Kultura

Autorská citace #21
7.10.2020 22:27 - Jerson
Loki, díky za upozornění, opravím.

Lethrendisi, krávy tam mají, ale jen s ohledem na cenu, a to už jsem tak podrobně nezkoumal.
Autorská citace #22
7.10.2020 22:30 - LokiB
A bavíme se u kouzelníka o tom nebožákovi s INT 0 a první úrovní. Pak si při postupech může i tu INT zlepšit, i to Sesílání. Sice to už pak nebude koncept "neschopný a tupý kouzelník" :)
Autorská citace #23
8.10.2020 08:07 - Jerson
INT si zlepší do 5. úrovně jen jednou, sesílání asi bude zlepšovat, dokud nebude mít jistotu u všech kouzel. To by asi chtělo vyzkoušet ve hře.

Pod videm RPG Forge na Youtube jsem položil pár otázek z debaty, která zmizela po přesunutí videa.

Pokud moje dotazy čte Pavel Ondruch nebo pokud ho znáte, tak jeho odpověď by mě opravdu zajímala, protože jsem si jí nemohl přečíst celou, ve feedu na mobilu mi zůstal jen tento kousek:
Pavel Ondruch píše:
V čem je problém? Jako PJ se rozhodneš jak vypadá Vorpalova věž (jasné je jen: 3 patra, okno nahoře, 15 sáhů = metrů k oknu), fantasii se meze nekladou, řekněme, že se rozhodneš ž..."


K tomu bych jen dodal, že neomezená fantasie není žádná výhoda, právě naopak - fantasie často potřebuje nějaké pevné ukotvení, na kterém může stavět. Podle fantasie může PJ prohlásit šplh na 15metrovou kamennou věž za "lehkou" nebo "těžkou" činnost a nastavit číslo od 4 do 16, což pro různé postavy bude bud směšně snadné, nebo nepřekonatelné těžké, a to v celém rozsahu hodnot. To samé platí i pro hledání tajné schránky s klíčem od truhly.
Autorská citace #24
8.10.2020 09:00 - LokiB
Jerson: z mojí zkušenosti (asi odlišné od tvé) si zrovna s tímhle PJové i hráči poradí. ne vždy z pohledu každého hráče ideálně, ale poradí.
Autorská citace #25
8.10.2020 09:04 - Jerson
Jasně, budou obtížnosti nastavovat podle toho, co hráč a danou postavou v té chvíli hodí, tak jak je to obvyklé v DrD. Jinak řečeno kromě boje je úplně jedno, co která postava umí a jak dobře, jen je třeba, aby se o tu samou věc nepokoušely dvě postavy stejného povolání s různými schopnostmi. Pak se to dá ošéfovat. A hezky to ukazuje, že nějaký rozvoj postav po jedničkách za úroveň a utrácení dovednostních bodů je vlastně k ničemu.

Nebo máš dojem, že ne?
Autorská citace #26
8.10.2020 09:05 - Colombo
LokiB píše:
z mojí zkušenosti (asi odlišné od tvé) si zrovna s tímhle PJové i hráči poradí. ne vždy z pohledu každého hráče ideálně, ale poradí.


Co jiného mají dělat, že? Na výběr moc nemají.
Autorská citace #27
8.10.2020 09:17 - Gurney
Jerson: to je myslím velmi přesné, snad až na to, že ani v soubojích na schopnostech postavy zas tak moc nesejde, jen vypravěč musí zfixlovat víc čísel (= "být na hráče hodný").
Autorská citace #28
8.10.2020 09:20 - LokiB
Jerson píše:
Nebo máš dojem, že ne?


ano, mám dojem, že ne.

Colombo píše:
Co jiného mají dělat, že? Na výběr moc nemají.


Naopak, mají víc na výběr, než by se Jersonovi líbilo. Ten by byl u daného dobrodružství rád, kdyby tam byl rozptyl co nejmenší (jedná se o mechem pokryté vlhké kameny s malými spárami, což znamená že šplh zvládnou jen velmi zdatní jedinci na 1. úrovni.
Obtížnost tedy bude 11.

A Jerson bude happy. Je to tak?
Autorská citace #29
8.10.2020 09:20 - Jerson
Tak, už mi v diskusi odpovídají PJjové, dokonce i nováčci :-)

Karel Brychcín píše:
Reakce začínajícího PJ.
Celou recenzi jsem nečetl, nemám na to příliš času, ale zajímavé postřehy. Ohledně té obtížnosti já to během hraní přizpůsoboval okolnostem. Hráli jsme tedy jiné dobrodružství, jsem začínající PJ (jedna hra odehraná) takže asi spadám do skupiny o které píšeš, hráči také úplní nováčci.

Držel jsem se obecně toho, že středně těžké akce obtížnost 7, těžká akce obtížnost 10, a né každý by měl být schopen udělat všechno. Kalmarovo pole jsem někde zahlédl ale nemám nastudováno moc dobře, proto nebudu reagovat na každou situaci, spíše obecně

U Vorpalovy věže vidím řadu cest, popisuješ situaci kdy třeba 4 postavy selžou v jakémkoli pokusu, tedy šplhání, vyražení dveří, kouzelné řešení (třeba i jebnutí blesku do dveří či jejich podpálení), odemknutí, nebo i třeba jejich rozbití zbraněmi. Pokud by k něčemu takovému už došlo a úplně všichni by selhali, asi bych to jako PJ vyřešil za hráče, třeba bych je najednou nechal všechny hodit na postřeh a tomu s nejvyšším hodem bych ukázal ve stěně nějaký schovaný magický klíč, mechanismus či něco takového. Nebo bych z lesa nechal najednou přijít krásnou mourovatou kočičku, která se posadí před dveře, mňoukne a dveře se pro ní otevřou, možností je plno. Hráči by na to koukali jak jelita :-D

U ostatních situací to vidím podobně, řada cest která se může povést, obtížnost si můžu trošku upravit při samotné hře. Pokud mám jakoukoli magicky nadanou postavu (alchymista, kouzelník, kněz) můžou navíc třeba schovanou schránku s klíčem vycítit, třeba nějakou zakrývací iluzi. Nebo můžou najít rozepsaný dopis kolegovi kouzelníkovi s informací, že klíč je někde ve věži schovaný, aby mi neutekli bez meče. Když vědí že hledají tajnou schránku třeba v konkrétní místnosti je šance logicky mnohem vyšší, navíc to ospravedlňuje opakované hody při hledání protože oni vědí že tam schránka je, jen se jim třeba nedaří jí objevit.

Hráči navíc můžou vymyslet řešení které PJ nenapadne a můžou být dobrá a kreativní. Třeba v našem dobrodružství Krvavá sklizeň alchymista co měl v inventáři elixír mucholapka vymyslel to, že smírčí kámen pomocí něj zkusí slepit dohromady a místo nechají kněze vysvětit. Přišlo mi to natolik dobré a kreativní, že jsem je to nechal udělat, místo toho aby u kameníka nechávali vyrobit nový smírčí kámen.


Loki, teď bych jen rozhodil ruce s tím, že jsem přesně tohle říkal. I když pravidla říkají, že by se pravidla neměla jen tak měnit, že je to může rozhodit, první nápad je změnit účinek kouzel, změnit schopnosti postav, a podobně.

Doporučuju zejména tuto větu:
Píše:
asi bych to jako PJ vyřešil za hráče, třeba bych je najednou nechal všechny hodit na postřeh a tomu s nejvyšším hodem bych ukázal ve stěně nějaký schovaný magický klíč, mechanismus či něco takového.
Autorská citace #30
8.10.2020 09:40 - LokiB
Jerson píše:
Loki, teď bych jen rozhodil ruce s tím, že jsem přesně tohle říkal.


A já jsem ti říkal, že chápu, že to tobě vadí, a ty zkus pochopit, že jiným to tolik nevadí. Neříkám, že jim to nevadí vůbec a že jim systém vyhovuje beze zbytku. Jen to, že hráči s tím v mnoha případech nemají takový problém si s tím poradit.

Někdo si myslí, že je přímý důsledek v čarovném fixlování kostek. Z mojí zkušenosti to tak časté není, ani v boji :)
Autorská citace #31
8.10.2020 10:23 - Lethrendis
Jerson píše:
Doporučuju zejména tuto větu...


No a co jako? Začínající PJ si nějak poradil. Řekl bych navíc, že si na začátečníka poradil docela fajn, proč ne? Že to může někomu vadit? Může. Na druhou stranu, a už jsem to tu psal fakt hodněkrát, přesně to, co by se Tobě jevilo jako dobré, by se někomu jinému mohlo zdát naprosto špatné a vadilo by to taky.

Je to otázka stylu a preferencí.
Autorská citace #32
8.10.2020 10:35 - Jerson
Loki, však neříkám, že to musí vadit každému, zejména v prvních několika hrách. Ale jsem přesvědčen, že v partě pěti lidí se obvykle najde jeden až dva, kterým po čase začne vadit, že nemají prakticky žádný vliv na průběh děje, právě z řady těchto důvodů. A buď sami odejdou, nebo budou "potížisté", nebo se PJ neúspěšně pokusí ladit pravidla, atd.

Přičemž ti, kteří měli štěstí a na žádné takové hráče nenarazili budou tvrdit, že je to v pohodě a není to problém.

Lethrendisi,pro tebe platí to samé - pokud tvým hráčů nevadí, že zažívají lehce interaktivní předem připravený příběh, klidně takhle hrajte. Nicméně mi přijde fér upozornit nováčky, že to není univerzálně a všeobecně přijímaný styl hraní RPG, a že to některým hráčům může postupně začít vadit.
Autorská citace #33
8.10.2020 11:04 - LokiB
Jerson: jo, v mnoha partách pěti lidí se to někdy stane. my jsme si tím také prošli, ale nakonec jsme byli schopní hrát 25 let DrD v podstatě bez houserules, i když jsme s ním ve všem spokojeni nebyli. což je ten rozdíl ve zkušenostech, který ovlivňuje tuto diskusi. Ty ses setkal více s těmi, kteří znechuceně odešli, já měl kolem sebe lidi, kteří přes výtky zůstali a bavili se tou hrou dál.

A netvrdím, že to je v pohodě a že to není problém.
Tvrdím, že to NEMUSÍ BÝT TAKOVÝ problém.

Ty řekneš: systém je rozbitý, otráví lidi
Já řeknu: systém není dokonalý, někdo si s tím poradí, někdo ne, systém zahodí a odejde. Najde si jiný systém, který mu bude vyhovovat víc. Jak už jsem říkal mockrát - hrát Omegu mi nevadí, jako systém pro své pravidelné a hlavní hraní bych jí nechtěl.
Na tvé škále - jsem v pozici, že o Omeze říkám, že je v pohodě, nebo že je (pro mě) rozbitá?
Autorská citace #34
8.10.2020 11:12 - PetrH
Takto. Kdyby se udělalo něco jako zkušební hra online. Tak bych docela rád viděl jak tohle třeba autor a tým řeší. Něco jinýho je S&D, Mrkev a další. Ti už mají mnoho invence, takže celkově pravidla jsou jedno. Je pravda, že ta odpověď toho člověka pod videem, jako palec nahoru.
Jen je otázkou zda ti co ten systém zahodí jako ee jsou většina či menšina a jak se tohle v tom světě rozpustí. U drd to asi bylo taky málo hráčů, ale za ty léta se to rozpustilo do několika obecných tvarů: jo to je něco jako dračák (rpg = dračák = ee), nebo to musíš překopat, dodělat, udělat si vlastní verzi drd (což je jako se SAPem, vanillový běhá po jakémkoliv upgrade, modovaný se musí po každé verzi přemodovat). Otázkou je, kde jsme nyní.
Osobně teď mám chvíli, nemám pravidla po ruce, ale chtěl jsme si zkusit převést bojovníka. Kvd to PDF by se hodilo... :(
Autorská citace #35
8.10.2020 11:49 - sirien
No... Když se Gurney shodne s Jersonem, že je něco fakt blbě, tak to je prakticky najisto fakt blbě. Jediný definitivnější potvrzení by bylo, kdyby to Jersonovi potvrdil efram.

Jinak jako jo: zbytečně velký rozsah obtížností + velké rozdíly mezi postavami + pomalu růst hodnot + malý rozsah kostky je naprosto očividný bad design který ve hře najisto nebude fungovat. Ne, že by to old style DrD odkojení PJ poznali.

Popravdě tohohle sem se bál nejvíc. Ne že DH bude špatně navržená (jakože zjevně žádnej zázrak), ale že to bude jen oživení šíření všech bullshit návyků, které se zdály umřít se starým DrD.


Loki v tomhle směru jen jede svojí klasiku že "se nedá říct že je něco špatně, protože hele, sou i lidi kteří si na to tak moc nestěžují" a podvádění opět propagujícího Lethrendise škoda komentovat.
Autorská citace #36
8.10.2020 12:00 - York
sirien píše:
ve hře najisto nebude fungovat


Bude fungovat úplně stejně jako fungovalo ve starym DrD. Ve chvíli, kdy PJ hází všechny hody za zástěnou, je popravdě stejně úplně jedno, jaký obtížnosti nastavuje - nemálo PJú se s tím taky vůbec neobtěžovalo a rovnou přisuzovali úspěch nebo neúspěch podle citu a podle čísla, který hráči padlo na kostce (jenom 2? Tak to jsi neuspěl).

Z gamistickýho hlediska to nefunkční mechanika je, v praxi to ale nevadí - iluzionismus stojí na tom, že hráči mají pocit, že to funguje, a to splněno je.
Autorská citace #37
8.10.2020 12:08 - Jerson
LokiB píše:
Tvrdím, že to NEMUSÍ BÝT TAKOVÝ problém.

Loki, to páš pravdu - kdyby to musel být problém, tak by na to asi přišli i při testovacích hrách.
I když ... řadu těch chyb - třeba velkou sílu luků - reportovali i testeři, minimálně dva, a stejně pravidla zůstala stejná. Takže myslím, že to není můj problém.

Jinak DH se staršími začátečníky zjevně fungují úplně klasicky - přidávají se kritické neúspěchy při hozené jedničce, aby alespoň nějaká možnost selhání byla, a náročnosti se upravují za pochodu (asi mi nikdo nepřizná, že náročnost v podobě čísla před hodem neurčuje vůbec, a prostě počká co padne, aby to vyhodnotil podle sebe), a podobně.

Do debaty o oprávněnosti ilusionismu se tu pouště nechci, na tomto bojišti všichni známe pozice svých pevností.
Autorská citace #38
8.10.2020 12:12 - Log 1=0
Tak samozřejmě, že když pravidla nepoužívám, tak mi nevadí, že jsou rozbitá. Jen si říkám, že tohle by neměl být jediný styl, který jde v pravidlech hrát.

Upřímně, dělat něco X let a pak říct: Tady máš můj výtvor, ale raději ignoruj, co jsem do něj dal. bych považoval za svůj obří fail.

Nehledě na to, že chtít za něco takového cizí peníze by mi dělalo reálně problém z hlediska morálního.
Autorská citace #39
8.10.2020 12:13 - York
Jerson: Když se řekne "Hraje se to stejně jako DrD 1.X", tak iluzionismus je skoro určitě výchozí styl vedení hry. A jelikož ty tu hru hodnotíš s implicitním předpokladem jinýho herního stylu, nepříliš překvapivě ti vychází, že nemůže fungovat. Je to úplně stejný jako kdysi s DrD 2, jen v tomhle případě jsi moc přepólovanej, ne málo :-)
Autorská citace #40
8.10.2020 12:20 - sirien
York: sorry ale blá blá slovíčkaření.

Pokud ten systém nakonec není používaný, PJ si to začne chovat z prstu, protože mu nevyhovuje, a začne podvádět, aby se hra přestala rozbíjet, tak to prostě nefunguje, tečka.

Že hra běží pomocí značného úsilí dál na tom nic nemění.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088279008865356 secREMOTE_IP: 34.227.112.145