Kultura

Zaphod
23.10.2007 13:47
Něco pro zasmání
Doufám že to ještě všichni neznáte. Hodně povedená záležitost.
Hůlkový řád
22.12.2009 22:52 - Alek
Já jsem zas nedávno slyšel v TV vysvětlení nějakýho cikána a ten vysvětloval (a znělo to věrohodně a zasvěceně), že on je cikán a ne rom, protože jsou to dvě rozdílný skupiny s jinou historií a původem. Ale bohužel mi to vysvětlení neutkvělo v paměti, takže je to opět asi jen JPP. Ale jinak jsem se častěji setkal s tím, že slovo romové používáme my, kdežto ti "naši romové" se hlásí spíš ke slovu cikán, to teda vidím podobně jako sirien.
22.12.2009 23:26 - Colombo
Nepsal tady už někdo, že se sjel nějaký sněm a bylo vytvořeno slovo rom jako politicky korektní označení?
22.12.2009 23:45 - noir
Colombo: Ne, nenapsal protože to je nesmysl. Už jen chronologicky-onen kongres se konal roku 1971, výraz "policky korektní" byl poprve použit až o dva roky později. Slovo Rom existuje ve většině romských "dialektů" od nepaměti.
23.12.2009 00:13 - Colombo
Někdo to tu napsal, za tím si stojím.
23.12.2009 00:45 - Sethi
Glitterhash píše:
Usatko ty jsi hlavne slibovala sexy obrazek do profilu.

Já toho taky naslibuju...
23.12.2009 02:40 - sirien
noir píše:
výraz "policky korektní" byl poprve použit až o dva roky později

Ne že bych nevěřil, ale docela rád bych věděl víc, můžu se zeptat na nějaký zdroj?
na wiki toho je totiž docela málo a spíš to hovoří proti tomu co říkáš - en wiki se odkazuje docela dost hloubějc do minulosti (nicméně na cs je krásně shrnuta podstata kritiky toho pojmu, ke které se klidně naplno hlásím. V 99% případů to je hovadina (v 1% případů to má oprávněný důvod, třeba v psychologii asi není úplně ideální říct "vaše dítě je idiot" - ale to jsou hodně moc výjimky))

(>>„politicky korektní“ překlady Bible<< mě FAKT pobavilo :D
23.12.2009 08:54 - noir
sirien: Co vím, tak s tímhle pojmem pracovala poprvé Nixonova administrativa, když uvedla do praxe zákon o studiu na vysokých školách. Předtím se používal hlavně mezi pír marxistickými intelektuály - například Gramschi ji měl rád jako ryze lingvistický termín. Četl jsem o ní v jakési tlusté Nixonově monografii.

Že má tenhle pojem delší tradici, je jasné. Jazykové tabu je samozřejmou součástí lidského vyjadřování a jedním ze základů řeči jako takové. A že je ten úzus silný a proniká do veřejného prostoru? No a bylo tomu někdy jinak?
23.12.2009 08:55 - noir
COlombo: JIstě, a pak to zase zákeřně smazal, jen proto, abys ty to nemohl dokázat. Lidé jsou tak zlí!
23.12.2009 11:28 - Colombo
Noir???
A zkoušel jsi to vůbec najít?
Nemyslel jsem v tomhle threadu, ale na D20 obecně. Tak prosimtě mlč a hledej si to.
23.12.2009 12:34 - noir
Colombo: Pokud někdo něco tvrdí, je tak nějak dokazovací povinnost na něm.
23.12.2009 12:42 - Colombo
Jak jsem již dříve psal, tobě nemám potřebu vůbec nic dokazovat.
23.12.2009 13:35 - noir
Colombo: Šmankote, proč jsi tak nesmyslně vztahovačný? Abych to pro tebe uvedl na pravou míru, psal jsem o tom já v diskuzi o Mosovu. Chápu, že zadat do vyhledávače slovo Romové může být pro někoho velkým problémem, ale reagovat takhle komicky, to mi přijde eh komické.

Jinak napsal jsem tam tohle: "lovem Romové se začala řada cikánských skupin označovat až někdy v 60.. letech, když začalo vznikat povědomí o něčem, jako je sdílená etnicita. Tehdy na jednom z mnoha kongresů někteří hlavouni rozhodli, že se pro skupinu cikánských skupin bude používat jeden výraz -Roma neboli lidé. Spoustě cikánů to přišlo divné, protože přece roma byli vždycky a navíc si na cikány (nebo Sinthy, Rumungury atd.)už za ta léta zvykli. Obecně (tudíž s mnoha výjimkami) se dá říct, že slovíčko Romové se šířilo hlavně ve vyšších vrstvách, jedná se o jakousi verzi národního obrození, do jisté míry značně typickou."

Vyrobit z toho "Nepsal tady už někdo, že se sjel nějaký sněm a bylo vytvořeno slovo rom jako politicky korektní označení?" je už docela pěkná ukázka selektivní paměti, co říkáš?
23.12.2009 18:18 - Zarahel
Podle toho co jsem si pročítal různé thready...eh...koukám, že tady s Colombem se lidé popichují často :D :D :D
23.12.2009 18:21 - sirien
23.12.2009 18:29 - Nachtrose
Zydar: tady na kostce se podarido zahnizdit dvema velkym trollum. Jestlipak uhadnes, kteri to jsou ;-)
23.12.2009 18:31 - Sethi
Jáááááááá.
23.12.2009 18:48 - Zarahel
Že by Colombo a noir? :D Všímám si, že nejvíc ovací sklízí Colombo od noira :D
23.12.2009 18:49 - noir
Zydar: Co se škádlívá, to se rádo mívá :o)
23.12.2009 18:53 - Zarahel
noir: To koukám :D A platí to i ve vašem případě? :D lolec...už jsem si tu pročet hodně diskuzí a koukám, že vy dva jste pořád " v sobě" :D
23.12.2009 19:06 - sirien
(díky bohům za to, představa že to od noira slízávám jen já se mi moc nelíbí... mi připomíná, noire, že si chtěl napsat ještě něco o tom 2012)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11696910858154 secREMOTE_IP: 18.232.188.122