Volná diskuze

TM0
14.1.2021 10:57
Doporučení systému pro úplného začátečníka
Zdravím, doporučil by někdo prosím nějaký systém vhodný pro úplné začátečníky a ideálně dobře hratelný ve dvou? (hráč + PJ)
Autorská citace #83
25.8.2022 10:52 - Jerson
Dostal jsem otázku / prosbu, kterou sem dám v podobě, v jaké jsem ji dostal.
Píše:

Myslela jsem, ze mi pomuzete s tipem na RPG. My to nejak zkusime, ale moc si to uz bohuzel nepamatuju. Kdybyste mel tip, kde jsou nekde principy v kostce, budu rada.

(z předchozí konverzace pro kontext)
Dcer se jeste zeptam,... jsou nadsene takrka do vseho. Hlavne miluji vse akcni. Ta starsi ma rada rychly spad, mladsi si radsi veci promysli. Jen jak jsme jeste RPG nehraly, tak si myslim, ze nebudou samy vedet, co by rady. Uz jsem se jich kdysi ptala, ale rady by to nechaly na me. Starsi se rada prekvapi, mladsi ani ne, ale radeji si spis vyberou z omezenych moznosti. Protoze kdybych jim neco nabidla, tak na to klidne kyvnou. Nejradsi jsou za neco noveho, co jeste nezkusily. Cele prazdniny jinak maji ruzne tabory (od sportovnich a dobrodruznych po hudebni s nacvikem muzikalu), ze kterych chodi nadsene - srsi elanem. Starsi ted docetla prave Prasinu a byla z toho nadsena a prave mluvila o tom, ze se ji libilo, ze mela pocit, ze je to realne. Deskovky hraji rady povidaci, postrehove, deduktivni, spis klucici. Ta starsi si rozumi spis s kluky, mladsi je to jedno. Ja jsem puvodne taky dobrodruzny typ, ktery ale s nasimi detmi zazije tolik adrenalinu (naposledy jsme prolezaly jeskyni s jeskynarem), ze mam ted uz i radeji klid. Ale pri hre budu za dobrodruzstvi rada (zvlast na poklidne /doufejme/ dovolene u more). Ja sama jsem kdysi okolo mych trinacti let zazila na jednom tabore klasicky dracak a libilo se mi to moc. V rade veci jsme si s holkama podobne. Nemam rada a ani holky, kdyz nekdo umira… spis nas bavi, kdyz uspech dosahne hrdina vlastni chytrosti, ferovosti, nemusi to byt silou. Ale rady budou i virtualne silne. Prakticky vzdy je u nas boj o klucici postavy. Mne by nevadilo byt zenska postava, ale taky budu klidne muzska. Taky mam rada sci-fi a spis vesmir, mela jsem tada verneovky, foglarovky. Starsi cetla komiksy foglarovek. Neznaji/ nezname moc pocitacove hry, protoze na ne nemame cas.


Takový modelový případ začínající Vypravěčky, ze které jsem vytáhl nadprůměrné množství informací a preferencí.

Můžu počítat s tím, že před třiceti lety hrála Dračák jako postava, a minimem pravidel, do kterých možná ani neviděla nebo si je vůbec nepamatuje, nanejvýš několik sezení.

Teď chtějí hrát na dovolené v cizině, tedy žádná dostupná zkušená skupina /GM, žádné hraní on-line.
Co byste takovému (jako)nováčkovi poradili?
Autorská citace #84
25.8.2022 11:07 - Aegnor
Já tam úplně vidím Ashen Stars, ale to je jedna z těch her, u kterých je dobré když je má minimálně Vypravěč slušně prostudované a ta knížka není nejútlejší.

Fate: Epizoda 1? V češtině, rozumně napsané, není to až tak strašné, je to psané docela čtivě ...

Jinak je tu vždycky JaD, přičemž by si měl člověk prvně přečíst Úvod a podkapitolu Co tě v této knize čeká, než se rozhodne knihu odložit s tím, že je to moc pravidel.
Autorská citace #85
25.8.2022 11:15 - LokiB
Savage Worlds nejsou uplne idealni pro zacatecniky, no pozadavky pani na akci, rychlost a zabavu by splnily. Konec koncu, maji to v mottu :)

A starter set verze v podobe Test Drive jsou pro vyzkouseni ok. Skoda, ze neni v cestine posledni edice SWADE.

Aegnor: to mi pripomelo Čarodějky na cestách :) "Ještě je tu trpasličí chleba. Trpasličí chleba je tu totiž vždy".
Autorská citace #86
25.8.2022 11:20 - Corny
Jerson: Osobně bych asi ocenil trochu víc informací o tom co mají ta děvčata společně v oblibě, co třeba obě rády čtou, na co rády koukají atd. Takhle se člověk může chytit hlavně jen toho, že to má být akční, povídací a deduktivní, což ale bohužel není moc dobrá specifikace.
Autorská citace #87
25.8.2022 11:31 - sirien
Jerson: A předpokládám, že to má být v češtině? Protože jestli ne, tak Avatar RPG zní jako docela good fit (zejména s tim neumíránim).

Jinak je otázka jak žhavý to je s tim neumíránim - pokud jde o PCčka, tak Jeskyně a draci + Ztracený důl Phendelveru je takové easy combo. Pokud to je myšlené vážně, tak Příběhy impéria a zápletka podle nějakého oblíbeného filmu nebo knížky podobného žánru. Zbytkem Fate se to dá doplnit pozdějc.

Aegnor píše:
není to až tak strašné

dík :D
Autorská citace #88
25.8.2022 11:36 - Jerson
Corny:

Píše:
divky cerstvych 7 a 10 a pul let, 3 tydny na dovolene u more. Starsi je hodne klucici typ - libilo by se ji neco sci-fi napinaveho, at uz kouzleni jako Harry Potter nebo Prasina, muze to byt hodne sportovni, ale nema rada, kdyz je to moc pritazene za vlasy, ze by se to nestalo (treba jak v knizce Jirkuv tajemny klic leti na komete). Prala by si byl policistkou(psovodem) nebo hasickou nebo designerkou aut. Mladsi ma rada tanec, krasu, kone, ale je taky dobrodruzna a sportovni, miluje spidermana a ani jedna nema rada pavouky. Taky planuje byt policistka, hasicka nebo mit farmu. Obe naopak miluji delfiny, rejnoky, zraloky. Taky zimu, lyzovani, brusleni, kolo, lezeni a judo. Obe maji rady divadlo a hudbu a hraji na hudebni nastroje. A jsou pekne akcni.

Ta starsi by ale chtela obě hře) zustat holkou a pritom aby mohla delat vylozene klucici veci a bylo to normalni. Treba ji mrzelo, ze hasicka nemuze k zasahum (zjistovala si to, ale uz v dnesni dobe se to, zda se, meni…), tak to ji dostalo. Nebo si vsima, ze holt nemuze byt uplne stejne silna jak vrstevnici. Ale prave i na te Prasine uplne milovala tu zenskou postavu, ze je takova odvazna a bystra, ze si umi poradit. Moc se s tim ztotoznila, ona je takovy podobny typ ve skutecnosti.
Autorská citace #89
25.8.2022 11:37 - Jerson
A doplním, že v češtině a dostupné v pdf / za rozumnou cenu.
Autorská citace #90
25.8.2022 12:23 - Corny
A co třeba český překlad FAE? Je to česky, dostupné v PDF zdarma, není to na dlouhé učení se a čtení (byť možná jen pochopení může být trochu komplikované, ale maminka si může třeba přečíst k tomu trochu Core a nějak do toho víc nahlédnout), a je to i docela nenáročné na hraní někde v cizině na kratší hru. A taky víc vyprávěcí.

Můžou v tom hrát třeba něco, co by je obě lákalo, například něco na styl Marvelovských superhrdinů, to zní že by chytlo všechny tři. Téma je to hodně známé a aktuálně profláknuté, vymyslet v tom nějakou zápletku by určitě nebylo tak náročné, superhrdinský žánr většinou nepočítá s velkým umíráním, je to kid friendly, akční, může to být i o zachraňování lidí před pohromami (míň násilí) atd.
Autorská citace #91
25.8.2022 12:31 - sirien
Mi přijde že se tu trochu motaj osobní zájmy a preference k hraní. (o žánrech jako "sci-fi, tzn. kouzlení" nemluvě.) Ale whatever.

Jako jo, jestli ty preference myslí vážně, tak to prostě konverguje k Fate. A začít s FAE s tím že Core je poruce asi neni špatnej nápad.
Autorská citace #92
28.8.2022 10:25 - Jerson
Píše:
Mohla bych poprosit o radu? Dcera by si k narozeninám přála hru dungeons&dragons. Vůbec nevím, kde ji pořídit. Když jsem zadala do vyhledávače vyjíždí mi odkazy již na patou edici a na karty a na nějaký knihy. Můžete mi někdo, prosím, poradit o čem ta hra je, jak funguje a kde bych ji mohla pořídit?



Doplním pár detailů - dceři je 12 let a viděla, jak tuhle hru hrajou ve Stranger Things - ideální modelový případ. Méně ideální je, že slečna je z malého města /vesnice, takže šance připojit se k už existující skupině se limitně blíží nule. Předpokládá hraní v kruhu rodinném, přičemž maminka není moc zběhlá ani v hraní deskovek.

Už na začátku jsem jí navrhnul Jeskyně a Draky, nicméně to řeší jen knížku pravidel, nikoliv to jak začít hrát.

Co byste v takovém případě poradili?
Autorská citace #93
28.8.2022 11:04 - Corny
...hraní online?
Autorská citace #94
28.8.2022 11:11 - sirien
Jak začít hrát řeší v JaD úvodní komiks a druhá kapitola... Plus bohužel ještě neexistující dobrodružství, místo kterého lze ale vzít přeložený Ztracený důl z DnD Starter setu. (Nebo cokoliv jinýho co tu je přeložený.)

Že na malým městě není s kým hrát je už taky dost únavná blbost - počet kamarádů i spolužáků nebo známých je tam stejný jako ve velkoměstě, možná v některých ohledech (sousedi s nimiž se bavíš...) i větší. Sehnat/pozvat někoho je hře je stejný jak v Praze nebo Brně.
Autorská citace #95
28.8.2022 11:24 - Jerson
Corny píše:
hraní online

Ve dvanácti?

sirien píše:
Že na malým městě není s kým hrát je už taky dost únavná blbost

Psal jsem o připojení k existující skupině. Ne o tom, že by nebylo s kým hrát.
Autorská citace #96
28.8.2022 11:28 - Corny
Jerson píše:
Ve dvanácti?

A ty máš pocit, že dnešní mládež nemá dostatečné technické znalosti na to, aby seděla tři hodiny na křesle u počítače a mluvila do headsetu?
Autorská citace #97
28.8.2022 11:34 - Log 1=0
Jerson píše:
Ve dvanácti?

V čem je problém? V technice? Po pár letech distanční výuky bych nečekal.
Že narazí na gang úchylů? Krajně nepravděpodobné, na úrovni spadne-na-mě-meteorit. Ostatně může hledat skupimnu vrstevníků, nebo si s nimi může promluvit i ta mamina. Nebo oboje.
Jiný problém mě už fakt nenapadá.
Autorská citace #98
28.8.2022 11:48 - sirien
Jerson: si ty už existující skupiny ve městech a to jak snadno se k nim dá zvenku přidat bojím se dost idealizuješ.
Autorská citace #99
28.8.2022 11:50 - ShadoWWW
Jerson píše:
Co byste v takovém případě poradili?

Viz můj post 61. Většina těch produktů má i své překlady.
28.8.2022 12:54 - sirien
v postu 61 nejsou JaD :(
28.8.2022 14:47 - ShadoWWW
sirien: Protože JaD jsou stand-alone samy o sobě. Můžeš na nich začít hned od začátku a jsou kompletní i pro experta. Můžeš na ně pohlížet jako na obdobu/komplement/supplement PHB 5E, ale ve skutečnosti jsou víc než jen to.
22.1.2023 02:28 - sirien
odtud návaznost


...a čistě diskusně teda - když přijde někdo kdo je u RPG očividně úplně novej a teprve se vůbec rozkoukává v základech, tak myslim fakt neni dobrý ho ihned zavalit information overloadem o hromadě systémů o kterých nikdy neslyšel a ze kterých si beztak nemůže vybrat protože neví o co jde a nemá podle čeho. Keep it simple, pomůžete tim mnohem víc než hromadou dobře míněnejch rad, který ale celej začátek hrozně zbytečně komplikujou.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089305877685547 secREMOTE_IP: 54.173.43.215