Kultura

ByTrit
1.4.2015 14:31
[DnD 5e] Nováčik - Otázky
Zdravím osadenstvo:) Po cca 10tich rokoch čakania na správny okamih som sa rozhodol začať konečne hrávať DnD (a nielen DnD) a chcel by som sa komunity spýtať pár otázok ktoré mi nedajú pokoj. Snažil som sa prejsť si všetky možné informácie ohladom DnD (oficiálne stránky, fóra, táto stránka) ale niektoré veci sú mi stále nejasné. Tak poporiadku:

1.) Preklady - Rozhodol som sa že si kúpim DnD starter set s ktorým by sme s kamarátmi mohli začať hrávať a zistiť že komu sa to páči komu nie. či nás to bude baviť atď. Po stiahnutí pravidiel z ofiko stránky som sa ich rozhodol preložiť pre niektorých nie až tak dobre anglicky hovoriacich kamarátov a po kontrole či na nete už nejaký preklad neexistuje (prax ma naučila nevymýšlať vymyslené :D ) som sa dostal sem. Takže moja otázka: dá sa nejako prispieť do prekladov ktoré prebiehajú na týchto stránkach? Čo všetko sa plánuje preložiť? (Menovite Tyranny of Dragons & Hoard of the Dragon Queen a nové Princes of the Apocalypse)

2.) Videl som že tu ludia majú prístup k Adventúram na Encounters a Expeditions. Je možné sa k nim nejak legálne dostať mimo toho aby človek vlastnil nejaký obchod? Ako presne funguje Adventure league a jej Encounters a Expeditions?

3.) Ak by som sa niekedy chcel zapojiť do prebiehajúcich google hangouts hier, môžem?

4.) Nerozmýšlali ste že by ste ponúkli vaše preklady vydavatelstvám aby mohli vydať oficiálne svoje materiály v CZ/SK jazyku? Tie preklady vyzerajú velmi kvalitne napísané a spracované a možno by to nebolo máne takto podporiť komunitu. (Veľa hráčov podľa mňa nevie že táto stránka existuje a poznám ludí ktorí by si hru kúpili ale keď vidia že je celá v ENG jazyku tak sa na to vykašlú)

5.) S kamarátom (ktorý zbožnuje stolné hry) sme rozmýšlali že by sme v našej oblasti založili obchod ktorý by sa im venoval. Rozmýšlali sme nad usporiadavaním pravidelných stretnutí (každý deň niečo) + prevádzkovanie Adventure Ligy, predajom samotných hier a doplnkov a výrobov vlastných doplnkov (máme okolo seba kopu talentovaných ludí + sami máme aké také zručnosti) a v Piešťanoch odkial pochádzame je obrovský potenciál mladých a zvedavých a hlavne neznudených ludí. Strašne by sme chceli rozšíriť komunitu o nových ľudí a spropagovať RPG aj NE-RPG hry. Myslíte že takýto nápad/projekt má šancu sa uchytiť a uživiť?


Zatiaľ toľko k mojim vyčerpávajúcim otázkam ďakujem každému kto mi odpovie aspoň na časť.

ByTrit.
Autorská citace #1
1.4.2015 14:50 - sirien
Ahoj :)

Určitě lepší po 10 letech než nikdy :)

1 - Ohledně překladů - přispět určitě lze. Buď si Tě tady ShadoWWW, náš neoficiální koordinátor pro 5e překlady, najde, nebo se můžeš rovnou připojit do místní centrální překladové diskuse k DnD 5e: [Překlad]Dungeons & Dragons 5e CZ.

Někdo od kolegů Ti tam určitě i řekne co už je hotové a na čem se pracuje (co vím tak hotový je Basic, Starter Set, PHB se finishuje, DMG je rozpracovaný a MM se plánuje, do toho tuším že wlkeR překládá nebo přeložil část Tyranie)


2- Ohledně adventur to je dotaz na ty samé lidi, popř. na tuhle diskusi: Dungeons & Dragons 5e (II).


3 - Ohledně Google Hangouts her - nejspíš? Dohodni si to individuálně s některou skupinou která je pořádá.


4 - Tohle je bohužel o hodně složitější, než se zdá. O věci se v několika případech (DnD, PF, Fate...) diskutovalo, jenže se vždy narazilo na různé v důsledku nepřekonatelné nebo neúnosně nákladné problémy. Typicky to bylo:

- anti-překladová obchodní politika (např. u DnD 5e Wizardi naprosto zazdili jakékoliv překlady. U těch neofiko se intenzivně tváří, že je nevidí)

- pro CZ+SK trh neúnosná cenová politika (na to se narazilo u starších DnD edic)

- plošná podpora jakýchkoliv překladů (tj. překládejte kdo chcete, budeme to indexovat, ale záměrně nic neoznačíme za oficiální - případ Fate)

- ...a konečně ten nejsmutnější případ: velmi vysoké, i když oprávněné a smysluplné, nároky protistrany na kvalitu zpracování (tisku...) které se setkaly s nekompetencí místních potenciálních vydavatelů (případ Pathfinder)


5 - Zkus se obrátit na Sparkle (ID Sparkle, můžeš použít místní poštu (záhlaví, vedle login panelu - "zprávy") nebo v diskusi k Mephitu. Sparkle je (spolu)majitelka Mephitu a nejspíš Ti může zprostředkovat nejkvalitnější know-how ohledně praktické stránky takové činnosti.
Autorská citace #2
1.4.2015 15:18 - ShadoWWW
Jen doplním siriena:

1) Existuje přímo slovenský překlad, na kterém dělá místní uživatel Andy. ZDE je jeho dosavadní tvorba. V češtině je toho dostupného trochu víc, protože na slovenském překladu dělá Andy sám. Určitě tvou pomoc ocení.

Co se týče českého překladu, tak momentálně probíhá překlad Dungeon Master's Guide a dobrodružství ze série Elemental Evil. Viz odkaz, co postoval Sirien. Překlad dobrodružství probíhá přes Google Drive s možností veřejné editace. Překlad DMG probíhá uzavřenějším systémem, ale nejvíc se cení, když nareportuješ nějaké překlepy či jiné chyby. :)

2) Pokud bys to chtěl oficiálně, musíš mít obchod. Víc o vyjednávání oficialit by ti řekla Sparkle. Ale pokud ti jde hlavně o to si zahrát, tak ta dobrodružství si můžeš stáhnout odsud (oficiální zdroj). Heslo pro sérii Tyrany of Dragons je tiamatlives a pro sérii Elemental Evil je prophetaerisi. Tato dobrodružství se také průběžně překládají.

3) V rámci naší hangoutové hry občas hrajeme dobrodružství z Expedic. Tyto hry jsou otevřené pro všechny, co by si chtěli zahrát. Jestli máš zájem, tak až příště budem hrát Expedici, tak si můžeš zahrát s námi.

4) Pro D&D 5E neexistuje a v dohledné době ani nebude existovat oficiální licence pro překlad. Ale i kdyby existovala, nejspíš by to stejně nevyšlo kvůli výše zmíněným obtížím. Budem ale rádi, když se o našem překladu zmíníš svým známým a ti si díky nim budou moci zahrát tuto báječnou hru. Mimo D&D 5e je to ještě několik dalších přeložených her (např. Fate Core).

Jinak začít s D&D 5e přes Starter Set (Začátečnickou krabici) je ideální. Je tu i přeložená.
Autorská citace #3
1.4.2015 17:01 - ByTrit
Dík moc zatial:) Uvidím ako sa teda podarí prvých pár hier a podla toho budem postupovať:)
Andymu sa kôli prekladu určite ozvem a Sparkle ohladom obchodu tiež.
Autorská citace #4
1.4.2015 20:38 - wlkeR
Přihazuji:
1 - Překlad Encounters není veřejný (aspoň pokud jsem to nějak blbě nenastavil). Určitě jsou otevřené všecky Expedice, do kterých se zapříčetna nepohrnu.

2 - Zatímco hesla dostávají jenom obchody, není vůbec nic nelegálního na tom si ty dobrodružství stáhnout a dokonce je hrát v rámci ligy, aniž by byla sankcionovaná obchodem - od této sezóny (Elemental Evil) dokonce funguje hraní přes internety! Jedinou nevýhodou je, že nikdo takhle nedostane sexy desky.

3 - Otázka je, kdy ta další Expedice bude...

5 - S tím obchodem je to takové... Ééé... Takhle, oni wizardi dost utahujou šrouby, ale existujou způsoby jak mít třeba klub nebo dokonce i vůbec nic a přesto brát podporu a kdesi cosi. Minimálně Čech si cestičku vždycky najde XD
Autorská citace #5
1.4.2015 20:46 - sirien
Kolega je, zdá se, Slovák :p
Autorská citace #6
1.4.2015 21:27 - wlkeR
No to vim, a protože jsem to úplně nezažil, nejsem si jistý, jestli mají Slováci povoleno trénovat skill Vyčůranost.
Autorská citace #7
2.4.2015 07:53 - ByTrit
Slováci sú vyčůraní dosť niektorý až moc pre svoje vlastné dobro..:) Ako to myslíš že Wizardi uťahujú šróby obchodom? akože závádzajú nejaké prísne pravidlá alebo podmienky?
Autorská citace #8
2.4.2015 08:09 - wlkeR
Přesně tak. Mám s tím jisté zkušenosti, protože jsem až donedávna "obchod" vedl, takže -

- na začátku se podpora získávala na organizátory, tzn. nebylo vůbec třeba mít obchod, stačilo veřejné místo k pořádání turnajů.

- kolem roku 2010 se zrušila podpora organizátorům, tito museli mít obchod. Nicméně staré kontakty zůstaly v databázi. některá místa tedy vesele fungovala dál, jen založit nové bylo těžší.

- Momentálně se tohle všecko snaží hlídat sami Wizardi. Dělají to tak, že krom informací všemožného druhu dodáváš i fotky obchodu, které obsahují vchod, pokladnu s produkty a herní místo. Některý lidi na to nervy mají a něco někde nějak naaranžujou (vzhledem k tomu, že prakticky každá fotka má už teď GPS tag mi to přijde jen trochu míň šílený než amatérkej 'shopping) a hrajou třeba v nějakym DDM, já osobně jsem s tim v tomhle místě sekl a do organizátorskýho byznisu se vrátim až budu mít za zádama faktickej obchod.
Autorská citace #9
2.4.2015 08:51 - ByTrit
Ja som práve uvažoval nad faktickým obchodom s pekným prostredím pre hranie (niekolko väčších vyrezávaných stolov (trošku robím s drevom a CNC obrábaním ako hobby) s vyfrézkovanou mapou napr. faerunu a všetko pekne zalakované),pohodlné posedenie, steny s plagátmi a pomalované motívmi z hier, vytríny s hrami a miniatúrami a podobne. jednoducho celkovo vytvoriť obchod tak aby sa tam človek cítil príjemne a rád sa vracal.
Autorská citace #10
2.4.2015 08:55 - Vojtěch
Daleko praktičtější by na stolech byla palcová čtvercová síť, případně hexy ;)
Autorská citace #11
2.4.2015 09:01 - ByTrit
Vidíš ani to nieje zlý nápad:)
Autorská citace #12
2.4.2015 09:10 - wlkeR
Tož proč né, ale podmínkou jsou regály naštosované nejen D&D, ale i Magicem a všema těma blbinama kolem.
Autorská citace #13
2.4.2015 09:20 - ByTrit
Všetko je to ešte hudba budúcnosti:) Ak bude záujem tak sem potom môžem hádzať fotky ako postupujeme:)
Autorská citace #14
2.4.2015 10:28 - ShadoWWW
ByTrit píše:
Ak bude záujem tak sem potom môžem hádzať fotky ako postupujeme:)

To si piš, že bude.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.064708948135376 secREMOTE_IP: 34.229.63.28