Kultura

Dukolm
23.11.2019 12:49
Renesance překladových klíčů
.



DISKUSE O TECHNICKÉM ŘEŠENÍ pro místní modul překladových klíčů

Modul a jeho funkce jsou určeny především pro lidi podílející se na překladové (nebo vlastní) tvorbě, tj. primárně překladatele, korektory atp.

Odkazy na související diskuse

Data

Autorská citace #61
20.3.2020 15:44 - exi
Mně jde opravdu jenom o tu filtraci v záhlaví, aby byla trochu přehlednější, případně seskupená pod společný kategorie.
To snad nijak nenabuourává existenci/neexistenci a způsob rozdělení konkrétních klíčů, ne? (to by asi zasloužilo nějaký tweak, ale to teď neřeším)

Ten filtr by mohl mít adresářovou strukturu podle abecedy, tzn konkrétně DnD by vypadalo takhle:
[x] Dungeons & Dragons
-> [x] Verze
--> [x] 5e
--> [x] 4e
--> [x] 3.5e
atd
-> [x] Světy
--> [x] Forgotten
--> [x] Ravenloft
atd.

Zaškrtnout by se dala celá kategorie nebo jednotlivý položky zvlášť.
Autorská citace #62
20.3.2020 15:54 - Pan Bača
exi: máme na to úplně stejný pohled.

sirien: spoustu věcí, když na ni natrefím poprvé (u statistik a tak), najdu i ve starší verzi, takže určitě nechat a postupně se doplní i do 5e
Autorská citace #63
20.3.2020 16:24 - Aegnor
Já mám pocit, že Eximu by stačilo, kdyby ty jednotlivý klíče ("ADnD", "DnD 5e"), který zaklikáváš nahoře, měli nějakej řád. Takže prostě sloupeček "pravidla", kde by byly ADnD, DnD 3e, DnD 3,5e, DnD 5e, Fate 2e, Fate 4e. A vedle sloupeček "settingy" - Forgotten Realms, Ravenloft ...

EDIT: Psáno bez vědomí toho exiho posledního příspěvku, my bad.
Autorská citace #64
20.3.2020 19:32 - Dukolm
První odpovím na položené otázky bez citací protože některé padly opakovaně.

Pořadí je podle skóre a to se generuje jen pro vyhledávání a pak podle id v tabulce. Určitě tam přijde přidat v základu podle abecedy. A do budoucna nějaké nastavení.

Kdy vyhledávat tohle je část kterou chci minimálně trochu zoptimalizovat protože to jak to je teď reaguje hned na klávesu ale chtěl bych aby to reagovalo až člověk dopíše. (Určitě tam bude nějaká možnost volby nastavení třeba na ten Enter)

Mrkew: styly jsou dost punkový a hlavně většina věcí se měnila za pochodu různě jak jsem zkoušel kombinace celkově tam mám hodně velký dluh. Celkově to vzniká trochu chaoticky.

Skupiny jsou řazený tak jak jsou v db tam jsem zatím nic nevymýšlel. A vaše návrhy dávají smysl. DnD vs. D&D je to přetaženo ze současné verze klíčů tam jsme zatím nic neměnil. Určitě zaškrtávání hromadně podle předpřipravených skupin je dobrý nápad.

Skupiny pro setting a klíče jsou docela oříšek za mě dává smysl aby se rozdělovaly věci na setting a pravidla s tím že je možnost zaškrtnout oboje a hledat nad tím.

Další věci co bych tam rád měl je aby si to pamatovalo naposledy vybrané skupiny. Ještě hodně zapracovat na nastavení (Co všechno zobrazovat,...) a filtrování podle skupin.

A teď přidám nějaké postřehy z realizace nikdy nic není tak jak si myslíte že je a věci se mění s každým klíčem.

Způsob vyhledávání jsem si musel napsat sám protože 3 frameworky co říkaly že to umí se při praktickém užití chovaly dost nepoužitelně.
Autorská citace #65
20.3.2020 19:38 - sirien
Dukolm píše:
ale chtěl bych aby to reagovalo až člověk dopíše

to nemusí bejt optimální, protože občas nedopsaný vyhledávání může bejt užitečnější.

Typicky chci vyhledat "kouzlo", ale pokud mi to bude filtrovat už při psaní tak si můžu už při "kouz" všimnout, že mi to vyhodilo i "kouzelný" a "kouzlící" atp., o kterých sem netušil, že tam sou - což mi např. při tvorbě nového klíče umožní porovnat víc relevantních překladů atp.
Autorská citace #66
23.3.2020 23:23 - Dukolm
http://prekladoveklice.d20.cz/

Aktualizováno demo překladových klíčů.
Ještě mi schází udělat nastavení zobrazení a času/události kdy vyhledávat. A pro mrkev styly a vzhled jsou teď hlavně pracovní a tedy hodně pankové.

Dotaz na exiho Klíč DiA je ktuálně DnD 5e a stítek Forgotten Realms. Nemělo by to být v ramci posledních věcí co jsme řešily spíš pod skupinou Forgotten Realms?

Jaký je stav zpracování dalších klíčů klidně s něčím můžu pomoci pokud by to bylo jen něco vykopírovat a přeskládávat pole v tabulkách. Udělat nějakou hrubou práci.

Vzhledem k přidání štítků jsem aktualizoval vzorový dokument. Jedná se o drobnou změnu v hlavičce struktura se skoro nemění.
Autorská citace #67
23.3.2020 23:40 - Pan Bača
zatím se - pokud vím - nikdo nepustil do přípravy klíče od ShadoWWWa k základním příručkám (PHB a DMG).
Nevím, jestli stačí jen importovat ten klíč, co je v excelu, ale pokud jo, tak bys mohl udělat to. Určitě ale proběhly nějaké změny a pokud je ShadoWWW nemá někde vypsané, bude to lovení jehly v kupce sena.
Autorská citace #68
23.3.2020 23:57 - exi
Zatím to nedělejte, je moc brzo. Není aktuální a spousta věcí je tam zbytečně nebo s blbym velkým písmenem . Musí se to položku po položce projít a doplnit a pak teprve importovat, at v tom není bordel.
Autorská citace #69
24.3.2020 00:03 - sirien
NICE

Poznámky od oka:

- stejně jako u štítku systému (skupiny klíče), pokud v rozšířeném vyhledávání vylistuju jen 1 jedinej štítek, pak by bylo možné tento nezobrazovat (logicky - vylistoval sem jen ten jeden, tudíž všechno co vidim je ten jeden)

- pokud plně přijmeme ideu toho, že štítky nejsou hiearchie, ale skutečně tagy, tak by rozšířené vyhledávání mělo fungovat konjunktivně (AND), nikoliv disjunktivně (OR). Typicky: vylistuju si jen kouzla (štítek 1), vidim moc šumu, zakliknu k tomu čaroděj (štítek 2) - co očekávám je, že se mi výběr zůží pouze na čarodějova kouzla (kouzla AND čaroděj), ne že mi ke kouzlům přibydou další položky od čaroděje.

- Nahoře nad štítkama by měl bejt 3 checkboxy - systém, kategorie, knihy - k prořezání zobrazenýho typu štítků. Přijde mi to asi jako optimální způsob jak tohle řešit.

- Až budeš někdy řešit finálnější vzhled, tak ten vzdušnej design je super a klidně bych ho nechal, ale barevně by to asi neškodilo víc sladit s Kostkou :)


BUG: AWčko má ve filtru štítků všechno 2x. Zaškrtnutí jedné možnosti automaticky zaškrtne obě. (Funkčně to neškodí, ale je to weird a určitě důsledek nějaký chyby při importu nejspíš?)
Autorská citace #70
24.3.2020 00:14 - Pan Bača
exi: tak potom by bylo asi vhodnější zaměřit se na možnost převodu stávajících věcí na roll20 ;-)
Autorská citace #71
24.3.2020 06:58 - exi
Dukolm píše:

Dotaz na exiho Klíč DiA je ktuálně DnD 5e a stítek Forgotten Realms. Nemělo by to být v ramci posledních věcí co jsme řešily spíš pod skupinou Forgotten Realms?

Já totiz pořád moc nechápu to dělení na světy a dnd 5e. Máš v tom nějaký systém? Ja myslel, že se to odvíjí od knížky (DiA je 5e ze sveta Forgotten Realms, Strád je 5e ze světa Ravenloft) .

Z tvojí otázky to ale chápu spíš tak, že pod kategorii d&d 5e spadají mechaniky a pod Forgotten Realms jen lore. Náš klíč k DiA ale obsahuje oboje dohromady (a je to tak ve všech).

Osobně mi to dělení na světy a verze přijde zbytečný (užitečný by byl akorát tag). Ja potrebuju k práci jen verzi dnd. Kdyztak se ale nechám poučit, proč je to potřeba.
Autorská citace #72
24.3.2020 08:16 - exi
Jinak dneska večer se pustím do toho klíček k PHB, ať je to konečně hotový. Jestli se bude pak chtít Pan Bača přidat, hoď mi PM, domluvíme se na postupu.
Autorská citace #73
24.3.2020 09:19 - Dukolm
exi píše:
Já totiz pořád moc nechápu to dělení na světy a dnd 5e. Máš v tom nějaký systém?


No všechno to vychází datově ze staré verze http://www.d20.cz/klic/. A já se spíš nažím zjitit jak to chcete vy a jak to co nejlépe spojit se starou verzí případně ji transformovat.

Lépe řečeno mě zajímá otázka co s těmi starými klíči tak jak jsou způsobí zmatek. Jestli je archivovat nebo převést pod nějaký systém a z toho nazvu skupiny/světa udělat štítek nebo je někdo projde taky.
Autorská citace #74
24.3.2020 09:36 - exi
Dukolm Pro mě by bylo ideální rozdělení pouze na verze, pod kterými by byly naházený i světy s příslušnými tagy. Ale nevím, jestli se to dá se současným rozdělením vykouzlit.

Přijde mi, že bude pro všechny nejjednodušší zachovat, co je teď, a při překladu si prostě naloadovat všechny klíče.
EDIT: A v tom případě teda hoď DiA pod Forgotten Realms a DnD 5e bude vyhrazený na PHB, Bestiář a PPJ.
Autorská citace #75
24.3.2020 11:21 - sirien
exi píše:
Náš klíč k DiA ale obsahuje oboje dohromady (a je to tak ve všech).

No ale to je to na co sem se ptal vejš jak to chcete mít, protože mít různé klíče pro světy dává smysl pouze pokud to jsou klíče jen pro lore (plus možná pro mechaniky které jsou skutečně super specifické a určitě se neobjeví nikde jinde).

Pokud tam dáváte dohromady lore a mechaniky včetně obecných (názvy kouzel, featy atp) tak spíš dává smysl mít to všechno pod 5e a odlišené štítkem kategorie.

Problém trochu je že historicky se používala ta rozdělená varianta a výše ste někdo psal že to chcete zachovat.


Aktuálně se asi dá vytvořit kategorie "archivní" a ty klíče se starou logikou (staré FR...) dát tam (pro referenci atp...).

Nebo by to šlo přeuspořádat komplet podle nový logiky, tj sloučit klíče světů s nějakou starší edicí a jen jim dát štítek (otázka ale je se kterou edicí? 2e? 3e? 4e? Všechny? - btw kdyby někdy vyšla 6e tak při vložení lore klíčů do 5e klíče tenhle problém vznikne taky - neříkám že to je důvod to neudělat, jen dávám k zamyšlení)
Autorská citace #76
24.3.2020 11:33 - Dukolm
Teoreticky je tu možnost to přesunout skupiny Staré řazení jako je teď Dungeons & Dragons, ...

A zrušit omezení kdy každá skupina má svoje vlastní štítky a udělat je sdílené. Tím by šlo používat štítek jak v těch archivních skupinách tak DnD 5e jen si člověk musel pamatovat co všechno načíst za skupiny.


Siriene odpověď na připomínku k vyhledávání dodám odpoledne protože to je na delší post. A polední pauza by mi nestačila.
Autorská citace #77
24.3.2020 11:40 - exi
sirien píše:
plus možná pro mechaniky které jsou skutečně super specifické a určitě se neobjeví nikde jinde

Řekl bych, že se u těch klíčů pohybujeme v tomhle specifickým režimu. Vychází to i z filozofie WotC, která chce mít všechny základní mechaniky ve třech hlavních knížkách a ty dodatečné jsou HODNĚ specifický pro danou knížku. Tzn. tyhle specifický mechaniky bych se nebál zahrnovat pod Forgotten Realms (v případě DiA). Pokud teda budeme pokračovat v současným rozdělení.
Autorská citace #78
24.3.2020 11:48 - sirien
exi: asi dává smysl. Rozdělení je asi hlavně na vás, ta funkcionalita je především pro vaše účely.

Nicméně pozor na to že to co si napsal není úplně pravda. Xanathar, Mečové pobřeží, Volo i Elemental evil (popř. Mordekain...) obsahují hodně obecné věci v nějaké míře (kouzla, subclassy, potvory, featy...)
Autorská citace #79
24.3.2020 12:00 - exi
sirien: hmm, pravda, na to se to vůbec napasovat nedá...

Jsem z toho volaký zmetěný. Upřímně nevím, jak to udělat, aby dobře bylo. Něco mě napadne a za pět minut zjistím, že jsem na něco zapomněl a přestane to dávat smysl. Spíš to udělejte vy podle sebe, aby se tam nepřepisovaly ty duplicity. Já stejně loadnu všechny klíče k DnD, abych si byl jistej, že mi nic neuteče, a výsledky si budu sortovat v hlavě podle tagů.

EDIT:
Tl;dr Na čem mi opravdu záleží je, aby seděly tagy. Jak budou rozdělený klíče, je mi šumák.
Autorská citace #80
24.3.2020 12:29 - chrochta
Osobně bych dával pod světy věci, které jsou opravdu specifické pro dané světy. Především tedy geografická jména, organizace, lidi a tak. Tvory a rostliny bych pod světy nedával, snad s výjimkou šarnů (vychází z historie Ztracených říší), drakoniánů (vychází z historie Krynnu), balrogů (vychází z historie Středozemě) a nějakých "flufových" (třeba zubroidní šagun a chutná ryba šalas na Severu Ztracených říší, skoro všechno ze Středozemě, co má elfí jméno).

Kouzla, odbornosti a vůbec všechno týkající se mechanik bych primárně dával pod systém, bez ohledu na to, kde se to nachází. Výjimky samozřejmě mohou existovat, třeba v případě DarkSun.

Jinak na Dobrodruhově průvodci se pracuje, ale do konce měsíce nebude ani náhodou.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090354919433594 secREMOTE_IP: 54.163.62.42