Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
25.12.2021 14:00 - LokiB
York píše:
Od autorů ale prostě očekávám, že si s tím daj aspoň minimum práce a přidaj nějaký vysvětlení


To právě očkáváš zcela zbytečně. Protože tohle točí ti, kteří mají premisu "v lidské společnosti jsou lidé všech barev, ras, ... a nikdo se nad tím nepozastavuje, nikdo neřeší odkud kdo přišel, jak se na danou pozici dostal".
Takže je zcela proti duchu toho castingu chtít po nich vysvětlení - tím by přistoupili na tvoji hru, že na rase a původu záleží a je třeba to vysvětlovat.

Ve světě autorů seriálového zaklínače se lidé rodí bílý, černí, barevní vedle sebe a nikdo neřeší "proč je soused černý a já ne".

Což je přesně to, co se ti třeba za 300 let může stát v běžné západní společnosti zcela normální. Mixování proběhne a nikdo se nebude ptát po původu. Segregace skončila, smiř se s tím :)
25.12.2021 14:22 - York
Loki: To je ale právě zásadní minela. Seriózná fantasy reflektuje lidskou společnost jako jakákoliv jiná literatura a naopak má výhodu v tom, že se může pouštět do poměrně žhavejch témat, protože alegorie. Což je přesně Sapkův případ. Prohlásit, že společnost v zaklínačovi je mult-kulti a všichni se mají rádi je stejný, jako kdybys to udělal ve filmu o válce Severu proti Jihu.

edit: Navíc současná společnost v USA má za sebou taky nějakej historickej kontext. Dokonce bych řekl, že docela zásadní, vzhledem k tomu, že to rozhodně není tak růžový, jak to maluješ.
25.12.2021 14:25 - sirien
Zaprvé poválečná zkušenost není vlastní jen východní evropě a sama o sobě slovanskou fantasy nedělá.

Za sebe musím říct že ta Sapkowa slovanskost je víc PR nálepka a něco co mu bylo vtisknuto (a národnostní wish některých) než něco co bych v něm cítil. Jo, píše stylem trochu podobné jiným fantasy polákům, s "polskou" fantasy bych problém neměl - ale s českými nebo ruskými autory fantasy nemá společného víc než s americkými a popravě magie v jeho světě je třeba hodně moderně západní fantasy.

Romány... 1, 2 a 3 co pamatuju dobrý. Ve 4 asi už chlastal moc a celé se to rozpadá a v 5 už si asi vychlastal mozek a snaha to jen dočíst byla utrpení. Což je ale spíš jedno, osobně nevěřím že seriál přežije tak dlouho aby se tak daleko dostal.
25.12.2021 15:13 - York
Jinak teda uznávám, že to autoři nemaj jednoduchý. Nabízel by se černošskej Nilfgaard, ale dřelo by tam to seversky znějící jméno, neseděl by Emhyr a hlavně by pak černoši byli agresoři, což asi není politicky průchozí. Ta varianta s namícháním lidí při konkjunkci asi taky není možná, protože by pak multikulti společnost utlačovala bělochy. Nejlepší by samozřejmě bylo jet podle předlohy, ale to taky nemůžou, protože wokešikana. Nuff said.


sirien píše:
osobně nevěřím že seriál přežije tak dlouho aby se tak daleko dostal


Proč by neměl přežít? Má jednoznačně vzestupnou tendenci co se týče vizuálů, a to je imho pro vetšinu diváků zásadní. Sebezvaní kritici, kteří mají potřebu pitvat každou scénu a hledat nekonzistence, jsou sice hlasití, ale jednak je jich drtivá menšina a druhak se na to půjdou podívat právě proto, aby to mohli pitvat a vyžívat se v tom, jak je to špatný, takže z obchodního hlediska je to win-win ;-)
25.12.2021 16:24 - Corny
Pokud vím, tak i Sapkowski se docela bránil tomu, aby se zaklínač nějak pevně svazoval s střední či třeba východní Evropou a sám párkrát zdůrazňoval, že se inspiroval daleko šířeji, než ve východní Evropě.

"I’m very surprised. The Witcher Geralt has a pretty "Slavic" name, there are some "Slavic" vibes in the names of people and places. There’s the leshen and the kikimora - but you also have Andersen's little mermaid and Jeanne-Marie Leprince de Beaumont's Beast. I think there’s a need to repeat this: the Witcher is a classical and canonical fantasy, there’s as much Slavic spirit in it as there’s poison on the tip of a matchstick, to quote Wokulski's words to Starski"

Takže fajn, slovanské kořeny tam jsou. A plno dalších kořenů z jiných koutů světa.
25.12.2021 16:25 - LokiB
York píše:
Prohlásit, že společnost v zaklínačovi je mult-kulti a všichni se mají rádi je stejný, jako kdybys to udělal ve filmu o válce Severu proti Jihu


To už jsme tu probírali ... multi-kulti je právě o tom "kulti", ne o "barvě kůže". To, že ty nezkousneš aby Nilfgard byl kulturně zcela jiný než Severní královstvé i než elfové, a přitom všude byli bílí i černí, je tvůj problém, ne problém toho seriálu.

sirien píše:
ale s českými nebo ruskými autory fantasy nemá společného víc než s americkými a popravě magie v jeho světě je třeba hodně moderně západní fantasy.


Proč do toho motáš české nebo ruské "autory"? O autorskou zpřízněnost tu přeci vůbec nejde. Jde o kulturní kořeny a kulturní odkazy. Znovu opakuju, Sapkowski se imho vůbec nesnažil psát "slovanskou fantasy", ale podobně jako třeba u Lema i u Sapkowského se jeho kořeny v tomto prostoru prostě projevují. Kdyby vyrosli na Tchajwanu nebo ve Francii, tak by Zaklínač prostě byl jiný. A to ne tím, jak postavy mluví, nebo jak se oblékají ... ale "o čem" to vůbec je.
Takže jo, Sapkowski psal svou generickou fantasy, ale psal ji tak, že je slovanská kultura druhé poloviny 20. století v tom zřetelná.
Pro tebe třeba ne, ty jsi weltman.
25.12.2021 17:07 - York
LokiB píše:
To, že ty nezkousneš aby Nilfgard byl kulturně zcela jiný než Severní královstvé i než elfové, a přitom všude byli bílí i černí, je tvůj problém, ne problém toho seriálu.


Nope, je to problém seriálu. Funguje to třeba ve StarTreku, kde má Federace nějakou historii a ta multikulturní a multirasová společnost z ní vyplývá. Zaklínač má ale jinou, vlastní historii a tohle z ní nevyplývá. Naopak se to dost výrazně pere s tématem vyprávění.

Deviza high fantasy je, že v tomhle není tak striktní jako reálná historie, zvlášť když je předloha čistě knižní. Dá se to určitě udělat dobře, stačí chtít.
25.12.2021 17:36 - Log 1=0
York píše:
Prohlásit, že společnost v zaklínačovi je mult-kulti a všichni se mají rádi

Což ale nikdo neříká. Pořád tam je nenávist lidí k ostatním rasám, pořád jsou tam předsudky vůči zaklínačům, pořád jsou tam kulturní konflikty. Prostě ty věci, které byly přímo tematizovány, jsou tématizovány nadále. Ano, metafory odporu k černochům/asiatům pak asi moc nevyzní, ale nemám pocit, že by byla někde v zaklínači zachycena takto přímočaře.

On totiž rasismus je poměrně rozmanitá věc, a v současnosti populární dělení podle barvy kůže není jediné, jteré existuje. Ve skutečnosti bylo dokonce populárnější Naše civilizace vs. barbaři.

York píše:
Ta varianta s namícháním lidí při konkjunkci asi taky není možná, protože by pak multikulti společnost utlačovala bělochy.

? Já tady ani nemůžu nesouhlasit, protože tento výrok mi ani nedává logický smysl.
York píše:
protože wokešikana

Tohohle bys taky mohl nechat. Možná se tvůrci bojí nějaké šikany. Ale vzhledem k tomu, jakou dostávají právě za toto rozhodnutí na internetech čočku právě za tohle rozhodnutí, mi to ani nepřijde pravděpodobné. Možná si spočítali, že diverzifikovaný cast přinese víc peněz, možná samo cítili, že to tak má být, možná si mysleli, že pak bude seriál přistupnější. Ona to totiž, zpolitizovaná nebo ne, je hlavně estetická volba. Tu můžeš kritizovat a strhávat za to hvězdičky, ale pouštět se do podobných spekulací jen přispívá k politizaci, která dává do věci plno bordelu, a to z obou stran.

Víc asi kdyžtak na Fóru.
25.12.2021 18:08 - York
Log 1=0 píše:
Já tady ani nemůžu nesouhlasit, protože tento výrok mi ani nedává logický smysl.


Psal jsem o variantě, že by elfové byli monorasoví (protože se děj odehrává v určitý oblasti, kde jsou elfové původní obyvatelé) a lidi namixovaní (protože je to při konjunkci přitáhlo z různejch konců jejich původního světa). Elfové jsou v zaklínačovi ti utlačovaní, takže bys pak měl pestrobarevnou lidskou kulturu, která utlačuje tu monorasovou (napsal jsem bílou, ale samozřejmě by elfy mohli hrát třeba asiati nebo Indové nebo whoever). Možná by to ve výsledku problém nebyl, těžko říct.

Reálně ale asi pro nás s našim geografickym a historickym kontextem cokoliv jinýho než cast čistě z bělochů + možná trochu snědší Nilfgaarďani + černý Zerikánky bude působit nepřirozeně, stejně jako kdyby to celý natočili v Japonsku a obsadili japonskejma hercema.
25.12.2021 19:01 - Jerson
LokiB píše:
Takže heretik je spíše Log, který má pocit, že povídky jsou lepší románu. To by mu v roce 1995 fakt neprošlo a byl by zavržen :D

Ale prošlo. Debaty, zda jsou povídky lepší než pentalogie, přišly už s druhým dílem. Ostatně zaklínač jako povolání pro DrD byl vytvořen jen na základě povídek.
25.12.2021 19:35 - Corny
Důležitý přece jen, jestli se čtenář/divák baví...
25.12.2021 20:22 - sirien
York: protože dát pentaligii znamená minimálně 5 dalších sérií, ale znaje scenáristy to rozpliznou a ztratí tempo a ten seriál přežije tak další tři, ne pět nebo šest (...sedm) co by potřebovali. Jedinou výjimkou co tohle probila co mě napadá je Exoanse a to jen kvůli aktivnímu a nebývale konstruktivnímu zapojení původních autorů do produkce a scénáře - což Zaklínač fakt nemá (a Sapek jak jsem ho poznal toho IMO není už ani osobně schopnej i kdyby o to někdo stál a on chtěl, protože se prochlastal do nepoužitelnosti).
25.12.2021 21:02 - chrochta
Yorku, elfové NEJSOU původní obyvatelé. Ti jen přišli o nějakých 1000 let dřív, než lidi. Teda, oni asi přišli společně s lidmi, jen lidé na daný kus planety dorazili o těch asi tisíc let později. Původními obyvateli jsou dryády a ještě někdo, starší než elfové jsou zřejmě i trpaslíci (ale jestli jsou původní...). Alespoň to tvrdil Yarpen Zigrin.

Multikulti může být proto skoro kdokoli.
25.12.2021 23:44 - LokiB
Jerson píše:
Debaty, zda jsou povídky lepší než pentalogie, přišly už s druhým dílem. Ostatně zaklínač jako povolání pro DrD byl vytvořen jen na základě povídek.


Dobře, tuhle debatu nemá cenu vést v tomhle vlákně. Můj názor je prostě jiný :)

V čem se ale hlavně míjím s Yorkem, je ten jeho problém s "nejednotnými rasovým složením herců". Já ten problém nemám. A mám za to, že to bude prostě obecný trend dalších nejméně tak 25 let (nebo do nejbližší světové války).
25.12.2021 23:54 - York
Loki: nemám problém s "nejednotným rasovým složením herců", ale s tím, když casting nedává smysl. Kdyby Zerikánky hrály bělošky, vadilo by mi to úplně stejně.
26.12.2021 00:19 - LokiB
Ale on dává smysl :) Ten smysl ale není úplně shodný s původní předlohou.

Mně třeba víc v castingu vadí, že trpaslíky hrají liliputáni. Nepůsobí to trpaslicky, ale divně. Resp. odpovídá to mojí představě o trpaslících v Zaklínači méně, než černý Istredd nebo černá Fringilla.
Stejně tak casting "bílých elfů" mi nesedí. Francessca působí dojmem hippísacké coury a ne mocné čarodějky. A ten její elf ... ten vypadl z Bakalářů, pravděpodobně
26.12.2021 00:34 - sirien
Tohle jsme už řešili. Problém není casting, ale fakt, že tam chybí world building. Kdyby v tom seriálu někdo vysvětlil konjunkci sfér a že lidé se do toho světa propadli odjinud (dost možná z mnoha různých míst původního světa), bylo by po problému. Podobně kdyby ty postavy měly nějakou aspoň naznačenou story za tím proč jsou v prostředí kde nezapadají. Nebo kdyby to udělali komplet a Cintru vykreslili jako celkově multietnickou a ne jen že tam je jeden černej rytíř co je mezi ostatními bílými obyvateli jak pěst na oko. Nic z toho by mi nijak nevadilo, ale v tom seriálu prostě není nic v tomhle duchu - což je vlastně promarněná příležitost, protože jestli nějaký svět nabízí možnost si s tím hrát bez jakéhokoliv porušení původního kánonu, tak to je zrovna svět Zaklínače.
26.12.2021 00:53 - Corny
Na jednu stranu souhlasím s tím, že by to šlo nějak pěkně worldbuildingově zanést do toho seriálu, objasnit to atd. a prostě si dát tu trochu práce, aby to nebylo nijak divné na pohled, a že je to asi i svým způsobem promarněná příležitost...na druhou stranu mám ale ten svůj osobní dojem, když jsem na ten seriál koukal, že mi to je prostě více méně ukradené. Popravdě jsem vůbec nepřemýšlel nad tím, proč tam nějaký herec zapadá nebo nezapadá, ani mě popravdě nenapadlo, že je to nějak divné. Podobně mě to třeba nijak moc nepřišlo zásadní ani v seriálu Merlin, kde to je alespoň trochu quasi-historické a tak by to asi mohlo být o dost víc okaté. Tj. za mě třeba ani nebylo nutné to nějak komentovat, prostě to beru tak, že je to herec, hraje roli, a že ten herec je černej, bílej nebo růžovej už mě asi nezajímá, pokud to nemá být historicky věrné, nevymyká se to zajetým a známým zákonitostem předlohy a pro tu roli není podstatné.

Ale zas je pravda, že když by si s tím tu práci dali, a nějak to doplnili world buildingem, tak mě by to vlastně mohlo být jedno a lidem, co tam tuhle formu "smysluplnosti" chtějí, by tím udělali za dobře. Jediné, čeho bych se bál, je, že pak to spěje k tomu, že pak by to takhle museli domýšlet už prakticky všude a casting by musel v tohle ohledu vždycky dávat smysl, což mě třeba připadá spíš kontraproduktivní (mě ostatně připadá docela průda i to, když je vyžadováno, aby herec vypadal co nejblíž předloze). Ale jako jestli se většina diváků rozhodne, že prostě chce, aby herci byli tímhle způsobem vybíráni a potřebují tuhle úroveň "Imerze" tak mě za mě.
26.12.2021 02:41 - LokiB
Tak věřím, že Yorkovi víc vyhovoval casting v polském Zaklínačovi. Tedy asi až na Geralta, Cavill mu přijde OK.

Mně byli polští herci sympatičtejší a víc mi připomínali knihy. Yenn, Istredd, Marigold i ten Geralt mi přiše lepší polský.
Ale děj byl zmatenější a bohužel scénář se úplně nepovedl :)
26.12.2021 03:13 - sirien
Corny: každou námitku nebo problém můžeš neřešit a odmávnout. Je to shit worldbuilding co vytvoří bezcharakterní svět a pocit že nemá smysl řešit co vidim, protože cokoliv je jen scénáristickej ad-hoc cucprst co nemá význam nebo ho stejně nedokážu odvodit. Asi jako když v SF všechnu fyziku nebo konzistenci technologie odmávneš technoblábolem bez dalšího vysvětlení nebo aspoň konzistence a začneš to používat k čemukoliv zrovna scénáristicky lacině potřebuješ, tak z toho SF nezbyde víc než generická CGI blikátka.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086698055267334 secREMOTE_IP: 44.195.47.227