahujte na svém původním odkazu, nebo pořizujte na https://www.imago.cz/jeskyne-a-draci-hvezdne-obory

Nová verze karet postav a skupiny (pár grafických zahlazení a opravená oprava Rychlosti u Středního naložení)
- https://www.imago.cz/jeskyne-a-draci-karta-postavy
- https://www.imago.cz/jeskyne-a-draci-karta-skupiny
15.2.2022 16:39 - sirien
Tarfill píše:
Ukázkovku s nějakým konkrétním příběhem, nebo klidně vlastním?

Klidně vlastním. (Popravdě skoro určitě, nějaký "konkrétní" za autory do té doby asi fakt nepřipravíme.)
15.2.2022 19:29 - Tarfill
Tak pokud pojedu letos na GC, tak si na jeden sestihodinovy blok jednu hru určitě připravím!
20.2.2022 03:34 - JaraJ
Zdravím :) Je v plánu někdy v brzké době DM screen? Chystám se na roli PH ve svém prvním dobrodružství, tak mě zajímá, jestli se objeví nějaká zástěna s českými texty. I proto, že si zatím mimo nejzákladnější mechaniky moc pravidel nepamatuju :D Třeba manévry, stavy a systém zranění vypadají skvěle, ale asi to všechno v hlavě neunesu :D
20.2.2022 08:38 - shari
Ahoj,
zástěna je v plánu a už se na ní pracuje. :)
22.2.2022 17:15 - sirien
Zatímco se chystá zástěna, tak imago průběžně vyházelo do světa nějakej ten jinej merch - (váčky na kostky, papírové záložky do knížky, placky s obrázkama, kožené náramky a další srandy), tak tu je jedna věc, která se blíží a na kterou bych určitě rád upozornil...

22.2.2022 17:22 - Corny
Jó, tak ty nejsou vůbec zlý.
22.2.2022 17:23 - sirien
jo, ještě: budou dostupný takhle jako sada v nějakém hezkém balení a pak jako kusovky aby si každý mohl nakombit tolik kolik potřebuje (/může si dovolit)
22.2.2022 18:30 - Tarfill
Zrovna jsem si říkal, kdy se ta informace dostane z Discordu i sem...

Ačkoliv na podobné zmíněné blbinky moc nejsem, tak ty záložky se mi fakt líbí a rozhodně je někdy pořídím, to byl skvělej nápad!
22.2.2022 19:35 - cyrasil
Ty zalozky jsou fakt hezke (jen bych teda radsi bez loga, no offense). Ty si asi vezmu, az budu neco objednavat
22.2.2022 22:16 - crowen
A nebudu cierne, s bielymi cislami?
22.2.2022 22:32 - sirien
crowen: černá je mimo naší běžnou barevnou paletu, ale tmavo-rudá s bílou by třeba šla :) Nebo ta ocelově modrá co používáme na rámečky... když budeme u Skavena hodně dlouho otravovat :D
24.2.2022 00:07 - sirien
Po nějaké době jsme se vrátili k autorským blogům a rovnou zakládáme jejich novou sérii - autorské komentáře a doplnění k pravidlům. Jde o rady, zamyšlení a doplnění, které bysme možná dali do samotných pravidel, *kdyby* nás to tehdy napadlo - ale která z nějakého důvodu už nechceme do knihy (PDF, dalších vydání) doplňovat.

Více rad ke kostkám

Žádné dílo není nikdy dokončené – jen v určitou chvíli uzavřené. Vždy existují věci, na jejichž zapracování nebyl čas nebo které tě napadnou až při zpětném pohledu. V této sérii blogů, kterou můžeš považovat v podstatě za rozšířený obsah samotných pravidel, se budeme věnovat právě takovým věcem – dodatečným autorským komentářům, doplněním a případně rozšířením k JaD příručce. A první díl otevřeme tématem házení kostek.
24.2.2022 13:55 - karfiol
Dovolím si s odstupem času přidat pokračování zpětné vazby.
---
Vsuvka :-) kterou musím napsat, když si to po sobě čtu.
Autorům i vydavateli stále skládám svůj hold za úžasný počin. :-)
A taky za snahu sbírat podněty a něco s tím dělat.
---

No a teď moje pocity, jednak k bestiáři a pak k samotnému textu.
Protože jsem byl z JaD nadšený, ale brblal jsem na bestiář, tak jsem si dnes ze zvědavosti stáhl PDF.
Tímto se omlouvám Mytagu, že za 0 Kč, ale i to trochu odráží můj pocit po prvotním opojení.

Náhodně jsem nalistoval stranu 525 a 526 a jen jsem si povzdechl.
Nejsem typograf, grafik ani korektor, ale to je peklo.
Nemám po ruce tištěnou verzi, abych to porovnal a jestli napláči nad něčím, co je i v "původní" tištěné verzi.
Nicméně i tak Tabulka rostlin - útok/schopnosti/akce atd. u Tlejícího valivce jsou na samostatných řádcích i s mezerami mezi řádky. Ent ten už má OD a ZR na jednom řádku a co je vlastně ZR? V seznamu zkratek na straně 484 to nevidím, možná to je tou sekerou (další povzdech, jestli takhle teď grafici zarovnávají text...), no a další strana Zvířata jedeme dál po staru...
Rozumím, že je dán nějaký počet stran a asi se snažíte to nějak vměstnat do tohoto rozsahu. Drobnost, ale očekával jsem výrazné zpřehlednění celého bestiáře, což se nestalo (barvičky pomůžou, ale dle mě nestačí).
Poznámka: Pokud to tak je i v tištěné verzi, tak je to o to smutnější. ;-)

Netuším jakou korekturou to před vydáním prošlo, ale hrozně blbě, nemyslím špatně, ale fakt blbě se mi ta pravidla čtou.
Zkusím popsat formou odrážek.

- Zbytečně moc textu.
Ten text by si dle mého názoru zasloužil výrazné proškrtání a to mám rád věty rozvité (viz celý tento můj canc).
Pokud popisuji prostředí, rasu, povolání tak OK, to se hodí pro navození atmosféry, ale když popisuji nějaké pravidlo, tak to má podle mě být jasné a stručné a nikoliv slohovka "co jsem dělal o prázdninách".

- Věci, které spolu souvisí jsou vysvětleny na několika místech. Člověk musí neustále listovat, dohledávat.
Například zkratky jsou vysvětleny někde na začátku knihy a když jsem se přes rasy a povolání dopracoval k boji, tak jsem věděl "prd" a hledal jsem co která znamená. Myslím, že tady by se naopak hodilo pár znaků přidat. Případně základní pravidlo jednou, nebo dvěma větami zopakovat a podrobnosti by si už člověk dohledal.

- Nebát se věci vyjádřit vzorečkem (přeci je tam matematika) = jeden řádek místo šesti vět.

- Nedá se přečíst jen něco a začít hrát (takový rychlý start). Člověk se musí prolouskat (nemyslím přečíst) skoro celou knihou.
Mám sice pocit, že tam ta snaha je, ale přijde mi, že jen pro tvorbu postavy.

- Myslím si, že pravidla nejsou psána pro úplné nováčky. To je musí umořit.
Protože se za jednoho z nich trochu považuji (DnD jsem hrál asi 4x a Dračí doupě asi před sto lety), tak mohu prohlásit, že je to pro mě peklo.
Možná pokud má člověk načtená anglická pravidla, nebo ta tady na kostce přeložená, a nebo je ostříleným hráčem, který prošel několika systémy, tak asi OK.

Takže jediné co mě snad může opravňovat k lehké kritice textu je to, že rád čtu, tedy to není prvních 570 stran, co jsem kdy přečetl, ale toto se fakt čte blbě (po té pravidlové stránce) a i popisný text by si zasloužil probrat.
(prosím korektora/admina o prošrtání tohoto moje textu :-D)

Kdybych měl JaD hodnotit dnes, tak bych musel mít čtyři kategorie:
Provedení a grafika 10/10 i navzdory všem brblalům nad tmavostí, kompozicí atd. úvodní obálky. Je to prostě pecka.
Cena 15/10
Přístupnost pro začátečníky 4/10.
Radost z toho, že něco takového vůbec vyšlo česky 12/10

Tedy průměr je 10,25/10, nebo jinak slovně KOUPI BYCH DOPORUČIL. :-)
A jestli vyjde za rok pořádně revidová verze 1.1, tak i za 1450 zlatých, jdu do ní. :-)
26.2.2022 02:40 - sirien
karfiol: díky za feedback :)

Ohledně bestiáře - v té kapitole je mnoho kompromisů vynucených rozsahem, nutností zpracování atp. Kritika té kapitoly mi už ale přijde trochu přehnaná a nucená a daná trochu nerealistickými srovnáními (se zbytkem knihy, s idealizovaným 5e monster manualem, který je sice vzhlednější, ale k přehlednosti a praktičnosti má také daleko, jen si na to lidi už zvykli atd.)

Ohledněstylu textu - mrzí mě, že Ti to nesedne. Většinový feedback na styl textu je pozitivní, ale jsou i lidé, kterým se nelíbí - většinou se ale moc neshodnou v tom co kritizují, takže není moc co konkrétně zlepšit. (Stranou pochybnosti zda se vůbec lze zavděčit všem - ono i v rámci týmu byly diskuse o tom co je vhodná míra formálnosti/familiárnosti s níž ten text ke čtenáři mluví, jak moc má být věcný a jak moc stylizovaný atd. a to jsou prostě otázky vkusu bez nějaké objektivní pravdy) Některá rozhodnutí jsme udělali úmyslně - třeba minimalizaci množství vzorečků, snahu vysvětlit vše všude kde by to někdo mohl hledat i za cenu zdvojení nebo ztrojení informací atd. Chápu, že by někteří preferovali opak, ale zatím to vypadá, že to většině lidí vyhovuje (nebo alespoň nevadí).


V čem s Tebou nicméně nesouhlasím je vhodnost pro začátečníky - nejsi sám kdo s touhle kritikou přišel a je zajímavé, že jí zmiňují už zaběhlí nebo s RPG seznámení hráči - od samotných začátečníků máme feedback naopak velmi pozitivní. Zdá se, že pohled začátečníků a představa pohledu začátečníků u zaběhlých hráčů se moc nepotkávají (což není překvapivé, toho jsme si všimli v diskusích už dlouho zpátky, ještě než jsme na JaD vůbec začali pracovat...) a že zaběhlí hráči velmi přeceňují množství znalosti pravidel které je pro začátek hry nutné (ve skutečnosti ke hře skutečně nepotřebuješ nic moc víc, než je vysvětleno v úvodním komiksu). Z dosavadního feedbacku i z naší zkušenosti se potvrzuje, že informace poskytnuté v prvních dvou kapitolách jsou skutečně dostatečné (...plus pro PH pročtení osmé a deváté kapitoly). Každopádně pro začátečníky i tak plánujeme ještě další produkty.


Ohledně budoucích dotisků - aktuálně žádné velké zásahy do knihy neplánujeme. Další vydání bude nejspíš velmi blízké k v dané době aktuální PDF verzi pravidel.
26.2.2022 20:33 - karfiol
sirien: Taky děkuji za reakci.
Souhlasím, že se nejde zavděčit všem :-) a plně si uvědomuji, že je to jen můj subjektivní pohled.
Vaše zkušenosti s hraním, to že se na RPG scéně pohybujete aktivně, píšete články (to je pochvala ;-) ) Vám dává možnost srovnání, které plně respektuji.
Mám pocit, že o zpětná vazbě přemýšlíte a to je pro mne dostatečným "výsledkem", i když všechny mé připomínky hodíte pod stůl. :-D
Těším se co bude dál a držím palce.
27.2.2022 16:04 - Lomax
Zdarec, stvořil jsem deník pro JaD se vzorci v LibreOffice.
Třeba se to někomu bude hodit, zde je odkaz. Ve složce je soubor ODS, ukázková postava a komentář k ODS v MD.
Nejsem expert na JaD ani DnD5, tak snad tam nic nechybí.
16.3.2022 19:06 - sirien

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081064939498901 secREMOTE_IP: 3.145.94.251