Kultura

10.6.2016 14:57
EDIT by sirien:

Tato diskuse je dnes archaismus z doby založení webu, pro pořádek jí zamykám; relevantní dotazy případně směřujte do aktuálních diskusí, díky:

Otázky související s chodem webu prosím do Kostky jsou vrženy

Otázky související s Licencí DnD 5. edice prosím sem
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #1
10.6.2016 14:57 -
Dobrý den, ráda bych použila do své školní práce text "Jak dosáhnout toho, aby kostky házely vysoká čísla..." autor: Alnag. Je možné autora nějak kontaktovat a domluvit se s ním? Děkuji Veronika
Autorská citace #2
12.6.2016 17:32 - sirien
Ahoj

Alnag sem už bohužel nechodí, nicméně jak Alnaga znám, neměl by to být problém. Ozvi se mi na sirien.neiris@gmail.com a já mu napíšu ať se Ti co nejdřív ozve.
Autorská citace #3
13.6.2016 09:27 - Rojta
Ahoj, pro použití do školní práce nepotřebuješ souhlas autora.
Autorská citace #4
13.6.2016 10:22 - Gurney
Navíc ty copyrighty tady myslím stejně byly jen takový kratší způsob jak říct současné bezcopyrightové "Napsal:", které jsme si později vytrvalým pruzením vymínili.

Jinak v různých pracích se dá buď citovat (tj. text do uvozovek a někde se uvede autor, u netových článků i odkaz) nebo taky kreativně opisovat, tj. napsat to samé vlastními slovy :)
Autorská citace #5
13.6.2016 11:39 - sirien
Na použití do školní práce se hodí uvést třeba plnou citaci*, která obsahuje jméno autora vč. jeho akademických titulů, jsou-li tyto dohledatelné. Což jsou, ale rozhodně nezní "Alnag, spoluzakladatel d20.cz". (A upřímně já fakt netušim, co za všechny akademické tituly Alnag má a vzhledem k tomu, že na VŠ už nějakou dobu učí, tak jich pár už asi bude...)

Jinak Alnag psal, že použití práce mu nevadí, ale bylo by hezké, kdyby mu Veronika dala vědět kde a pro co jí chce použít - jen tak pro přehled, aby věděl.

*a v rámci svého soukromého aktivismu dodám, že samozřejmě ve standardu APA 5th/6th, protože ISO 690 je nehoráznej shit; a samozřejmě ve formátu (autor, rok) a rozhodně ne v tom zprasenym [1] [2] [3]... - ostatně APA to ani nijak jinak nedovoluje. A Chicago sucks, ale pořád lepší, než APA


Gurney: actually... tak snadné to není.

Ty copyrighty prozačátek jasně vyjadřují, že články tady na Kostce náleží autorovi a ne "Kostce" nebo adminům Kostky. A přeneseně to pak znamená, že postoj ke kopírování toho či onoho článku je závislý zejména na názoru autora a ne na tom našem.

Ostatně to byl důvod, proč sem si kdysi vyprosil možnost vpisovat alternativní licence namísto (c) a proč si je zásadně vyplňuju. A všimni si, že i když normálně používám CC:BY, tak u pár věcí mám CC:BY-NC.

A Tvůj poslední odstavec je mimochodem tak trochu navádění k plagiátorství... ne, že by mi to rvalo žíly obecně, ale v kontextu mého despektu k úrovni české akademie kdy ani studenti páťáku běžně neuměj pořádně citovat a ani mnohdy nechápou, k čemu to je dobrý mě to lehoučce irituje a prosazoval bych v tomhle směru naopak totální fašismus...
Autorská citace #6
13.6.2016 12:44 - Aegnor
Gurney píše:
nebo taky kreativně opisovat, tj. napsat to samé vlastními slovy :)


Není to náhodou volná citace? Tzn. stále musíš uvést zdroj, z kterého čerpáš?
Autorská citace #7
13.6.2016 12:46 - sirien
Ano, je. G naznačoval, že když to přepíšeš hodně kreativně, může to nakonec projít přes kontroly a vypadat dost odlišně, aby Ti to prošlo i bez citace...
Autorská citace #8
14.6.2016 20:09 - Gurney
Že články na Kostce pořád patří jejich autorům rozhodně zpochybňovat nechci, ale těžko může někdo požadovat, aby z jeho zveřejněné práce nebylo citováno nebo zabránit tomu, že si z nich někdo vezme myšlenky, které tu veřejně šíří.

Navádět někoho k plagiátorství rozhodně není mým cílem, na úroveň některých škol i konkrétních osob mám vlastní názor, který tady ale šířit nebudu, a protože znám lidi, které obviňovali z plagiátorství na základě zjevného překlepu (neukončené uvozovky, špatně vyplněná poznámka pod čarou), tak mi představa skoku z jednoho extrému do opačného na úkor zapojení mozku nepřijde moc lákavá.

Aegnor píše:
Není to náhodou volná citace? Tzn. stále musíš uvést zdroj, z kterého čerpáš?

Tak samo, to by jsi čistě ze slušnosti měl.
Autorská citace #9
17.6.2016 10:52 - Mildar
Vzdy byl mel byt uvedeny zdroj + existuje neco co si nemuzu vzpomenou (uz jsem dlouho ze skoly) jako ze prace byla psana s dobrymi umysly coz ti defacto dava moznost citovat bez povoleni a musis citaci smazat pokud by si autor stezoval.
Autorská citace #10
15.9.2021 15:02 - KDolecek
Je možný překlad SRD pod licencí CC-BY?
Autorská citace #11
15.9.2021 16:02 - sirien
Tohle je brutální nekromancie... ten článek se nejspíš váže někam ke 3e, max. 4e a ještě navíc je z doby vzniku Kostky a váže se k původnímu Triu.

S dovolením tuhle diskusi pro pořádek zamknu a do článku doplním ujasnění.

Otázky související s chodem webu prosím do Kostky jsou vrženy

Otázky související s Licencí DnD 5. edice prosím sem

...prosím přehoď svojí otázku do diskuse kam se hodí (a trochu jí upřesni, z toho co píšeš popravdě ani nevim co Ti vlastně odpovědět - která SRD myslíš, původní nebo naše, překlad do jakého jazyka atd.)
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083992004394531 secREMOTE_IP: 3.227.239.160