Kultura

sirien
18.9.2016 19:34
Knihy fantastiky
srsly, jak sme tu bez takovýhle diskuse mohli celý ty roky vůbec žít?
Autorská citace #42
11.10.2016 12:35 - Mirkul
Ha, já si říkal po dočtení toho druhého dílu, že to je pořád takové neukončené a vyloženě si to říká o pokračování. Bohužel knihovna tehdy žádnou další knihu od tohoto autora už nevedla a já se pustil do čtení jiných knih.
Autorská citace #43
12.10.2016 11:33 - Zlovlk
Kdysi o Valhale vyšel skvělý článek od J. Popiolka:
http://www.fantasya.cz/clanek/nelitostny-ale-podmanivy-svet-pistolniku-z-valhaly

PS: pokud není vhodné vkládat odkazy, tak se omlouvám a vymažu.

Jinak velice zajímavé jsou novinkové Císařovy čepele od Brian Steveleyho (snad mám to jméno správně). Parádní klasická fantazárna!
Autorská citace #44
12.10.2016 12:16 - LokiB
Zlovlk: no, asi bychom v češtině skloňovali i to křestní jméno ;) a co se příjmení týče: zde je dobrý návod
Za tip na Císařovy čepele dík. Trochu mě tam děsí, jak to někde v propagačním textu doporučují jako: "První kniha epické fantasy o intrikách a říši, pro příznivce George R. R. Martina a Douglase Hulicka."

Snad tomu tak není, příznivcem GRRM moc nejsem :)
Některé čtenářské postřehy jsou celkem vtipné
Autorská citace #45
12.10.2016 13:46 - Nachtrose
Zlovlk: odkazy jsou v pohode. A když to i otaguješ jako odkaz, bude to ješte o kousek lepší ;-)

( označit odkaz a kliknout na tlačítko URL pod zadávacím oknem )
Autorská citace #46
12.10.2016 14:03 - sirien
Proč by nemělo být vhodné vkládat odkazy?

LokiB: já bych si to moc nebral - kdysi se všechno přirovnávalo k Tolkienovi, dneska k Martinovi. Že to je úplně o něčem jinym v úplně jinym stylu nikoho nežere, hlavně když to prodává. Markeťáci sou děvky z profese.
Autorská citace #47
12.10.2016 15:08 - Zlovlk
Omluva, psal jsme jen velmi rychle ve snaze vyklopit obsah palice a zmizet, i jméno sem lovil z hlavy.. Odkazy - já nevím, někdo by to mohl brát jako propagaci, protože je to článek přidružený ke knižnímu e-shopu.

Já bych řekl, že Martinovi se to až tak nepodobá, resp. je to epické, ale mnohem živější, akčnější a méně roztříštěné. Každopádně dnes je Martin na každé druhé knize, protože (jak psáno výše) prodává.

Jinak od Martina byly docela dobré Divoké karty (první sborník, druhý už dle mého slabší), ale to už jsme v superhrdinské fantastice s lidskou tváří..
A když už jsme na té sci-fi vlně: měl sem možnost poslechnout si 12,5 h audioknihu Mycelium I: Jantarové oči, příjemná věc, ale psaný text je těžší, jména jsou plná přehlásek a podobných těžko louskatelných věcí
Autorská citace #48
12.10.2016 15:21 - Aegnor
Zlovlk píše:
Odkazy - já nevím, někdo by to mohl brát jako propagaci, protože je to článek přidružený ke knižnímu e-shopu.

Na to se tady nehraje. Pokud odkazuješ na zajímavou věc (článek, diskuzi, téma, knihu, cokoliv), tak to nikomu vadit nebude (i kdyby ten odkaz vedl na nejhorší web na celém světě, RPG Fórum). Pokud budeš odkazovat na něco "hloupého" (reklama například), tak ti to stále nikdo nezakáže, jenom se na tebe nebudeme tvářit příjemně.

Pardon za OT:-)
Autorská citace #49
12.10.2016 16:09 - sirien
Zlovlk píše:
protože je to článek přidružený ke knižnímu e-shopu

Jo tak. Jak píše Aegnor, to neřeš :)


Od Martina je kdeco dobré (ve smyslu značně lepší než Píseň ledu a ohně - ano, tady stojim, házejte kameny) - třeba jeho povídkové sborníky (Píseň pro Lyu a Zpěvy hvězd a stínů) mě kdysi přiměly prohlásit, že se Martin měl na fantasy vybodnout a zůstat u sci-fi, protože v něm je krutě lepší (a stojim si za tim - Píseň pro Lyu (samotná novela, ale i zbytek sborníku) mi dodnes způsobuje třídenní melancholicky-existenciální depresi, u Písně ledu a ohně sem byl pocitově netknutej napříč všema pěti knížkama, možná vyjma těch dlouhejch momentů nudy kdy sem toužil začít přeskakovat stránky ve velkém a ke čtení sem se nutil jen silou vůle)
Autorská citace #50
12.10.2016 16:17 - LokiB
sirien: proč házet? já to nedočetl dál než za Střet králů, prostě se to už nedalo. to jsem radši četl noviny. s tím sci-fi zásadně, ale zásadně souhlasím.
Autorská citace #51
13.10.2016 08:47 - A15
A když jsem kdysy na Dálavě prohlásil, že jsem se dostal ke 3. dílu seriálu, protože se to nedá, tak jste po mne chtěli házet flaškou Morgana. Plnou. Skoro.
Autorská citace #52
13.10.2016 09:23 - Zlovlk
Přiznám s,e že jakožto víceméně kovaného fantastu mě Píseň docela bavila (do určitého bodu).. ale pak sem náhodu narazil na Tufova dobrodružství a to sci-fi fakt sedí Martinovi líp.

Jinak abychom sáhli do českých luhů a hájů: Kukaččí mláďata od Šlechty nebyla špatná, i když je to vyústění dlouhodobého cyklu (byť relativně nezávislých věcí), nový Kotleta o problémech v Malém Vietnamu mě taky docela pobavil a sedl, a dost mě překvapila knížka Otomara Dvořáka Sekera strážců - taková zasněná pohádkově laděná báchorka pro dospělé
http://www.fantasyplanet.cz/literatura/laska-hory-prenasi-a-netvory-porazi/

Jinak vcelku podařené jsou i věci od Larryho Correi - Lovci monster i Grimnoirské kroniky jsou zábavné oddechovky..
Autorská citace #53
13.10.2016 10:04 - LokiB
A15: hmm, já teda ze seriálu neviděl ani kousek, kromě upoutávek. A první knihu jsem přečetl celkem poctivě a nebylo to špatný. Druhou už trochu s přemáháním. Přemejšlel jsem nad tím, je to možná moje chyba, že ty zástupy postav, roztříštěnost děje atd ... prostě jsem se v tom nedokázal pohodlně orientovat :)

ad Kotleta ... kdysi jsem se málem v tehdejší práci popral s kolegyní, která nemohla rozdejchat, že jsem Kotletovy knížky označil za škvár a brak :)

A koupil jsem si nedávno aktualizované vydání Vládce vlků, první kniha série Černokněžník od Červenáka ... a i to mi přišlo jak opisování 100x napsaného, u většiny scén jsem měl pocit, že už jsem je několikrát četl.

A to jsem dřív hltal v podstatě všechno s nadšením. Tak nevím, asi to bude věkem :(
Autorská citace #54
16.11.2016 23:38 - LokiB
Neznáte nějaké dobré knihy, kde v hlavní (nebo aspoň důležité) roli vystupuje postava/postavy maltézského rytíře?
Historie či volnější fantasy. Nejlépe tak z doby 14.-15. století.

Narazil jsem na pár, jako Sword and Scimitar nebo Knight of the Cross ... ale není to přesně ono, tak hledám ještě dál.
Autorská citace #55
28.11.2016 11:52 - Zlovlk
Tak opět něco z mého čtenářského deníčku:
Vetřelci - omnibus - přečteno z povinnosti,pokud jste fanda, tak za slušnou cenu hodně stránek, ale postavy blbý jak Marfuša po lobotomii..

Letohrad - Drizzt - jeden ze slabších dílů, csice celkem zajímavý dějový zvrat, ale na konci zjistíte, že se vlastně nic až tak zásadního nestalo, takže dvěstěněco stran zbytečné výplně
http://www.fantasyplanet.cz/literatura/letohrad-mesto-zkazy-zmaru-a-pomsty/

Jinak sem tu zmiňoval Tuláke Petera Newmana, celkem dobrá věc
http://www.fantasya.cz/clanek/jiskricka-nadeje-v-zaplave-demonu

A na závěr:
Miroslav Žamboch - Zakuti v oceli - celkem příjemná postapo věc, ze které je ze všeho nejvíc cítit, že to autora bavilo, úrovně Koniášů a Baklyů to nedosahuje, ale pořád je to příjemné a čtivé. Je to o válce lidí a robot, přičemž hlavní roli hraje osádka tanku, který je v daných podmínkách technologickým zázrakem

Kotleta - SPAD (vyjde brzo :)) - další postapo, tentokrát ovšem totálně ne-kotletovské, spíš dobrodružný příběh než očekávaná řežba plná černého humoru a krve. Knížka má dvě části (obě zajímavé a bohužel nedotažené) - město a putování pustinou. Motivace postav je ve stylu jsem voják a voják zůstanu, takže nejdřv něco dělám a pak se možná zeptám proč.. Je to úplně jiné, proto těžko hodnotit, ale za mě celkem zklamání, prostě jen kopa slušného řemesla

Petr Heteša - Infico - musím říct, že tomuhle grafomanovi fandím. Knížka o přenosu agenta do hlavy nebohé oběti - bohužel do ženské. A na tom celá kniha stojí - konflikt muže v ženském těle. Heteša umí dělat svižné knížky plné akce a humoru, a Infico není výjimkou. Hodně mě to bavilo, a pokud Hetešu neznáte, seznamte se :)

A ještě Páté srdce - ukecaný případ Sherlocka Holmese, rozhodně ne špatný, jen na můj vkus trochu moc obalený v balastu (který ale nesnižuje čitelnost)
Autorská citace #56
28.11.2016 12:50 - crowen
Jo, Zamboch potesil. Kedy bude Kotleta vonku?
Autorská citace #57
28.11.2016 13:24 - Zlovlk
Každým dnem.. na stránkách píšou zcela konkrétně vyjde v prosinci :)

Jinak ještě super je povídková sbírka Darebáci (navazuje volně na tématické Nebezpečné ženy)!
Autorská citace #58
2.12.2016 14:40 - Ebon Hand
Od Kotlety jsem zatím četl jen Nářezy a ty mě docela bavili, teda nejdřív jsem se musel vyrovnat s nablblostí hlavního hrdiny. Na druhou stranu to pro mě nabízí i faktastickou postavu Radegasta :-)

Lovci Monster za mě čtivý a zábavný. :-)
Autorská citace #59
11.1.2017 16:05 - Aegnor
budu tu za neznaboha, ale... konečně jsem přečetl svou první knihu od Gaimana (Nikdykde) a chci se zeptat - co dalšího od něj doporučíte? Ještě mám v plánu Good Omens, až to dočte brácha a budu si to moct půjčit :-)
Autorská citace #60
11.1.2017 16:19 - Vojtěch
Američtí Bohové i Anansiho chlapci jsou super. Koralína, Kniha hřbitova, Oceán na konci uličky, Odd and the Snow Giants (nevím, jestli už to přeložili), Hvězdný prach a Naštěstí máme mléko jsou pohádkovější, ale taky fajn. Zbytek jsou sbírky kratších kousků s různými náměty.

EDIT: Ještě je tu taky Stříbrný sen, o kterém vím dohromady houby a komixy v čele s cyklem Sandman, ale o těch by také měl asi pohovořit někdo povolanější, protože já je nečetl.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082916021347046 secREMOTE_IP: 3.237.65.102