Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
11.1.2022 16:08 - Jezus
Na to se ho už asi nezeptáme, že? Nicméně myslím, že to, co jsem napsal výše - ve Středozemi existují nejen elfové a lidé, ale i různé "národnosti" elfů a lidí a Tolkien s tím nějakým trochu mytologickým způsobem pracuje - spíš nahrává tomu mému výkladu ;-)
11.1.2022 16:15 - sirien
Corny: ...a Tvůj výklad Tolkienovy vize je lepší než ten Jezusův protože... vyhovuje Tvému vidění světa (resp. sis tam naprojektoval svoje a ne jeho)?

Mi trochu přijde že tohle už neni o seriálech, ale o prjektování si vlastních hodnot (nebo absence cizích) skrze withful thinking. Se smiř s tim že ne každý je ochotný způsobit si estetickou slepotu aby vyhověl trendujícímu politickému vidění světa (zvlášť cizímu).
11.1.2022 16:26 - Jerson
Corny píše:
Ty jo, mě by Fakt zajímalo, jakou vrstvu uberu Pánu prstenů, když by mezi těmi hobity v kraji, elfy v lese nebo nedej bože lidmi v Rohanu, aniž by to mělo nějaký dopad na kulturu a estetiku těch ras, byli elfové, hobiti atd. hraní asijskými nebo třeba černými herci :D

Když jsem byl před osmnácti lety v menším skotském městě Dumbarton, tak nám jeden místní pracovník vysvětlil, že tu lze narazit na zakulacené zrzky, jh jsou většinou místní, a pak všechny ostatní, kteří jsou "náplava". A že večer v hospodě se stačí rozhlédnout a člověk hned vidí, kdo je místní a kdo sem přijel za prací. Speciálně u mladých holek to bylo velmi zřetelné.

Hobiti, kteří po staletí žijí po svém odděleně od jiných lidí o dalších ras si představuju přesně takhle, jako typickou zapadlou vesnici nebo kraj v koutě Británie, kde je každý s každým nějak příbuzný v okruhu několika vesnic, a pro jakoukoliv "jinakost" není logický prostor. Úplně stejně, jako ještě před osmdesáti lety fungovaly vesnice téměř po celé Evropě, a jak fungovala Evropa před vynálezem byciklu (který umožnil poznat i jiné lidi než v docházkové vzdálenosti od domova).
To je třeba věc, kterou si nejspíše moderní Američané (a nejen oni) neuvědomují, ale která přitom zajišťuje v jednotlivých oblastech celkem homogenní populaci. Kromě jiné i proto, že v minulosti byli odlišní jedinci šikanováni a tuhle společnost většinou sami opustili, nicméně to je asi detail, který u hobitů možná nebude relevantní (a nebo naopak bude dost silný).

Chápu, že etnicky homogenní společnosti dnes hodně lidí iritují, nicméně jsou historickým faktem a jsou pro ně docela silné logické důvody i v některých fantasy světech. Středozem a speciálně Kraj je jedno z takových míst.

Jinak barva kůže může být podobně určující jako výška. Když by někteří hobiti byli tmaví, proč by někteří z nich nemohli mít metr padesát nebo metr osmdesát? Proč by někteří nemohli být bez chlupů - vždyť různá míra ochlupení je v rámci jednoho etnika může dost zásadně lišit také, ne?
11.1.2022 16:27 - York
Divákův/čtenářův background a výklad autorovy vize je důležitej a významně ovlivňuje, co si z díla vezme. Kdyby to tak nebylo, tak se tady o tom vůbec nebavíme.

Jak to viděj třeba asiati je zajímavá otázka. Tipnul bych si ale, že třeba u filmovýho Pána prstenů budou taky spíš preferovat stávající obsazení, než aby se to natočilo znova s asijskými herci - podobně jako já se taky radši podívám na čínskej film s čínskejma hercema a když tam nejsou, přijde mi to fakt divný. Ale třeba se pletu.
11.1.2022 16:38 - Corny
Sirien: Rozdíl je právě v tom, že já se Tolkienovi žádnou moji vizi nebo můj výklad projektovat nesnažím. Estetický pohled mi nevadí, proto třeba docela beru to, jak jsi napsal, že ti to nesedí esteticky. To je totally legit. Je ale rozdíl mezi "Nelíbí se mi to" a "Tolkien by to tak určitě nechtěl".

Každopádně tohle už skutečně přesahuje tohle vlákno a, ostatně i tohle fórum, a já zas porušuji svoje předsevzetí, že se tu o "PC/Woke/Sluníčkových" věcech, zejména pokud nemají nic společného s RPG, bavit nebudu...
11.1.2022 17:01 - LokiB
Jerson: hobiti jsou ze tri rodu. Klidne mohl byt jeden bily, jeden cerny a jeden zluty.
A co se primichani tyce ... Geny funguji trochu jinak.

Sirien: to neni o tom, ze by Cornyho vyklad byl lepsi nez Jezusuv. Prave je stejne dobry, takze je jedno, ktery zvolis :)
11.1.2022 17:09 - Necromancer
Well, mě se tato debeta velice líbí, hezky se to čte (btw, také zastávám názor, že cpát do kraje černé hobity je minimálně čirá hloupost), nicméně je velice funny i skutečnost, že Sirien vás už asi třikrát napomenul, že se téma aktuální diskuze poněkud rozchází s témou roomky...
Příjemnou zábavu! :D
11.1.2022 17:12 - Jezus
Blbé je, že já svůj výklad Tolkiena o něco opírám (argumentuju). Samozřejmě je to můj výklad, ostatně jsem už napsal, že autora se těžko ptát.

Kdežto Cornyho "nevýklad" ("já si nic neprojektuju, ale vím, jak to určitě nemyslel"), je stejně dobrý, i když ho podepře nanejvýše tím, že mu to tak připadá, aniž by se obtěžoval napsat proč (což by zrovna u Pána Prstenů nebylo ani těžké)? Tolik ke kvalitě diskuse (byť u Lokiho jeho věčný relativismus nepřekvapí).

Btw, estetika může být součástí nějakého autorského záměru a nést v sobě význam. Ale to jsem měl asi líp napsat před tím.

Nicméně se s vámi shodnu, že to představuje ten rámec seriálu, takže klidně můžeme pokračovat v tématu pro kontroverzní témata nebo taky vůbec :-)
11.1.2022 17:18 - Aegnor
No, pokud byste chtěli pokračovat jinde, tak místní diskuze o Kontroverzi je o kontroverzi v RPG. Nejvhodnější mi připadá Rozličný pokec na RPG fóru.
11.1.2022 21:51 - Log 1=0
Jezus píše:

Odpovídám tady.
11.1.2022 22:13 - crowen
He he, bojite sa diskusii, ze ludi tak casto posielate na RPGF?
11.1.2022 22:18 - Aegnor
Ne, Kostka je akorát web o RPG a tohle jsou takové témata, která hrozí dost nepříjemně vybouchnout.
Jako jasně, občas se tu docela pohádáme o RPG tématech (Fixlování kostek), ale to je ještě jakž-takž přijatelné.
11.1.2022 22:28 - crowen
Vybuchnut moze hocijaka diskusia :-) Ale chapem, co myslis, je to citliva tema, ale bude sa o nej tym viac diskutovat, cim viac politickej korektnosti sa do RPG a scifi/fantasy serialov bude umelo tlacit, vid napriklad ako Wizardi preskrtali Lore roznych produktov a z tradicnych zloduchov robia nu nu nu my little ponies
11.1.2022 23:15 - LokiB
Možná budu v tomto pohledu osamocený, ale v diskutovaném tématu nevidím nic kontroverzního.
Je to obyčejná debata téma není až tak hořlavé, jak by se mohlo zdát.
Ok, ta debata není pro něktoho asi tak přínosná, když se ohrazuje :) Pro mě je téma "seriál/film nesplňuje složením herců moje představy a není mi to příjemné/milé/přijde mi to hloupé/špatné" běžným tématem. Určitě není cílem pak jít bashovat siriena nebo Jezuse za to, že jim tohle a tohle nevyhovuje.

Jezus píše:
Blbé je, že já svůj výklad Tolkiena o něco opírám (argumentuju). Samozřejmě je to můj výklad, ostatně jsem už napsal, že autora se těžko ptát.


No vidíš a já taky, ty relativisto, argumentuju ... například výše zmíněnou trojrodovostí hobitů, dost odlišných rodů, která pohled na homogenitu jejich společenství rozmetává nakousky ;)
11.1.2022 23:23 - Corny
Já třeba nevidím problém v kontroverznosti nebo výbušnosti tématu, jako spíš v tom, že sem prostě chodím řešit RPG, systémy, herní teorii atd. a ne komu vadí jaký herci v jakém seriálu. I téma o seriálech vnímám z hlediska inspiračního pro potřeby hraní RPG. Což, chápu, je pak moje blbost, že se pouštím do diskuzí, které z tohohle uhýbají stranou a mimo tohle vymezení (a popravdě bych si měl vůbec položit otázku, proč mám potřebu je řešit s bandou cizích lidí, když já jsem se svým názorem na danou věc docela spokojený a nemám potřebu jej před nikým validovat ani jej jiným vnucovat..)
12.1.2022 00:52 - sirien
Loki: bohužel to téma je dneska tak zpolitizované, že i v relevantním kontextu prostě má pachuť :(

Jako já to vnímám tak že věci související s historií nebo mytologií mají kontext který je jejich součástí a chtěl bych aby byl respektovaný. Jak esteticky, tak ale i obsahově - odkazují k nějaké době, kultuře, vidění světa, archetypům, společnosti - jsou v tom prostě roviny navíc, které nemusí být obsahem dneska "aktuální", ale historie a mytologie má u mě hodnotu dana o sobě a její ignorování je jen o málo jestli vůbec horší než její přepisování.

Samozřejmě má to nuance. Když vyšel Thor tak sem o DC/MCU komiksech znal tužku a černý Heimdal byl WTF, ale to sem se seknul - ten kontext tam je jiný, když jsem si ho pak nastudoval tak sem změnil názor a černý Heimdal v Marvelu mi začal připadat ok. Ale pokud by někdo udělal drama o severské mytologii, tak by mi černý Heimdal vadil - stejně jako by mi vadil černý Herkules nebo Perseus v adaptaci řeckého mýtu, nebo bílý Sun c - nebo, když jsme u toho, bílý LuTze z Pratchetta (Lobsang ať je klidně černoch, z jeho příběhu a logiky světa to je jedno - u Lu Tze má ale jasnou referenci na archetyp, který se pojí s čínou/tibetem a ten je prostě součást celé stylizace té postavy).

S tím kontextem jde samozřejmě pracovat. Arab v 13th warrior nebo černoch v Robinu Hoodovi jsou skvělé příklady - jsou tam, ale a) ten příběh vysvětluje proč tam jsou a b) jsou "plnohodnotné" postavy co v tom příběhu mají vlastní linku, nemají feeling "obligatory (fun) nigga" jako mnohde jinde. Což z nich vlastně dělá o to zajímavější a lepší postavy obecně.

To se netýká jen etnik. Bond (filmový) má také svůj mýtus. Černý Bond... fajn. Ale ať jez tradiční britské rodiny a ať to je alkoholik a děvkař atd. Bisexuál... Fajn, když pořád bude macho a nebude to jen za slovíčkaření maskovaný gay. Politicky korektní Bond co není sexista prostě není Bond. Ženská není Bond. Pokud chceš ženskou Bond, vytvoř novou postavu s vlastním, byť podobným mýtem ("Anna" by byla skvělá, bohužel ten film neměl dostatečné ambice. I tak mi vlastně přišla víc Bond než Craig...).


EDIT: Jinak Corny to pro crowena shrnul excelentně. Kostka je o RPG, o hrách, hraní a designu, o zábavě kterou máme společnou. Tohle není a nebude prostor pro společenská, natož politická témata, zejména ne pro ta polarizující. Že na RPG F mají jinou politiku IMO není šťastné, ale to je Markusova věc - nám to vzhledem k blízkosti komunit nabízí snadný prostor pro "odhazování" podobných věcí pryč, Markus se nezdá mít cokoliv proti. Kdyby měl nebo kdyby svojí politiku změnil, tady se nic nezmění - jen to začneme vykopávat třeba na Facebook nebo whatever.
12.1.2022 10:40 - LokiB
sirien: tak já s tím v tomhle vlákně přestanu. jestli myslíš, že je to už moc, tak to po přečtení smaž :)

cítím tak nějak rozdíl v odchýlení se od podstaty mýtu, od změny v Bondovi.

A když někdo vyčítá fantasy seriálu "jsou tam barevní, kde by být neměli", tak s tím nepolemizuju proto, že to beru jako spolčenské téma, ale jako něco, co do budoucna bude nutně adaptace starších fantasy i RPG věcí zasahovat a vytěsňovat to podle mě nemá smysl.

Mi třeba připadá blbost, aby byl Bond bisexuální metrosexuál, protože to "není Bond". Ať je to klidně jinej agent, jen to prostě není "ten Bond". A jestli ho tak natočej, tak to beru jako záměrnou provokazi "hele, co dneska jde".

Kdežto u různobarevných hobitů to mně (a tady chápu, že to má každý jinak, takže chápu i to, že to někoho štve) ten mýtus nijak neboří, ani nekazí. A současně si opravdu myslím, že kdyby Tolkien psal dneska, nebo za 100 let, tak by to taky odpovídalo nějak dané době. Ano, psal "staré mýty", ale psal je pro současné publikum, i když třeba jen pro svoje děti. Dneska nebo za 100 let by měl kupříkladu s daleko větší pravděpodobností barevnou manželku než ve 30. letech :)

Jako když to bude někdo točit jen kvůli woke nátlaku, tak je to hloupý. A nepopírám, že se to děje. Co říkám je, že ne každý takový film/seriál JE nutně výsledkem woke, a ne nutně je to problém, že se to mění.

Přijde mi, že lidi jsou na woke a spol tak alergičtí, že pak cítí problém a štve je to v podmíněné reakci i tam, kde by třeba jinak vlastně nevadilo.

Co má dělat černoch nebo vietnamec, který chce hrát Shakespearovské hry? Má se smířit s tím, že si nikdy Hamleta nezahraje, i když by na něj jinak byl skvělý, protože se holt narodil nebílý? Fakt má smysl, aby divák odmítal černého Hamleta?

Ale dobře, nechme toho pro teď.
12.1.2022 11:02 - sirien
Loki: řečeno natvrdo, o co menší má černoch smůlu s Hamletem, než vychrtlej střízlík s Conanem nebo ošklivá holka s Helenou Trojskou? A jestli mi někdo bude chtít říct že "to je všechno nefér a proto to musíme začít akceptovat všechno", tak - ne.

(Fun věc... V divadle by mi to z nějakého důvodu nejspíš nevadilo. Asi protože divadlo vyžaduje fantazii, zatímco film/seriál předkládá "autentický" vizuál...)

S tím Tolkienem v současnosti bych si nebyl zdaleka tak jistý jako Ty. A ta vazba na dobový anglický venkov a na dobové původní severské mýty je pro mnoho fanoušků prostě legitimní rovinou toho díla.
12.1.2022 11:02 - Jezus
Já jsem na woke "citlivý", takže když se nehlídám, mírně se ušklíbám i tam, kde to nevadí (neruší). A pak jdu a v rpg (ano, diskutuji teď k tématu na kostce :-P) udělám vedlejší postavu (minimálně) bi, protože pak ve scéně vznikne hezká pointa...

Takže chápu, co tím Loki chce říci a ano, jsou lidé, co budou z principu nadávat na každé "přebarvení" postavy. Ale je třeba rozlišovat a neházet všechny do jednoho extrémního pytle. Mě to vážně vadí v těch historizujících věcech, pokud někdo přehodí Hamleta do moderních kulis, ať je třeba holka.

Mimochodem pro divadlo platí (měla by platit/nějak jsem vyrostl v tom, že platí) jiná pravidla. Tam ať klidně Hamleta hraje Vietnamec. Protože v divadle je to víc o imaginaci. V divadle mnohem spíš není herec postava a že Hamleta hraje Vietnamec neznamená, že Hamlet je Vietnamec :-) U filmu ale jo (krčení ramen).

LokiB píše:
No vidíš a já taky, ty relativisto, argumentuju ... například výše zmíněnou trojrodovostí hobitů, dost odlišných rodů, která pohled na homogenitu jejich společenství rozmetává nakousky ;)

Já narážel na Cornyho, jehož názor jsi označil za stejný jako můj, i když nebyl ničím podložen. Pokud jsi to myslel tak, že jsi ho vzal za svůj, takže se počítají tvoje argumenty... ok, ale tak to fakt neznělo.
Btw, Hobiti jsou možná ze tří rodů, ale ne ti v Hobitíně. Stejně jako trpaslíci jsou ze sedmi rodů, ale ne ti v Morii... Navíc, i kdyby byly, tak v malé uzavřené komunitě během pár generací "splynou". Nebo tam funguje segregace, a žení se jen v rámci "barvy", aby si ji udrželi? :-O

Logovi odpovím časem u sousedů, kam se už vážně s tímhle přesouvám.

Howgh! (Teď už doopravdy. Fakt! :-D )

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1039879322052 secREMOTE_IP: 18.209.66.87