Kultura

sirien
18.9.2016 19:34
Knihy fantastiky
srsly, jak sme tu bez takovýhle diskuse mohli celý ty roky vůbec žít?
Autorská citace #21
21.9.2016 17:00 - LokiB
sirien: sorry, necetl. Jen jsem na DriveThruRPG narazil na RPG, ktere Sanderson a dalsi na zaklade tech knizek udelali, Mistborn Adventure Game.
Ted jsem koukal, ze tam maji i 70 strankovy preview.
Ale vic jsem se v tom nestoural
Autorská citace #22
21.9.2016 20:15 - Hawkeye
Tarfill píše:


Skus Deadhouse gates. Nejlepší knížka série a dá se užít i bez dočtění Zahrad (aspoň myslím). Měsíční Zahrady jsem mněl rozečteny asi rok a vracel jsem se k nim 3x než jsem je dočetl. Po skušení Deadhouse Gates (počas jedné velice nudné cesty vlakem) jsem do dalšího roka zvládl všech 9 dílú...
Autorská citace #23
21.9.2016 22:04 - Čindi
sirien píše:
Hm. Tak o tom Mistborn se asi moc nedozvim, co? :( A to má autor docela hezké blogy o tvorbě magie v literárních světech.


Četl jsem, v překladu, docela se mi to líbilo i když rozzuzlení mě relativně zklamalo. Podle mně o něco horší než první díl Bouřné záře.
Autorská citace #24
22.9.2016 00:29 - sirien
Zupa... a co a o čem to teda vlastně je? :)
Autorská citace #25
26.9.2016 09:37 - Zlovlk
Zdravím,

jakožto nadšený čtenář se pokusímo jakýsi multikomentář:
Sanderson:
Archiv bouřné záře je úžasný, už je chvíli venku i druhý díl. Má velkou nevýhodu - autor plánuje deset dílů.
Obecně: Sanderson má cit pro příběh, nic od něj mě vyloženě nezklamalo, Mistborn je super v tom, že dokončený (tuším tři díly plus Poslové práva nebo jak se to jmenovalo). Svět je zajímavý systémem magie založené na spalování kovů, příběh také není úplně zlý. Pokud nejsi vyložený ultrafajnšmekr, hurá do toho! Popravdě, četl sem to docela dávno, pamatuju si tam jen dějovou linku s nějakým uprchlým princem :)
Archiv bouřné záře je ještě o kousek lepší (svět je skutečně super zpracovaný), ale jak psáno výše - bůhví, jestli to někdy dopíše.

Malaz:
Pokud máte Malaz dočtený, tak autor rozepsal novou sérii - prequel (tuším něco s tvory světla a temnoty nebo tak nějak). Kromě toho vychází poměrně kvalitivně nevyrovnané knihy od Eriksonova kámoše Esslemonta, který si dal za cíl dovysvětlit díry v původním Malazu, venku jsou tuším čtyři knihy.

Malá rada: všechny tyhle věci se vyplatí koupit přímo na e-shopu Talpressu - je tam 30% sleva na jejich vlastní tituly (což třeba u bouřné záře dělá balík!))

Ad Cook:
mě to moc nezaujalo, ale mohu doporučit sérii Prachmistři - jsou venku zatím 2 díly, třetí je dopsaný a v překladu. Případně zajímavá věc může být ještě Abraham - série Mince a dýka, hodně neklasická fantasy téměř bez akce, ale hodně promáklá.

A pokud je libo něco bezsvazkového - rozhodně Abercrombie - Hrdinové, starší ale geniální (dle mého), a já osobně mám hodně rád různé povídkové sborníky (Legendy české fantasy I + II, Draci od Strak na vrbě nebo Prokleté knihovny, nebo klidně i Společnstvo Pevnosti. Případně nesmrtelná klasika od Gemmela Legenda :)(tam jsou i další díly, ale tohle se dá číst samotné a je to prostě legendární).
Autorská citace #26
26.9.2016 09:44 - Vojtěch
Jo, některé Abercrombieho postavy mě hodně pobavily :)
Autorská citace #27
26.9.2016 11:37 - York
Zlovlk píše:
Abercrombie - Hrdinové


Toho jsem rozečetl a vzdal, neskutečně se to vleklo.

Glen Cook je super.
Autorská citace #28
26.9.2016 15:47 - Kamach
York píše:
ZLOVLK: Abercrombie - Hrdinové


YORK: Toho jsem rozečetl a vzdal, neskutečně se to vleklo.

Glen Cook je super.

Zrovna Hrdinové jsou dost jiní než ostatní jeho knížky, a jako úvod k tomuhle autorovi bych je asi nedoporučil - celé se to odehrává během pár dnů jedné bitvy, strašně velký zoom, míra rozpitvávání atd.
(navíc nepřímo navazuje na níže zmíněnou trilogii a jako standalone to prostě není ono; bez kontextu když člověk nezná reálie a netuší, kdo je Černej Dow, či Bremer dan Gorst)

Pokud se ti líbil Glen Cook, tak nad Abercrombiem hůl ještě nelámej. S Cookem se hodně srovnává, co do celkového vyznění a gritty, low fantasy vojákování bez špetky heroismu.

Navíc má imho propracovanější charaktery a je to celé takové osobnější (vystudovaný psycholog se nezapře). Já na něm nejvíc žral jeho vychytralý a rozkošně sarkastický smysl pro humor - některé situace a hlášky, to se nedá popsat...
Btw. pokud máte rádi noblebright feels good příběhy, držte se od Abercrombieho dál :)


Zkus spíš:
První zákon - Jeho kvalitní prvotina od níž se více méně odvíjí ostatní knížky.
Sice trilogie, ale na to, kolik věcí se tam semele čtivě napsaná a nikterak rozvláčná.
Víc prolínajících se dějových linií (vlastně jde místy i o jiné subžánry), žádná spojitá sága.
Dynamické střihy a posuny, jde se rovnou k věci, jednotlivé kapitoly mají často pointu samy o sobě. Dobře promyšlené detaily a dějové zvraty.

- Parta seveřanských válečníků a drsné (nikoliv však bezmyšlenkovitě morbidní) válečné pasáže se ti tuším budou líbit.

- Výborné politikaření, filozofování které nenudí a osobní příběhy na pozadí většího konfliktu.

- Linie s domnělým zachraňováním světa a výpravou za prastarým artefaktem je o 180° otočená parodie na klasické fantasy dobrodruhování a coming-of-age story.

- A cynický, zkriplený inkvizitor Glokta je neskutečně awesome - husté kecy, vyšetřování, intriky a dalekosáhlé konspirace, světská inkvizice alá fantasy KGB + státní mafie v jednom...


Nejlépe chutná za studena - Standalone uzavřený příběh. Neznalost Prvního zákona nevadí tolik jako u Hrdinů (ale stejně je lepší až po jeho přečtení).
Renezančně laděný příběh o zrazené žoldnéřce a její over-the-top pomstě.
Žánrově je to drsně pokroucené swashbuckler drama / cloak & dagger.
A té bandě vrahounů, kterou se obklopí, se snad nedá ani říkat antihrdinové, co je to za úchvatné pošuky a zoufalce :)
Autorská citace #29
26.9.2016 16:14 - Merlin
Abercrombie: nezatracoval bych ho...jak píše Kamach, Hrdiny oceníš, když budeš "znát" postavy z předchozích knížek.
Autorská citace #30
26.9.2016 16:52 - Vojtěch
Nicomo Cosca je můj hrdina! :D
Autorská citace #31
26.9.2016 18:00 - York
Nevím už, co jsem to od něj přesně rozečetl.

S tím lámáním hole je to jednoduché: Dokud budu mít po ruce něco jiného, co se mi líbí a čte se to výrazně líp, tak nebudu mít důvod se k němu vracet. Úžasné rozbory psychologie postav popravdě taky moc nemusím. Mám raději, když je postava zajímavá hlavně okolnostmi a zasazením do příběhu a je vykreslená tím, jak se s nimi popere.

edit: Jo, Glokta byl celkem zajímavej, ale problém byl v tom, že na těch prvních zhruba 100 stranách, které jsem přečetl, byla dohromady snad jen jedna scéna, kde se něco stalo.
Autorská citace #32
26.9.2016 18:16 - Merlin
Vojtěch píše:
Nicomo Cosca je můj hrdina! :D

klasik:)...Devítiprsťák taky není k zahození...ale Nicomo je prostě klasik
Autorská citace #33
27.9.2016 08:16 - Zlovlk
Jinak pokud se bavíme o skvělé fantasy: Patrick Rothfuss patří asi k tomu nejlepšímu, co se dá sehnat, jenže.. prozatím vydal dva špalky - Jméno větru a Strach moudrého muže, ten třetí díl už dělá asi sedm let (mezitím stihl jednu novelu). Takže skvělá četba s rizikem.
Autorská citace #34
27.9.2016 11:52 - Merlin
Zlovlk píše:
Jinak pokud se bavíme o skvělé fantasy: Patrick Rothfuss patří asi k tomu nejlepšímu, co se dá sehnat, jenže.. prozatím vydal dva špalky - Jméno větru a Strach moudrého muže, ten třetí díl už dělá asi sedm let (mezitím stihl jednu novelu). Takže skvělá četba s rizikem.


Moje žena ho miluje, já jsem z něho rozpačitý...je výborný vypravěč, ale mám pocit, že se v knize (v Druhém dni), nic "neděje". Je to rozvláčné a popravdě se nutím dočíst posledních 200 stran. (zvlášť při představě, že to vlastně nemá žádný konec)
Autorská citace #35
27.9.2016 12:03 - Winnie
Merlin píše:
Moje žena ho miluje, já jsem z něho rozpačitý...je výborný vypravěč, ale mám pocit, že se v knize (v Druhém dni), nic "neděje". Je to rozvláčné a popravdě se nutím dočíst posledních 200 stran. (zvlášť při představě, že to vlastně nemá žádný konec)


Přesně tak (tedy až na moje žena). Popravdě byl ten druhý díl tak rozvláčný, že ani nevím, jestli jsem se dostala na konec, nebo knihu odložila a zapomněla...
Autorská citace #36
3.10.2016 21:01 - ShadoWWW
Spekuluje se, že produkce románů z prostředí Forgotten Realms brzy skončí. Poslední má být The Devil You Know ze ságy Brimstone Angels. Předposlední kniha této ságy má být současně poslední Drizztovou knihou. Ed Greenwood má dál rozvíjet Říše ve svém vlastním projektu.
Autorská citace #37
7.10.2016 14:56 - Zlovlk
Tak sem dočetl druhý díl Prachmistrů od McClellana, a je to zatraceně dobré čtení - příjemná fantasy s puncem originality a vůní střelného prachu a magie. Do toho přidejte naštvaného boha, schopného generála a kopu intrik..

Dalším tipem je Tulák od Petera Newmana - zatím jen první díl, ale velmi atmosférická svět ze světa prolezlého démony. Možná jen ten konec lehce přitažený za vlasy, ale jako tahák do dalších dílů (jsou celkem tři) opravdu nádhera!
Autorská citace #38
7.10.2016 15:00 - Nachtrose
Zná někdo tohle?

Autorská citace #39
7.10.2016 16:46 - Mirkul
Nachtrose: To je o tom jak Němci vedou válku o Valhalu/Midgard/Hellheim (nevyznám se v tom už, tak omluvte případnou chybu prosím) a tahaj tam novodobý válečný zbraně (pistole, granáty a později i letadla a tanky)? A hlavní hrdina je myslím nějaký český letec a vlastně pokračuje v tom boji i po smrti?
Jesli je to ono, protože ten obal na to vypadá, tak to je zajímavé počtení a co vím, tak jsou dva díly.
Autorská citace #40
7.10.2016 16:53 - Nachtrose
Podle popisu by to melo byt ono.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.070262908935547 secREMOTE_IP: 34.227.191.136