Kultura

Magus
3.4.2009 17:05
J.R.R Tolkien
Tolkien neni jenom Pan prstenu je tu i par dobrych jinych knih....Napiste ty nejlepší...
Autorská citace #21
6.4.2009 08:44 - Argonantus
Souhlasím se Sirienem v tom, že Pán Prstenů je nejlepší kniha v této i jakékoli jiné galaxii. Myslí si to ostatně hodně lidí.

Hobit je jiná váhová kategorie, měl jiný cíl a jiné prostředky, tudíž se to dost těžko srovnává.

Silmarillion je zase úplně jiná kategorie, jiné cíle a jiné prostředky, a navíc není hotový; to, co máme k dispozici, je jakási kostra Silmarillionu. Některé velezajímavé události jsou vyřešené pár větami (třeba obléhání Gondolinu, kde mne už léta fascinuje účast vojska balrogů)
Autorská citace #22
6.4.2009 08:54 - Rytíř
Argonantus píše:
Některé velezajímavé události jsou vyřešené pár větami (třeba obléhání Gondolinu, kde mne už léta fascinuje účast vojska balrogů)


Zajímavé, proč tě to fascinuje?
Autorská citace #23
6.4.2009 09:55 - Argonantus
Je to poměrně malebná myšlenka... fakt hustý. Láká to k provedení formou RPG, vyprávění, filmu, atd. Alan Lee to jednou namaloval; asi mu to taky vrtalo v hlavě. A nejvíc mne fascinuje, že Tolkiena ten nápad nezlákal k tomu, aby to trochu rozkecal. To já bych určitě nevydržel.

Podobná záležitost je třeba zápas Ancalagona Černého s Earendilem Námořníkem.
Autorská citace #24
6.4.2009 13:57 - Lokken
Ano, Pád Gondolinu a věci jako souboj Pána Balrogů s Pánem Bran kde se zabili navzájem... I mou představivost tohle tíží!
Autorská citace #25
6.4.2009 17:57 - sirien
hm. Postava z jejíhož pohledu sledujeme příběh nemusí být nutně hlavní. Navíc sis stěžoval že v legendách jeden hrdina dosáhne cíle a společníci umírají.
Autorská citace #26
24.9.2015 12:07 - Gurney
Poprosím místní o radu ohledně překladu - jak se v knihách, případně ve filmech překládají:
  • Glamdring
  • Foe-hammer
  • Orcrist
  • Goblin-cleaver
?

(všechno jsou to názvy zbraní)
Autorská citace #27
24.9.2015 12:16 - Vojtěch
Glamdring
Vrahomlat (Bijec)
Orcrist
Skřetodrv (Bojec)

pokud se pamatuji dobře
Autorská citace #28
24.12.2018 13:08 - sirien
The Shire, Bombadil, and the Old Forest (Matthew Corville)

Hodně zajímavých informací o původu Pána prstenů a o tom, jak vznikala a postupně se vyvýjela hramada věcí v něm - od postav až po velké kusy zápletky.


Btw. sem si až teď všimnul (nebo spíš až teď sem zaregistroval) Corvilleovu CGE deskovkovou sbírku co má přímo za hlavou - Space Alert, Trapwords... na kanále s čtvrt milionem subscriberů, by mě zajímalo jestli o tom Vláďa nebo Kretén vědí :)
Autorská citace #29
25.12.2018 21:58 - ShadoWWW
Věděli jste, že Tolkien během svého psaní Pána prstenů své psaní několikrát přerušil a že někdy ta pauza trvala i roky? Asi ano. Ale věděli jste, že po každé pauze nepokračoval tam, kde svou práci přerušil, ale psal vždy od začátku? A že když mu nějaká část přišla nudná, tak ji při tom přepisování upravil? Že Chodec byl původně hobit? Že kdyby existoval čtvrtý díl Pána prstenů, že by byl možná o tom, jak Bilbo odcestoval na Západ do Anglie, aby se tam setkal s původními elfy a bojoval s draky?

Mrkněte na toto video. Je to fakt zajímavé.
Autorská citace #30
25.12.2018 22:25 - LokiB
ShadoWWW píše:
Věděli jste, že Tolkien během svého psaní Pána prstenů své psaní několikrát přerušil a že někdy ta pauza trvala i roky? Asi ano.


No tak on o tom vzniku JRRT píše hned v předmluvě prvního dílu Pána Prstenů, takže kdo jdi nepřeskočil, tak o tom přerušení ví.
Ty další věci ne, ty tam nezmiňuje.
Autorská citace #31
25.12.2018 23:30 - sirien
ShadoWWW: 1 den, 8 hodin, 50 minut. Doufám že nebudeš chtít tvrdit, že tohle ode mě bylo "ninja'd" a prostě přiznáš, že mě vůbec nečteš!


EDIT: plus to jeden z nás neposlouchal moc pozorně, protože to Bilbovo cestování do Anglie za draky byl co se já pamatuju alternativní námět na příběh, místo kterého nakonec napsal Pána prstenů. A řek bych že si nepozornej byl Ty, protože ta Anglie byla "jakože Anglie" ne že by to byla Anglie přímo v tom příběhu. Alegorie. Nebo jak se tomu nadává.
Autorská citace #32
21.3.2020 11:04 - sirien
The Philosophy of Sauron | Nietzsche and Lord of the Rings

Hello Future Me! I když Hello Future Me má (stranou své krajně otravné kočky) výbornej rekord kvality, tak sem se při klikání trochu preventivně děsil... ale pak mě moc mile překvapilo, že nejenže to má hlavu a patu, ale dokonce to je jedno z mála videí kde někdo mluví o Nietzscheho filozofii bez toho, aby jí mis-reprezentoval nebo přímo prznil. A je to velmi zajímavé srovnání, o to víc, že, jak HFM sám zmiňuje, to je od Tokiena nezamýšlená, přesto velmi dobrá odpověď přímo adresující Nietzcheho myšlenky. Resp. odlišný pohled na totéž. (Že byl Tolkien křesťan a LOTR má hodně náboženského obsahu, tzn. je to přesně to, vůči čemu se Nietzsche vyhraňoval, takže není překvapivé, že spolu vůbec nesouhlasej, asi netřeba dodávat.)
Autorská citace #33
26.7.2020 10:26 - sirien
JRRT 1960 interview - extended version

Pokud by někomu přišel projev těžký na poslech, tak většina z něj (mimo úvod a závěr, non-extended část nejspíš) je koukám v komentářích jako transcript.

...když se moderátor ptá jestli nelituje času stráveného tvorbou smyšleného LOTR nebo když se ptá zda kniha lidi zajímá i po deseti letech a zda mu pořád píší... Tak to jsou takhle zpětně zábavné momenty :D
Autorská citace #34
28.7.2020 09:01 - ShadoWWW
Rozhovor Lewise s Tolkienem. Podle mě dokonalé zdůvodnění toho, proč lidé tak rádi hrají fantasy RPGčka a proč omezovat se na realitu je tak omezující.
Autorská citace #35
28.7.2020 11:51 - Jerson
A mohl bys z toho vytáhnout nějaké názory, na kterých svou tezi stavíš? Protože z mého pohledu Tolkien? (je to ten starší?) vychází z poněkud jiných východisek.
Nechci říkat tak úplně "zavádějících", ale myslím si to.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085808038711548 secREMOTE_IP: 3.236.81.4