Volná diskuze

TM0
14.1.2021 10:57
Doporučení systému pro úplného začátečníka
Zdravím, doporučil by někdo prosím nějaký systém vhodný pro úplné začátečníky a ideálně dobře hratelný ve dvou? (hráč + PJ)
Autorská citace #43
14.1.2021 22:26 - TM0
Steampunk neklapne, vypadá to na nějaký přímočařejší fantasy. Tím pádem asi fakt Ironsworn nebo Fate. Pokud se to setká s úspěchem, tak bych to později viděl na přesun směrem k DnD a časem snad i vytouženýmu Shadowrunu.

EDIT:
Corny píše:
A co kdyby jste si jen našli nějakého GMa a vy dva byli hráči? To by tak divné být nemuselo, ne? Vy byste byli spolu na jedné kameře, to by mě osobně jako GMovi by přišlo i docela v klidu.

Na tohle online hraní se netváří, takže to taky neklapne, každopádně díky za nápad, možná časem.

EDIT2:
Po pročtením diskuze a sáhodlouhým pročítání všeho možného o těch doporučovaných systémech jsem se nakonec rozhodl pro koupi DnD Essentials kitu. Ty úpravy uspůsobující hru pro 2 (parťáci) se zdají fajn, uvidíme jak to půjde.

Díky za všechna doporučení a omlouvám se těm, na jejichž rady jsem nakonec nedal :)

(snad tohle vlákno pomůže i někomu dalšímu v rozhodování)
Autorská citace #44
19.8.2022 07:38 - Jerson
Dal jsem dohromady seznam RPG, které byly v nějaké formě doporučené pro začínajícího Vypravěče a začínající hráče. Rád bych to omezil na seznam her dostupných pouze v češtině (ne nezbytně oficiálně).

Pokud si myslíte, že by do seznamu mělo patřit nějaké další RPG, tak mi ho prosím napište, stejně jako pokud k RPG s poznámkou (EN) existuje český překlad. Také můžete nějaké RPG priorizovat a nebo nedoporučit, pořadí podle toho upravím.

Jeskyně a Draci (CZ)
DnD Úvodní sada - Essentials Kit (CZ)
DnD Začátečnická krabice - Starter set (CZ)
DnD Základní pravidla - Basic Rules (CZ)
Fate Star Wars (CZ)
Fate Zrychlená pravidla - Fate Accelerated (CZ)
Fate: Rozcestí (CZ)
Příběhy Impéria (CZ)
Dračí doupě II (CZ)
Lone Wolf (CZ)
Časy se mění (CZ)
Svitky hrdinů (CZ)
Cyberpunk Red (CZ)

Ashen Stars (EN)
Blades in the Dark (EN)
Dread (EN)
Dungeon World (EN)
Fate of Cthulhu (EN)
Ironsworn (EN)
Trail of Cthulhu (EN)
Vampire the Masquerade 5e (EN)
Autorská citace #45
19.8.2022 07:52 - ShadoWWW
Fate: Rozcestí mi přijde jako nadbytečné k Fate Zrychlená pravidla. Stejně tak DnD Základní pravidla - Basic Rules jsou nadbytečná, protože novější iteraci těchto pravidel najdeš už v DnD Úvodní sada - Essentials Kit.
Autorská citace #46
19.8.2022 07:55 - LokiB
A kriteriem bylo, ze o tom systemu kdokoli napsal, ze je vhodny pro zacatecniky?
Autorská citace #47
19.8.2022 08:03 - Jerson
Tak nějak. Pravda, vynechal jsem Dračí Hlídku a Dračí doupě Plus, ale jinak jsem vzal všechno doporučované s tím, že to přetřídím přes názory zkušených hráčů.
Autorská citace #48
19.8.2022 08:03 - Pan Bača
LokiB: nenarážíš náhodou na jeden systém, který to o sobě sám tvrdí a který ve výčtu chybí? :-D
Autorská citace #49
19.8.2022 10:06 - exi
Jerson: Jestli ti jde o Starter sety, tak ti tam chybí Call of Cthulhu (nevím, jestli úmyslně)
Autorská citace #50
19.8.2022 10:07 - Jerson
Exi - díky, přidám ho tam.
Autorská citace #51
19.8.2022 10:43 - Pan Bača
exi: a co Cyberpunk RED? ten je taky označen jako Startovací sada.
Autorská citace #52
19.8.2022 10:47 - LokiB
Pan Bača: spíš mi to přijde jako takový pelmel. Když napíšu, že Pathfinder 2E je vhodný pro začátečníky,tak kritérium splní a bude v seznamu
Autorská citace #53
19.8.2022 10:59 - exi
Pan Bača: Ten tam je :) I když ten dodatek, že je to Starter, by tomu asi slušel.
Autorská citace #54
19.8.2022 11:15 - Pan Bača
Ha, jsem ho přehlédl
Autorská citace #55
19.8.2022 11:16 - Jerson
LokiB píše:
Pan Bača: spíš mi to přijde jako takový pelmel. Když napíšu, že Pathfinder 2E je vhodný pro začátečníky,tak kritérium splní a bude v seznamu

Abych to upřesnil - tento seznam je výchozí. Naházel jsem do něj všechno, co někdo tady nebo na RPG F doporučil, a v této fázi chci začátečníky špatně použitelná RPG vyřadil.
Autorská citace #56
19.8.2022 11:28 - Corny
LokiB: Tak ono samozřejmě obecně platí pravidlo "Nevěřte nikomu na internetu, že je systém, který vám doporučuje, vhodný na to, na co se ptáte, dokud vám to neobhájí, protože vám na 95% nejméně prostě doporučí svůj oblíbený systém". Ale na výchozí "pracovní" seznam to asi stačit může. Spíš je otázka, jak z něj rozumně pak odfiltrovat ty systémy, které tam nemají co dělat :)
Autorská citace #57
19.8.2022 11:36 - Jerson
Když více než jeden hráč řeknou, že tam nemají co dělat, tak je vyřadím. Leda by je tam někdo prosazoval - pak bych rád slyšel argumenty, proč ano i proč ne.
Autorská citace #58
19.8.2022 11:36 - exi
Corny píše:
Spíš je otázka, jak z něj rozumně pak odfiltrovat ty systémy, které tam nemají co dělat


To by mě taky zajímalo, zvlášť když některý ty Startery jsou koncipovaný ne jako "Vstup pro nováčky do RPG", ale jako "vstup pro hráče do našeho novýho systému". A na nic jinýho si ani ambice nedělají.
Autorská citace #59
19.8.2022 11:44 - Corny
exi píše:
To by mě taky zajímalo, zvlášť když některý ty Startery jsou koncipovaný ne jako "Vstup pro nováčky do RPG", ale jako "vstup pro hráče do našeho novýho systému". A na nic jinýho si ani ambice nedělají.

To je taky dobrá point. Já se i bojím, že se strhne hádka mezi různými tábory o tom co je a co není vhodné pro začátečníky, zejména pokud jde třeba o lidi z tradičnější herní základny a naopak lidi z té "modernější" řekněme, protože budou mít hodně odlišná vstupní očekávání.

(Nebo, jako teď na RPGF, bude někdo tvrdit nesmysly jako "FAE je jen starter pro Fate Core a očekává se, že pak přejdete na "plnou verzi").
Autorská citace #60
19.8.2022 12:31 - Tarfill
Jersone,
správně jsi neuvedl DrD+, to tam rozhodně nemá co dělat, naopak o DrH by Ti dost lidí řeklo, že je pro začátečníky vhodné...

Pokud se bavíme o fantasy žánru a bylo by to pro děti, tak myslím, že Lone Wolf asi bude vhodné, pokud pro starší náctileté a dospělé, tak začátečnické i plné verze DnD / JaD bych volil určitě.

PS:
Stále nesmíme zapomenout na Lokiho překlad Divokých světů, který je k dispozici a který také leckoho uspokojí!
Autorská citace #61
19.8.2022 12:43 - ShadoWWW
Ohledně DnD 5E bych to viděl nějak takto:
Autorská citace #62
19.8.2022 12:57 - Jerson
Tarfill píše:
správně jsi neuvedl DrD+, to tam rozhodně nemá co dělat, naopak o DrH by Ti dost lidí řeklo, že je pro začátečníky vhodné...

Moje ochota přijmout a hlavně propagovat cizí názory na své meze, a prohlášení "Dračí hlídka je vhodný systém pro nováčky" je za touto hranicí. Zejména když mám dvě přímé výpovědi, že není.

Ty Divoké světy tady najdu? A opravdu jsou vhodné i pro začátečníky?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.068290233612061 secREMOTE_IP: 44.213.75.78