Volná diskuze

sirien
24.6.2022 12:33
EZD6
Autorská citace #1
24.6.2022 12:34 - Maelik
Autorská citace #2
24.6.2022 12:34 - RoVan
Maelik: Ptal jsem se na ten systém, jednoduché to opravdu je, ale nepřijde mi to bůhvíco, něco co by možná spíš ocenili na RPGF.

volný překlad z FB píše:
Testy se háží jednou k6 s obtížností 2 až 6 (většinou 3). Když padne 1 je to vždy neúspěch. Postavy jsou postavené okolo kompetencí ('Boons') umožňující k testu přidat další kostku a vzít si lepší výsledek. Navíc existuje i možnost přehazovat kostky za metaherní měnu.




/edit: gramatika
Autorská citace #3
24.6.2022 12:34 - Jezus
Tak hlavně to video vypadá jako nějaký teleshoping :-)

Možná je ten borec známý a jeho fanouškům stačí říct, že je to "nejlepší rpg, které bylo napsané", ale mě teda ztratil v momentě kdy řekl, že nehodlá ani říkat, proč :-)
Autorská citace #4
24.6.2022 12:35 - Jerson
To video mě taky silně zklamalo, bombastická prohlášení nejlepším systému a když jsem se dostal k popisu pravidel, tak to na žádný zázrak nevypadalo.
Autorská citace #5
24.6.2022 12:35 - Corny
Já bych možná jen dodal takové malé doporučení: Aniž bych chtěl ten systém nějak hájit či hanět (nehrál jsem, nečetl jsem), tak když už si na něj chcete dělat nějaký serióznější názor či se o něm něco dozvědět, tak bych se možná podíval na skutečné review a nebral zbytečně vážně docela zjevně neseriózní až dokonce parodické hype "reklamní" video, které není review a ani jím být nemá.
Autorská citace #6
24.6.2022 12:35 - Jerson
Však taky proto jsem po shlédnutí videa sháněl detaily pravidel. Možná úžasnost spočívá v návodných textech nebo detailech fluffu, tak podrobný popis jsem nenašel, ale mechanika je hod d6 proti číslu nastavené pravidly nebo GMmem, v některých situacích s výhodou (hod dvěma kostkami, ber lepší) nebo s nevýhodou, případně přehozením hodu. Výsledky pravděpodobně binární uspěl / neuspěl, i když to odhaduju z toho, že nejsou nijak zmiňované.
Autorská citace #7
24.6.2022 12:35 - Corny
Je tam napsaný, že musíš hodit stejně nebo víc, jinak je to neúspěch. 1 je vždy neúspěch, 6 je vždy úspěch.
Autorská citace #8
24.6.2022 12:35 - Mrakomrak
Osobně mě to zaujalo, je to takový mix Warhammeru, Fighting Fantasy a FATE + -
Plus jak avizují jedná se o hru k pivu a preclíkům což mě taky přijde docela funky.

Marketing je tedy dost šíleny ale chápu to tak že se jedná o nějakou nadsázku a vtip jejich tlupy - proč ne?
Autorská citace #9
24.6.2022 12:36 - LokiB
Jerson píše:
video mě taky silně zklamalo


Jakože jsi nejdřív věřil, že přichází nejlepší RPG ever a pak přišlo zklamání? Xixi, ale no tak ... ;)

Hele, je to prostě další "pravidlově lehký" systém. Při pročítání pravidel se jeví opravdu velmi lehkým ... takové DND odřené na dřeň (ve smyslu, že je to fantasy-like systém, kde se hází na výsledek akce a celé je to co nejvíc zjednodušené (hody, tvorba postavy, "povolání", boj, magie).

Jakože do vlaku na dlouhou jízdu nebo k táboráku proč ne, jestli hraješ "z hlavy" DnD (kde typicky lidi na dost pravidel kašlou, protože je v hlavě neudrží) nebo tohle, nebude podle mě na prožitek za hry mít velký vliv.

Ale jako určitě to není systém, který by bavil Jersona (hází se tam kostkou/kostkami na výsledek akce), a nemá to potenciál "převálcovat DnD" na jeho písečku (tedy hraní u stolu s materiály u sebe a podporou pro rychlé dohledání mnoha zábavných, ale komplexních pravidel).
Autorská citace #10
24.6.2022 12:36 - Mrakomrak
LokiB píše:
Jakože do vlaku na dlouhou jízdu nebo k táboráku proč ne, jestli hraješ "z hlavy" DnD



Musím říct že takové hry kdy jsme ani neměli skoro žádné pravidla a pracovalo se pouze s imaginací, jsou pro mě do dnes jedny z nej her (vzniklo zde spoustu zábavy a hodně nápadu).

Myslím že někdy neuškodí si opravdu jen tak hrát :)
Autorská citace #11
24.6.2022 12:37 - Jerson
LokiB píše:
Jakože jsi nejdřív věřil, že přichází nejlepší RPG ever a pak přišlo zklamání? Xixi, ale no tak ... ;)

Nejdřív jsem věřil, že se dozvím pročje to nejlepší RPG. Pak jsem doufal, že třeba řekne něco o pravidlech.

Ne že by mi vadilo zrovna házení kostek (jak mi zbytečně podsouváš), ale vadí mi bombastická prohlášení bez podkladů.

Mrakomrak píše:
Musím říct že takové hry kdy jsme ani neměli skoro žádné pravidla a pracovalo se pouze s imaginací, jsou pro mě do dnes jedny z nej her (vzniklo zde spoustu zábavy a hodně nápadu).

Proč je tedy nehraješ pořád?
Autorská citace #12
24.6.2022 12:38 - Corny
Jako nic proti takovému vyprávění, já si s kamarádem taky v tomhle smyslu užil dost zábavy a když jste dobře sladění, tak je to fajn aktivita, ale "hraní" bych tomu neříkal :P

Jerson píše:
Nejdřív jsem věřil, že se dozvím pročje to nejlepší RPG. Pak jsem doufal, že třeba řekne něco o pravidlech.

Ne že by mi vadilo zrovna házení kostek (jak mi zbytečně podsouváš), ale vadí mi bombastická prohlášení bez podkladů.

Není to review.
Autorská citace #13
24.6.2022 12:51 - sirien
Ad video: stranou toho, že not sure if trolling or that stupid, mám z toho takovej vibe "wow, týpek 'znovu vynalez' (ehm ehm vykrad) starý The Window a naházel na to víc PR omáčky".

Zkrátíme to utrpení - už někdo někde sehnal PDFko nebo sken?
Autorská citace #14
24.6.2022 12:53 - LokiB
jj, PDFko mám (koupený) ... free není k dispozici.
Autorská citace #15
24.6.2022 13:04 - Mrakomrak
Jerson píše:
Proč je tedy nehraješ pořád?

Hraju ale spíš doma s manželkou, okruh lidi je kolem mě odkojený bohužel na Critical Role a ty se nedají z 5e odtrhnout.
Ale online jsem si teď našel třeba skupinku co hrajeme ZZ.
Třeba se najde i skupinka časem co budou chtít hrát nějaký minimalismus.

sirien píše:
Zkrátíme to utrpení - už někdo někde sehnal PDFko nebo sken?

Mám PDF, zatim jsem neměl čas to moc projet.
Autorská citace #16
24.6.2022 13:12 - Quentin
https://www.youtube.com/watch?v=eRwoHUFILpY

Tady je to celkem vidět. Je to takový semi-minimalistic generic whatever system.
I'd play it :D
Autorská citace #17
24.6.2022 13:28 - Corny
Já na to tak nějak koukám jako na systém ala "když si chci zahrát něco s kamarády u piva ale je velká šance, že si za chvíli nebudeme vůbec nic složitějšího pamatovat a budeme napůl sjetí" :D Což jako sice není můj šálek čaje, ale Fair enough :D
Autorská citace #18
24.6.2022 13:39 - sirien
Tak až to budete mít čas přečíst a dát vědět co tam fakt je a jak to funguje, popř. se o to PDF budete chtít podělit aby to udělal někdo jinej, tak dejte vědět :)
Autorská citace #19
24.6.2022 15:06 - ShadoWWW
Autorská citace #20
24.6.2022 21:57 - Jocho
ShadoWWW píše:
popř. se o to PDF budete chtít podělit

Vďaka za posunutie tejto "best RPG ever written".

Pri viacerých mechanikách som mal pocit, že: "Hej, toto mám v DNGN tiež!"

Menovite:

- čisto k6 systém
- každá základná zbraň dáva 1 hit
- úrovne bohatstva namiesto presných počtov
- bezstatový systém
- defaultne low-fantasy setting

Systém je na niektorých miestach rozpísaný viac (napr. aspekty postáv, povolania s pomerne konkrétnymi mechanickými dopadmi na hrateľnosť), ale na iných (napr. práve úrovne bohatstva) je žalostne nejasný. Súboje sú polomechanické (choďte, kedy chcete, ale kým nie ste prekvapení, musíte jednať prví) a nekonzistentné (všadeprítomný dôraz na menej matematiky, ale obrana proti silnejším útokom sa hádže samostatne proti každej úrovni), DODO kúzla obsahujú iba čosi ako vágne odporúčania, ako ich vyhodnocovať a naloženie postáv a inventár celkovo je čisté DÚP.

Sú tam aj použiteľné pasáže, napr. karma dice alebo fail-forward mechanika, ale fakt si teraz z hlavy neviem spomenúť na niečo iné, čo by mi utkvelo v pamäti.

Ilustrácie (subjektívne) sú podarené, ale sadzba je nekonzistentná; niekedy chýbajú detaily v hlavičke, nadpisy lietajú bezdôvodne hore-dolu.

Nemôžem sa zbaviť dojmu, že než o plnohodnotný produkt ide skôr o nahajpovanú fan-made knižku plnú fráz typu "as long as it suits you", "tailor it to your needs" a "just have fun!", ktoré sa síce dobre a ľahko čítajú, ale ako pravidlá na hru sú nedostatočné a bez skúseného DMa vlastne aj zbytočné.

A na tie alternatívne pomenovania pre DMa a hráčske postavy dodám len toto.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098974943161011 secREMOTE_IP: 52.55.214.236