Kultura

sirien
16.12.2007 21:46
Filmy fantastiky
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)

ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
  • Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
  • Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
  • X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
  • Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
  • LOTR (netřeba snad dodávat víc)
  • Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
  • Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
  • Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
  • Dvanáct opic
  • Pitch Black
  • Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
  • Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
  • Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
  • Willow
  • Beowulf
  • Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
  • Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
  • Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
  • Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
  • Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
  • Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
  • Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
  • Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
  • Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
  • Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
  • Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
  • Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
  • Terminátor (protože tahle postapokalyptycká sci-fi prostě JE)
  • Alien (horor který žánru přinesl spoustu nových prvků a geniálních myšlenek)
  • Predátor (kultovní akční duel mezi jedním MZáckým lovcem a Arniem)
  • Total recall (akční sci-fi klasika)
  • Sin City (Některé umění má prostě fakt styl)
  • Drakula (můžete se pohádat kterej z nich :) )
  • Faunův labyrint (neviděl sem, ale všichni až na Jersona pějí chválu)
  • Minority report
  • Hvězdná pěchota (o tom jak vypadá militantní svět)
  • Immortal
  • Iron man
  • Mad Max
  • Serenity/Firefly (opravdu skoukněte nejdřív Firefly, ten film sám o sobě sice je dobrej, ale neni na konci seriálu pronic zanic. Podorbnosti zde)
  • Jestřábí žena
  • Hvězdná brána
  • 13. Warior (čs: Vikingové)
  • Highlander I a III
  • Equilibrium za gun-katu a styl
  • Ghost in the Shell Protože kreslené nebo ne, kult je kult
1.5.2023 21:42 - LokiB
Druhý díl Cesty do Valúzie ale existuje ...
2.5.2023 09:35 - Gergon
Však já nikdy netvrdil, že to je problém filmu, ale můj osobní pohled na humor který mi sedí nebo nesedí.
Sám určitě nejsem komu to přišlo moc, slyšel jsem to i od dalších, ale jasně, není jich tolik jako těch nadšených reakcí.
A scéna s čajem není super, ale zase je to tvůj pohled - tobě přišla super ;) stejně jako není trapná, ale mě přišla trapná. Ne všechno co si myslíš Siriene tak JE, ale tobě to tak připadá ;) je fajn to rozlišovat. Proto i já ve svém příspěvku nepsal - "bylo to trpané" ale psal jsem "to mi přišlo trapné ". Chápu že je to slovíčkaření a nechci do nikoho rejpat, jen mám rád, když si lidí uvědomují rozdíl mezi jejich názorem a faktem =)
2.5.2023 17:22 - Chyba
Zrovna scéna s čajem mi příde skvělá v tem, že to není jen vtip, ale naznačje kdo to má všechno na háku a kdo je si hraje na nóbl pána, ale očividně se někoho bojí okřiknout. Nebo aspoň tak to na mě to tak působilo v kině a to jsem se před kinem vyhl jakýmkoli spoilerům.
2.5.2023 20:53 - Gergon
Na mě to působí stejně "vtipně" jako humor Gondíkových - lidi se budou smát, protože se někdo chová jako blbeček.
3.5.2023 02:37 - sirien
Gergon: Mě to přišlo jako dobrej mix humoru a charakterizace - týpek je zjevně kompetentní a cynickej, dost na to aby se prokecal tam, kde je, ale neni nejdrsnější šutr v pytli. Wizardka je hardcore, ale očividně jí něco (později vyjasněno že plán/zájmy) drží zpátky. Týpek si vychutnává změkčilej luxus a moc co má, ale v duchu charakterizace šlechty v tom světě neni zrovna rozkazovačnej materiál. Wizardka je drsnější materiál, ale je nucená hrát svojí roli. Plus celá expozice co tam proběhne. Za mě řemeslně velmi dobrá scéna.

Mimochodem ten film je naprosto vzorová ukázka toho, jak dělat expozici. Už jen ten začátek s tim slyšení před těma soudcema, kdy vyprávěj svůj background - ok sekvence, co je pak proložená vtípkama interakce v rámci toho slyšení. Ten moment kdy v té svatyni vysvětlujou co se dělo v Thayi - selfaware 4th wall braking joke "oh great, history lesson" (exposition time) a pak střih a akční ukázka toho, co se tam fakt stalo. Skoro přemejšlim o tom, že by z toho šel udělat článek na téma toho jak něco podobného skutečně odehrát pomocí technik retrospektiv, protože popravdě tak jak to tam je to je fakt hratelný v RPGčku (když člověk trochu ví jak na to). Obecně charakterizace v tom filmu byly excelentní, např. paladinovo entry vytahovánim kotěte z ryby byl joke, ale ve skutečnosti to v jedný scéně (chování, manerism, pointa, reakce okolí...) perfektně charakterizovalo postavu velmi efektivnim a rychlym způsobem. Dtto začátek kdy totálně badass týpek je odpravenej barbarkou prostě protože jí šáhnul na bramboru. Jakože - přestřelený? Jistě. V DnD-ish tabletalk humor stylu? Naprosto.

Že tobě osobně ten humor nesednul ti to samozřejmě sestřeluje pak celý, ale holt to je problém toho že ses nepotkal s tim stylem humoru toho filmu. Kterej ok, za mě možná neni přímo comedy gold, ale přišel mi naprosto v pohodě.
3.5.2023 06:55 - Gergon
Já nezavrhuji všechen humor ani všechno na tom filmu, už jsem mnohokrát říkal, že většina toho filmu se mi líbí a s kupou věcí co tu píšeš souhlasím. Byly tam chvíle kdy jsem se fakt zasmál a co se týká expozice a flashbacků, tak za mě taky dobrý filmově a skvělý ukázání toho jak to vypadá, když se hraje.
Zrovna barbarka mě bavila hodně =)
3.5.2023 17:22 - RoVan
Zatím, co jsem zaznamenal reakce fanoušků D&D, tak zatím největší výhrady k filmu má (překvapivě) vážně Gergon, který typicky i knihy hodnotí velmi kladně (třeba oproti tomu jak je vidím já, nebo třeba kamarádi). A teda musím říct, že mě naopak překvapil Jerson :D

A když se vrátím pár příspěvků nazpět, tak co jsem zaznamenal snad jen jednoho člověka, který by od filmu chtěl spíš LoTR zážitek (nicméně to je člověk, který DnD nikdy nehrál).
Takže nevěřím, že by fanoušci DnD chtěli vážnou fantasy, pak už by to přeci jen nebyl DnD film a všichni víme, že nejautentičtější zpracování DnD byli Gamers :-)

Fun fact k doraženosti scény
Když paladin zachraňuje tabaxi, krom toho, co zmiňuje Sirien. Paladin zachraňuje tabaxi-kotě. Charakterizaci postavy skrz záchranu nějakého nevinného stvoření (děti, roztomilá zvířata atp.) se doslovně říká... "save the cat method."
3.5.2023 17:32 - York
RoVan píše:
A když se vrátím pár příspěvků nazpět, tak co jsem zaznamenal snad jen jednoho člověka, který by od filmu chtěl spíš LoTR zážitek (nicméně to je člověk, který DnD nikdy nehrál).


To s dovolením upřesním. Hrál jsem celkem dlouhou kampaň ve Forgotten Realms v ADnD 2e. Pátá edice je oproti tomu stylově trochu posunutá, ale ne až tak moc. A spíš než něco jako Pána prstenů bych od toho chtěl něco jako seriál Wheel of Time.
3.5.2023 17:51 - cyrasil
RoVan: Delas-li si statistiky, tak me odradily uz trailery tbh a film jsme tudiz ani nevidel (nejsem moc fanousek Marvelovek, ktere mi to az moc tim humorem pripominalo a "vazne" mysleny (aka. bez "cele je to jen fantasie hracu u stolu" metapribehu) fantasy film mi to proste kazi).
3.5.2023 18:03 - Gergon
Wheel of time? Tak to pro mě bylo taky teda neskutečný zklamání, takže tady na Kostce jsem asi opravdu se svým vkusem úplně mimo mísu =)
3.5.2023 18:17 - sirien
Možná ne, York má taky specifickej vkus :)

cyrasil: mě to popravdě Marvelovky stylem až tak moc nepřipomínalo (jakože jasně, je to odlehčenej lehce self-aware heist/akční film, což neni principielně tak daleko třeba Antmanovi, ale ten feeling mi přišel jinej).
3.5.2023 21:03 - Jerson
cyrasil píše:
ejsem moc fanousek Marvelovek, ktere mi to az moc tim humorem pripominalo

Možná trochu, ale spíše je to tím, že do trailerů dávají typické sestříhané záběry, díky kterým trailer působí jinak než celý film.
Nicméně kdybych si měl vybrat, tak bych rozhodně bral víc DnD film než libovolnou Marvelovku, protože navzdory tomu, že je to fantasy, tak je mnohem méně přepíčená než Marvelovky, a i mnohem méně, než bych čekal.

A ani jsem neměl dojem, že by šlo jen o fantasii hráčů u stolu, naopak to bylo docela imersivní. Takže pokud dáš na radu člověka, který fantasy obecně a DnD speciálně vůbec nemusí, tak na to klidně běž, a máš docela slušnou šanci, že tě film nadprůměrně pobaví. :-)
3.5.2023 21:36 - Dukolm
Trailer na druhou část Duny
3.5.2023 22:25 - RoVan
York: Tak seriál Wheel of Time byl... Mno, popsal bych ho slovy jedné slavné věštkyně jako "velký špatný." Takže jsem tímto rád, že nenaplnil tvé očekávání/přání.

cyrasil: Hele, vzhledem k tomu, že jsi to neviděl si tě do statistiky přidat nemůžu (krom toho to není statistika, spíš pozorování mé bubliny). Tvůj pohled na marvelovky asi sdílím a zlomil jsem nad něma hůl už dávno. Jestli máš rád DnD, dal bych filmu šanci.
4.5.2023 00:17 - York
Však já taky Wheel of Time považuju jen za dobrej seriál, ne skvělej. Kdyby ho ten DnD film překonal, vůbec bych se nezlobil. Má ale Ačkovou CGI, příběh, co dává smysl, slušný herecký obsazení a je to pojatej vážně, nic tam nekazí imerzi - což přesně vystihuje moje očekávání od kvalitního DnD movie. "Něco jako Lord of the Rings" je podle mě totálně nerealistický očekávání, protože to je jeden z nejlepších literárních fantasy příběhů ever a v DnD settingu ještě nikdo žádnej srovnatelnej nenapsal.
4.5.2023 00:31 - LokiB
York: Mi přijde to očekávání "něco jako Lord of the Rings" u DnD filmu nerealistický hlavně proto ... že LOTR není DnD.
Do srovnávání kvality s jinými příběhy se pouštět nebudu, to je taková zbytečně horká půda.
Fakt ale je, že u LOTRa jsem nikdy neměl pocit, že "je to, jako bych to hrál" (bez ohledu na herní systém). Je to kniha, je to film, není to scénář RPG dobrodružství (a jako takový by "podle mě" nefungoval).
4.5.2023 18:10 - RoVan
Yorku, já nepovažuju WoT ani za dobrý seriál. Herci co nemají co hrát, protože jsou postavy mdlé a ploché, to ani CGI to nezachrání.
Já zvládl dokoukat řadu, ale manželka, která je fanoušek předlohy, nedala víc než dva díly.
Jinak příměr k LoTR byl ode mě míněn jako 'vážné epické fantasy s hloubkou.'
9.5.2023 12:27 - Naoki
Guardians of the Galaxy vol. 3 (spoiler free)

Po sérii průměrných až hrozných Marvel filmů co jsme tu celou dobu měli, tento vskutku potěšil. Konflikty jsou primárně na emocionální úrovní místo silové, takže se tu nemusíme bát power creepu. Postavy si tu projdou dobrým character growth, a payback na konci filmu dodává emocionální katarzi hned na několika rovinách. Jo je tu i ten nenáviděný marvelovský humor, ale ten začal na GotG, takže k ním jako k jediným patří.
Jediné co mi trochu nemile překvapilo je že člověk by měl vidět i GotG Holiday Special.
9.5.2023 12:58 - sirien
A restartovaná Gamora si projde znovu tím samým character arcem co už jednou absolvovala nebo tam je nějaký příjemný forward? Protože její odpis v Infinity war a následný návrat ve staré verzi mě dost zeptal.
9.5.2023 13:05 - Naoki
jein - v něčem je to podobné jako předtím, ale v jiném to jde novým směrem

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11251497268677 secREMOTE_IP: 18.219.236.62