Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
14.5.2023 20:57 - Gediman
Sirien: Příjemný forward, pokud se to tak dá nazvat. Rozhodně to není klišé.
15.5.2023 09:57 - crowen
Nie je to sice SF/F, ale novy film Guya Ritchieho - The Covenant - je uplna pecka.
28.5.2023 01:34 - crowen
65 Nepodareny mix The last of us a Jurskeho parku. Plno nelogickosti, ale pompezny az az. Skoda, mohol to byt taky dobry film, ale je to tak na 2 hviezdicky.
4.6.2023 00:22 - Log 1=0
Spider-man: Accross the spider-verse

První věc, kterou je třeba zmínit: Vizuálně to jsou naprosté orgie. To co se tu děje z hlediska animace, střídání stylů, výtvarna, to se slovy nedá popsat. Co se formální stránky týče je nejen dokonalý, ale přímo posouvá hranice očekávatelného.

Příběh ve svých jednotlivých zákrutech hezky využívá toho, že se odehrává v multiverzu, a to nemyslím jenom možnost chrlit na diváka easter eggy po tunách (což taky dělá), ale ukazuje i to, jak mají rozdílné okolnosti vliv na charakter, zápletka se přímo točí kolem toho, jestli a jak lze události měnit, nebo jsou dány nějakým sjednocujícím vzorcem. Prostě naprosto regulérní multiverzní film, ne že se o tom trochu mluví.

Postav je tu jak na orloji, ale minimálně v těch důležitých je snadné mít přehled, liší se svými charaktery, a všechny mají pochopitelné a jasné motivace. Byť tyhle motivace jsou možná i trochu klišoidní. Miles má rád svoji rodinu, a chce ji chránit. Všichni spidermani jsou svým způsobem osamělí. Velitel organizace chránící multiverzum chce chránit multiverzum. Záporák se chce pomstít hlavnímu hrdinovi. Atd, atd. Ano, všechno to funguje, a vede to k několika velmi emocionálním scénám. A je to koneckonců animák o Spider-manovi. Takže to není velká výtka.

Je to film plný spider-manů, takže hlášky létají o sto šest. Pár jich je vtipných, skutečně otravných je taky jen pár. Pokud máte spidermanský humor rádi, tak si to určitě užijete. Pokud ne, dá se to vydržet.

Je to druhý díl trilogie. Musíte vidět první díl, abyste se chytili. Na konci je cliffhanger a Pokračování příště. Doslova se tam ukáže tenhle text, a pokud nejste ochotní jít za rok na trojku, tak nemá cenu chodit ani teď. je dobré, byť ne bezpodmínečně nutné, alespoň slyšet o rozmanitosti spider-verza, stačí nějaké vtipné Youtube video. Zkrátka pokud jste obeznámeni nanejvýš s tím tydýtem ze země 199999, co dělá blbosti s doktorem Strangem (jo, to je hláška z toho filmu), tohle asi nebude film pro vás. Pokud vás napadlo vzít šestiletého příbuzného, co má pokojíček plný spider-marche, na kreslený film, tak asi zabrzděte, asi se nebudete ani jeden moc chytat. Tím nechci říct obligátní "tohle je pro fanoušky spidermana", já sáím se za něj moc nepovažuju, ale má to prostě určité nároky na vstupní přehled.
4.6.2023 07:44 - ShadoWWW
Přestože se Cti zlodějů přezdívá Nejzábavnější fantasy roku, komerčně to žádná sláva není.

  • Náklady na film: 150 mil. dolarů
  • Náklady na reklamu: 100 mil. dolarů
  • Zisky z kin: 200 mil. dolarů
Paramount doufá, že aspoň v rámci Paramount+, kam teď film vstupuje, se celkové náklady pokryjí.
4.6.2023 15:06 - LokiB
Cti zlodějů? ... Jsem chvíli přemýšlel, o který film se jedná.
Měli ušetřit na reklamě :)
4.6.2023 16:59 - ShadoWWW
Jo, Čest zlodějů.:)
4.6.2023 18:01 - sirien
S trochou (hodně... horou) štěstí to Paramount hodí na krk Wizardímu OGL fuckupu a ne DnD tématu, protože jinak se bojim že je tenhle výsledek dost zabijáckej :/
4.6.2023 19:04 - LokiB
To by museli bejt úplně blbí (neříkám, že nejsou). OGL fuckup je o nějaký prachy připravil, ale tak jako v řádech milionů dolarů, nebo přinejhorším desítek milionů dolarů.

Což z hlediska Paramountu nebude ten jazýček, jestli do toho jít dál.

Jestli se to nakonec zaplatí, by měli udělal další film, poučit se z chyb, říc Wizardům, ať přestanou dělat blbosti ... OGL za rok či dva už bude passé, co se dalšího filmu týče.

A další film musej udělat tak, aby se líbil Gergonovi.
Napsat pořádný postavy, který mají nějaký příběhový oblouk, který zaujme. Ty současný byly pro "seznámení se s DnD filmem" ok, dělaly DnD věci, ale že bych musel vidět zrovna je v dalším DND příběhu? Barda, ok, druidku, ok.
4.6.2023 19:28 - York
LokiB píše:
ale že bych musel vidět zrovna je v dalším DND příběhu? Barda, ok, druidku, ok.


Dost o nich říká už to, že jim neříkáš jménem...
4.6.2023 20:01 - ShadoWWW
LokiB: Plány Paramountu byly, že na ten film v budoucnu naváže na Paramount+ nový DnD seriál. Ale je teda otázka, jestli ten seriál neodpískají.
4.6.2023 20:42 - sirien
York: Nepodváděj s Googlem a vysyp jména postav z Gentlemenů. Memorable stylizovanejch postav tam je tak z hlavy minimálně deset, tak schválně kolik jich zvládneš jinak než "no pak ta jeho manželka s tim autoservisem... eeeh..."
4.6.2023 20:53 - York
sirien píše:
vysyp jména postav z Gentlemenů


Z čeho že?


Ok, schválně Game of Thrones: Eddard, Arya, Jon Snow, Melisandra, Jaime, Daenerys, Viserys, Varys, Littlefinger...

Asi bych zvládl ještě docela dlouho pokračovat. A to mám dost mizernou paměť.
4.6.2023 21:13 - LokiB
York: asi bych nesrovnával film a osmidílnou sérii ...

Ve filmu často o jména postav nejde. Třeba film Uprchlík s Fordem znám dobře, mám ho rád, ale jak se jeho postava jmenuje, si fakt nepamatuju :)

A zrovna v tomhle DnD filmu fakt o ty jména nešlo, důležitá byla "role" té postavy. Bard, Barbarka, Čaroděj, Druidka ...
4.6.2023 21:13 - sirien
Z Gentlemanů. GoT je easy, protože tam sou postavy profláklý a hlavně identifikovaný především svýma jménama. Jsou ale filmy, kde to neplatí a kde postava má jméno, ale znáš jí spíš podle její archetypu nebo žánrové role a jméno si nevybavíš pokud nejsi HC fan co to viděl 5x, přestože to je dobrej film s výraznejma postavama - což zrovna DnDčkovej film v leverage žánru docela splňuje. Když neprošli Gentlemani, klidně slevim - vysyp všechny čtyři postavy z A-Teamu. Jménama, bez přezdívek. Tady máš tahák, kdybys potřeboval (nebo nevěřil, že ten trope je real - ano je, právě to podtrhuje ten vtip).
24.6.2023 22:18 - Log 1=0
Takže přátelé Flash...
Film o nejrychlejším superhrdinovi DC dorazil po velmi dlouhé době. Jeho vznik provázelo tolik problémů, že je s podivem, že je ten film celkem koukatelný. Ale bohužel dobrý taky není.

První věc: Ve filmu je docela dost humoru na téma Barry Allan je nemehlo. To není nějak extra dobrý a silný humor, a může být i dost trapný. Já osobně jsem se celkem bavil, ale to proto, že jsem to vlastně čekal, a tak jsem na to byl naladěný. Dovedu si představit,že někdo jiný může z těch samých vtipů mlátit hlavou do sedačky.

Druhá věc: Film má několik emociáonálních momentů, stojících na silném patosu a vlastně dost šablonovitých. Opět jako u humoru, mě osobně se to líbilo, ale věřím, že pro spoustu lidí to bude hrůza největší.

Třetí věc: Je tu hromada postav, které si dost navzájem kradou prostor. Já jako DCčkář jsem si uměl ledacos promítnout z jiných filmů nebo z komiksů, což mi to cvlastně kompenzovalo. Ale spousta lidí to není schopná nebo ochotná dělat, což chápu.

Takhle to působí, že se mi to vlastně líbilo, navzdory oběktivním chybám, a že to asi nedoporučuji, ale docela se mi to líbilo. No, a to přesně platí pro asi první tři čtvrtiny filmu. Jenže je tu i poslední bod.

Čtvrtá věc: Finále filmu je sračka. Jako že hrozná. Barry udělá rozhodnutí, které je těžce nepříjemné, na základě pravidel multivesmíru. Která jsou těžce arbitrární, nedávají moc smysl a mění se tak trochu pro potřeby scénáře. Dokud to jenom nastavilo situaci, tak se to dalo snést, ale když na tom stojí klíčová rozhodnutí hlavní postavy, je to zlé. Zvláště když to celé působí, jako by to podtrhávalo poselství, které se film snaží předat (celkem polopaticky). A které v následující scéně totálně popře. Stejně jako ta pravidla. A jo, to finále dělá většuinu událostí, postav a vztahů naprosto zbytečným, a nikam nevedoucím.

Takže musím říci, že jsem velmi zklamaný. Není to rozhodně taková hrůza jako Batman a Robin nebo Batman vs Superman, což se při té produkci mohlo klidně stát. Ale spíš si zajděte na něco jiného, je to nadupané až až.
25.6.2023 20:34 - Log 1=0
Mezi živly
Tohle je asi nejromantičtější film, který jsem kdy viděl. Hrdým cynikům ho tedy velmi nedoporučuji, ostatním docela jo.

Tedy, jako ne že by v tom příběhu nebyly filmové zkratky - ale je to film, jasně že v něm jsou. A trocha víc akce, než reálně bývá. A jinak mi přišel dost uvěřitelný, překážky, které se jim staví do cesty, dávají smysl, a jsou logické. A vlastně ti dva taky nejsou bez chyby - ale mají se rádi, a jsou skutečně krásný pár.

Svět. No dobrá, asi by neprošel přes nějaký detailní drobnohled přísné logiky. Ale v těch věcech, lteré jsou důležité pro příběh, dává smysl. A také poskytuje spouistu prostoru pro lokace a detaily, které jinde neuvidíte, a které byly často nečekané (a někdy taky ne, ale nemůže být originální každý moment) a taky dost slovních hříček. Kterých tedy mohlo být méně, ale nebyly až tak otravné, jak jsem se obával - minimálně v češtině.

Poselství jsou, no taková, jaká u příběhu o milencích z ne úplně kompatibilních prostředí čekáte. Ale nejsou násilná, naopak skvěle do celkového tónu zapadnou.

A ano, Pixar mocně machruje, jakou umí naanimovat vodu a oheň. A má s čím machrovat, to zas jo.
29.6.2023 23:12 - Log 1=0
Indiana Jones a nástroj osudu
Indy už je starý a unavený. Pořád zvládá, co se od něj čeká, ale už to prostě nemá tu energii. Což je asi nejlepší shrnutí mých dojmů z tohoto filmu.

Pltí to pro všechno. Pro Harrisona Forda, kterému to fakt nikdo nemůže mít za zlé. Jako, mít takovou formu v osmdesáti, tak asi děkuju všem bohům, ale na hraní akčního hrdiny už to prostě není ideál. I tak je tam akce hodně, a s Indyho přímou účastí, nová girl-of-the-week, která už není ta girl-of-the-week v pravém slova smyslu, sice má spoustu akčních scén, ale neměl jsem pocit, že by ho nějak totálně zastiňovala.

Příběh je klasický hon za McGuffinem v podobě prastarého artefaktu, je tam nějaký humor, akce taky hromada, prostě Indy. Postavy nejsou hluboké, děj trochu schematický. Prostě stejné přednosti a problémy jako vždycky.

Bez té vrstvy nostalgie a té šílené dynamičnosti, která prostě nějak zeslábla, to nepůsobí tak dobře jako starší díly, ale ve skutečnosti nemůžu říct, že by tam byla nějaká vada, která nebyla v sérii od začátku. Jen popáté a po X desetiletích už to je holt ohranější, studnice nápadů sušší (byť ne úplně vyschlé).

Okatá hra na nostalgii je přítomna, ale popravdě méně, než jsem se obával.

Je to vlastně zbytečný film? Jo. Je to špatný film? Ne. Pokud jste se na něj chtěli jít podívat, tak to klidně udělejte, jen nemějte zbytečný hajp. Pokud ho vidět nechcete, rozmlouvat vám to taky nebudu, ale k hejt vlnám se nepřidávejte, to si zase ten film nezaslouží.
4.7.2023 22:10 - Log 1=0
Nimona
Po pravidelném chození do kina člověk najde lepší novinku na Netflixu.

Tohle je adaptace méně známého komiksu. Který jsem ale četl, a mohl jsem tedy srovnávat. Filmová nimona je trochu pohádkovější. Nesnaží se být tak tajuplná, prakticky od začátku víme, jak si s kým stojíme. A já si nemůžu pomoct, ono to tomu příběhu nakonec pomohlo. Můžeme přeskočit počáteční tápání, a postavy mohou od začátku předvádět, co dovedou, v mohutných akčních scénách. A to je dobře, protože tyhle scény jsou hodně divoké a neskutečně zábavné.

Ale zároveň to nebojí přepínat do těch vážnějších pologh, do hlubších tónů, do temnějších zákoutí postav. A je tam docela dost k oběvování, i když oproti komiksu jsou všechny postavy pozitivnější a klaďáčtější/méně zlí. Ale i tak se nacházíme spíše v oblasti šedi, což je dobře.

A hlavně, tenhle film má neskutečnou energii. Dokáže vás strhnout a nepustit, i když příběh znáte anebo dokážete trochu odhadnout. A co si budeme povídat, svět, ve kterém dystopičtí rytíři v zářící zbroji rytíři létají na vznášedlech, bojují kybermeči a střílí z energetických kuší, se taky hned tak nevidí.
14.8.2023 14:08 - Jerson
Indiana Jones a nástroj osudu (s těžkými spoilery)

Tenhle film je pro mě těžké hodnotit, protože jsem Indianův fanoušek, ale taky mám rád uvěřitelnost. Takže to vezmu postupně.
V prvé řadě jsem rád, že tenhle film vznikl, protože Indy si zasloužil lepší závěr než odlétající emzáky. Začátek je hodně dobrý, náckové jsou prostě nejlepší, a dává smysl i to, že ho hledali ve skladu svých historických předmětů. I to, že jde o padělek, což tedy bylo zjištěno až mnohem později, ale profíkům stačí jeden pohled a dobrý hod na Odhalení pravosti. Hlavně to ale působí jako falešná stopa, kdy film napřed působí, jako by mělo jít o Kopí, ale nejde - lituju, že jsem měl tuhle část vyspoilovanou.
Dobrý je i Jürgen Voller jako hlavní záporák, tahle postava sedí do příběhu jako ulitá a jeho motivace je od začátku do konce uvěřitelná.
Co se mi líbilo už méně byl strojek z Antikythéry, přesněji vysvětlení, proč by měl být důležitý. Archa úmluvy a Svatý grál byly skutečné relikvie, v Indyho settingu obařené skutečnou božskou mocí. Ale stroj času, přesněji kompas k časovým dírám, který má přivést lidi z budoucnosti k Archimédovi, aby mu pomohli v boji? To je horší než lebky mimozemšťanů.
Pak na scénu přichází Helena, a tady musím říct, že i když je to dobře zahraná postava, tak není dobře napsaná, a její motivaci za celý film nechápu. Jako jo, musí tam být mladá hezká a chytrá holka, ale bylo by dobré vědět, o co jí vlastně jde.
Plusový bod musím dát za týpka se znakem Omegy na klopě, který je asi z CIA, byť se ukáže jen na chvilku a je neschopný, ale až budu potřebovat obrazovou referenci na Omegu v Indyho filmech, vím kam sáhnout. Nicméně CIA poměrně rychle zmizí ze scény a už se neukáže, tedy pokud nepočítám tu černošskou agentku, ta byla dobrá. I proto, že v roce 1969 by CIA na pozici velitele polní operace nikdy černošskou ženu nenasadila, takže o to víc to působí, že CIA nechala Jürgena a jeho lidi hodnit se za nějakým nesmyslem, a nepřikládala tomu žádný význam.
Pak jsou nějaké honičky a nějaké další zbytečné postavy, které mě tedy až tak moc nebraly, protože co si budeme povídat, na koně proti tanku to nemá.
Rozdělení strojku, pátrání po tabulce, která k němu má vést a kterou nechal Archimédes vytvořit … kdy vlastně? To věděl, že ho doopravdy pohřbí s polovinou strojku v rukách? Nehledě na to, že se u jeho hrobu postavy mizí a objevují, jako by se nechumelilo. Ale hodinky na zápěstí byly dobrá druhá falešná stopa.
Pak je tu německé letadlo s německým značením a partou Němců kdesi v Řecku? Itálii? Nepobral jsem kde to mělo být a hlavně kde se tam vzalo. Jürgen byl nějaký předvídavý. Stejně jako s jeho vysvětlením, že ho v roce 1939 bude někdo čekat s V1 namířenou na Hitlera - pokud tedy nemyslel sám sebe. To by asi bylo dobré setkání.
Nakonec je tu pronásledování letadla na motorce, cesta časem a zvrat, o kterém nevím, zda se mi líbí, nebo je příliš pitomý. Asi kdybych nechtěl po posledním Indyho filmu vyšší skóre uvěřitelnosti, tak by to byl zajímavý zvrat. A když přistoupím na to, že o cestu časem šlo celou dobu, tak to asi přijmu. Jen do toho zase nesedí Indyho postoj někde v první třetině filmu, že cesty časem jsou nesmysl, a kde je důkaz, když sám v minulosti viděl věci, které se standardním důkazům vymykají. Stejně tak závěr, kdy chce zůstat v Archimédově době - proč? Nikdy jsem si jeho touhy žít v jednom konkrétním historickém období nevšiml. Nicméně naštěstí u toho nezůstalo, a přišel happyend.
Stále ale nevím, jak to zhodnotit. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nicméně Království křišťálové lebky jsem dal tři, a Nástroj osudu je lepší, takže čtyři. Uvidím, zda mi názor vydrží, až se za pár let podívám na všech pět filmů v řadě.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11232089996338 secREMOTE_IP: 3.80.211.101