Kultura

Zaphod
23.10.2007 13:47
Něco pro zasmání
Doufám že to ještě všichni neznáte. Hodně povedená záležitost.
Hůlkový řád
1.1.2010 13:53 - Dukolm
Nachtrose: to by opravdu stalo za návštěvu další položka na seznam míst kam bych se chtěl podívat
1.1.2010 14:30 - Merlin
pipux: no, jen bych tě chtěl upozornit na tenhle článek. v čem je asi podobnost s tvým příspěvkem?
http://zpravy.idnes.cz/fotbaliste-si-na-webu-delali-legraci-z-romu-fjy-/brno.asp?c=A091230_1310695_brno_dmk

já jen, že bych nerad, aby díky tvojí nesoudnosti někdo popotahoval autory. tohoto webu
1.1.2010 16:21 - Jerson
Ninja želvy zná každý, ale co takový ninja medvěd?
2.1.2010 19:55 - Sethi

Tohle tvrdím celou dobu...
2.1.2010 19:58 - Nachtrose
Sethi: presne muj nazor.
2.1.2010 20:17 - Colombo
Co jsem zjistil, ono šílenství kolem 2012 je celé jen dílem moderní doby. Neexistuje údajně žádný záznam, že by Mayové na toto samotné datum odkazovali jako na konec světa. Takže ať žije new age!
(nehledě na to, že zobrazení mayského- potažmo mezoamerického- kalendáře jako kamenné verze našeho papírového trhacího kalendáře je naprosto imbecilní)
2.1.2010 22:18 - Naoki
Ono já dokonce slyšel, že už jednou spočítali konec světa podle Mayského kalendáře někdy na 70. léta a když konec nepřišel, tak to "přepočitali" :)
3.1.2010 10:06 - Alek
Merlin: zajímavý na tom článku z idnes je to, že oni sami ten vtip vystavujou. Zvláštní přístup, možná horší, než ty vtipy...
3.1.2010 11:01 - Colombo
Ony byly dvě možné korelace, GMT (Goodman-Martinez-Thomson), která určuje počáteční datum Mayského kalendáře na naše 3114 před kristem (ti tři to zpresňovali pak podle dne)
a pak byla druhá korelace, která měla určit ono datum ještě nějakých zhruba 300 let do minulosti (jestli si to pamatuju dobře), stavěla na špatném (či nepřesném) přečtení několika letopočtů a zesynchronizování s Mayským kalendářem a radiokarbonovém určení jednoho dřevěného nosníku s datem výstavby onoho chrámu.

(ps: samozřejmě, že oněch možných korelací bylo více, ale tohle byly, alspoň co jsem četl, jedny z nejuznávanějších, každopádně moderní "čistší" a přesnější radiokarbonové testy potvrzují GMT korelaci)
3.1.2010 12:00 - Dukolm
Majský kalendář končí na největší početní jednotce kterou používaly.
A hlavně jejich hodnoty jednotlivých početních jednotek a vztahy mezi nimi se časem krapet lišily což podle nějakého výzkumu muže dělat +-300let
3.1.2010 12:11 - Sadako
Merlin píše:
http://zpravy.idnes.cz/fotbaliste-si-na-webu-delali-legraci-z-romu-fjy-/brno.asp?c=A091230_1310695_brno_dmk

Tak tohle je vážně hodně špatný humot. Myslím tedy to, že se někdo odvažuje popotahovat autory webu za politicky nekorektní vtipy. To bych blil.
3.1.2010 12:20 - Colombo
Dukolm: Ne. Mayský kalendář NEKONČÍ. Opět říkám, představa Mayského kalendáře jako kamenné verze našeho trhacího je blbost. Btw., oni používali i větší jednotky (ne pro kalendář, proto jsou všude ty kecy), takže by pro ně nebyl problém jen všecko restartovat.
Vztahy se nikdy neměnily, ani hodnoty jednotlivých jednotek. Jen se to o pár dnů jedním směrem posunulo. Náš kalendář je pohyblivý, takže se to nedá moc pomocí našeho vyjádřit, ale je to něco jako když přiřazujeme každému přirozenému číslu jiné přirozené číslo, tedy jedničce odpovídá 1, dvojce dva atp.
No a ta chyba, odchylka, tam nastala, když se to trochu posunulo, jedničce odpovídala trojka, dvojce čtyřka, trojce šestka...
3.1.2010 12:25 - Sethi

Tohle vysvětlení je stejně zábavnější.
3.1.2010 12:54 - pipux
Sadako píše:
Tak tohle je vážně hodně špatný humor. Myslím tedy to, že se někdo odvažuje popotahovat autory webu za politicky nekorektní vtipy. To bych blil.

Kdoví, jak tomu skutečně bylo ... řekl "informovaný zdroj".
IDnes nečti, je to slušně řečeno načechraná kopka hnoje.

Colombo píše:
zesynchronizování s Mayským kalendářem a radiokarbonovém určení jednoho dřevěného nosníku s datem výstavby onoho chrámu.

Radiokarbon, metoda C14? Nebude tady ten zásek v dataci? Víš, C14 ti dá namísto přesného data jen hrubý odhad, +- 200 let, či tak.

A co je s mayskými početními jednotkami? Jak to tam fungovalo?
3.1.2010 13:49 - Colombo
Pipux: samozřejmě, že to vím (ačkoliv 200 let si přehnal, je to méně let a odesláním vzorku z onoho nosníku do několika laboratoří a provedením více testů se onen výsledek dá zpřesnit), ale tady jde taky o to, že máme spoustu historických příhod (příchod španělů na Yucatán), které jsou zapsané i v Mayském kalendáři, sice ne pomocí dlouhého počtu, ale díky písemnostem v např. Popol Vuhu známe přibližnou dobu oněch událostí. Pochopením cyklu v Mayském kalendáři atp. se tak počet možností, na jaký rok připadá onen počáteční stav Mayského kalendáře, hodně snižuje.
4.1.2010 06:49 - Nachtrose
/edition,deletion
Zatrsakr, se na tu hospodu tolik tesim, ze jsem to pastnul 2x, ani jsem si to nejak neuvedomil. Timto se omlouvam. *blush*
4.1.2010 16:09 - Ebon Hand
Nachtrose píše:
Ono to neni sice primo pro zasmani, ale sem chci zatracene jit!

Detenicka krcma

Byl jsem tam a mám tam kontakt na ubytování za pár stovek v privátu sto metrů od hospody. Není to tam úplně nejlevnější, ale středověký program byl super. Muzika, hadí žena se mi tam svíjela na stole, pak přišli kněžouři a vymítali ďábla z jedné mladé návštěvnice na skřipci a nakonec dorazili kejklíři (velmi dobré!, kdo nezažil foukání ohně v místnosti, jak vás ovane žhavý vzduch, o hodně přichází), nakonec se tam rozjela bitka, akorát vystřelili z perkusní bambitky asi metr ode mě a hodinu mi pískalo v uchu..
Jídlo dobrý, kvasnicový pivo není úplně můj šálek, ale mají super hruškovici.. :-)
4.1.2010 16:21 - Nachtrose
Ebon: ted v zime otevreli Stredoveky hotel, tak bych ten vylet asi pojal stylove ;-) A pri takovych vyletech se na penize asi tak uplne nehledi :-)
4.1.2010 21:43 - Felouen
Sadako píše:
To bych blil.

Wow. A já jsem myslela že jsi holka.

(protože kromě takových těch roztomilých dětských nebo přiteplených/teploučkých hošků většinou jen dívky používají ty hezké staré shojo boys anime obrázky. Ten tvůj avatar už jsem předtím viděla, to není Sailor Moon, ne? Mám pocit něco s růžemi, možná dokonce bojovnicí co si hraje na kluka, ale nemůžu si vzpomenout co to přesně je.)

Tak to je opravdu něco k zasmání. :) *hearty laugh*
4.1.2010 22:59 - Fibriso
ne, sailor moon to neni, tim jsem si jist, súpíše mi to připomíná Utena (což je taky imho docela dost úchylny anime)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10319900512695 secREMOTE_IP: 44.201.24.171